2k Pk Patuhi Agama

7
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KSSR PENDIDIKAN KESIHATAN TAHUN 2 Mata pelajaran : Pendidikan Kesihatan Tarikh : 30.07.2015 (Khamis) Masa : 9:15a.m. – 9:45a.m. Kelas : 2K Bilangan murid : 16 orang ( L=8, P=8) Modul : Kesihatan Mental, Emosi dan Sosial Tajuk : Perhubungan Sub tajuk : Saya suka akan agama saya Standard kandungan : 2.3 Mengetahui dan mengaplikasi kemahiran interpersonal dan komunikasi berkesan dalam kehidupan seharian. Standard pembelajaran : 2.3.1 Mematuhi ajaran agama. Objektif pembelajaran : Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: Kognitif - menyatakan sekurang-kurangnya 3 daripada 4 kepentingan menghormati agama orang lain. Afektif - melahirkan perasaan dan sikap menghormati agama setiap orang. Pengalaman sedia ada : Murid mempunyai agama masing-masing. Elemen Merentas Kurikulum : Kreativiti dan inovasi Penggabungjalinan : Pendidikan Seni, Pendidikan Moral Penerapan nilai : Menghormati agama orang lain, menyayangi orang lain Bahan bantu mengajar : Kad imbasan, puzzle tempat ibadat, marker pen, kad manila

description

1

Transcript of 2k Pk Patuhi Agama

Page 1: 2k Pk Patuhi Agama

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KSSR PENDIDIKAN KESIHATAN TAHUN 2

Mata pelajaran : Pendidikan Kesihatan

Tarikh : 30.07.2015 (Khamis)

Masa : 9:15a.m. – 9:45a.m.

Kelas : 2K

Bilangan murid : 16 orang ( L=8, P=8)

Modul : Kesihatan Mental, Emosi dan Sosial

Tajuk : Perhubungan

Sub tajuk : Saya suka akan agama saya

Standard kandungan : 2.3 Mengetahui dan mengaplikasi kemahiran interpersonal dan komunikasi berkesan dalam

kehidupan seharian.

Standard pembelajaran : 2.3.1 Mematuhi ajaran agama.

Objektif pembelajaran : Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

Kognitif - menyatakan sekurang-kurangnya 3 daripada 4 kepentingan menghormati agama orang lain.

Afektif - melahirkan perasaan dan sikap menghormati agama setiap orang.

Pengalaman sedia ada : Murid mempunyai agama masing-masing.

Elemen Merentas Kurikulum : Kreativiti dan inovasi

Penggabungjalinan : Pendidikan Seni, Pendidikan Moral

Penerapan nilai : Menghormati agama orang lain, menyayangi orang lain

Bahan bantu mengajar : Kad imbasan, puzzle tempat ibadat, marker pen, kad manila

BAHAGIAN /MASA

TAJUK /AKTIVITI

FOKUS PEMBELAJARAN /BUTIRAN MENGAJAR

STRATEGI / BBM / CATATAN

Set induksi(5 minit)

Mengenali nama dan agama murid

1. Murid memperkenalkan nama dan agama mereka. Strategi: Berpusatkan murid

Page 2: 2k Pk Patuhi Agama

Perkembangan(12 minit)

Aktiviti KelasLangkah 1:Soal jawab

1. Murid menyatakan nama tempat ibadat yang ditunjukkan pada kad imbasan

Strategi: Berpusatkan guru Berpusatkan murid

BBM: Kad imbasan

Page 3: 2k Pk Patuhi Agama

Langkah 2:Penerangan tentang kepentingan menghormati agama orang lain.

2. Guru memberitahu bahawa ini adalah 4 agama yang utama di Malaysia.3. Murid menjawab soalan yang disoal oleh guru.Contoh:

Apakah yang telah mereka pelajari dalam agama mereka?

Baik hatiSimpatiSaling membantuMenghormati dan menyayangi ibu bapa

Apakah keistimewaan agama mereka?Sembahyang lima kali sehari (Muslim)Vegetarian dua hari dalam sebulan (Buddist)

Adakah anda akan pergi ke tempat ibadat anda pada setiap minggu?

Ada / tidak

1. Guru memberitahu murid bahawa Malaysia merupakan negara yang mempunyai pelbagai kaum dan agama. Walaupun agama beza, agama tetap mendidik kita supaya menjadi seorang yang baik.2. Guru memberitahu murid supaya menghormati agama antara satu sama lain.3. Guru memberitahu kesan negatif jika semua orang tidak mengharmati agama antara satu sama lain.

BergaduhPerangSaling membenci

4. Guru menegaskan kepentingan menghormati agama orang lain.

Page 4: 2k Pk Patuhi Agama

Keluarga bahagiaNegara dan dunia amanRakyat dapat bergaul dengan harmoni

Kemuncak(8 minit)

Aktiviti kumpulan“Puzzle Time”

1. Murid dibahagikan kepada 4 kumpulan.2. Murid perlu melengkapkan puzzle yang mempunyai gambar tempat-tempat ibadat.3. Murid menyatakan nama tempat ibadat yang dibina.

Strategi: Berpusatkan murid

Nilai: Menghormati

agama orang lain Menyayangi orang

lainBBM:

Puzzle tempat ibadat, marker pen, kad manila

Penutup(5 minit)

Rumusan dan refleksi

Pengukuhan dan Penilaian

1. Murid menyatakan kepentingan menghormati agama orang lain

Menjaga keharmonian dan keamanan masyarakat.

2. Adakah agama itu penting? Adakah anda suka akan agama andadan menghormati agama orang lain?

Ya / Tidak

1. Murid membuat lembaran kerja yang disediakan.

Strategi: Berpusatkan murid

BBM: Lembaran kerja

Page 5: 2k Pk Patuhi Agama
Page 6: 2k Pk Patuhi Agama