1. Rph Moral Thn 1

4
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL TAHUN 1 Mata Pelajaran Pendidikan Moral Tarikh 3 Februari 2014 Kelas Tahun 1 Jumlah Pelajar 6 Orang (3 Lelaki, 3 Perempuan) Masa 7.45 Pagi 8.45 Pagi Tema Diri Saya Tajuk Saya Baik Hati Standard Pembelajaran 2.1.1 Menceritakan sifat baik hati yang ada pada diri 2.1.2 Menyenaraikan cara membantu keluarga Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat: i. Menceritakan maksud baik hati dengan tepat. ii. Menyenaraikan amalan sendiri membantu ahli keluarga. iii. Menceritakan kebaikan membantu ahli keluarga. Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran 1. Menjana idea beberapa contoh baik hati bersama keluarga secara lisan. 2. Menyenaraikan aktiviti yang menunjukkan sikap baik hati dalam membantu ahli keluarga berdasarkan gambar. 3. Sumbang saran berkaitan kepentingan dan perasaan bersikap baik dalam keluarga. EMK Nilai Murni: Baik Hati Kreativiti: Menjana Idea Nilai Baik Hati Bahan Bantu Belajar Flash card, Buku teks, Lembaran kerja Penilaian Pengajaran Dan Pembelajaran i. Penilaian berdasarkan kepada soal jawab secara lisan dengan contoh baik hati, perasaan dan kepentingan bersikap baik hati sesama keluarga. ii. Penilaian berdasarkan lembaran kerja (padanan gambar dengan aktiviti)

description

kssr

Transcript of 1. Rph Moral Thn 1

Page 1: 1. Rph Moral Thn 1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN MORAL TAHUN 1

Mata Pelajaran Pendidikan Moral

Tarikh 3 Februari 2014

Kelas Tahun 1

Jumlah Pelajar 6 Orang (3 Lelaki, 3 Perempuan)

Masa 7.45 Pagi – 8.45 Pagi

Tema Diri Saya

Tajuk Saya Baik Hati

Standard

Pembelajaran

2.1.1 Menceritakan sifat baik hati yang ada pada diri

2.1.2 Menyenaraikan cara membantu keluarga

Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan

dapat:

i. Menceritakan maksud baik hati dengan tepat.

ii. Menyenaraikan amalan sendiri membantu ahli

keluarga.

iii. Menceritakan kebaikan membantu ahli keluarga.

Aktiviti Pengajaran

Dan Pembelajaran

1. Menjana idea beberapa contoh baik hati bersama

keluarga secara lisan.

2. Menyenaraikan aktiviti yang menunjukkan sikap baik

hati dalam membantu ahli keluarga berdasarkan

gambar.

3. Sumbang saran berkaitan kepentingan dan perasaan

bersikap baik dalam keluarga.

EMK Nilai Murni: Baik Hati

Kreativiti: Menjana Idea

Nilai Baik Hati

Bahan Bantu Belajar Flash card, Buku teks, Lembaran kerja

Penilaian Pengajaran

Dan Pembelajaran

i. Penilaian berdasarkan kepada soal jawab secara

lisan dengan contoh baik hati, perasaan dan

kepentingan bersikap baik hati sesama keluarga.

ii. Penilaian berdasarkan lembaran kerja (padanan

gambar dengan aktiviti)

Page 2: 1. Rph Moral Thn 1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

LANGKAH KANDUNGAN AKTIVITI CATATAN

Pendahuluan

(5 minit)

Rutin kelas 1. Guru meminta murid-murid

membersihkan kelas dan menyusun

meja kerusi.

2. Guru bertanyakan perasaan murid-

murid semasa cuti sekolah. (Cuti

Tahun Baru Cina)

3. Murid-murid diminta bersedia untuk

aktivit P&P.

Set induksi

(5 minit)

Soal jawab 1. Guru bertanya soalan kepada murid:

a. “Apakah amalan baik yang

sepatutnya diamalkan dalam

kelas?”

2. Guru mengaitkan jawapan murid itu

dengan isi pelajaran tentang sikap

baik hati dalam membantu ahli

keluarga.

Soal jawab

Langkah 1

(15 minit)

Maksud ‘Baik Hati’:

Peka terhadap perasaan dan kebajikan diri

sendiri dan orang lain dengan memberi

bantuan dan sokongan moral secara tulus

1. Guru bertanyakan kepada beberapa

murid maksud baik hati dengan

memberikan contoh.

2. Guru meminta murid lain

BBM:

Flash card

Page 3: 1. Rph Moral Thn 1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

ikhlas. memberikan contoh amalan yang

disifatkan baik hati.

3. Guru menerangkan maksud baik hati

bersertakan contoh.

Langkah 2

(15 minit)

Gambar-gambar yang berkaitan dengan

baik hati.

Gambar murid membantu ahli keluarga.

Lembaran kerja.

1. Guru meminta murid memberikan

idea beberapa contoh baik hati

bersama ahli keluarga secara lisan.

2. Guru bersoal jawab dengan murid

tentang gambar tersebut.

a. Apakah yang sedang dilakukan

oleh murid-murid dalam gambar

itu?

b. Apakah perasaan anda ketika

berbuat demikian?

c. Kenapa perlu anda berbuat

demikian?

3. Guru mengedarkan lembaran kerja

kepada murid-murid.

BBM:

Buku teks

Lembaran kerja

Langkah 3 Kebaikan saling membantu ahli keluarga. 1. Guru menerangkan kebaikan saling Penerangan

Page 4: 1. Rph Moral Thn 1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

(15 minit)

Aktiviti mewarna.

membantu sesama ahli keluarga.

2. Guru memberikan peneguhan positif

ke atas jawapan yang dinyatakan

oleh murid.

3. Guru mengedarkan lembaran kerja

dan meminta murid mewarnakan

gambar tersebut.

BBM:

Lembaran kerja

(mewarna)

Penutup

(5 minit)

Rumusan Guru membuat rumusan tentang perlunya

membantu keluarga dan juga orang lain.