133813494 Rancangan Pengajaran Harian KPD3026

5
0 SEMESTER 1 SESI 2012/2013 KPD 3026: PENGAJARAN, TEKNOLOGI DAN PENAKSIRAN 2 PECAHAN II KUMPULAN EL – R01 (A121PJJ) DISEDIAKAN OLEH NAMA NO. ID NO. TELEFON NOR REHANAH BINTI DIAUDIN D20112054580 019 669 5116 NAMA TUTOR E-LEARNING: NORAINI BINTI MOHAMED NOH D20112054580 PEMARKAHAN 1. RAKAMAN 1 2. REFLEKSI 1 3. RAKAMAN 2 4. REFLEKSI 2 5. RPH 6. LAPORAN KT 7. FORUM JUMLAH MENYEDIAKAN RPH BERSAMA RAKAMAN VIDEO

description

r

Transcript of 133813494 Rancangan Pengajaran Harian KPD3026

Page 1: 133813494 Rancangan Pengajaran Harian KPD3026

0

SEMESTER 1 SESI 2012/2013

KPD 3026: PENGAJARAN, TEKNOLOGI DAN PENAKSIRAN 2

PECAHAN II

KUMPULAN

EL – R01 (A121PJJ)

DISEDIAKAN OLEH

NAMA NO. ID NO. TELEFON

NOR REHANAH BINTI DIAUDIN D20112054580 019 669 5116

NAMA TUTOR E-LEARNING: NORAINI BINTI MOHAMED NOH

TARIKH SERAH: 3 NOVEMBER 2012

D20112054580

PEMARKAHAN

1. RAKAMAN 1

2. REFLEKSI 1

3. RAKAMAN 2

4. REFLEKSI 2

5. RPH

6. LAPORAN KT

7. FORUM

JUMLAH

MENYEDIAKAN RPH BERSAMA

RAKAMAN VIDEO

Page 2: 133813494 Rancangan Pengajaran Harian KPD3026

1

Rancangan Pengajaran Harian (RPH)

Tarikh/Hari : Rabu 26/9/2012 Masa : 30 minit (12.30 – 1.00)

Kelas : 4 Kamil Bil. Pelajar : 29 orang

M/Pelajaran : Pendidikan Islam

Tajuk : Syarat Sah Solat

Objektif Am : Murid yakin solat mereka diterima oleh Allah.

Ojektif : Pada akhir pembelajaran murid dapat :

I. Mengetahui tentang syarat sah solat dan menyatakannya.

II. Menyenaraikan syarat-syarat sah solat secara lisan dan bertulis.

III. Menerangkan syarat-syarat sah solat secara terperinci.

Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah mengetahui syarat-syarat wajib solat.

Konsep : Solat.

Bahan Rujukan : Buku Teks Tahun 4, Huraian Sukatan Tahun 4, Buku Panduan Guru

Tahun 4, Buku Rampaian Tahun 4.

Bahan : Gambar Perlakuan Solat, Manilakad, Komputer, Projektor.

Nilai : Sentiasa menjaga kebersihan diri, pakaian dan tempat.

Kemahiran : Kognitif, Psikomotor dan Afektif.

Unsur Patriatisme : Solat menjadikan diri seorang yang sentiasa menepati masa.

Pengetahuan Lepas : Solat adalah Rukun Islam yang wajib ditunaikan.

D20112054580

Page 3: 133813494 Rancangan Pengajaran Harian KPD3026

2

Langkah

/ MasaIsi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran PembelajaranNota

Aktiviti Guru Aktiviti Murid

Permulaan /

Mencungkil

idea (5

minit)

Azan Subuh.

Soalan-soalan:

Tayangan apakah itu?

Azan Solat Apakah itu?

Apakah yang perlu kita

lakukan?

Bolehkah kita solat selain

solat Subuh?

Kalau solat selain subuh,

sah atau tidak solat itu?

Guru menayang dan

memperdengarkan

azan dari slaid

Guru menyoal

berpandudkan slaid:

Murid memberi respon

dan menjawab soalan:

Orang sedang azan.

Azan Solat Subuh.

Mendirikan Solat

Subuh.

Tidah boleh.

Tidak sah.

Strategi/Teknik:

Tayangan Slaid

melalui komputer.

Soal jawab.

Sumber Pengajaran:

Komputer (You

tube (AZAN

SUBUH)

Menstruktur/

menstruktur

semula idea

(8 minit)

Syarat sah solat bererti solat yang

kita lakukan itu diterima di sisi

Allah.

Syarat sah solat:

1. Suci daripada najis pada tubuh

badan, pakaian dan tempat

solat.

2. Suci daripada hadas.

3. Mengadap Kiblat.

4. Menutup aurat.

Guru memberi erti

syarat sah solat.

Guru menyenaraikan

syarat sah solat satu

persatu

Seorang murid

menyebutnya semula.

Beberapa orang murid

menyebutnya secara

individu.

Murid-murid menyebut

secara kelas.

Strateri/Teknik:

Penerangan.

Membaca

Sikap saintifik dan

nilai murni:

Penglibatan

murid.

Sumber Pengajaran:

Komputer.

D20112054580 Page 2

Page 4: 133813494 Rancangan Pengajaran Harian KPD3026

3

5. Yakin masuk waktu.

Aplikasi idea

(10 minit)

Najis yang dimaksudkan itu ialah

najis, muhaffafah, mutawassitah

dan murallazah.

Hadas yang dimaksudkan itu

termasuk hadas kecil dan hadas

besar.

Arah Kiblat bagi orang di Asia

ialah mengadap arah matahari

terbenam.

Had aurat lelaki: daripada pusat

hingga lutut. Had aurat

perempuan: seluruh anggota

badan kecuali muka dan tapak

tangan.

Masuk waktu solat bagi

sembahyang 5 waktu.

Guru menghuraikan

syarat sah solat satu

persatu. Sambil

meminta contoh

daripada murid.

Guru menayangkan

gambar berkaitan

huraian yang diberi.

Murid memberi respon

dengan menjawab soalan

yang diberikan oleh guru.

Strategi / Teknik:

Penyoalan seluruh

kelas.

Sikap saintifik dan

nilai murni:

Penglibatan

murid.

Memberi pujian.

Sumber Pengajaran:

Komputer.

(PAWER POINT)

Rifleksi /

Penutup

(7 minit)

Nyatakan “Sah” atau “Tidak Sah”

pada pernyataan berikut:

1. Baju Ali terkena air kencing.

2. Rambut Aminah terkeluar

daripada telekung.

3. Siti solat setelah berwuduk.

4. Ah Chong mahu solat.

Guru memberi

lembaran kerja bertulis

kepada murid.

Guru meminta semua

menghantar kembali

kertas latihan yang

diberi.

Murid menjawab soalan

bertulis yang diberi oleh

guru.

Murid menghantar

kembali kertas soalan

diberi.

Strategi / Teknik:

Menjawab soalan

bertulis.

Membaca.

Sikap saintifik dan

nilai murni:

Penglibatan

D20112054580 Page 3

Page 5: 133813494 Rancangan Pengajaran Harian KPD3026

4

5. Muhmmad solat sebelum

masuk waktu Isyak kerana dia

hendak tidur.

murid.

Bersungguh –

sungguh.

D20112054580 Page 4

Langkah I

Langkah II

Refleksi/ Penutup

Set InduksiRAKAMAN

VIDEO