Post on 08-Dec-2014
description
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KAJIAN TEMPATAN
Mata Pelajaran : Kajian TempatanKelas : 5 Bil Murid : 2 orangMasa : Tarikh : Tema : Sejarah Negara KitaTajuk : Kegemilangan Melaka: Pusat Penyebaran Islam
1. Hasil PembelajaranSelepas pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1) Menyatakan peranan Melaka sebagai pusat penyebaran agama Islam2) Membuat kesimpulan tentang faktor-faktor yang mendorong kegemilangan Melaka
2. Unsur Patriotisme
a) berbangga dengan sejarah negarab) menghargai jasa pengasas Kesultanan Melayu Melaka
3. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran
1) Pedagogia) Kecerdasan pelbagai b) Kemahiran berfikirc) Kaedah koperatifd) Sumbang sarane) Inkuiri penemuanf) Kaedah pemerhatiang) Kaedah kontekstualh) Kemahiran belajari) Kaedah konstruktivisme
Penerapan Nilai- menghargai negara kita- menyayangi negara kita
Unsur Patriotisme - Berbangga dengan negara kita
Pengetahuan Perlu ada : - Beberapa orang murid pernah mendengar, melihat atau pernah melawat negeri Melaka Bandar Bersejarah.
Bahan Sumber P & P: - Gambar - Buku teks Kajian Tempatan Tahun 5
- kad –kad bagi melabel peta - Lembaran kerja
- LCD/ lap top (Microsoft Power Point)
Prosedur PelaksanaanElemen Pengurusan Pembelajaran Bestari / Kemahiran Generik
Catatan
SET INDUKSI (5 minit)
1. Guru menunjukkan gambar-gambar pelbagai
jenis agama yang dianut di negara ini.
2. Guru bertanya soalan kepada para pelajar
tentang agama-agama yang ditonjolkan dalam
gambar-gambar;
i. Apakah yang anda dapat rumuskan
berdasarkan gambar-gambar tersebut?
ii. Apakah agama yang diamalkan oleh majoriti
rakyat Malaysia?
iii. Sejak bilakah agama tersebut diamalkan di
negara ini?
iv. Apakah agama rasmi negara kita?
INKUIRI PENEMUAN: Menjana idea
KB : Berfikir,melihat , mendengar
SPP :Gambar tempat ibadat pelbagai kaum di Malaysia
LANGKAH 1 (15 minit)
1. Guru mengaitkan dengan penyebaran agama
Islam pada zaman kesultanan Melayu Melaka.
2. Guru akan menunjukkan sebuah klip video yang
menggambarkan perniagaan zaman Melaka.
3. Guru mengaitkan penyebaran agama Islam
dengan perdagangan dengan sesi soal jawab;
i. Mengapakah Melaka menjadi tumpuan
pedagang-pedagang dari barat dan timur?
ii. Pada musim apakah mereka berlayar ke
Melaka?
iii. Apakah faktor yang menyebabkan mereka
tinggal di Melaka?
4. Dengan bantuan sesi soaljawab guru mengaitkan
penyebaran agama Islam dengan perdagangan.
KB : berfikir, mendapatkan maklumat, memproses maklumat, menyampaikan maklumat
SPP: Video
Nilai : bersyukur dan berbangga
Langkah 2 (15 minit)
1. Guru membincangkan 3 teori kedatangan Islam
dari India, Arab dan China.
2. Guru melekat Peta Asia Tenggara yang besar di
hadapan kelas.
3. Murid-murid dibekalkan kad-kad yang perlu
TKP:Verbal-linguistik, visual
BCB :Membuat rujukan
SPP :Buku teks KT Tahun 5 Nilai Murni :Kerjasama
dilabel oleh pelajar-pelajar di peta.
4. Selepas melekat murid-murid akan menjelaskan
kedatangan agama Islam dengan menggunakan
anak panah.
LANGKAH 3 (20 minit)1. Guru menunjukkan peta minda yang
meringkaskan penyebaran agama Islam daripada Melaka ke tempat-tempat lain di Asia Tenggara.
2. Murid-murid berbincang dalam kumpulan dan akan menjelaskan peta minda.
TKP – Verbal linguistik, visual ruang, interpersonal
KB:Pemerhatian
SPP : Peta minda
Nilai Murni: Berani bersuara pendapat
PENUTUP (5 minit )
1. Guru merumuskan secara keseluruhan kegemilangan Melaka; pentadbiran, perdagangan dan penyebaran agama Islam.
2. Guru memberi pengukuhan dengan latihan.
KB : Merumus
KBKK :Menjana idea
Strategi :Penerapan
ABM yang perlu disediakan:1. Peta Asia dan label-label tempat penyebaran agama Islam2. Video Sister barter3. Gambar-gambar tempat ibadat4. Peta minda Islam tiba di Melaka5. Peta minda Islam tersebar ke tempat lain di Asia Tenggara daripada Melaka6. Peta minda rumusan umum (m/s 55)
Tempat Ibadat
Peta minda Islam tiba di Melaka
Áġ측ŢüÌ þŠÄ¡õ Åó¾ ÅÃÄ¡Ú
Penyebaran Islam dari Melaka
Áġ측ŢĢÕóÐ þŠÄ¡õ Á¾õ ÀÃŢ ÅÆ¢¸û
ÁüÈ ¿¡Î¸¨Çì ¨¸ôÀüÚ¾ø ãÄõ
«ÃÍò ¾¢ÕÁ½í¸û ãÄõ
Á¾ô §À¡¾¸÷¸û ãÄõ Ž¢¸÷¸û ãÄõ