Post on 12-Jan-2016
description
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran : Pendidikan Muzik
Tahun : 1 Al-Radzi
Bilangan Murid :
Tarikh \ : 10 Ogos 2015
Masa : 2.40-3.10 petang
Tajuk : Pengalaman Muzikal
Standard Kandungan : 1.2 Memainkan perkusi secara solo atau berkumpulan daripada
pelbagai repertoir
Standard Pembelajaran : 1.2.1 Memainkan perkusi mengikut detik - postur
-cara memainkan
Objektif PdP : Pada akhir pembelajaran:
sekurang-kurangnya 30 murid dapat menyanyikan laguSelamat Pagi dengan tempo yang betul.
sekurang-kurangnya 15 murid dapat bermain alat perkusi dengan cara yang betul.
Aktiviti PdP : 1. Guru mempamer alat-alat perkusi kepada murid.
2. Guru bersoal jawab dengan murid mengenai alat perkusi
3. Murid menyanyikan lagu ‘Selamat Pagi’ menggunakan
minus one dan menepuk detik lagu.
4. Murid dibahagikan kepada 5 kumpulan dan bermain alat
perkusi secara begilir.
5. Murid dibahagikan kepada 2 kumpulan dan membuat
persembahan secara bergilir.
6. Guru membuat kesimpulan pelajaran.
EMK : Kerjasama, kreativiti
Alat Bantu Mengajar : Kibod, Laptop, LCD, Speaker
Kemahiran Berfikir : Murid berfikir dan berusaha untuk memainkan alat perkusi bagi
mengiringi lagu ‘Selamat Pagi’ dengan betul
Langkah
/Masa
Isi Pelajaran Aktiviti PdP Catatan/ABM
Set
Induksi
(5 minit)
-Gambar alat
perkusi
1. Guru mempamerkan gambar-gambar alat
perkusi kepada murid.
2. Guru bertanya kepada murid jika mereka
pernah melihat alat perkusi tersebut dan
apakah nama alat itu.
3. Murid yang menjawab dengan betul akan
mendapat ganjaran dari guru.
Kibod
Laptop
LCD
Langkah 1
(5 minit)
-Menerangkan alat
perkusi.
1. Guru menerangkan nama alat perkusi
satu demi satu iaitu kerincing, kayu tik
tok, kastanet dan tamborin.
2. Guru mendemonstrasikan cara untuk
bermain bagi setiap alatan.
Alat perkusi
Langkah 2
(7 minit)
-Menyanyi lagu
‘Selamat Pagi’
-Menepuk detik
lagu
1. Guru memperdengarkan lagu ‘Selamat
Pagi’ kepada murid untuk sesi imbas
kembali.
2. Murid diminta menyanyikan lagu dengan
tempo serta pic yang betul. menggunakan
minus-one
3. Murid diminta untuk menepuk detik bagi
lagu tersebut.
Laptop
LCD
Speaker
Minus-one
Selamat Pagi
Langkah 3
(10 minit)
-.Memainkan alat
perkusi
1. Murid dibahagikan kepada 5 kumpulan.
2. Kumpulan pertama akan mendapat alat
perkusi terlebih dahulu.
3. Guru menayangkan skor dan
membimbing mereka memainkan alat
perkusi tersebut dengan betul.
Laptop
LCD
Speaker
4. Kumpulan yang tidak bermain alat perkusi
akan menyanyikan lagu ‘Selamat Pagi’
beramai-ramai sambil kumpulan pertama
bermain alat perkusi.
5. Langkah yang sama diulang pada
kumpulan yang seterusnya.
Penutup
(3 minit)
-Aktiviti
berkumpulan
-Rumusan
1. Guru membahagikan murid kepada dua
kumpulan.
2. Kumpulan pertama akan memainkan alat
perkusi manakala kumpulan kedua akan
menyanyikan lagu bersama gerakan yang
dicipta sendiri.
3. Kumpulan kedua mengulang aktiviti yang
sama.
4. Kumpulan yang terbaik akan menerima
ganjaran.
5. Guru mengulas kembali pelajaran pada
hari tersebut.
Laptop
LCD
Speaker
REFLEKSI:
Kelemahan Kekuatan Penambahbaikan
REFLEKSI:
Kelemahan Kekuatan Penambahbaikan
REFLEKSI:
Kelemahan Kekuatan Penambahbaikan
REFLEKSI:
Kelemahan Kekuatan Penambahbaikan
REFLEKSI:
Kelemahan Kekuatan Penambahbaikan
REFLEKSI:
Kelemahan Kekuatan Penambahbaikan
REFLEKSI:
Kelemahan Kekuatan Penambahbaikan
REFLEKSI:
Kelemahan Kekuatan Penambahbaikan
REFLEKSI:
Kelemahan Kekuatan Penambahbaikan
REFLEKSI:
Kelemahan Kekuatan Penambahbaikan
REFLEKSI:
Kelemahan Kekuatan Penambahbaikan
REFLEKSI:
Kelemahan Kekuatan Penambahbaikan
REFLEKSI:
Kelemahan Kekuatan Penambahbaikan
REFLEKSI:
Kelemahan Kekuatan Penambahbaikan
REFLEKSI:
Kelemahan Kekuatan Penambahbaikan
REFLEKSI:
Kelemahan Kekuatan Penambahbaikan
REFLEKSI:
Kelemahan Kekuatan Penambahbaikan
REFLEKSI:
Kelemahan Kekuatan Penambahbaikan
REFLEKSI:
Kelemahan Kekuatan Penambahbaikan