Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5

Post on 17-Jun-2015

3.048 views 5 download

Transcript of Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5

KATA ADJEKTIF

Pengajaran dan Pembelajaran Bahasa Melayu Tahun 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tarikh : 21 Mac 2012/Rabu Masa: 8.20 -9.20 pagi

Kelas : Tahun 5 Bil.murid : 30 orang

Mata pelajaran : Bahasa Melayu

Tajuk : Tanaman Organik

Objektif : Pada akhir mata pelajaran, murid dapat:- -Menyenaraikan 20 kata adjektif -Mengesan kesalahan ejaan, tanda baca dan struktur ayat yang terdapat dalam ayat.

Pengalaman : Murid pernah belajar kata adjektif ketika berada dalam sedia ada Tahun 4.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Konsep : Kata adjektif menerangkan sifat manusia, haiwan, tumbuh- tumbuhan ,benda

Bahan : Buku teks, buku latihan, bahan maujud (petai,jering, pegaga,ulam raja)

Nilai :Bersyukur

Kemahiran Fokus utama :8.1 Aras 1 (i)Fokus sampingan :9.1 Aras 2 (i)

Langkah/Masa

IsiPelajaran Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan

Aktiviti Guru Aktiviti Murid

Set induksi(3 minit)

Tajuk:Tanaman Organik

1.Guru menunjukkan ulam-ulaman kepada murid dan mereka dikehendaki menamakannya2.Guru meminta murid menceritakan secara ringkas tentang pengalaman mereka makan ulam ulaman.

1.Murid menamakan ulam ulaman yang ditunjuk kan oleh guru iaitu petai, jering,pegaga,ulam raja2.Beberapa orang murid menceritakan pengalaman mereka makan ulam-ulaman

Didik Hibur

Langkah/Masa

IsiPelajaran

Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan

Aktiviti Guru Aktiviti MuridLangkah 1(10 minit)

1.Guru mengarahkan murid membaca petikan bertajuk “Misai Kucing”2. Guru mengarahkan murid menyatakan maksud keseluruhan petikan tersebut.3. Guru mengarahkan setiap kumpulan mencatatkan kebaikan”Misai Kucing”pada kesihatan.

1.Murid membaca petikan bertajuk “Misai Kucing”2.Beberapa orang murid menyatakan maksud keseluruhan teks menggunakan ayat sendiri 3.Setiap kumpulan berbincang untuk mencari kebaikan “Misai Kucing “ pada kesihatan.

Langkah/Masa

IsiPelajaran

Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan

Aktiviti Guru Aktiviti Murid4.Guru meminta setiap wakil kumpulan membentangkan kebaikan “Misai Kucing”

4.Wakil setiap kumpulan membentangkan hasil dapatan daripada perbincangan tersebut iaitu:- a) Menyingkirkan asid

urik yang berlebihan dalam badan.

b) Melawaskan pembuangan air kecil

c) Menguraangkan kadar kolestrol dan tekanan darah tinggi

Langkah/Masa

IsiPelajaran

Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan

Aktiviti Guru Aktiviti MuridLangkah 2(15 minit) Kata

adjektif

1.Guru mengarahkan murid menyatakan maksud kata adjektif2.Guru menunjukkan petai dan meminta murid menyatakan rasa petai tersebut.3. Guru menjelaskan kepada murid bahawa “pahit’ merupakan kata adjektif iaitu sifat sesuatu benda.

1.Murid memberi pelbagai maksud kata adjektif mengikut pemahaman masing-masing.2.Murid menyatakan bahawa rasa petai ada lah pahit.3. Murid mendengar penjelasan guru.4. Murid menggaris kata adjektif yang terdapat dalam teks iaitu tirus, tinggi, hijau.

Langkah/Masa

IsiPelajaran

Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan

Aktiviti Guru Aktiviti Murid

Kataadjektif

4. Guru menyuruh murid menggariskan kata adjektif yang terdapat dalam teks5. Guru mengarahkan murid menyenarai kan 20 kata adjektif yang mereka tahu.

5. Murid menyenaraikan 20 kata adjektif. Contoh:-- Rendah- Merah- Panjang- Manis- Comel- Gelap- Harum- Bulat- Lazat- Busuk

Langkah/Masa

IsiPelajaran

Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan

Aktiviti Guru Aktiviti MuridLangkah 3(20 minit)

Kataadjektif

1.Guru mengarahkan murid membina ayat menggunakan kata adjektif.2.Guru mengarahkan murid membaca ayat yang telah dibina.3. Guru mengarahkan murid menulis ayat yang telah dibina pada ruangan yang disediakan pada papan tulis.4. Guru mengarahkan murid menyemak jawapan rakan.5. Guru memberi ulasan berkaitan dengan penyemakan tersebut.

1.Murid membina ayat menggunakan kata adjektif.2.Murid membaca ayat yang telah dibina.3. Murid menulis ayat pada ruangan yang di sediakan mengikut kumpulan iaitu kumpulan cemerlang, kumpulan sederhana dan kumpulan potensi.4.Murid menyemak jawapan rakan dan mengesan kesalahan dari segi ejaan,tanda baca ,struktur ayat.5.Murid mendengar penjelasan guru.

Langkah/Masa

IsiPelajaran

Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan

Aktiviti Guru Aktiviti MuridLangkah 4(10 minit)

Kataadjektif

1.Guru mengarahkan murid menyenarai kan 20 kata adjektif dan memilih 6 dari padanya untuk di buat ayat.

1.Murid membuat tugasan seperti mana yang diarah oleh guru.

Penutup(2 minit) Menciri

1.Guru meminta murid mencari barangan di dalam kelas yang berbentuk bulat.2. Guru merumus isi pelajaran hari ini.

1.Murid mencari barangan berbentuk bulat. Contoh:- -pengasah pensel -duit syiling -penutup botol air -permukaan jam tangan2.Murid mendengar penjelasan guru.

SET INDUKSI

2. Murid diminta menceritakan pengalaman sendiri tentang ulam- ulaman di Malaysia.

i) melihat - bentuk - warna

ii) makan - rasa iii) sentuh - rasa

3. Guru menghubungkaitkan dengan pelajaran hari ini.

1. Murid diminta menamakan jenis ulam-ulaman yang yang terdapat di atas.

LANGKAH 1

LANGKAH 2

LANGKAH 3

LANGKAH 4& PENUTUP