126368157-rph-kssr-bm.pdf

12
Saturday, February 11, 2012 Contoh RPH Bahasa Melayu Kurikulum Standard Sekolah Rendah (KSSR) Tahun 2 Aspek Didik Hibur RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA Mata Pelajaran : Bahasa Melayu Kelas : Tahun 2 Bestari Masa:10.30 – 11.30 pagi (1 jam) Tema : Pertanian Tajuk : Buah-buahan Tempatan rd Kandungan : 4.1 Menyebut dan memahami unsur seni dalam lagu melalui nyanyian secara didik hibur. rd Pembelajaran : 4.1.1 Menyebut seni kata lagu dengan jelas melalui nyanyian secara didik hibur. f : Pada akhir pengajaran, murid dapat: i. Menyebut seni kata lagu dengan jelas melalui nyanyian. ii. Menamakan buah-buahan tempatan. an Kurikulum : - Ilmu : Kemahiran Hidup, Matematik - Nilai : Bersyukur, kejujuran - ENT : Kemahiran Berfikir – Menjanakan idea Kecerdasan pelbagai – interpersonal, verbal linguistik - EMK : Keusahawanan, TMK Bahasa : Kosa kata : enak, tempatan, musim : Petikan lagu, lembaran kerja, kad bergambar, LCD, alat penimbang ISI PELAJARAN AKTIVITI CATATAN Buah-buahan - rambutan -cempedak - ciku -manggis - rambutan -langsat - langsat -pulasan Set Induksi (5 minit) 1. Guru berlakon sebagai penjual buah-buahan. 2. Murid tampil untuk membeli buah-buahan yang dibawa oleh guru. 3. Murid diminta menamakan Buah-buahan tempatan sebenar/tiruan Nilai : Kesyukuran EMK : keusahawanan

Transcript of 126368157-rph-kssr-bm.pdf

Saturday, February 11, 2012

Contoh RPH Bahasa Melayu Kurikulum Standard Sekolah Rendah (KSSR) Tahun 2 Aspek Didik Hibur

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MALAYSIA

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

Kelas : Tahun 2 Bestari Masa:10.30 – 11.30 pagi (1 jam)

Tema : Pertanian

Tajuk : Buah-buahan Tempatan

Standard Kandungan : 4.1 Menyebut dan memahami unsur seni dalam lagu melalui

nyanyian secara didik hibur.

Standard Pembelajaran : 4.1.1 Menyebut seni kata lagu dengan jelas melalui nyanyian

secara didik hibur.

Objektif : Pada akhir pengajaran, murid dapat:

i. Menyebut seni kata lagu dengan jelas melalui nyanyian.

ii. Menamakan buah-buahan tempatan.

Pengisian Kurikulum : - Ilmu : Kemahiran Hidup, Matematik

- Nilai : Bersyukur, kejujuran

- ENT : Kemahiran Berfikir – Menjanakan idea

Kecerdasan pelbagai – interpersonal, verbal

linguistik

- EMK : Keusahawanan, TMK

Sistem Bahasa : Kosa kata : enak, tempatan, musim

Media : Petikan lagu, lembaran kerja, kad bergambar, LCD, alat

penimbang

ISI PELAJARAN AKTIVITI CATATAN

Buah-buahan

- rambutan -cempedak

- ciku -manggis

- rambutan -langsat

- langsat -pulasan

Set Induksi (5 minit)

1. Guru berlakon sebagai penjual

buah-buahan.

2. Murid tampil untuk membeli

buah-buahan yang dibawa oleh

guru.

3. Murid diminta menamakan

Buah-buahan tempatan

sebenar/tiruan

Nilai : Kesyukuran

EMK : keusahawanan

buah-buahan yang ingin dibeli

oleh mereka.

ENT : interpersonal

Tajuk lagu:

Buah-buahan tempatan

Lirik lagu

Ciku , manggis dan durian,

kelapa dan juga rambutan,

cempedak dan jambu batu,

belimbing, langsat, pulasan.

Mari kawan mari semua,

makan buahan tempatan.

Ciku, nangka,

pisang,mangga,

semua enak dimakan,

mari kawan mari semua,

makan buahan tempatan,

Langkah 1 (10 minit)

1. Murid menonton video lagu

tentang buah-buahan tempatan.

.

2. Murid melihat seni kata lagu

yang dipaparkan pada skrin.

3. Murid menyebut seni kata lagu

dengan jelas secara kelas

Video lagu buah-

buahan tempatan

Petikan lagu

Skrin

LCD

Seni kata lagu dan muzik

Langkah 2 (15 minit)

1. Murid menyanyikan lagu

dengan bimbingan guru.

2. Murid diminta menyanyi

berdasarkan seni kata lagu

dengan jelas secara kelas,

kumpulan dan individu.

Petikan lagu

Skrin

LCD

Ilmu : Muzik

Nilai : Kesyukuran

ENT : verbal

linguistik

Aktiviti jual beli

Aktiviti jual beli melalui

persembahan yang berbeza

Langkah 3 (15 minit)

1. Murid dibahagikan kepada

empat kumpulan.

2. Setiap kumpulan dikehendaki

menjalankan aktiviti jual beli

di samping menyanyikan lirik

lagu

melalui persembahan yang

berbeza

Nilai : kerjasama,

kejujuran,kebersihan.

ENT : interpesonal

EMK : kreativiti dan

inovasi

Buah-buahan

Kad gambar

Langkah 4 (10 minit)

Latihan Pengayaan

1. Murid diminta klik pada

ENT–kemahiran

berfikir

Nama buah-buahan

gambar

/perkataan yang betul dalam

latihan yang dipaparkan

pada slaid.

Latihan Pemulihan

2. Murid diminta menyatakan

jenis

buah-buahan yang terdapat

dalam seni kata lagu

berdasarkan jawapan yang

diberi.

3. Murid diminta melengkapkan

seni kata lagu “Buah-buahan

Tempatan”

menjana idea

EMK: TMK

Slaid

Latihan

Penutup (5 minit)

1. Murid menyanyikan lagu

semula dengan gerakan bebas.

Ilmu: Muzik

Nilai : kesyukuran

Untuk pengajaran pemulihan yang berkesan, beberapa kaedah boleh digunakan.

Antaranya adalah :

1. Kaedah Kumpulan

2. Kaedah Individu

3. Kaedah Pengajaran Rakan Sebaya.

KAEDAH KUMPULAN

Kaedah ini bererti murid belajar dan membuat kerja dalam kumpulan. Kebiasaannya, kumpulan ini

diwujudkan berdasarkan kebolehan atau pun perbezaan minat.

Dalam kelas saya sememangnya mudah mengajar secara kumpulan berbanding individu kerana murid

mempunyai daerah kelemahan yang sama. Oleh yang demikian, bahan yang hendak dihasilkan juga

mudah.

Dengan adanya kaedah ini akan dapat membantu kelancaran komunikasi sesama murid, saling

bekerjasama dalam menyiapkan sesuatu tugasan yang diberi dan berkongsi idea.

KAEDAH INDIVIDU

Kaedah ini menekankan tumpuan guru hanya kepada seorang murid sahaja. Kebiasaannya, murid

dalam kategori ini lebih mudah diurus kerana guru tidak mengalami gangguan ‘banyak mulut’

daripada murid semasa mengajar.

Guru akan lebih mudah fokus kepada objektif pembelajaran murid dan murid berasakan mendapat

lebih perhatian daripada guru.

KAEDAH RAKAN SEBAYA

Apabila mengajar dalam kelas yang mempunyai tiga kelompok murid pemulihan dalam kuantiti yang

banyak, saya akan menggunakan kaedah ini.

Kebiasannya, murid-murid yang dilihat matang dan lebih cerdik daripada rakan yang lain akan

dibimbing dan dilatih untuk membantu melicinkan pengajaran dan pembelajaran saya pada hari

berkenaan.

Teknik Pengajaran Pemulihan

Kemahiran Bacaan Asas

Ada beberapa pendekatan yang boleh digunakan bagi membolehkan murid menguasai kemahiran

asas dalam bacaan.

1. Kaedah Fonik

kaedah ini memberi fokus kepada cara mempelajari perkataan yang belum dikenali dengan bunyi

bahasa. Contohnya, huruf ‘m’ disebut apabila memakan sesuatu yang sedap.

selepas murid mengenal bunyi huruf, diperkenalkan pula nama huruf dan bentuk huruf. Bunyi-

bunyi huruf dicantumkan sehingga terbentuk perkataan yang sempurna.

2. Kaedah Suku Kata

kaedah ini bermula dengan mengeja suku kata perkataan bermakna. Contohnya, ‘ka’ + ‘yu’ =

kayu

Proses mengeja dan membatang perkataan ini perlu dimulakan dengan mudah iaitu bermula

dengan dua suku kata (KVKV), kemudian dikembangkan menjadi tiga suku kata (KVKVK) dan

seterusnya menjadi empat suku kata (KVKVKVKV), penggunaan diftong (VV) dan konsonan

berganding (KK).

3. Kaedah Cantuman

kaedah ini adalah berdasarkan suku kata bagi perkataan bermakna. Perkataan itu akan

dicantumkan menjadi ayat yang lengkap.

contohnya :

1. cin+cin = cincin

2. i+bu = ibu

3. be+li = beli

Ayat lengkap = ibu beli cincin

Sebaik-baiknya, pengajaran dijalankan secara individu atau pun kumpulan kecil. Guru boleh

memperkenalkan huruf vokal dan konsonan tetapi tidaklah mengikut urutan kerana itu akan

membosankan murid.

Contohnya, guru menunjuk jari ke arah meja, kemudian mempamerkan kad perkataan ‘meja’.

Selepas itu, guru boleh pula menayangkan pula kad huruf ‘m’, ‘e’, ‘j’ dan ‘a’.

Seterusnya letakkan buku di atas meja. Guru sebut ‘buku di atas meja’. Guru pamerkan kad

perkataan ‘buku’ dan minta murid menyebut seta mengeja.

Kemudian, adakan permainan untuk murid-murid berdasarkan kad perkataan itu tadi.

Kaedah Pengajaran Pemulihan

Untuk pengajaran pemulihan yang berkesan, beberapa kaedah boleh digunakan. Antaranya

adalah :

1. Kaedah Kumpulan

2. Kaedah Individu

3. Kaedah Pengajaran Rakan Sebaya.

KAEDAH KUMPULAN

Kaedah ini bererti murid belajar dan membuat kerja dalam kumpulan. Kebiasaannya, kumpulan

ini diwujudkan berdasarkan kebolehan atau pun perbezaan minat.

Dalam kelas saya sememangnya mudah mengajar secara kumpulan berbanding individu kerana

murid mempunyai daerah kelemahan yang sama. Oleh yang demikian, bahan yang hendak

dihasilkan juga mudah.

Dengan adanya kaedah ini akan dapat membantu kelancaran komunikasi sesama murid, saling

bekerjasama dalam menyiapkan sesuatu tugasan yang diberi dan berkongsi idea.

KAEDAH INDIVIDU

Kaedah ini menekankan tumpuan guru hanya kepada seorang murid sahaja. Kebiasaannya, murid

dalam kategori ini lebih mudah diurus kerana guru tidak mengalami gangguan ‘banyak mulut’

daripada murid semasa mengajar.

Guru akan lebih mudah fokus kepada objektif pembelajaran murid dan murid berasakan

mendapat lebih perhatian daripada guru.

KAEDAH RAKAN SEBAYA

Apabila mengajar dalam kelas yang mempunyai tiga kelompok murid pemulihan dalam kuantiti

yang banyak, saya akan menggunakan kaedah ini.

Kebiasannya, murid-murid yang dilihat matang dan lebih cerdik daripada rakan yang lain akan

dibimbing dan dilatih untuk membantu melicinkan pengajaran dan pembelajaran saya pada hari

berkenaan.

RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

BAHASA MALAYSIA

KSSR

TAHUN 2

Tarikh : 26 Mac 2012

Masa : 60 minit

Tahun : 2 Bijak

Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia

Tema : Alam Sekitar

Tajuk : Habitat Haiwan

Hasil Pembelajaran:

Fokus Utama :

2.1 Bercerita dengan menggunakan kata, frasa, ayat serta sebutan dan intonasi yang baik dan

jelas.

Aras 2

i. Menceritakan cerita yang didengar dan ditonton dengan menggunakan

sebutan dan intonasi yang betul.

Fokus Sampingan:

5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan

memahami perkara yang dibaca.

Aras 1

iii. Memahami perkataan, frasa dan ayat.

Standard Kandungan : 2.2 Membaca dan memahami perkataan, frasa dan ayat daripada

pelbagai sumber dengan sebutan yang betul

Standard Pembelajaran : 2.2.2 Membaca dan memahami frasadalam ayat yang mengandungi

perkataan dua atau tiga sukukata, diftong, vokal berganding, digraf dan konsonan

bergabung dengan sebutan yang betul

Standard Prestasi : B1 D1 E2 Menyebut perkataan yang mengandungi diftong,vokal

berganding, digraf dan konsonan bergabung

Pada akhir pengajaran, murid dapat :

1. Menceritakan sekurang-kurangnya tiga maklumat penting yang didengar daripada paparan slaid

yang ditayangkan iaitu contoh haiwan yang hidup di darat, di dalam air dan di kedua-duanya.

2. Memahami perkara yang dibaca dengan menjawab soalan yang disediakan.

Kemahiran bahasa : Lisan dan Membaca

Sistem Bahasa:

Tatabahasa: Morfologi

- Kata Nama

Pengisian Kurikulum:

Ilmu - Dunia Sains, Dunia Seni Visual dan Dunia Muzik

Nilai - Kerjasama

- Berdisiplin

Kemahiran Bernilai Tambah:

- Kemahiran Berfikir

- Kecerdasan Pelbagai

Elemen Kerentas Kurikulum : Kreativiti

Kosa Kata: buaya, harimau, tupai, kuda laut, peguin, anjing laut.

Langkah/

Masa

Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran

Pembelajaran

Catatan

Set

Induksi

( 5 minit )

Beberapa bunyi haiwan

dimainkan oleh guru

-kucing

-ayam

-kuda

-burung

1.Murid meneka beberapa bunyi

haiwan yang dimainkan oleh

guru.

BBM : Bunyi

Binatang (MP3)

KBT:

Kemahiran

Berfikir

.

Langkah 1

(20 minit)

Slaid Habitat Haiwan

-Haiwan yang hidup di

darat.

-Haiwan yang hidup di

dalam air.

-Haiwan yang boleh

hidup di darat dan di

dalam air.

1. Murid dikehendaki melihat

paparan slaid yang telah

disediakan oleh guru.

2.Ketika slaid ditayangkan, guru

menyoal beberapa soalan-

soalan mudah kepada murid

untuk memastikan tahap

kefahaman murid.

3.Setelah selesai melihat slaid,

secara berpasangan murid

diminta untuk menceritakan

tentang slaid yang telah

ditayangkan iaitu berkenaan

‘Habitat Haiwan’.

BBM: paparan

slaid ,PPT KBT: Kecerdasan

pelbagai - Verbal linguistik

BCB : Kemahiran Lisan

Kemahiran

Berfikir:

-Menilai dan

mentaksir

Langkah 2

(10 minit)

1.Murid membaca kuat

perkataan dan ayat

dengan sebutan dan

intonasi yang betul .

2.Guru membimbing

murid membaca

dengan betul.

3.Murid menjawab

soalan-soalan yang

disediakan guru.

1.Guru membaca kuat

perkataan dan ayat dengan

sebutan dan intonasi yang betul

dan diikuti oleh murid.

2.Kemudian guru memilih

seorang murid untuk membaca

kuat dan rakan-rakan yang lain

perlu mengikut murid tersebut.

3.Aktiviti ini diteruskan dengan

memilih murid yang lain untuk

membaca secara kuat dan

rakan-rakan lain perlu

mengikutnya.

4.Setelah selesai aktiviti

BBM: - paparan slaid, PPT -Aktiviti1

-Aktiviti2

BCB:

-Kemahiran

bacaan mekanis

-Kemahiran

mencari

maklumat

membaca, murid diminta untuk

menjawab beberapa soalan

yang telah disediakan.

Langkah 3

(20 minit)

1.Murid mengelaskan

haiwan mengikut

habitatnya di dalam

petak yang telah

disediakan.

2.Murid melukis dan

mewarna gambar

tersebut mengikut

kreativiti masing-

masing.

3.Guru memberi

bimbingan dan

memantau aktiviti

murid.

1.Guru mengedarkan kertas

yang mengandungi petak-

petak darat sahaja, air sahaja

serta darat dan air.

2.Murid diminta untuk

memenuhkan petak-petak

tersebut dengan melukis

gambar haiwan mengikut

habitatnya.

3.Kemudian, murid dikehendaki

mewarnakan gambar tersebut

mengikut kreativiti masing-

masing.

BBM:

Aktiviti3

KBT:

Spatial dan ruang

Penutup

(5minit)

Murid membuat

rumusan tentang tajuk

pelajaran dengan

bantuan guru.

1. Murid dibimbing merumuskan

perkara yang dipelajari.

2.Murid menyenaraikan nilai

murni yang telah diperoleh hasil

daripada pembelajaran mereka.

3.Murid menyayikan lagu yang

telah disediakan bersama-sama

guru

BBM:

Slide PPT lagu

Youtube lagu

haiwan

Nilai Murni:

Cintai dan

sayangi haiwan.

KBT:

Muzi