4m sejarah - 1

4
Rancangan Pengajaran Harian Tarikh/Hari : 29 september 2015 (Selasa ) Masa : (80 minit) Bilangan Pelajar: 30 orang Kelas : 4 Mahir Bidang : Sejarah dan Apreasiasi Seni Visual Tajuk : Seni dalam budaya lain Tema : Aliran dan gerakan seni halus Pengetahuan Sedia Ada : Murid dapat pernah melihat pelbagai karya-karya seni mengikut aliran tertentu Murid telah menghasilkan folio tentang aliran-aliran gerakan seni halus secara individu. Murid mengetahui tokok-tokoh setiap aliran gerakan seni halus. Hasil Pembelajaran : Di akhir pembelajaran, murid dapat :- Kognitif : Membandingbeza aliran dalam gerakan seni halus secara lisan. Afektif : Mengamalkan nilai kerjasama dan rajin dalam membuat pembentangan tentang aliran gerakan seni halus. Psikomotor : Melaksanakan pembentangan aliran-aliran gerakan seni halus berdasarkan folio yang telah siap secara individu. Penggabung Jalinan : Sejarah : Mengetahui sejarah dan aliran-aliran dalam seni halus. Nilai : Kerjasama dan kreatif.

description

tq

Transcript of 4m sejarah - 1

Page 1: 4m sejarah - 1

Rancangan Pengajaran Harian

Tarikh/Hari : 29 september 2015 (Selasa )Masa : (80 minit)Bilangan Pelajar : 30 orangKelas : 4 MahirBidang : Sejarah dan Apreasiasi Seni VisualTajuk : Seni dalam budaya lainTema : Aliran dan gerakan seni halus

Pengetahuan Sedia Ada :

Murid dapat pernah melihat pelbagai karya-karya seni mengikut aliran tertentu

Murid telah menghasilkan folio tentang aliran-aliran gerakan seni halus secara individu.

Murid mengetahui tokok-tokoh setiap aliran gerakan seni halus.

Hasil Pembelajaran :

Di akhir pembelajaran, murid dapat :-

Kognitif : Membandingbeza aliran dalam gerakan seni halus secara lisan.

Afektif : Mengamalkan nilai kerjasama dan rajin dalam membuat pembentangan tentang aliran gerakan seni halus.

Psikomotor : Melaksanakan pembentangan aliran-aliran gerakan seni halus berdasarkan folio yang telah siap secara individu.

Penggabung Jalinan :

Sejarah : Mengetahui sejarah dan aliran-aliran dalam seni halus.

Nilai : Kerjasama dan kreatif.

KBKK : Pemikiran kreatif

Page 2: 4m sejarah - 1

Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan

Set induksi(5 minit)

Guru menunjukkan cara membuat pembentangan ataupun bercerita tentang sejarah seni.

Guru melakukan demostrasi pembentangan atau bercerita mengenai sejarah seni dengan menggunakan beberapa gambar dan hasil karya seni.

Murid bertanyakan beberapa soalan ekpada guru.

Kaedah pembelajaran (pendekatan murid):

ABM : Contoh gambar –gambar karya-karya seni.

Langkah 1(20 minit) ARAS 1 : Pengetahuan dan Kefahaman

Aliran dalam gerakan seni halus :-- Renaissance-Neoklasisme-Romantisme-Realisme-Naturalis-Impresionisme-Post-impresionisme-Fauvisme-Ekpresionisme-Kubisme-Futurisme-Dadaisme-Surealisme-Ekspresionisme Abstrak-Seni pop

Guru menerangkan tentang menunjukkan beberapa gambar karya mengikut aliran-aliran seni

Murid mendengar dengan teliti dengan penerangan guru.

Murid membanding beza tentang aspek aliran-aliran gerakan seni halus.

Murid bertanya kepada guru tentang sebarang keraguan.

Murid menghantar folio aliran gerakan seni halus kepada guru.

DBAE (Disiplin sejarah dan kritikan seni)

Kaedah pembelajaran:(berpusatkan murid)

KBKK: Membanding beza

ABM: Contoh gambar karya

pelbagai jenis aliran.

Langkah 2(25 minit) ARAS 3 : Analisis dan aplikasi

Proses Kerja :

AKTIVITI MURID

Guru memilih setiap murid yang telah menghantar folio untuk membuat pembentangan aliran masing-masing.

Guru memberikan 5 minit setiap seorang untuk membuat ppembentangan.

Murid menjalankan aktiviti dengan baik

Kaedah ASSURE:

Memerlukan penglibatan pelajar:Murid terlibat dalam aktiviti.

ABM/BBM Folio yang telah siap dibuat

oleh murid.

Page 3: 4m sejarah - 1

Melaksanakan pembentangan aliran-aliran gerakan seni halus berdasarkan folio yang telah siap secara individu.

dan berdisiplin sambil dipantau oleh guru. Murid diingatkan supaya melakukan

aktiviti dalam jangka masa yang ditetapkan.

Murid menitikberatkan nilai kerjasama dan rajin semasa membuat aktiviti penghasilan.

Langkah 4Kritikan/Penilaian

(25 minit)Penilaian/refleksi

• Sesi kritikan.

Guru membuat penilaian dan rumusan terhadap hasil karya murid (folio) dan proses pembentangan.

DBAE:EstetikKritikan Seni

Strategi:Pendekatan berpusatkan pelajar

TKP:Kecerdasan Interpersonal

Penutup(5 minit) Peneguhan dan rumusan daripada guru. Guru bertanya kepada murid tentang

pembelajaran pada hari ini. Guru membuat rumusan tentang apa yang

diajar kepada murid.

Guru membuat kesimpulan tentang keseluruhan pembelajaran

Page 4: 4m sejarah - 1