fathiqassam.weebly.comfathiqassam.weebly.com/.../6/37563161/rph_sirah_for_edu.docx · Web...
Transcript of fathiqassam.weebly.comfathiqassam.weebly.com/.../6/37563161/rph_sirah_for_edu.docx · Web...
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
(KSSR) TAHUN 1
Mata Pelajaran : Pendidikan Islam
Kelas : Tahun 1 Abu Bakar
Tarikh : 2O Ogos 2014
Masa : 9.00 pagi - 10.00 pagi
Bilangan Murid : 35 orang (15 lelaki, 20 perempuan)
Bidang : Sirah
Standard Kandungan : 4.1. Memahami salasilah keturunan Nabi Muhammad s.a.w
dan tanda-tanda kenabian
Standard Pembelajaran:4.1.1. Menyatakan salasilah keturunan Nabi Muhammad
sebelah bapa dan ibu.
4.1.2 Menyatakan keistimewaan keturunan Nabi Muhammad
4.1.3 Menyatakan tanda-tanda kenabian Nabi Muhammad
berdasarkan peristiwa semasa dan selepas dilahirkan
Hasil Pembelajaran : Di akhir pembelajaran, murid dapat
1) Menyatakan salasilah keturunan Nabi Muhammad sebelah bapa dan ibu selepas aktiviti
sumbang saran
2) Menjelaskan keistimewaan keturunan Nabi Muhammad s.a.w selepas aktiviti soal jawab
dengan menggunakan perisian percuma weebly.com
3) Menceritakan tanda-tanda kenabian Nabi Muhammad berdasarkan peristiwa semasa dan
selepas kelahiran melalui aktiviti berkumpulan
Pengetahuan Sedia Ada : Murid-murid mengetahui Nabi Muhammad adalah Rasul
terakhir
Kemahiran Berfikir : Menyusun salasilah keturunan Nabi Muhammad.
Penerapan Nilai : Berusaha dan bersungguh-sungguh, membuat sesuatu
dengan betul
Gabung Jalin : Akhlak (Akhlak Nabi Muhammad)
Penyerapan : Matematik (Bilangan keluarga Nabi Muhammad s.a.w)
Elemen Merentas Kurikulum: (Elemen Keusahawanan) Kesanggupan belajar daripada
(EMK) kesalahan.
(Elemen Kreatif dan Inovasi) menggunakan daya imaginasi
Bahan Bantu : 1) Perisian Percuma (Weebly)
2) Komputer
3) Kad Imbasan
4) Kad Gambar Keluarga
5) Power Point
Langkah Pengajaran/ Masa
Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
Catatan
Mukaddimah
(2 minit)
Bacaan Doa
حيم حمن الر بسم الله الرلهم علينا حكمتكافتح"ال
خزائنوانشر علينا من حمين". رحمتك يا أرحم الر
Bacaan Syahadah
الله "اشهد أن ال إله إالسول الله وأشهد أن محمدا ر
1) Seorang murid diminta oleh
guru untuk mengetuai bacaan
doa.
2) Murid-murid lain diminta
mengikut bacaan doa bersama-
sama serta mengaminkan bacaan
doa
3) Semua murid melafazkan
kalimah syahadah bersama-sama
Bahan Bantu:
Kad Doa
Nilai:
Adab Berdoa,
khusyuk
1.1 Fasa Persediaan (13 minit)
1.1 Pemerhatian
(Set Induksi) 5 Minit
Soalan:
1.1.1 Murid melihat gambar yang
ditunjukkan oleh guru
1.1.2 Sumbang saran antara
guru dengan murid
mengenai gambar yang
ditunjukkan
Kaedah : Sumbang
Saran
Bahan Bantu:
Gambar Keluarga
1. Apa yang kamu lihat di dalam
gambar?
2. Siapa di antara kamu yang ada
keluarga
1.1.3 Jawapan murid tersebut
dikaitkan dengan tajuk pelajaran
hari ini.
1.2 Analisis (8 minit)
Soalan:
1) Siapakah Bapa Rasulullah
s.a.w
2) Siapakah Ibu Rasulullah s.a.w
1.2.1 Murid ditunjukkan carta
salasilah keturunan Nabi
Muhammad
1.2.2 Murid diminta untuk
menyebut salasilah Nabi
Muhammad berulang kali secara
berkumpulan, berpasangan dan
individu
1.2.3 Penerangan mengenai
perbezaan antara keturunan Nabi
Muhammad sebelah bapa dan
ibu.
1.2.4 Murid mengenal pasti
persamaan dan perbezaan
keturunan Nabi Muhammad s.a.w
sebelah bapa dan ibu dengan
Kemahiran Berfikir:
Banding beza
Kaedah: Pandang
Sebut, Latih Tubi,
Soal Jawab.
Bahan Bantu:
Kad Carta Salasilah
Keluarga Nabi
Muhammad s.a.w
betul.
2. Fasa Imaginasi (20 Minit)
2.1 Penjanaan Idea 2.1.1 Murid-murid ditunjukkan
dengan keistimewaan
keluarga Nabi
Muhammad
2.1.2 Murid-murid diminta
untuk menyebut
keistimewaan keluarga
Nabi Muhammad s.a.w
berulang kali secara
berkumpulan,
berpasangan dan
individu.
2.1.3 Penerangan mengenai
keistimewaan keluarga
Nabi Muhammad s.a.w
Kemahiran Belajar:
Membaca
Bahan Bantu:
Perisian Power
Point
Kaedah:
Pengulangan
EMK:
Kesanggupan
belajar daripada
kesalahan
Pentaksiran:
Sebutan
2.2 Sintesis Idea 2.2.1 Murid diminta mengisi
tempat kosong yang
telah disediakan
2.2.2 Sumbang saran antara
guru dengan murid
EMK:
Menggunakan daya
pemikiran.
3. Fasa Perkembangan
(20 minit)
3.1 Penambahbaikan
Paparan yang telah dimuatkan di dalam
web. (fathiqassam.weebly.com)
3.1.1 Murid-murid ditunjukkan
dengan peristiwa Kelahiran Nabi
Muhammad s.a.w melalui web
yang telah dibina oleh guru
3.1.2 Murid-murid diminta untuk
menyebut peristiwa kelahiran
Nabi Muhammad berulang kali
secara berkumpulan,
berpasangan, dan individu.
3.1.3 Sumbang saran antara
murid
Nilai:
Bersungguh-
sungguh
Bahan Bantu:
Laman Web
fathiqassam.weebly.
com
3.2 Menilai 3.2.1 Murid diminta bersedia
untuk penilaian
3.2.2 Penialaian dijalankan
3.2.3 Murid menulis jawapan
3.2.4 Penulisan murid
dipantau dan diteliti
oleh guru.
Nilai:
Bersungguh-
sungguh
Pentaksiran:
Isi tempat kosong
4. Fasa Tindakan (8 minit)
4.1 Pelaksanaan Penutup Kognitif
Salasilah Keturunan Nabi
Muhammad s.a.w
Peristiwa Kelahiran Nabi Muhammad
s.a.w
Keistimewaan Keturunan Nabi
Muhammad s.a.w
Penilaian juga boleh diakses melalui
laman web
http://fathiqassam.weebly.com/
4.1.1 Murid diminta menyebut
semula isi pelajaran yang telah
dipelajari.
4.1.2 Bersoal jawab mengenai isi
pelajaran yang telah dipelajari.
Kaedah:
Soal Jawab
Bahan Bantu:
Laman Web yang
dibina oleh guru.
http://
fathiqassam.weebly.
com
4.2 Amalan Berterusan Penutup Sosial
Kerja Lanjutan: Menghafaz salasilah
keturunan Nabi Muhammad s.a.w
4.2.1 Murid diingatkan agar
mengulangkaji
pelajaran di rumah
masing-masing
4.2.2 Lembaran kerja serta
penilaian boleh diakses
melalui laman web
http://
fathiqassam.weebly.co
m untuk tugasan
lanjutan
Nilai:
Menghargai Masa
Bahan Bantu:
Laman Web yang
telah dibina oleh
guru
http://
fathiqassam.weebly.
com
Refleksi Kendiri
Ulasan Guru/ Pensyarah Pembimbing.
___________________________________________________________________________________________