Post on 26-Oct-2015
description
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)
BAHASA MELAYU
TAHUN 3
MATA PELAJARAN :Bahasa Melayu
TARIKH :10 Mei 2012
MASA :08.10-9.10
TAHUN : 3 Gemilang
TEMA : Mari Bertani
TAJUK : Sayur-sayuran
BILANGAN MURID : 26 Orang
Hasil Pembelajaran Utama (HPU)
1.0 Berbual dengan keluarga,rakan sebaya dan pihak lain dalam situasi formal dan
tidak formal
5.0 Membaca kuat dengan kelancaran sebutan,intonasi dan gaya pembacaan yang
sesuai
8.0 Menggunakan pelbagai jenis ayat dan wacana dalam penulisan
Hasil Pembelajaran Khusus(HPK)
1.1 Berbual tentang sesuatu perkara berkaitan kehidupan seharian dengan
menggunakan kata,ungkapan, ayat,sebutan, intonasi dan nada yang sesuai
5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul
dan memahami perkara yang dibaca
8.1 Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal dan ayat majmuk.
8.2 Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk dalam sesuatu penulisan teks
tentang sesuatu tajuk
Hasil Pembelajaran :
Pada akhir pembelajaran murid dapat:
i. Menjawab soalan lisan dengan betul tentang sesuatu perkara
secara bertatasusila.
ii. Membaca dialog dengan sebutan dan intonasi yang betul
iii. Menulis lima ayat tunggal yang lengkap berpandukan video
Kemahiran Berbahasa : Kemahiran Bertutur
Kemahiran Membaca
Kemahiran Mendengar
Kemahiran Menulis
Sistem Bahasa : Tatabahasa -Morfologi - Kata Kerja
: Sebutan dan Intonansi - Membaca Ayat
: Sistem ejaan – Kata dasar / Kata terbitan
Pengisian Kurikulum
Ilmu : Sains, Pendidikan Jasmani dan Kesihatan.
Kemahiran Bernilai Tambah
Kemahiran Berfikir : menjana idea
Belajar Cara Belajar : mendengar dengan teliti , mencatat
Kecerdasan Pelbagai : kontekstual
Nilai : Bersyukur, berdikari
Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah mengetahui tanaman buah-buahan di sekitar
rumah / kawasan tampat tinggal
Bahan Sumber P & P : Gambar (Lobak, timun, terung), lembaran kerja, radio dan
cekera padat, topeng, Benda maujud ( lobak, timun, terung)
LANGKAH ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN
DAN PEMBELAJARAN CATATAN
Set Induksi
( 5 minit )
Muzik ( Lagu
Sayur-sayuran )
Sumber P&P:
Radio
1. Guru bertanya
beberapa soalan
kepada murid :
- Siapakah di
antara kamu
yang suka
makan
sayur?
- Sebutkan
nama
sayuran
yang kamu
sering
makan di
rumah?
2. Guru
menayangkan
tayangan video
“Lagu Sayur-
sayuran.”
Guru bersoal jawab
dengan murid
Guru meminta murid
mendengar muzik lagu
melalui komputer riba
Murid mendengar dengan
teliti lagu yang
diperdengarkan
Guru dan murid
menyanyikan lagu
bersama-sama.
Guru mengaitkan tajuk
pelajaran
KP - muzik
Perkembangan
Langkah 1
(10 minit)
Soalan lisan: Namakan
sayur-sayuran ini ?
- Apakah
kegunaan sayur
lobak merah
ini?d
Guru menunjukkan sayur
terung, timun dan lobak
merah. Guru dan murid
bersoal jawab.
(TEORI
BEHAVIORISME)
Ilmu: Sains
BCB – mendengar
dengan teliti
Sumber P&P:
Sayur lobak
merah, terung dan
timun
- Antara ketiga-
tiga jenis sayur
tersebut, yang
manakah baik
untuk kulit?
- Apakah vitamin
yang terkandung
dalam sayur
terung?
KP: interpersonal
Langkah 2
Lakonan
Guru meminta murid
membentuk tiga kumpulan.
Murid melakonkan watak
sayur-sayuran yang diberi
berdasarkan ciri-ciri yang
terdapat pada sayur
tersebut.
(TEORI
BEHAVIORISME)
Langkah 3
(10 minit)
Murid membaca
secara lisan ayat
yang telah dibina.
Guru menayangkan video
„Makanlah sayur-sayuran‟.
Murid diminta mendengar
dengan teliti dan mencari
kata nama yang terdapat
dalam lagu tersebut.
Murid diminta membina 4
ayat berdasarkan kata
nama yang ditemui.
Murid diminta membaca
secara lisan ayat yang
telah dibina.
(TEORI KOGNITIF)
BCB: kemahiran
mendengar
Teknik :
perbincangan
KP: Interpersonal
Nilai: berdikari
Sumber P&P: video
Penutup
(5 minit)
Guru membuat rumusan
tentang tajuk yang telah
dipelajari.
Murid diminta untuk
melengkapkan soalan
teka teki yang
diberikan.
Guru meminta 3 orang
murid untuk
merumuskan aktiviti
pembelajaran pada hari
tersebut. Guru dan
(TEORI KOGNITIF)
Rumusan isi
pelajaran
Refleksi
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
murid bersoal jawab.
Soalan lisan :
- Apakah yang telah
kamu pelajari
sebentar tadi?
- Apakah pengajaran
yang boleh diambil
daripada pelajaran
hari ini?