8

6
Rancangan Mengajar Slot (40 minit) Kelas : Prasekolah Barathiyar S.J.K (tamil) Permatang Tinggi Tarikh/ Hari : 11/02/2011-Selasa Masa : 8.20-9.00 pagi Bilangan Murid : /15 Umur : 6 tahun Modul (Asas/ Tema) : Modul Asas Tajuk / Tema : Melempar gelung ke skital Tunjang Utama : Fizikal dan estetika – Perkembangan fizikal dan penjagaan kesihatan (PFK) Fokus : PFK 2.0 Perkembangan Motor Kasar Standard Kandungan : PFK 2.3 Melakukan kemahiran koordinasi mata dan tangan dalam perkembangan motor kasar. Standard Pembelajaran : PFK 2.3.6 melempar objek seperti gelung ke skital. Penggabungjalinan Tunjang : BM 1.1.3 Mendengar dan memberi respons terhadap perbualan, permintaan cerita, lagu. ST 2.3.1 membanding dan mengumpulkan objek-objek mengikut satu ciri warna, bentuk. Objektif : Pada akhir pelajaran murid dapat: 1. Mengecam bentuk bulat 2. Melempar gelung ke dalam skital pada jarak yang dekat. Pengetahuan Sedia : Murid pernah melempar bola kecil ke

Transcript of 8

Page 1: 8

Rancangan Mengajar Slot (40 minit)

Kelas : Prasekolah Barathiyar S.J.K (tamil) Permatang Tinggi

Tarikh/ Hari : 11/02/2011-Selasa

Masa : 8.20-9.00 pagi

Bilangan Murid : /15

Umur : 6 tahun

Modul (Asas/ Tema) : Modul Asas

Tajuk / Tema : Melempar gelung ke skital

Tunjang Utama : Fizikal dan estetika – Perkembangan fizikal dan penjagaan kesihatan (PFK)

Fokus : PFK 2.0 Perkembangan Motor Kasar

Standard Kandungan : PFK 2.3 Melakukan kemahiran koordinasi mata dan tangan dalam perkembangan motor kasar.

Standard Pembelajaran : PFK 2.3.6 melempar objek seperti gelung ke skital.

Penggabungjalinan Tunjang : BM 1.1.3 Mendengar dan memberi respons terhadap perbualan, permintaan cerita, lagu.ST 2.3.1 membanding dan mengumpulkan objek-objek mengikut satu ciri warna, bentuk.

Objektif : Pada akhir pelajaran murid dapat:1. Mengecam bentuk bulat2. Melempar gelung ke dalam skital pada jarak yang

dekat.

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melempar bola kecil ke dalam bakul

Kemahiran Berfikir (KB) : Membuat skuen

Fokus Multiple Inteligence : Kecerdasan kinestetik, kecerdasan matematik-logik.

Kosa Kata : Baling, menangkap, bola besar, bola kecil

Bahan Bantu Mengajar (BBM)

: Wisel, lempar, skital, gelung.

Penerapan nilai : Bekerjasama, keyakinan

Page 2: 8

murid

guru

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Langkah Isi Pelajaran Aktiviti P & P Sumber/ bahan/ Catatan

Set Induksi(5 minit)

Memanaskan badan 1. Guru membuat pergerakan asas

dari kepala ke kaki dengan

kiraan lapan.

2. Murid membuat pergerakan

bersama guru.

3. Guru dan murid menarik nafas.

Kesepaduan:

bahasa dan

komunikasi,

Perkembangan fizikal

BBB:

Wisel, kon, skital,

gelung kecil, gelung

rotan, bakul.

Langkah 1( 10 minit)

Tunjukcara bergilir-gilir 1. Guru menunjukkan cara

melempar gelung kecil ke skital.

2. Murid membuat melempar

dengan cara betul pada jarak

yang ditentukan guru.

3. Setelah membuat kemparan,

murid akan beratur di baris yang

belakang.

Nilai:

Bekerjasama, teliti

KB:

Banding dan

membeza, menjana

idea, membuat

keputusan.

Page 3: 8

murid

guru

Kesepaduan:

perkembangan

sosioemosi, fizikal

Nilai:

Kerjasama, teliti

Langkah 2(20 minit)

Permainan kecil 1.guru membahagi murid dua

kumpulan.

2.Guru menerangkan peraturan

permainan kecil.

3.Apabila wisel dibunyikan,

murid pertama dikehendaki

mengambil gelung kecil iaitu

berdiri di dalam gelung rotan dan

melempar gelung ke srikal.

4.Setelah membuat lemparan

murid pertama akan ke dalam

kumpulan dan murid kedua

melakukan aktiviti sehingga

semua telah membuat lemparan

gelung ke dalam skital.

Penutup/ Refleksi(5 minit)

Rumusan guru.

-Gerakundur

1. Guru meminta murid membuat

bulatan besar dan membuat

gerak kundur.

2. Guru bersoal jawab tentang

aktiviti yang telah dilakukan.

3. Murid beratur masuk ke dalam

kelas.

Pendekatan :Bermain sambil belajar

PentaksiranKaedah : Jenis Rekod : Fokus kanak-kanak:

Refleksi Guru Pelatih

Page 4: 8

Cadangan Penambahbaikan

Bukti Cadangan Penambahbaikan dilaksanakan

Cadangan ini telah dilaksanakan pada ………………. Hasil kerja murid telah disimpan dalam potfolio Rujukan rekod pentaksiran………..

CATATAN

Pensyarah Pembimbing/Guru Pembimbing:

Penyelia: