Post on 04-Jun-2018
8/13/2019 d20102042684_krb3053_kaedah Pengajaran Bm Sr
1/15
KRB 3053:
KAEDAH PENGAJARAN
B. MELAYU SEKOLAH RENDAH
DISEDIAKAN OLEH:
NAMA NO. MATRIK
ZAHURIN BT MOHAMAD @ AWANG D20102042684
NAMA TUTOR E-LEARNING: EN. OMAR HISHAM BIN MOHD BAHARIN
TARIKH SERAH: 31 DISEMBER 2013
TUGASAN 1- RPH MAKRO
PENGAJARAN
8/13/2019 d20102042684_krb3053_kaedah Pengajaran Bm Sr
2/15
RANCANGANPENGAJARAN HARIAN
Tarikh: 20 Oktober 2013
Hari: Selasa
Tahun: 5 Cekal
Bil. Murid: 36 orang
Masa: 8.10 - 9.10 pagi
Mata Pelajaran: Bahasa Melayu
Tema: Permainan Tradisional
Tajuk: Wau Bulan
Objektif : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran,murid-murid dapat :
1. Membaca kuat perkataan dan ayat dalam petikan dengan sebutan dan intonasiyang betul.
2. Melaporkan sesuatu perkara yang didengar dan ditonton dalam aktivitipengajaran dan pembelajaran dengan menggunakan bahasa yang sesuai dan
tepat.
3. Menulis ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan tajuk yang diberikan.Fokus Utama : 5.1
Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan danintonasi yang betul dan memahami
perkara yang dibaca.
Aras 1 (i) :
Membaca perkataan, rangkai kata dan ayat yangmengandungi ayat tunggal dan ayat
majmukdengan sebutan dan intonasi yang betul.
Fokus Sampingan :8.2
Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk dalamsesuatu penulisan teks tentang
sesuatu berdasarkan tajuk.
Aras 1 (i) :
Membina ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan tajuk.
Kemahiran Bahasa : Mendengar dan bertutur, membaca dan menulis.
Sistem Bahasa :
Tatabahasa: Ayat tunggal dan ayat majmuk
Kosa kata: turun-temurun, senggang, bangsawan, teraju dan busur
8/13/2019 d20102042684_krb3053_kaedah Pengajaran Bm Sr
3/15
Pengisian Kurikulum :
Ilmu : Kajian Tempatan, Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan, Sains, Pendidikan Seni
Visual dan Matematik.
Nilai Murni: Kerjasama, kesabaran, patriotisme dan keberanian.
Kemahiran Bernilai Tambah :
Kemahiran Berfikir: Penyoalan, menjana idea , menghubungkait dan mencirikan.
Pembelajaran Kontekstual : Menghubungkait dengan pengalaman sedia ada tentang
permainan layang-layang.
Kecerdasan Pelbagai :Verbal linguistik, intrapersonal, interpersonal.
Kemahiran Belajar Cara Belajar : Mengumpul maklumat, memproses maklumat,
kemahiran membuat persembahan.
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN CATATAN
Tayangan video permainan
gasing:
Soalan ransangan:
1. Apakah peristiwayang berlaku dalam
tayangan video itu?
2. Apakah yangdimaksudkan dengan
permainan
tradisional?
3. Apakah permainantradisional lain bagi
masyarakat Melayu?
Set Induksi
1. Murid menonton tayangan videomengenai permainan gasing.
https://www.youtube.com/watch?v=T8nY
9KwP13U
2. Guru bersoal jawab dengan muridmengenai permainan tradisional tersebut
berdasarkan tayangan video.
3. Guru mengaitkan isi pelajaran pada haritersebut dengan menunjukkan replika
layang-layang
BBM:
Komputer riba
LCD
Skrin
Layang-layang
KB:
Menghubungkait
Menjana idea
BCB:
Mengumpulmaklumat
KP:
Interpersonal
Verbal-linguistik
Nilai Murni:
Patriotisme
Pembelajaran
Kontekstual
https://www.youtube.com/watch?v=T8nY9KwP13Uhttps://www.youtube.com/watch?v=T8nY9KwP13Uhttps://www.youtube.com/watch?v=T8nY9KwP13Uhttps://www.youtube.com/watch?v=T8nY9KwP13Uhttps://www.youtube.com/watch?v=T8nY9KwP13U8/13/2019 d20102042684_krb3053_kaedah Pengajaran Bm Sr
4/15
Pembacaan petikan edaran
dan bahan slaid mengenai
permainan tradisional
Bahan Slaid:
1. Pengenalan2. Congkak3. Gasing4. Wau
Soalan rangsangan :
1. Bilakah permainan
tradisional sering
dijalankan.
2. Apakah yang kamu faham
tentang permainan gasing
berdasarkan petikan
edaran yang dibaca.?
3. Apakah yang kamu faham
tentang permainan
congkak berdasarkan
petikan edaran yang
dibaca.?
Langkah 1 : (15 minit)
1. Ketua kumpulan mengambil sampul yangmengandungi petikan edaran yang berbeza
untuk setiap kumpulan.
2. Murid membaca edaran petikan secaraberkumpulan dengan sebutan dan intonasi
yang betul dan kumpulan lain mencatat
isi-isi utama petikan yang dibaca.
3. Guru memberi maklum balas terhadappembacaan murid.
4. Murid bersoaal jawab dengan rakan-rakandan guru tentang isi petikan yang dicatat
sambil guru memperlihatkan semula
petikan tersebut melalui slideMicrosoft
Office Power Point.
5.
BBM:
Slaid PowerPoint,
LCD,
Komputer riba.
Layang-layang
Petikan Edaran
BCB:
Mengumpul Maklumat
Memproses Maklumat
Belajar Cara Belajar
KB:
Penyoalan
Memberi sebab
KP:
Intrapersonal
Verbal-linguistik
Nilai:
Kerajinan
Disiplin
Yakin
Berani
Aktiviti kumpulan dan
pembentangan hasil
perbincangan mengenai
permainan wau
Langkah 2
1. Ketua kumpulan mengambil brosur yangdiedarkan oleh guru.
2. Murid berbincang dalam kumpulan untukmenyenaraikan idea utama brosur.
3. Murid membentangkan hasil perbincangan
BBM:
Slaid PowerPoint,
LCD,
Komputer riba.
Layang-layang
Brosur
8/13/2019 d20102042684_krb3053_kaedah Pengajaran Bm Sr
5/15
Tugasan Projek:
Murid dalam kumpulan
diminta mendapatkan
maklumat melalui internet
atau bahan lain yang
berkenaan permainan-
permainan tradisional yang
ingin dikaji untuk
dipersembahkan dalam
bentuk pilihan mereka
kumpulan mengenai idea utama brosur di
hadapan kelas.
4. Guru memberi maklum balas terhadappembentangan murid.
5. Guru menayangkan dan menerangkan ideautama brosur dengan menggunakan
projektor LCD dan sesi soal jawab
diadakan.
KP:
Interpersonal
Intrapersonal
Verbal-linguistik
KB:
Penyoalan
Memberi sebab
BCB:
Mengumpul Maklumat
Nilai:
Kerajinan
Kesihatan
Kerjasama
Patriotisme
BBM : komputer riba
dan pembesar suara.
Menulis ayat tunggal dan ayat
majmuk mengenai cara-cara
membuat wau bulan
Cara membuat wau:
1. Sedia alatan2. Mencari buluh3. Meraut buluh4. Merangka wau5. Melekatkan kertas
Tugasan Pengayaan:
Murid diminta menghasilkan
satu karangan tentang cara-
Langkah 3
6. Murid menonton tayangan video melaluiprojektor LCD dan membuat catatan
7. Murid melihat rajah aliran mengenai cara-cara membuat wau yang ditayangkan
melalui slide.
8. Murid memdengar penerangan dan bersoaljawab dengan tentang ayat tunggal dan
ayat majmuk.
9. Murid membina ayat tunggal dan ayatmajmuk berdasarkan perkataan yang
diberikan pada rajah aliran mengenai cara-
cara membuat wau bulan.
10. Guru memberi bimbingan dan maklum
BBM:
Projektor LCD
Komputer riba
Skrin
Layang-layanbuluh
Pisau lipat
Tatabahasa :
Ayat tunggal
Ayat majmuk
Penanda wacana
8/13/2019 d20102042684_krb3053_kaedah Pengajaran Bm Sr
6/15
cara membuat wau bulan
dengan menggunakan
penanda wacana yang sesuai.
balas terhadap ayat yang dibina oleh murid. KP:
Interpersonal
Intrapersonal
Verbal linguistik
BCB :
Mengumpul maklumat
Memproses maklumat
KBT :
Kecerdasan pelbagai
Naturalis
KB :
Penyoalan
Memberi sebab
Nilai Murni :
Patriotisme
Kesabaran
Kerajinan
Kerjasama
Penutup
Nyanyian laguWau Bulan
Penutup : (5 minit )
Murid menyanyikan lagu Wau Bulan
berdasarkan lirik yang ditayangkan melalui
projektor LCD dengan iringan muzik.
Guru membuat penutup sosial.
BBM :
Projektor LCD
Komputer riba
Skrin
Layang-layang
Rakaman lagu
KP :
Interpersonal
Verbal linguistik
Nilai Murni
Keberanian
Disiplin
8/13/2019 d20102042684_krb3053_kaedah Pengajaran Bm Sr
7/15
KAEDAH PENGAJARAN
Dalam penyediaan RPH ini, saya menggunakan pendekatan Pengajaran Berasaskan Projek.
Kaedah pengajaran dan pembelajaran secara projek merupakan suatu kaedah yang difikirkan
amat sesuai dalam proses pengajaran dan pembelajaran murid masa kini. Bagaimanapun
sesuatu projek memerlukan perancangan terperinci serta kaedah pelaksanaan yang sistematik
di samping keperluan sumber serta kepakaran yang sesuai. Sehubungan itu kajian ini cuba
untuk merungkai perseoalan berkaitan keperluan serta cabaran dari aspek perancangan dan
pelaksanaan projek bagi meneliti kesesuaiannya dalam membawa nilai tambah ilmu kepada
murid serta sumbangan kepada pembelajaran.
Suatu isu yang tidak kurang penting juga ialah kesesuaian projek dilaksanakan dalam
semua jenis pesekitaran sekolah. Hal ini merangkumi bukan hanya persekitaran terdekat
sesebuah sekolah malah lokasi atau tempat yang jauh dari sekolah. Maka kajian ini cuba
mendapatkan maklumat berkaitan kesesuaian projek dilakukan di sekolah dengan mengambil
kira pelbagai kekuatan dan kelemahan persekitaran sesebuah sekolah dari segi keterdapatan
bahan, sumber serta keperluan peralatan dalam pelaksanaan projek.
Pengajaran berasaskan projek merupakan suatu kaedah pengajaran yang menekankan
kajian dalam bentuk projek sebagai cara murid memperolehi ilmu. Kaedah ini menekankan
pembelajaran kendiri serta amalan penerokaan oleh murid. Mengikut Poh (2003), projek
ditakrifkan sebagai tugas, pembinaan atau siasatan yang teratur yang akan menjurus kepada
matlamat yang spesifik. Ianya boleh dilaksanakan untuk menggalakkan murid menggunakan
kemahiran proses sains. Selain dari itu projek juga boleh dibuat berdasarkan keperluan topik
serta mengikut minat murid atau untuk pameran sains. Pengajaran dan pembelajaran
berasaskan projek boleh dilakukan secara individu atau kumpulan berdua atau bertiga di
bawah bimbingan yang minima oleh guru.
Kementerian Pelajaran Malaysia melalui "Handbook- Project Based Learning"
menekankan kaedah ini sebagai strategi pembelajaran yang membawa pelajar mempelopori
ilmu keluar daripada tradisi bilik darjah lama yang memfokuskan guru sebagai pemberi ilmu.
Kaedah ini melibatkan penerokaan ilmu melalui pemerhatian serta kajian di lapangan atau
dunia sebenar.
8/13/2019 d20102042684_krb3053_kaedah Pengajaran Bm Sr
8/15
ISU DAN HALANGAN PENGAJARAN BERASASKAN PROJEK
Saya menghadapi beberapa halangan dalam melaksanakan proses Pengajaran Berasaskan
Projek ini. Perkara pertama yang saya hadapi ialah proses penyediaan bahan untu membuat
wau iaitu buluh. Tidak semua murid dapat membawa bahan yang diperlukan.apabila sampai
masa untuk proses membuat projek, murid tidak menyediakan bahan dengan selengkapnya.
Selain itu, tidak semua murid memberikan kerjasam ketika rakan mereka menyediakan rangka
wau. Murid juga lebih mengaitkan permainan layang-layang walaupun saya telah
menerangkan mengenai perbezaan antara wau dengan layang-layang.
CARA MENGATASI HALANGAN
Sebagai guru, saya telah menyediakan bahan-bahan tersebut secukupnya supaya dapat
melancarkan proses pengajaran dan pembelajaran. Murid yang tidak mengambil bahagian
ketika rakan mereka membuat kerja projek, telah saya panggil untuk mengemaskan ruang
mereka bekerja untuk mengekalkan kebersihan kelas dan mereka memberikan kerjasama.
PENGURUSAN PERSEKITARN DAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Saya meminta murid supaya berhati-hati dengan penggunaan peralatan tajam seperti pisau.
Begitu juga dengan buluh. Saya mengingatkan mereka mengenai bahaya bermain dengan
peralatan seperti buluh kerana buluh juga boleh mencederakan mereka.
8/13/2019 d20102042684_krb3053_kaedah Pengajaran Bm Sr
9/15
RUJUKAN
Abu Bakar Nordin & Ikhsan Othman (2003).Falsafah Pendidikan dan Kurikulum.
Tanjung Malim: Quantum Books.
Abdul Rasid Jamian. 2011. dalamJurnal Pendidikan Bahasa Melayu:Permasalahan
Kemahiran Membaca Dan Menulis Bahasa Melayu Murid-Murid Sekolah Rendah Di Luar
Bandar (The Problems Pertaining To Reading And Writing Skills In Malay Language Among
Rural Primary School Children) Vol. 1, Bil. 1.
Azman Wan Chik (1979).Mengajar Bahasa Malaysia. Jilid 1: Perkaedahan. KualaLumpur: Dewan Bahasa dan Pustaka.
Chua Tee Tee & Koh Boh Boon (1992).Pendidikan Khas dan Pemulihan: Bacaan Asas.
Kuala Lumpur: Dewan Bahasa dan Pustaka.
Isahak Harun (2004).Laporan Kajian Awal Membaca Bahasa Melayu. Tanjung Malim:
UPSI.
Isahak Harun (2006).Mudah Membaca Bahasa Melayu: Edisi Guru 1. Shah Alam:
Penerbit Fajar Bakti.
Isahak Harun (2006).Mudah Membaca Bahasa Melayu: Edisi Guru 2.Shah Alam:
Penerbit Fajar
Yahya Othman, Aisah Md. Daud, Azmey Othman, Dk. Siti Ardiah Pg. Mohiddin, &
Maszuraimah Muizz Sulaiman. 2012. dalam Jurnal Pendidikan Bahasa Melayu:Pelaksanaan
Pengajaran Membaca Menggunakan Kaedah Fonik Peringkat Prasekolah Di Brunei
arussalam
(The Implementation Of The Teaching Of Reading Using Phonics Method At Preschool Level
In Brunei Darussalam).Vol. 2, Bil. 1 (Mei. 2012): 93-109
8/13/2019 d20102042684_krb3053_kaedah Pengajaran Bm Sr
10/15
LAMPIRAN
SLAID POWER POINT
SLAID 1
SLAID 2
8/13/2019 d20102042684_krb3053_kaedah Pengajaran Bm Sr
11/15
SLAID 3
SLAID 4
8/13/2019 d20102042684_krb3053_kaedah Pengajaran Bm Sr
12/15
SLAID 5
8/13/2019 d20102042684_krb3053_kaedah Pengajaran Bm Sr
13/15
LEMBARAN KERJA 1 - PEMULIHAN
8/13/2019 d20102042684_krb3053_kaedah Pengajaran Bm Sr
14/15
LEMBARAN KERJA 2
8/13/2019 d20102042684_krb3053_kaedah Pengajaran Bm Sr
15/15