163078080-rph-kitar-air.pdf
-
Upload
thaatchayani-muralle -
Category
Documents
-
view
23 -
download
4
description
Transcript of 163078080-rph-kitar-air.pdf
-
Matapelajaran Sains
Kelas 5 Cerdas
Tarikh 20 Ogos 2013
Masa 9.15-10.15 tengahari (30 minit)
Bilangan Murid 28 orang
Tajuk Keadaan Bahan
Subtopik Kitaran Air
Objektif Pelajaran
1.3 Memahami kitaran air
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pengajaran murid dapat : 1. Menyatakan bagaimana awan terbentuk. 2. Menyatakan bagaimana proses hujan berlaku. 3. Menerangkan proses kitaran air di persekitaran. 4. Menyenaraikan kepentingan kitaran air.
Pengetahuan Lalu
Murid mengetahui proses penyejatan dan kondensasi.
Alat Bantu Mengajar
Lagu Bangau Oh Bangau, Klip video proses kejadian hujan , gambarajah proses kitaran air, BBM kitaran air, Klip Video masyarakat Somalia, kad manila, kad tugasan dan lembaran kerja
Strategi Konstruktivisme
-
Fasa Isi Kandungan Aktiviti P&P Catatan
Set Induksi (5 minit)
1. Menarik perhatian murid.
2. 10 orang murid dipilih untuk memainkan watak lagu Bangau Oh Bangau
3. Guru memainkan lagu Bangau Oh Bangau dan murid menyanyikan lagu tersebut bersama-
sama.
4. Guru bertanya kepada murid: - Bagaimana perut
kerbau menjadi sakit? Kerbau memakan nasi mentah.
5. Guru menyuruh murid untuk bertanya kepada watak nasi. - Bagaimana nasi itu
menjadi mentah? Nasi tidak sempat masak kerana kayu api basah.
6. Murid bertanya kepada watak kayu . - Bagaimana kayu
boleh basah? Kayu menjadi basah kerana ditimpa hujan.
7. Murid diperkenalkan tajuk hari ini iaitu kitaran air.
BBM: -Lagu Bangau Oh Bangau -KPS: -Berkomunikasi Nilai: -Berani
-
Pencetusan Idea (10 minit)
1. Maksud kitaran air.
2. Guru bertanya kepada murid: - Apa yang kamu
faham tentang perkataan kitaran?
- Apakah contoh proses kitaran yang awak tahu?
Jawapan murid: - Satu proses yang
berulang.
- Kitaran hidup rama-rama.
BBM: -Payung KPS: -Membuat inferens. -berkomunikasi
Penstrukturan idea (20 minit)
1. Menyatakan bagaimana awan terbentuk.
2. Menyatakan bagaimana proses hujan berlaku.
3. Menerangkan proses kitaran air di persekitaran.
1. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan.
2. Murid menonton klip video mengenai proses kejadian hujan.
3. Murid menyalin dan melengkapkan carta alir proses kitaran hujan di dalam buku latihan.
BBM: -Klip video proses kejadian hujan -gambarajah proses kitaran air -BBM kitaran air. KPS: -membuat inferens - berkomunikasi Nilai: -bekerjasama
-
Aplikasi Idea (20 minit)
1. Kepentingan kitaran air.
2. Guru menayangkan klip video masalah air di Somalia.
3. Wakil setiap kumpulan
tampil ke hadapan untuk mencabut isu pembentangan.
4. Di dalam kumpulan, murid berbincang isu pembentangan yang diberi
5. Setiap kumpulan tampil ke hadapan untuk membentangkan hasil dapatan mereka.
BBM: -silangkata KPS: -membuat inferens -memerhati -membuat kesimpulan -berkomunikasi Nilai: -berani - bekerjasama
Refleksi (5 minit)
1. Pengukuhan 1. Guru mengedarkan tekasilangkata kepada murid-murid untuk dilengkapkan.
BBM: -lembaran kerja