Bhgian Luar Enjin
Transcript of Bhgian Luar Enjin
RANCANGAN PENGAJARAN
Mata pelajaran : Kemahiran Hidup Bersepadu
Tarikh : 31 Mac 2011
Masa : 8.00 pagi – 10.00 pagi
Tingkatan : 3 Ibnu Abbas
Bilangan murid : 40 orang
Tajuk : Enjin (Bahagian luar enjin)
Isi pelajaran :
1. Pengenalan kepada enjin
2. Pengenalan kepada bahagian luar enjin
3. Pengenalan kepada nama dan fungsi setiap bahagian enjin
Pengetahuan sedia ada pelajar :
1. Pelajar sudah mengetahui apa itu enjin dan jenis kegunaan pengikat dan
pencantum bagi enjin pada sesi pembelajaran minggu lepas.
Objektif :
Am : Pengajaran hari ini pelajar dapat mempelajari bahagian utama luar enjin dan
fungsinya.
Khusus :
Di akhir pengajaran ini, pelajar dapat
1. Menamakan setiap bahagian luar enjin dengan betul.
2. Menerangkan fungsi bahagian luar enjin dengan tepat.
3. Mempamerkan sikap untuk mempelajari bahagian luar enjin dengan lebih
terperinci.
Penerapan nilai murni :
1. Keyakinan diri
2. Kepekaan
Media pengajaran :
1. Power point
2. Carta
3. Bahan sebenar
Set induksi :(5 minit)
Pada awal pengajaran, guru menayangkan video tentang bahagian-bahagian luar
enjin. Kemudian bertanyakan soalan berkenaan video tersebut kepada pelajar.
Langkah Pelaksanaan :
MASA ISI KANDUNGAN KAEDAH CATATAN
Langkah
1 :
(3 minit)
Pengenalan
Definisi enjin.
Penyoalan dan perbincangan
Guru menyoal
pengetahuan pelajar
berkenaan maksud enjin.
Guru melakukan
perbincangan dengan
pelajar mengenai definisi
enjin.
Bahan bantu
mengajar :
-Papan putih
-Marker pen
Langkah
2:
( 4 minit )
Pengenalan
Definisi
bahagian luar
enjin.
Penyoalan dan perbincangan
Guru menyoal
pengetahuan pelajar
berkenaan apa yang
mereka faham dengan
Bahagian-
bahagian luar
yang terdapat
pada enjin.
maksud dan contoh
bahagian luar enjin yang
mereka ketahui.
Guru membincangkan
maksud bahagian luar
enjin dan memperkenal
bahagian-bahagian luar
enjin secara umum
kepada pelajar.
Guru mengedarkan
lampiran gambar
bahagian luar enjin
kepada pelajar.
- Power point:
slide
- Guru
mengawasi nilai
keyakinan diri
Langkah
3:
(10 minit)
Huraian isi :
Bahagian-
bahagian luar
enjin :
a)Kepala silinder
Penerangan dan perbincangan
Guru meminta salah
seorang pelajar membaca
penerangan bagi kepala
silinder tersebut.
Guru menyuruh pelajar
memberitahu apa yang
mereka faham daripada
penerangan tersebut
Guru menerangkan
dengan lebih lanjut.
- power point
slide 4-8
- Papan putih
- Marker Pen
- Guru
mengawasi nilai
murni keyakinan
diri.
-
Langkah
4
(5 minit)
Huraian isi :
b)Palam pencucuh
Penyoalan dan penerangan
Guru menyoal pelajar
berkenaan apa yang
-Power point-
-Bahan sebenar:
pelajar tahu berkenaan
palam pencucuh
Guru menunjukkan palam
pencucuh dan
menerangkan dengan
lebih lanjut
Palam pencucuh
- Papan putih
- Marker Pen
-guru mengawasi
nilai murni
kepekaan.
-
Langkah
5:
(10 minit)
Huraian isi :
c) Bongkah enjin
Penerangan dan perbincangan
Guru menerangkan
berkenaan bongkah enjin.
Guru menyuruh pelajar
memberitahu apa yang
mereka faham daripada
penerangan tersebut.
-Power point
-carta berkenaan
dengan bongkah
enjin
Langkah
6:
(8 minit)
Huraian isi :
d) Karburetor
Penerangan dan perbincangan
Guru menerangkan
berkenaan karburetor dan
penyenyap bunyi.
Guru menyuruh pelajar
memberitahu isi penting
yang mereka faham
daripada penerangan
tersebut.
-Power point
- Papan putih
- Marker Pen
Langkah
7:
(7 minit)
Huraian isi :
e)Penyenyap bunyi
Penerangan dan perbincangan
Guru menerangkan
berkenaan karburetor dan
penyenyap bunyi.
Guru menyuruh pelajar
-Power point
- Papan putih
- Marker Pen
memberitahu isi penting
yang mereka faham
daripada penerangan
tersebut.
Langkah
8:
(10 minit)
Huraian isi:
f)Palam pengisi minyak
h)Ukur celup
Penyoalan dan penerangan
Guru menyoal pelajar
berkenaan palam pengisi
minyak dan ukur celup .
Guru menunjukkan
bahagian ukur celup yang
terdapat di palam pengisi
minyak.
Guru menerangkan
berkenaan palam pengisi
minyak dan ukur celup .
Guru menyuruh pelajar
menyenaraikan isi penting
yang mereka faham
daripada penerangan
tersebut.
-Power point
- Papan putih
- Marker Pen
- bahan
sebenar : ukur
celup
-guru mengawasi
nilai murni
kepekaan.
Rumusan : (3 minit)
Guru bertanya kepada pelajar mengenai apa yang telah dipelajari hari ini dan
selepas itu guru membuat rumusan keseluruhan aktiviti pengajaran dan
pembelajaran hari ini.
Penilaian: (15 minit)
Guru menilai pelajar dengan mengedarkan set soalan dan meminta pelajar
menjawabnya dengan cara berbincang. Selepas itu, guru membincangkan jawapan
soalan-soalan tersebut bersama-sama pelajar. Set soalan rujuk (Lampiran A).
Tugasan:
Guru memberikan tugasan di dalam buku teks pada muka surat 121 dan 123 dan
tugasan tersebut mestilah dihantar kepada guru pada minggu hadapan.
Soalan latihan ( Lampiran A )
1. Apakah nama bahagian luar enjin tersebut?
A. Kepala silinder
B. Penyenyap bunyi
C. Palam pencucuh
D. Bongkah enjin
2. Yang manakah kegunaan utama kaburetor dalam enjin ?
A. Menutup bongkah enjin dan roda tenaga
B. Mengeluarkan percikan api di ruang pembakaran
C. Mewujudkan momentum untuk pergerakan enjin
D. Mencampur udara dan bahan api pada kadar yang betul
3. Antara bahagian yang terdapat pada bahagian utama enjin ini ialah:
Apakah bahagian yang berlabel X pada bongkah enjin tersebut?
A. Kaburetor
B. Bongkah enjin
X
C. lubang silinder
D. Ukur celup
Dipasang di lubang berulir di kepala silinder
Mengeluarkan bahan api untuk dimampatkan di ruang pembakaran
4. Berdasarkan penyataan yang diberiakn, namakan jenis bahagian luar enjin tersebut?
A. Palam pencucuh
B. Kepala silinder
C. Bongkah enjin
D. Sirip penyejuk
5. Ukur celup yang terdapat pada bongkah enjin digunakan untuk?
A. Sebagai satu lubang saluran untuk mengisi minyak pelincir
B. Menguji aras minyak pelincir dalam takung minyak.
C. Membuang minyak pelincir.
D. Menyukat aras minima minyak pelincir.
KAEDAH MENGAJAR KEMAHIRAN HIDUP
(STE 3600)- MIKRO TEACHING 3 -
NAMA : NO. MATRIK
SITI HAJAR BT ABU HASSAN ASAARI 149074BACELOR PENDIDIKAN SAINS PERTANIAN
PENSYARAH : DR. HAPSAH BT NAWAWITARIKH : 31/3/2011