21026093 rph-matematik-pemulihan

7
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KELAS PEMULIHAN KHAS Nama Guru : Badariah Omar Sekolah : SK Pendam, Sadong Jaya Bil. Murid : 5 orang Kelas : 2 Ixora Tarikh : 16 September 2009(Rabu) Matapelajaran : Matematik Masa : 8.30-9.30 pagi PERKARA KUMPULAN A KUMPULAN B NAMA MURID Dyg Nur Ayuni Awg Asagah Noor Asykin Kamal Nuraeryka Ramlee Muhd. Halifie bin Manja Saifudin bin Julaihi TAJUK Operasi Tambah dalam lingkungan sepuluh Operasi Tambah dalam lingkungan sepuluh KEMAHIRAN 5.3 Melengkapkan ayat matematik bagi operasi tambah yang melibatkan nombor hingga 10. 5.4 Meyelesaikan operasi tambah dalam bentuk lazim. 5.2 Menulis ayat matematik bagi operasi tambah melalui prosespenyatuan. 5.3 Melengkapkan ayat matematik bagi operasi tambah yang melibatkan nombor hingga 10. OBJEKTIF P & P Pada akhir pengajaran dan pembelajaran,murid- murid sekurang-kurangnya dapat: 1. Menyelesaikan 8 daripada 8 ayat matematik bagi operasi tambah dengan Pada akhir pengajaran dan pembelajaran,murid-murid sekurang-kurangnya dapat : 1. Mengenalpasti konsep tambah dan simbol tambah dan sama dengan.

Transcript of 21026093 rph-matematik-pemulihan

Page 1: 21026093 rph-matematik-pemulihan

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

KELAS PEMULIHAN KHAS

Nama Guru : Badariah Omar

Sekolah : SK Pendam, Sadong Jaya Bil. Murid : 5 orang

Kelas : 2 Ixora Tarikh : 16 September 2009(Rabu)

Matapelajaran : Matematik Masa : 8.30-9.30 pagi

PERKARA KUMPULAN A KUMPULAN B

NAMA MURID Dyg Nur Ayuni Awg Asagah

Noor Asykin Kamal

Nuraeryka Ramlee

Muhd. Halifie bin Manja

Saifudin bin Julaihi

TAJUK Operasi Tambah dalam lingkungan sepuluh

Operasi Tambah dalam lingkungan sepuluh

KEMAHIRAN

5.3 Melengkapkan ayat matematik bagi operasi

tambah yang melibatkan nombor hingga 10.

5.4 Meyelesaikan operasi tambah dalam bentuk

lazim.

5.2 Menulis ayat matematik bagi operasi tambah

melalui prosespenyatuan.

5.3 Melengkapkan ayat matematik bagi operasi

tambah yang melibatkan nombor hingga 10.

OBJEKTIF P & P Pada akhir pengajaran dan pembelajaran,murid-

murid sekurang-kurangnya dapat:

1. Menyelesaikan 8 daripada 8 ayat

matematik bagi operasi tambah dengan

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran,murid-murid

sekurang-kurangnya dapat :

1. Mengenalpasti konsep tambah dan simbol tambah

dan sama dengan.

Page 2: 21026093 rph-matematik-pemulihan

betul.

2. Menyelesaikan 8 daripada 8 operasi

tambah dalam bentuk lazim dengan betul.

3. Dapat menjawab dengan betul 7 daripada

8 bagi penyelesaian masalah operasi

tambah.

2. Menyelesaikan 5 daripada 8 ayat matematik bagi

operasi tambah dengan betul.

3. Menyelesaikan 6 daripada 10 operasi tambah dalam

bentuk lazim dengan betul.

PENGALAMAN

SEDIA ADA

Mengenal angka 1 hingga 10, operasi tambah dalam lingkungan 10.

ALAT BANTU

MENGAJAR

-Komputer riba

-Guli

-Permainan Memancing

-Carta

-Komputer riba

-Guli

-Permainan Menembak Belon Air

-Carta

PENERAPAN

NILAI

Bekerjasama

Kesungguhan

Kreativiti

KEMAHIRAN

BERFIKIR

Penyelesaian masalah secara relatif

Penyesuaian

Penggabungan

SET INDUKSI

(8 MINIT)

Guru meminta murid-murid duduk mengikut kumpulan masing-masing.

Guru dan murid menyanyikan lagu “Counting Sheeps”.

Murid mengayakan gerak badan mengikut rentak musik.

PERKEMBANGAN

Langkah 1

(15 minit)

Permainan:

1. Guru menyediakan permainan memancing

ikan magnet yang disusun di suatu sudut

kelas kepada murid.

Interaksi:

1. Guru menunjukkan penyelesaian operasi tambah

dalam ayat matematik kepada bentuk lazim.

2. Guru menggunakan roda ayat matematik bagi

Page 3: 21026093 rph-matematik-pemulihan

2. Murid dikehendaki memancing ikan magnet

di dalam air besen yang mengandungi

penyelesaian masalah.

3. Murid perlu menyelesaikan masalah

matematik yang terdapat pada ikan magnet

tersebut.

4. Murid yang dapat menyelesaikan masalah

matematik yang terbanyak dan betul akan

dianggap pemenang.

Contoh:

=

menukaran ayat matematik kepada bentuk lazim.

3. Guru menyoal murid dan meminta murid

menunjukkan jawapan di papan putih.

4. Murid menulis ayat matematik kepada bentuk lazim

di papan putih.

5. Guru menyemak jawapan murid dan

memperbetulkannya.

Contoh:

= 3

+ 4

1

Mira ada 4 biji buah

limau. Emak Mira beli

lagi 3 biji limau. Berapa

biji limau semuanya?

1

4 + 3 = 7

3 + 4

1+1

2+2

3+4

Page 4: 21026093 rph-matematik-pemulihan

Langkah 2

(15 minit)

Interaksi:

1. Guru menyediakan serta menerangkan

soalan dan contoh bagi penyelesaian

masalah operasai tambah dalam lingkungan

sepuluh.

2. Murid mendengar dan memberi respon

kepada penerangan guru.

3. Guru menyoal murid secara giliran dan

latih tubi bagi memperkukuhkan

pemahaman mereka.

4. Murid menjawab soalan dengan menulis

jawapan di papan putih.

5. Guru akan menyemak jawapan murid dan

memperbetulkannya.

Contoh:

Erika ada 3 bungkus keropok ikan.

Bapa Erika beli 3 bungkus

keropok ikan dan 2 bungkus

keropok udang. Berapa bungkus

keropok ikan kesemuannya?

Latihan:

1. Guru mengedarkan latihan kepada murid dan

mengarahkan murid untuk menyelesaikan operasi

tambah dalam bentuk lazim.

2. Murid-murid membuat latihan dengan

mengisi tempat kosong tersebut.

Page 5: 21026093 rph-matematik-pemulihan

Langkah 3

(15 minit)

Latihan:

1. Guru mengedarkan latihan kepada murid

dan mengarahkan murid untuk

menyelesaikan penyelesaian masalah

bagi operasi tambah.

2. Murid-murid membuat latihan dengan

menulis jawapan dalam tempat jawapan

yang disediakan.

Permainan:

1. Guru menyediakan permainan menembak belon air

di dalam besen kepada murid.

2. Murid dikehendaki menembak belon air di dalam

besen.

3. Murid perlu menyelesaikan ayat matematik

dalam bentuk lazim yang terdapat dalam belon

tersebut.

4. Murid yang dapat menyelesaikan ayat

matematik yang terbanyak dan betul akan

dianggap pemenang.

Contoh:

6

+ 2

6 + 2

=

Page 6: 21026093 rph-matematik-pemulihan

PENUTUP

(7 minit)

Guru menyoal setiap kumpulan mengenai tajuk yang telah dipelajari.

Guru menyampaikan hadiah ekonomi token kepada murid yang mendapat banyak bintang.

Guru dan murid menyanyikan semula lagu “Ten little Indians” sebelum bersurai.

Refleksi guru:

____________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________

Catatan Pensyarah/guru pembimbing:

____________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________

Page 7: 21026093 rph-matematik-pemulihan