211343685-rph-pk-kssr (1)

7
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN. Mata pelajaran : Pendidikan Kesihatan. Tahun : 3 Cergas Bilangan Murid : 25 orang Tarikh : 25 Julai 2013 Masa : 8.00-8.30 pagi Tunjang : Kesihatan Fizikal Tajuk : Pemakanan Standard Kandungan : 1.3 Mengetahui dan Mengamalkan pemakanan yang sihat dan selamat. Standard Pembelajaran : 1.3.1 Mengenal pasti kumpulan zat makanan seperti karbohidrat, protein, lemak dan vitamin. Hasil Pembelajaran : pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat: Kognitif : menyatakan kumpulan zat makanan seperti karbohidrat, protein, lemak dan vitamin. Afektif : bekerjasama dengan rakan dan guru semasa menjalankan aktiviti Kemahiran berfikir : menganalisis, membuat kaitan, membanding dan membeza, membuat rumusan. Pengetahuan sedia ada : murid telah mempelajari pelbagai jenis makanan semasa di Tahun 1 dan Tahun 2 pada pembelajaran lepas.

description

rph kssr

Transcript of 211343685-rph-pk-kssr (1)

Page 1: 211343685-rph-pk-kssr (1)

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN.

Mata pelajaran : Pendidikan Kesihatan.

Tahun : 3 Cergas

Bilangan Murid : 25 orang

Tarikh : 25 Julai 2013

Masa : 8.00-8.30 pagi

Tunjang : Kesihatan Fizikal

Tajuk : Pemakanan

Standard Kandungan : 1.3 Mengetahui dan Mengamalkan pemakanan yang sihat dan selamat.

Standard Pembelajaran : 1.3.1 Mengenal pasti kumpulan zat makanan seperti karbohidrat, protein, lemak dan vitamin.

Hasil Pembelajaran : pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat:

Kognitif : menyatakan kumpulan zat makanan seperti karbohidrat, protein, lemak dan vitamin.

Afektif : bekerjasama dengan rakan dan guru semasa menjalankan aktiviti

Kemahiran berfikir : menganalisis, membuat kaitan, membanding dan membeza, membuat rumusan.

Pengetahuan sedia ada : murid telah mempelajari pelbagai jenis makanan semasa di Tahun 1 dan Tahun 2 pada

pembelajaran lepas.

Page 2: 211343685-rph-pk-kssr (1)

Penerapan Nilai : kerjasama, bertanggungjawab, keyakinan.

Teori Kecerdasan Pelbagai : verbal-linguistik, interpersonal, kinestetik, muzik

Penggabung jalinan : Sains, muzik

Bahan Sumber PNP : lirik lagu, jigsaw puzzle, kertas A4, lembaran kerja.

Page 3: 211343685-rph-pk-kssr (1)

BAHAGIAN/MASA ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN

PEMBELAJARAN

CATATAN

Set induksi

(3 minit)

1. Nyanyikan lagu ‘Makanan Berzat’

Mari makan makanan berzat,

Supaya badan menjadi sihat,

agar hidup bertambah berkat,

elak segala penyakit jahat.

Nasi, ikan, sayur dan roti,

Betik, oren, enak sekali

Makanan sihat sentiasa menanti,

Penting hidup sayangi diri.

1. Guru mengedarkan lirik lagu

‘Makanan Berzat’.

2. Murid diminta menyanyikan lagu

‘Makanan Berzat’ mengikut rentak

lagu ‘Ikan Kekek’.

3. Guru dan murid menyanyikan lagu

mengikut rentak lagu ‘Ikan Kekek’

bersama-sama.

Kaedah dan teknik:

1. Arahan

2. Nyanyian

Kemahiran berfikir:

1. Menjana idea

2. Menganalisis

Kecerdasan pelbagai:

1. Verbal linguistic

2. Muzik

Pendekatan:

1. Kontekstual

BSPP: lirik lagu

Nilai: kerjasama

Langkah 1

( 15 minit)

Menerangkan mengenai jenis makanan

mengikut kumpulan makanan

1. Guru menunjukkan ‘ Roda Makanan’

kepada murid.

2. Beberapa orang murid dipilih secara

rawak oleh guru untuk tampil

kehadapan kelas.

Kaedah dan teknik:

1. Penerangan

2. Arahan

Page 4: 211343685-rph-pk-kssr (1)

1) Karbohidrat

- Beras, roti, mi, pasta, ubi, dan

jagung.

2) Protein

- Daging, telur, ikan, ayam, susu,

kekacang.

3) Vitamin

- Buah-buahan, sayur-sayuran.

3. Murid-murid tersebut diminta untuk

menyebut jenis makanan yang

terdapat, pada ‘Roda Makanan’.

4. Guru membimbing murid untuk

mengingat kembali amalan makanan

seimbang yang berkhasiat.

5. Guru memberi penerangan tentang

jenis makanan mengikut kumpulan

makanan.

Kemahiran berfikir:

1. Menganalisis

2. Membuat kaitan

3. Membanding dan

membeza

Kecerdasan pelbagai:

1. Interpersonal

2. Verbal lingusitik

3. Kinestetik

BSPP: Roda Makanan

Nilai:

1. Keyakinan

2. Bertanggungjawab

Page 5: 211343685-rph-pk-kssr (1)

4) Lemak

- Minyak, marjerin, mantega,

keju.

Langkah 2

(10 minit)

Kumpulan dan jenis-jenis makanan:

a) Korbohidrat

- Nasi

b) Protein

- Ikan

1. murid dibahagikan kepada 4

kumpulan.

2. Guru mengedarkan ‘jigsaw puzzle’

kepada setiap kumpulan.

3. Setiap kumpulan perlu

menyelesaikan ‘jigsaw puzzle’

tersebut dalam masa 3 minit.

4. Berdasarkan cantuman ‘jigsaw

puzzle’ tersebut, guur meminta

murid untuk menyebut jenis

makanan dan kumpulannya.

5. Hasil perbincangan dibentangkan

dihadapan kelas.

Kaedah dan teknik:

1. Permainan

2. Perbincangan

Kemahiran berfikir:

1. Menjana idea

2. Membanding dan

membeza

Kecerdasan pelbagai:

1. Verbal linguistic

2. Onterpersonal

3. Visual ruang

Nilai:kerjasama.

Page 6: 211343685-rph-pk-kssr (1)

c) Vitamin

- Buah-buahan

d) Lemak

- Keju

Penutup

(2 minit)

Soal jawab

1. Nyatakan kumpulan makanan dan

jenis-jenisnya

a) Karbohidrat

b) Protein

c) Vitamin

d) Lemak

Membuat rumusan:

Pemakanan yang sihat bermaksud sajian

makanan yang kita ambil mengandungi

1. Guru mengemukakan soalan

kepada murid.

2. Murid menjawab persoalan guru

mengikut kefahaman masing-

masing.

3. Guru membimbing murid dalam

memberikan jawapan.

4. Guru dan murid membuat

rumusan keseluruhan.

5. Guru mengedarkan lembaran

kerja kepada murid.

Kaedah dan teknik:

1. Soal jawab

Kemahiran berfikir:

1. Membuat rumusan

Kecerdasan pelbagai:

1. verbal linguistik

2. interpersonal

Page 7: 211343685-rph-pk-kssr (1)

nutrient yang diperlukan oleh badan iaitu

karbohidrat, protein, vitamin dan lemak.

BSPP: lembaran kerja

Nilai: keyakian