2026292 Rancangan Tahunan Pendidikan Moral Tingkatan 4 2008

download 2026292 Rancangan Tahunan Pendidikan Moral Tingkatan 4 2008

of 16

Transcript of 2026292 Rancangan Tahunan Pendidikan Moral Tingkatan 4 2008

  • 8/8/2019 2026292 Rancangan Tahunan Pendidikan Moral Tingkatan 4 2008

    1/16

    1

    Jabatan Pendidikan Negeri Johor

    Pendidikan Moral

    Rancangan Pengajaran dan PembelajaranKurikulum Bersepadu Sekolah Menengah

    Tingkatan 4

    2 0 0 7

    Susunan C.S.KOH

    [Ketua Jurulatih Utama]

  • 8/8/2019 2026292 Rancangan Tahunan Pendidikan Moral Tingkatan 4 2008

    2/16

    Rancangan Tahunan Pendidikan Moral Tingkatan Empat 2007[ Semester 1 ]

    Mingg

    u

    BidangPembelajaran(BP)1:

    Nilai Berkaitan denganPerkembangan Diri

    Kandungan Akademik

    Objektif/Hasil

    Pembelajaran

    Aktiviti

    Pembelajaran

    Panduan Guru/

    Buku Teks

    Minggu 1

    Minggu Orientasi/Suaikenal Tingkatan 4

    Minggu2

    BP 1.1 KepercayaanKepada Tuhan

    Keyakinan wujudnya Tuhansebagai pencipta alam danmematuhi segala suruhan-Nya berlandaskan pegangan

    agama masing-masingselaras dengan prinsip RukunNegara.

    Manusia diamanahkanuntuk mengurus alamdan penghuninya.

    Peranan dan tanggungjawabsebagai satu amanah.

    Sikap bertanggungjawab

    terhadap setiap tindakanuntuk kesejahteraan diri

    dan orang lain.

    Perlakuan yang baik

    perlu dilakukan oleh

    setiap individu.

    1. Menerima hakikatbahawa manusiadipertanggungjawab menjaga danmelindungi alamdan penghuninya.

    2. Rujuk juga objektifUnit 1.

    i. Mengkaji kesantindakan manusiamenguruskanalam terhadappenghuninya.

    - Bencana alam- Pencemaran

    ii. Membincangkankata-kata hikmatyang bertemakan

    manusia dan alamdaripada Kung FuTze, Lao Tze danThirukural.

    iii. Rujuk juga aktivitiBuku Teks Unit 1

    Unit 1

    KesejahteraanAlam

    Tanggungjawab

    Bersama.

    Minggu3

    BP 1.2 Amanah

    Sikap bertanggungjawabyang boleh menimbulkankepercayaan dan keyakinanorang lain.

    Sikap amanah sebagaipegangan hidup.Amalan amanah dalamkehidupan

    Amalan sloganBersih,Cekap danAmanah dalam setiaptugas dan

    tanggungjawab.- Jentera pentadbiran

    - Kegiatan politik

    Amalan amanahmengikut perspektifagama.

    - Islam

    - Buddha

    - Hindu

    - Kristian

    - Sikh.

    1. Melaksanakansetiap tugas dantanggungjawab

    dengan amanahseperti yangdituntut olehagama.

    2. Rujuk juga objektifUnit 2.

    i. Mengadakanforum bertajukBersih Cekap danAmanah dalampentadbirankerajaan dankegiatan politik.

    ii. Membincangkanamalan amanahmengikutperspektif agama.

    iii. Rujuk jugaaktiviti Buku TeksUnit 2.

    Unit 2

    AmanahPeganganHidup Kita

    2

  • 8/8/2019 2026292 Rancangan Tahunan Pendidikan Moral Tingkatan 4 2008

    3/16

    Minggu

    Nilai dan Penerangan Kandungan AkademikObjektif/HasilPembelajaran

    AktivitiPembelajaran

    Panduan Guru /Buku Teks

    Minggu

    4-5

    BP 1.3 Harga Diri

    Keupayaan dankeyakinan diri agarmampu memulia danmenjaga maruah diridalam kehidupan.

    Kecemerlangan tunggakkehidupan

    Penentuan matlamat hidup yangdiingini.

    Matlamat untuk mencapaikesejahteraan hidup.

    - Berjaya

    - Bahagia

    Pengiktirafan masyarakat

    kepada individu yangmempunyai harga diri

    - Sokongan

    - Galakan

    1. Menentukanmatlamat yangdiingini untukmencapaikesejahteraanhidup.

    2. Rujuk juga objektifUnit 3.

    i. Menyusun danmembincangkanmatlamat hidupyang diinginimengikutkeutamaan.

    ii. Rujuk juga aktivitiBuku Teks Unit 3

    Unit 3

    RemajaBermatlamat

    HidupCemerlang

    Minggu 6

    BP 1.4Bertanggungajwab

    Kesanggupan diriseseorang untukmemikul danmelaksanakan tugasserta kewajipan dengansempurna.

    Pengurusan masatanggungjawab setiap insan.Pengurusan masa meningkatkan

    daya produktiviti diri. Pengurusan masa secara

    bijaksana

    - Perancangan masabelajar

    - Perancangan masa untukaktiviti kokurikulum.

    - Perancangan masa untukkeluargaPerancangan masa untukdiri (beristirehat danhobi)

    1. Merancangpengurusan masasecara bijaksanadengan penuhtanggungjawab.

    2. Rujuk jugaobjektifUnit 4.

    i. Membina jadual

    pengurusanmasa mingguan.

    ii. Menghasilkanstatistik tentangpengagihanmasa. Contoh :graf/carta.

    iii. Rujuk jugaaktiviti Buku TeksUnit 4.

    Unit 4

    Masa TidakMenunggu

    Kita.

    Minggu 7

    Penilaian Kurikulum 1

    Minggu8

    BP 1.5 Hemah TinggiBeradab sopan danberbudi pekerti muliadalam pergaulanseharian.

    Amalan berhemah tinggipemangkin tindakan yangbijaksana.Tindakan yang bijaksana melaluipendekatan berhemah

    Ramah mesra tanpa mengira

    status

    Usaha menyesuaikan diridalam pelbagai situasi.

    1. Sentiasa berlakusopan dalamsetiap tindakan.

    2. Rujuk juga objektifUnit 5.

    i. Membincangkanciri-cirikesopanan dalamsesuatu situasi.Contoh : KetikamenghadiriUpacarakelahiran,perkahwinan danpengebumian.

    ii. Rujuk jugaaktiviti buku teksUnit 5.

    Unit 5

    BerhemahTinggi TinggiHikmahnya.

    3

  • 8/8/2019 2026292 Rancangan Tahunan Pendidikan Moral Tingkatan 4 2008

    4/16

    Minggu

    Nilai danPenerangan

    Kandungan Akademik.Objektif/HasilPempelajaran

    AktivitiPembelajaran

    Panduan Guru/Buku Teks

    Minggu9

    BP 1.6 Toleransi

    Kesanggupan bertolakansur, sabar danmengawal diri bagimengelakkan berlakunyapertelingkahan danperselisihan faham dankesejahteraan hidup.

    Toleransi asas perpaduan

    kaum

    Toleransi mewujudkanperpaduan masyarakat

    Amalan hidup pelbagai kaumperlu dihormati

    - Agama/Kepercayaan

    - Cara hidup

    - Adat resam

    1. Menghormatiamalan hiduppelbagai kaum.

    2. Rujuk juga objektifUnit 6.

    i. Membincangkancontoh-contohadat resam dan

    kepercayaanpelbagai kaumberkaitan dengankelahiran,perkahwinan dankematian.

    ii. Sketsa tentangadat resamperkahwinansesuatu kaum.

    iii. Rujuk aktivitibuku teks Unit 6.

    Unit 6

    RakyatBertoleransi

    NegaraHarmoni.

    Minggu10

    BP 1.7 Berdikari

    Kebolehan dankesanggupan melakukansesuatu tanpabergantung kepadaorang lain.

    Amalan berdikari pemangkinpembangunan negara.

    Ilmu menjana masyarakatberdikari

    Masyarakat berilmu yangberdikari membantumembangunkan negara.

    - Pendidikan

    - Sains dan teknologi

    1. Menyertaikepentinganberilmu supaya

    dapat membantuhidup berdkari.

    2. Berusahamenuntut ilmuuntuk hidupberdikari.

    3. Rujuk juga objektifUnit 7.

    i. Sumbang sarantentang

    kepentinganmendapatkanilmu untukmembantu hidupberdikari.

    ii. Rujuk aktivitibuku teks Unit 7.

    Unit 7

    MasyarakatBerilmu

    MasyarakatBerdikari

    CUTI PERTENGAHAN PENGGAL 1

    10 18 MAC 2007

    Minggu11

    BP 1.8 Kerajinan

    Usaha yang berterusanpenuh dengan semangatketekunan,kecekalan,kegigihan, dedikasi danberdaya maju dalammelakukan sesuatuperkara.

    Kecekalan membawakejayaan dalam hidup.Berkat cekal dan yakin dalammenghadapi segala rintanganakan menghasilkan kejayaan

    Cekal menghadapi dugaan

    dan cabaran kunc kejayaan

    - Penjelajah

    - Perekacipta

    - Penemu

    1. Berkeyakinan dantabah menghadapidugaan dancabaran untukmencapaikejayaan.

    2. Rujuk juga objektifUnit 8.

    i. Membuat satu

    lakaran untukmenggambarkankonsep kerajinandanmempamerkanlakaran di papankenyataan kelas

    ii. Menghasilkanfolio tentangpenjelajah/perekacipta/penemu.

    iii. Rujuk AktivitiBuku Teks Unit 8.

    Unit 8

    Mereka YangBerjaya.

    4

  • 8/8/2019 2026292 Rancangan Tahunan Pendidikan Moral Tingkatan 4 2008

    5/16

    Minggu

    Nilai dan Penerangan Kandungan AkademikObjektif/HasilPembelajaran

    AktivitiPembelajaran

    Panduan Guru/Buku Teks

    Minggu12

    BP 1.9 Kasih Sayang

    Kepekaan dan perasaancinta yang mendalamserta berbekalkan yanglahir daripada hati yangikhlas.

    Ilmu yang bermanfaat bolehmengukuh kasih sayangManusia yang menyayangi diri

    dan orang lain senantiasamelengkapkan diri dengan ilmuyang bermanfaat.

    Penggunaan ilmu untukkesejahteraan hidupbersama

    - Ilmu teknologi maklumatdan komunikasi

    - Ilmu perubatan

    Penyalahgunaan ilmupengetahuan sains danteknologi harus dielakkan

    - Ciptaan senjata nuklear

    dan kimia- Penggunaan

    manusia/haiwan dalamujikaji.

    1. Mengamalkan kasihdenganmenggunakanpelbagai ilmusecara bijaksanatanpamenyalahgunakannya

    2. Mengamalkan kasihsayang dalamkehidupan seharian.

    3. Rujuk juga objektifUnit 9.

    i. Membincangkanpenyataanberikut dalamkontekspenyalahgunaanilmupengetahuansains danteknologi PengebomanHiroshima dantelah banyakmengorbankannyawa

    ii. Rujuk aktiviti

    buku teks Unit 9.

    Unit 9

    Berilmu keArah

    KesejahteraanHidup.

    Minggu 13

    PENILAIAN KURIKULUM 2

    Minggu14

    BP 1.10 Keadilan

    Tindakan dankeputusan yangsaksama serta tidakberat sebelah.

    Pengadilan yang teluspemangkin keamanan dankeharmonian.Keadilan menjaminkesejahteraan masyarakat

    peranan pelbagai pihakdalam menjamin keadilan

    - Sistem Kehakiman diMalaysia

    - Suruhanjaya Hak AsasiManusia (SUHAKAM)

    1. Menerima amalanmelalui sistemkehakiman negara.

    2. Bersikap adil dalam

    mengambil tindakandan membuatkeputusan.

    3. Rujuk juga objektifUnit 10.

    i. Membina cartaorganisasi jenis-jenis mahkamah

    ii. Simulasi :

    Perbicaraanmahkamah

    iii. Rujuk aktivitibuku teks Unit10.

    Unit 10

    Amalan

    KeadilanMenjamin

    KejahteraanMasyarakat.

    5

  • 8/8/2019 2026292 Rancangan Tahunan Pendidikan Moral Tingkatan 4 2008

    6/16

    Minggu

    Nilai dan Penerangan Kandungan AkademikObjektif/HasilPembelajaran

    AktivitiPembelajaran

    Panduan Guru/Buku Teks

    Minggu15

    BP 1.11 Rasional

    Boleh berfikirberdasarkan alasan danbukti yang nyata dandapat mengambiltindakan berasaskanpertimbangan yangwajar.

    Sikap rasional asaspertimbangan yang wajarPemikiran yang matangmelahirkan tindakan berhikmah

    Kesudian memberi teguran

    yang membina dan bersediamenerima teguran oranglain.

    Amalan berfikir sebelumbertindak.

    1. Mengamalkansikap rasionaldalam setiaptindakan.

    2. Rujuk juga objektifUnit 11.

    i. Mengadakanperbahasantentang

    kepentinganbertindak secararasional dalamkehidupan.Contoh : TajukperbahasanMengejarkebendaanmenyebabkankeruntuhan moralmasyarakat

    ii. Rujuk aktivitibuku teks Unit 11.

    Unit 11

    Berfikir MatangBertindak

    Berhikmah.

    BP 1.12Kesederhanaan

    Bersikap tidakketerlaluan dalammembuat pertimbangandan tindakan sama adadalam pemikiran,pertuturan atauperlakuan tanpamengabaikankepentingan diri danorang lain.

    Kesederhanaan sikap yangmulia

    Sikap kesederhanaan dalamkehidupan

    Amalan kesederhanaanmengikut perspektif agama.

    - Islam

    - Buddha

    - Hindu

    - Kristian

    - Sikh

    1. Mengamalkansikapkesederhanaanseperti yangdituntut olehagama.

    2. Rujuk juga objektifUnit 12.

    i. Mencari beberapakata hikmat yang

    menggambarkannilaikesederhanaan.

    ii. Menyediakanposter yangmenggambarkannilaikesederhanaanbersama dengancogan kata sesuai.

    iii. Mengarangcerpen yangbertema kesederhanaan

    iv. Rujuk aktiviti bukuteks Unit 12.

    Unit 12

    KesederhanaanCerminan

    Kemuliaan.

    6

  • 8/8/2019 2026292 Rancangan Tahunan Pendidikan Moral Tingkatan 4 2008

    7/16

    Minggu

    Bidang Pembelajaran(BP) 2:

    Nilai Berkaitandengan kekeluargaan

    Kandungan AkademikObjektif/HasilPembelajaran

    AktivitiPembelajaran

    Panduan Guru/Buku Teks

    Minggu16

    BP 2.1 Kasih Sayangterhadap

    Keluarga

    Perasaan cinta , kasihdan sayang yangmendalam danberkekalan terhadapkeluarga.

    Budaya penyayang pegangan

    hidup Berkeluarga

    Hari istimewa keluarga menjalinkemesraan sesama anggotakeluarga

    Hari istimewa keluarga

    diraikan bersama

    - Hari ibu / bapa

    - Ulang tahunperkahwinan

    - Ulang tahun kelahiran

    - Hari-hari perayaan

    1. Meraikan hari-hari

    istimewa keluargasebagaimenunjukkan kasihsayang terhadapkeluarga

    2. Menunjukkanperasaan kasih dansayang terhadapkeluarga.

    3. Rujuk juga objektifUnit 13

    i. Menulis puisiuntuk menghargaijasa bakti ibubapa.

    ii. Merancangsambutan satuperayaan dikalangan anggotakeluarga.

    iii. Rujuk aktivitibuku teks Unit 13.

    Unit 13

    MerekaMengasih KitaMenyayangi.

    Minggu17

    BP 2.1Hormat danTaat kepada Anggota

    Keluarga

    Memuliakan setiapanggota keluargadengan berinteraksi danmemberi layanan secarabersopan untukmewujudkan keluargayang harmoni.

    Amalan hormat-menghormatimenghindari konflik

    Sikap prihatin menjaminkesejahteraan keluarga

    Saling memahami antaraanggota keluarga denganmengambil kiri aspekperasaan, minat, pendapatdan perlakuan.

    1. Peka terhadapkeperluan danperasaan anggotakeluarga.

    2. Rujuk juga objektifUnit 14.

    i. Syarahan /pidato tentang

    amalan hormat-menghormatiuntuk menghidarikonflik dikalangananggota keluarga

    ii. Rujuk aktivitibuku teks Unit 14

    Unit 14

    KeluargaHarmoni

    HidupSejahtera.

    Minggu 18,19 &20

    PEPERIKSAAN PERTENGAHAN TAHUN

    CUTI PERTENGAHAN TAHUN

    26 MEI 10 JUN 2007

    7

  • 8/8/2019 2026292 Rancangan Tahunan Pendidikan Moral Tingkatan 4 2008

    8/16

    Rancangan Tahunan Pendidikan Moral Tingkatan 4 Semester 2 2007

    Minggu

    Nilai dan Penerangan Kandungan AkademikObjektif/HasilPembelajaran

    AktivitiPembelajaran

    Panduan Guru/Buku Teks

    Minggu21

    BP 2.3 MengekalkanTradisi Kekeluargaan

    Menerima, menghormatidan mengamalkansesuatu kebiasaan, adatdan kepercayaan yangdiwarisi secara turun-menurun dalamkeluarga

    Pengekalan tradisikekeluargaan tanggungjawabsetiap anggota keluargaTanggungjawab setiap anggotakeluarga mengekalkan tradisikeluarga

    Amalan sesuatu tradisikeluarga

    Amalan tradisi keluargasebagai cara hidup.

    1. Mengamalkantradisi keluargadalam kehidupanseharian.

    2. Rujuk juga objektifUnit 15.

    i. Mengumpul

    maklumattentang tradisikekeluargaandanmembincangkannya.

    ii. Mengadakanperbahasanbertajuk TradisiKekeluargaanBukanPenghalangKemajuan

    iii. Rujuk aktivitibuku teks Unit 15

    Unit 15

    KukuhkanInstitusiKekeluargaan.

    BP 2.4Tanggungjawabterhadap Keluarga

    Kewajipan yang harusdilaksanakan oleh setiapindividu terhadapkeluarga untukmelahirkan keluargabahagia,meningkatkanimej dan menjagamaruah keluarga.

    Rumahku Syurgaku

    Kehidpan keluarga berkualititanggungjawab anggotanya.

    Usaha meningkatkan danmengekalkan suasanakehidupan keluarga yangberkualiti

    - Perpaduan

    - Kemesraan

    - Perkongsian masa sukadan duka

    1. Bertanggungjawabterhadap keluargabagi membentukkeluarga bahagia.

    2. Rujuk juga objektifUnit 16.

    i. Mengumpulmaklumattentang keluargabahagia danmenuliskarangan ringkasberdasarkanhasilsumbangsarantersebut.

    ii. Rujuk aktivitibuku teks Unit16,

    Unit 16

    HubunganMesra Keluarga

    Bahagia.

    8

  • 8/8/2019 2026292 Rancangan Tahunan Pendidikan Moral Tingkatan 4 2008

    9/16

    Minggu

    Bidang Pembelajaran(BP)3:

    Nilai Berkaitandengan Alam Sekitar

    Kandungan AkademikObjektif/HasilPembelajaran

    Aktiviti PembelajaranPanduan Guru

    /Buku Teks

    Minggu22

    BP 3.1 Menyayangidan Menghargai AlamSekitarKesedaran tentangperlunya memeliharadan memulihara alamsekeliling untukmengekalkankeseimbanganekosistem.

    Cintai alam hargai kehidupan

    Pemeliharaan dan pemuliharaanalam sekitar dijayakan bersama

    Usaha penghutanan semula

    Usaha mengekalkankeseimbangan ekosistem

    - Manusia

    - Flora dan fauna

    1. Melaksanakantanggung-jawabbersamadenganmemelihara danmemuliharaalam sekitar.

    2. Rujuk jugaobjektif Unit 17.

    i. Mengadakan projekkitar semula.

    ii. Lawatan ke InstitutPenyelidikanPerhutanan Malaysia (FRIM) atau tempatyang berkaitandengan penghutanansemula.

    iii. Rujuk aktiviti bukuteks Unit 17.

    Unit 17

    Flora FaunaAnugerah

    Tuhan

    Minggu 23

    BP 3.2 Keharmonianantara Manusiadengan Alam Sekitar.

    Keadaan salingmemerlukanhubunganyang harmonis antaramanusia dengan alamsekeliling supaya kualitikehidupan manusia danalam sekelilingterpelihara.

    Perancangan danpengurusan sisa yangsistematik menjaminkeselesaan hidup

    Pelupusan sisa secara terancangdan berteknologi menjaminpersekitaran berkualiti

    Usaha mengurangkanpenggunaan bahan sumberyang terhad.

    Usaha mengguna semula

    Usaha mengitar semula

    1. Melibatkan diridalampenjimatan

    penggunaansumber danmenguruskansisa secarabijaksana

    2. Rujuk jugaobjektif Unit 18.

    i. Mengadakan lawatansambil belajar ke satutempat pengurusansisa. Contoh : Logi

    Kumbahan; PusatKitaran Semula

    ii Merancang MingguKitar Semula di bilikdarjah / sekolah.

    iii. Rujuk aktiviti bukuteks Unit 18.

    Unit 18

    Fikir DahuluSebelumBuang.

    Minggu24

    3.3 Kemapanan AlamSekitar

    Pengekalankeseimbangan alamsekeliling sebagaitanggungjawab bersamauntuk kesejahteraanhidup.

    Pengurusan yang berhikmahmenjamin keseimbanganalam

    Pengurusan tanah secaraberhikmah menjamin kehidupanberkualiti

    Pengurusan tanah secarabertanggungjawab untukpelbagai aktiviti.

    - Perindustrian

    - Pertanian

    - Perlombongan

    - Petempatan

    1. Menjaga dan

    menguruskanalam sekitardengan sebaik-baiknya

    2. Rujuk jugaobjektif Unit 19.

    i. Projek individu /berkumpulan :

    - Mengenalpastisatu kawasantanah di sekolahuntuk projek

    pertanian- Melakarkan

    pelan pengurusantanah tersebut

    - Membentangkankertas kerjatentangpengurusan tanahtersebut.

    ii. Rujuk aktiviti bukuteks Unit 19.

    Unit 19

    Alam SebagaiTeman.

    9

  • 8/8/2019 2026292 Rancangan Tahunan Pendidikan Moral Tingkatan 4 2008

    10/16

    Minggu

    Nilai danPenerangan

    Kandungan AkademikObjektif/HasilPembelajaran

    AktivitiPembelajaran

    Panduan Guru/Buku Teks

    Minggu 25

    3.4 Peka terhadapisu-isu AlamSekitar

    Prihatin terhadappersoalan yangberkaitan denganalam sekeliling danberusahamenyelesaikannya

    Keseimbangan alam sekitarmenjamin kesejahteraan semuahidupan

    Pengekalan keseimbangan alamsekitar tanggungjawab bersama

    Peranan pelbagai pihak dalam

    menjaga kualiti alam sekitar

    - Individu

    - Agensi kerajaan( Jabatan Alam Sekitar )

    - Badan bukan kerajaan (NGO)tempatan

    - Badan NGO antarabangsa( World Wildlife Fund danGreen Peace )

    1. Melibatkan diridengan agensi-agensi berkaitandalam menjagakualiti alamsekitar.

    2. Rujuk jugaobjektif Unit 20.

    i. Mengumpulmaklumat tentang

    peranan pelbagaiagensi dalammenjaga kualitialam sekitar danmembincangkannya.

    ii. Merancang danmenjalankanaktiviti penjagaanalam sekitar disekolah.

    iii. Rujuk aktiviti bukuteks Unit 20

    Unit 20

    Alam SekitarBerkualiti

    TanggungjawabBersama.

    Minggu 26

    4.1 Cinta akanNegara

    Perasaan sayang danbangga kepadanegara sertameletakkankepentingan negaramelebihi kepentingandiri

    Cinta akan negara membawakemajuan

    Kemajuan negara kebanggaan rakyat

    Bangga dengan kemajuan negara

    dalam pelbagai bidang

    - Ekonomi

    - Sains dan teknologi

    1. Bangga danmenyokong usahapelbagai bagimemajukannegara dalampelbagi bidang.

    2. Rujuk jugaobjektif Unit 21.

    i. Membincangkancara-cara untukmenunjukkan rasaterima kasih kepadakerajaan keranaberusaha

    ii. Rujuk aktiviti bukuteks Unit 21.

    Unit 21

    KemajuanNegara

    KebanggaanRakyat.

    4.2 Taat Setiakepada Rajadan Negara

    Kepatuhan dankesetiaan yangberkekalan kepadaRaja dan negara.

    Sejarah negara pemangkinsemangat patriotik

    Kesetiaan rakyat dalammemperjuangkan kemerdekaan dan

    kedaulatan negara menjadi teladangenerasi kini.

    Perjuangan anak watanmenentang penaklukan penjajah.

    - DatoOnn bin Jaafar

    - Datuk Penglima Bukit Gantang

    - Dato Nik Ahmad Kamil

    - Dato Hamzah Abdullah

    - Rosli Dhobi

    Perjuangan untuk menuntut

    kemerdekaan negara.

    - Pakatan murni ke London.

    1. Patuh dan setia

    kepada negarasebagaimanayang ditunjukkanoleh tokoh-tokohyangmempertahankanmaruah negara.

    2. Rujuk jugaobjektif Unit 22.

    i. Membuat kajian kestentang perjuangansalah seorang anakwatan dalammenentangpenjajah.

    ii. Sketsa tentangtuntutankemerdekaan.

    iii. Rujuk aktiviti bukuteks Unit 22.

    Unit 22

    Berjuang DemiKedaulatan

    Negara.

    10

  • 8/8/2019 2026292 Rancangan Tahunan Pendidikan Moral Tingkatan 4 2008

    11/16

    Minggu Nilai dan Penerangan Kandungan AkademikObjektif/HasilPembelajaran

    AktivitiPembelajaran

    PanduanGuru/Buku Teks

    Minggu27

    4.3 Sanggup Berkorbanuntuk Negara

    Kerelaan melakukan ataumenyerahkan sesuatutermasuk nyawa sebagaitanda kebaktian untuknegara.

    Rakyat setia negara gemilang.

    Berkorban demi negara

    Kesanggupan rakyat

    berkorban untuk berbaktikepada negara.

    - Nyawa

    - Harta benda.

    1. Menjadi rakyatyang sanggupberkorban dan

    berbakti untuknegara.

    2. Rujuk jugaobjektif Unit 23.

    i. Menghasilkancerpen/eseibertema

    Pengorbananrakyat untuknegara

    ii. Rujuk aktiviti bukuteks Unit.23

    Unit 23

    KeranamuMalaysia.

    Minggu28

    PENILAIAN KURIKULUM 3

    Minggu

    29

    Bidang Pembelajaran 5Nilai Berkaitan denganHak Asasi Manusia.

    5.1 Melindungi HakKanak-kanak

    Membela, memberinaungan dan memeliharahak kanak-kanak bagimenjamin kehidupanmereka yang sempurna

    Pengiktirafan menjadipemangkinPerkembangan diri.

    Pengiktirafan kanak-kanak darisegi bakat dan kebolehan

    Peringkat pengiktirafan

    - Sekolah

    - Kebangsaan

    Bentuk-bentuk pengiktirafan

    - Lisan- Bertulis

    1. Menyedari hakmendapatlayanan danpengiktirafansetimpal denganbakat danpencapaian.

    2. Rujuk jugaobjektif Unit 24.

    i. Sumbang sarantentang jenis-pengiktirafan dan

    layanan yang wajardiberikan kepadamurid-murid ataspencapaian dankebolehan mereka.

    ii. Rujuk aktiviti bukuteks Unit 24.

    Unit 24

    KeistimewaanKanak-kanak,Kita Hargai.

    Minggu30

    5.2 Menghormati HakWanita

    Melindungi danmengiktiraf wanitasebagai individu yangboleh memberisumbangan dalampembangunan keluarga,masyarakat dan negara.

    Hak wanita diperuntukandalam undang-undang.

    Dasar Wanita Negara menjanakemajuanWanita

    Penggubalan Dasar WanitaNegaraMenjamin kebajikan dankepentingan wanita

    - di luar bandar.

    - Kurang berupaya dancacat

    - Pekerjaan

    - Keperluan kesihatan

    - Peluang pendidikan.

    1. Menyokong usaha

    pelbagai pihakdalammengangkatmartabat wanita.

    2. Rujuk jugaobjektif Unit 25.

    i. Kajian kes tentangusaha kerajaan

    dalam menjaminkebajikan dankepentinganwanita.

    ii. Rujuk juga aktivitibuku teks Unit 25.

    Unit 25

    MengangkatMartabat Kaum

    Wanita

    11

  • 8/8/2019 2026292 Rancangan Tahunan Pendidikan Moral Tingkatan 4 2008

    12/16

    Minggu Nilai dan Penerangan Kandungan AkademikObjektif/HasilPembelajaran

    AktivitiPembelajaran

    Panduan Guru/Buku Teks

    Minggu31

    5.3 Melindungi Hak

    Pekerja

    Menghormati,menghargaidan mengiktirafperkhidmatan,jasa dansumbangan golonganpekerja dalampembangunan negara.

    Pekerja berkualiti teraskejayaan negara.

    Usaha meningkatkan kualitiperkhidmatan pekerjatanggungjawab bersama.

    Peranan pelbagai pihak bagimeningkatkan mutuperkhidmatan pekerja.- Kementerian Sumber

    Manusia- Kesatuan Sekerja- Pertubuhan Buruh

    Antarabangsa.

    1. Menyokong

    usaha pelbagaipihak dalammeningkatkankualitiperkhidmatanpekerja.

    2. Rujuk jugaobjektif unit 26.

    i. Perbincangantentang carameningkatkanmutuperkhidmatanpekerja.

    ii. Rujuk aktiviti bukuteks Unit 26.

    Unit 26

    Pekerja NadiNegara.

    Minggu32

    5.4 Menghormati HakGolongan KurangBerupaya

    Memberi layanan yangbersopan kepadagolongan kurangberupaya supaya tidakberasa tersisih danmengiktiraf merekasebagai insan ciptaanTuhan.

    Golongan kurang berupayaaset negara

    Kecacatan tidak menghalangseseorang individu untuk berjaya

    Golongan kurang berupayaberkebolehan untuk berjaya- Tempatan/negara- Antarabangsa

    1.. Menerima bahawakecatatan bukanpenghalang untuk

    berjaya danmenjadi terkenal.2.. Mengiktiraf

    sumbangangolongan yangkurang berupaya.

    3. Rujuk juga objektifUnit 27.

    i. Memilih seorangindividu yang tidaksempurna sifatfizikalnya tetapi

    berjaya dalambidang yangdiceburinya.Ceritakanpenglaman danpencapaiannya.

    ii. Rujuk aktiviti bukuteks Unit 27.

    Unit 27

    Keistimewaanyang

    Menyerlah.

    Minggu33

    5.5 Melindungi HakPengguna

    Membela dan memeliharahak individu untukmenjadi pengguna yang

    berilmu,mendapatperkhidmatan sertabarangan yang berkualitidan tidak mudahdieksplotasi.

    Pengguna penggerak kualitiperkhidmatan.

    Hak pengguna wajardiperjuangkan

    Usaha mendapatkan layanan

    yang adil. Amalan berwaspada terhadap

    akibat pengeksploitasianpengguna atau pengeluar.

    1. Membela hakpengguna untukmendapatbarangan danperkhidmatan

    yang berkualiti.2. Rujuk jugaobjektif Unit 28.

    i. Sketsa tentanghak penggunauntuk mendapatbarangan danperkhidmatan yang

    berkualiti.ii. Rujuk aktiviti buku

    teks Unit 28.

    Unit 28

    Pengguna Bijak

    MasyarakatSejahtera.

    12

  • 8/8/2019 2026292 Rancangan Tahunan Pendidikan Moral Tingkatan 4 2008

    13/16

    MingguNilai dan Penerangan

    Bidang Pembelajaran 6Nilai Berkaitan Dengan

    Demokrasi.

    Kandungan AkademikObjektif/HasilPembelajaran

    AktivitiPembelajaran

    Panduan Guru/Buku Teks

    Minggu34

    6.1 MematuhiPeraturan dan Undang-undang.

    Menerima dan mematuhiperaturan dan undang-undang yang telahditentukan tanpa mengirasesiapa dan di mana

    seseorang itu berada.

    Penguatkuasaan undang-

    undang menjamin kestabilannegara.

    Tanggungjawab rakyat mematuhiundang-undang negara

    Patuh kepada undang-undangyang diperuntukkan.

    - Akta Keselamatan DalamNegeri

    - Akta dadah Berbahaya

    - Akta Juvana

    - Akta Cukai Pendapatan.

    1. Menerimakenyataanbahawa setiapkegiatan yangmematuhiundang-undangpenting untukpembangunandan kestabilannegara.

    2.. Mematuhiundang-undangnegara.

    3. Rujuk jugaobjektif Unit 29.

    i. Membincangkan

    kepentinganmematuhi peraturanpembayaran cukaipendapatan untukpembangunannegara.

    ii. Forum :Kepentingan aktadalampenguatkuasaanundang-undang.

    iii. Rujuk aktiviti bukuteks Unit 29.

    Unit 29

    Undang-undang AsasKestabilan

    Negara.

    6.2 KebebasanBersuara

    Kebebasan berucap danmengeluarkan fikirandengan batasan tertentubagi menjagakeselamatan danketenteraman.

    Kebebasan bersuara di

    tempat awam berasaskanadab dan peraturan

    Kebebasan bersuara denganbatasan menjamin ketenteramanbersama

    Batasan berucap di tempatawam

    - Peraturan berucap

    - Tidak menyentuh isusensitif

    - Tidak menimbulkan huru-hara

    1. Mematuhiperaturan berucapdi tempat awam.

    2. Rujuk jugaobjektif Unit 30.

    i.Berpidato/berucap/syarahan berasaskanadab dan peraturan.

    ii. Membincangkankesan buruk tunjukperasaanberdasarkan keratanakhbar.

    iii. Rujuk aktiviti bukuteks Unit 30.

    Unit 30

    KebebasanMengikut

    Perlembagaan

    13

  • 8/8/2019 2026292 Rancangan Tahunan Pendidikan Moral Tingkatan 4 2008

    14/16

    Minggu Nilai dan Penerangan Kandungan AkademikObjektif/HasilPembelajaran

    AktivitiPembelajaran

    Panduan Guru/Buku Teks

    Minggu35

    6.3 KebebasanBeragama

    Kebebasan setiap individuuntuk menganuti danmengamalkan agamanyaseperti yangdiperuntukkan dalamPerlembagaan Malaysia.

    Memelihara kesucian tempatberibadat hak setiappenganut agama.Sikap saling menghormati tempat

    beribadat penganut pelbagaiagama mengelak prasangkakaum.

    Amalan menghormati tempatberibadat penganut pelbagaiagama.

    - Masjid dan surau

    - Tokong

    - Kuil

    - Gereja

    - Wat Vihara

    - Gurdwara.

    1.. Menjagakesucian tempat

    beribadat agamasendiri danmenghormatitempat beribadatagama penganutlain.

    2. Menghormatianutan danamalan agamaorang lain.

    3. Rujuk jugaobjektif Unit 31.

    i. Sumbang sarantentang peraturandi tempat beribadatpelbagai agama.

    ii. Rujuk aktiviti bukuteks Unit 31.

    Unit 31

    MenghormatiTempat

    BeribadatAmalan mulia.

    Minggu36

    6.4 Penglibatan DiridalamPembangunanNegara

    Kebebasan untukmelibatkan diri dalampelbagai aktivitipembangunan negaradengan mematuhiperaturan,undang-undangdan PerlembagaanMalaysia.

    Rakyat penyumbang ke arahpembangunan negara.

    Kebebasan melibatkan diri dalampelbagai aktiviti demimembangunkan negara.

    Usaha melibatkan diri dalam

    aktiviti khidmat sosial

    - Unit beruniform

    - Organisasi kebajikan

    - Pertubuhan sukarela.

    1.. Memberikhidmat sosial kearahpembangunannegara demikebaikanbersama.

    2. Rujuk jugaobjektif Unit 32.

    i. Lawatan sambil

    belajar ke salahsebuah organisasikebajikan. Contoh :Rumah warga tua,Rumah anak yatim

    ii. Membuat laporantentang cara hiduppenghuni rumahkebajikan danmemberi cadangancara-cara orangramai dapatmembantu mereka.

    iii. Rujuk aktiviti bukuteks Unit 32.

    Unit 32

    Berkhidmatuntuk Negara.

    Minggu37

    6.5 Sikap Keterbukaan

    Bersedia memberi danmenerima pandangan,pembaruan dan kritikanselaras dengan kebenaranfakta dan normamasyarakat Malaysia.

    Sikap keterbukaan menjaminhubungan yang harmonis

    Amalan sikap terbuka dalamhubungan dengan pelbagai pihak.

    Nasihat ,kritikan dan tegurandiberi dan diterima dengansikap terbuka

    - Anggota keluarga

    - Pihak sekolah

    - Anggota masyarakat.

    1. Bersediamenerimanasihat,kritikandan teguran.

    2. Rujuk jugaobjektif Unit 33.

    i. Main peranansebagai seorangyang menerimateguran/kritikan.

    ii. Sumbang sarantentang kebaikanbersikap terbukamenerimanasihat/ktirikan/teguran.

    iii. Rujuk aktiviti bukuteks Unit 33.

    Unit 33

    Sikap Terbukayang

    Berhikmah.

    14

  • 8/8/2019 2026292 Rancangan Tahunan Pendidikan Moral Tingkatan 4 2008

    15/16

    Minggu Nilai dan Penerangan Kandungan AkademikObjektif/HasilPembelajaran

    AktivitiPembelajaran

    Panduan Guru/Buku Teks

    Minggu38

    Bidang Pembelajaran 7Nilai Berkaitan DenganKeamanan dan

    Keharmonian

    7.1 Hidup BersamaSecara Aman

    Hidup berbaik-baik antarasatu sama lain denganmengutamakankedamaian dankeharmonian hidup tanpamengiraagama,bangsa,danbudaya.

    Masyarakat Bersatu NegaraMakmur.

    Perpaduan dan keharmoniannegara dipikul bersama

    Peranan pelbagai pihak dalam

    menyatupadukan rakyat kearah keharmonian negara.

    - Individu

    - Agensi kerajaan

    - Agensi Bukan Kerajaan.

    1. Turut sertadalam usaha-usaha ke arahmenyatupadukanmasyarakat.

    2. Rujuk jugaobjektif Unit 34.

    i. Syarahan/PidatobertemaPerpaduan

    ii. Rujuk aktiviti bukuteks Unit 34.

    Unit 34

    Malaysia yangBersatu.

    Minggu39

    7.2 Saling Membantudan Bekerjasama

    Usaha yang baik danmambina yang dilakukanbersama pada peringkatindividu,komuniti ataunegara untuk mencapaisesuatu matlamat.

    Peningkatan taraf hiduprakyat, usaha bersama.

    Wawasan 2020 dijayakanbersama

    Iltizam rakyat dalammerealisasikanWawasan 2020.

    - Matlamat Wawasan 2020

    - Cabaran-cabaranWawasan 2020

    1. Menerima

    cabaran-cabaranwawasan 2020dan berusahamenjadikankenyataan.

    2. Rujuk jugaobjektif Unit 35

    i. Membincangkancabaran-cabaranWawasan 2020 diperingkat sekolah.

    ii. Rujuk aktiviti bukuteks Unit 35.

    Unit 35

    Wawasan 2020Kita Jayakan

    Bersama.

    Minggu40

    7.3 SalingMenghormatiantara Negara

    Menghargai dan

    memuliakan hubunganantara negara untukmenjamin kesejahteraansejagat.

    Dasar Malaysia DihormatiDunia.

    Malaysia pengamal prinsipberkecuali

    Dasar Berkecuali Malaysia

    dan penghormatan duniaterhadapnya.

    - Konsep Zon Aman, Bebasdan Berkecuali (ZOPFAN)

    1. Menyokong DasarBerkecualiMalaysia yangmenghormatisemua negara di

    dunia.2. Rujuk juga

    objektif Unit 36.

    i. Membincangkansejauh mana konsepZOPFAN dapatmewujudkan suasanayang aman dan

    bebasa di AsiaTenggara.ii. Rujuk aktiviti buku

    teks Unit 36.

    Unit 36

    Keistimewaan

    Dasar LuarMalaysia.

    Minggu41-43 Peperiksaan Akhir Tahun

    Minggu

    44-45

    Aktiviti Kerja Amal Tahunan

    15

  • 8/8/2019 2026292 Rancangan Tahunan Pendidikan Moral Tingkatan 4 2008

    16/16

    Minggu

    46-52Cuti Akhir Tahun

    16