Contoh Membuat Rancangan Pengajaran Harian(RPH)-Softball-(Bunt)

10
RANCANGAN PEMBELAJARAN HARIAN Butiran Am Tarikh : 25 November 2011 Bilangan Pelajaran : Hari : Jumaat Minggu : 10 Masa : 5.00 – 5.40 pagi Bilangan Pelajar : 40 Orang Butiran Khas Tungjang Pembelajaran : Kemahiran Tajuk Pembelajaran : Permainan Sofbol Fokus Pembelajaran : Memukul dan Menampan ( Bunt ) dan Aspek keselamatan Pengetahuan Awal Murid : Pelajar telah mengetahui cara – cara memukul bola dengan betul. Objektif : Di sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran, murid dapat : Psikomotor - Melakukan pukulan dan tampanan mengikut fasa yang telah ditetapkan dengan berkesan iaitu fasa persediaan, fasa perlaksanaan dan fasa ikut lajak. - Memukul dan Menampan ( bunt ) bola dengan menggunakan teknik dan gaya yang betul. Kognitif - Murid dapat menyatakan perbezaan dan persamaan memukul dengan menampan ( bunt ) - Murid dapat menyatakan bilakah waku yang sesuai untuk melakukan tampanan ( bunt ) Afektif - Memupuk semangat bekerjasama di antara pelajar semasa melakukan aktiviti. - Mewujudkan suasana yang menyeronokan serta meningkatkan kemahiran bersama.

Transcript of Contoh Membuat Rancangan Pengajaran Harian(RPH)-Softball-(Bunt)

Page 1: Contoh Membuat Rancangan Pengajaran Harian(RPH)-Softball-(Bunt)

RANCANGAN PEMBELAJARAN HARIAN

Butiran Am

Tarikh : 25 November 2011 Bilangan Pelajaran :

Hari : Jumaat Minggu : 10

Masa : 5.00 – 5.40 pagi Bilangan Pelajar : 40 Orang

Butiran Khas

Tungjang Pembelajaran : Kemahiran

Tajuk Pembelajaran : Permainan Sofbol

Fokus Pembelajaran : Memukul dan Menampan ( Bunt ) dan Aspek keselamatan

Pengetahuan Awal Murid : Pelajar telah mengetahui cara – cara memukul bola dengan betul.

Objektif : Di sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :

Psikomotor

- Melakukan pukulan dan tampanan mengikut fasa yang telah ditetapkan dengan berkesan iaitu fasa persediaan, fasa

perlaksanaan dan fasa ikut lajak.

- Memukul dan Menampan ( bunt ) bola dengan menggunakan teknik dan gaya yang betul.

Kognitif

- Murid dapat menyatakan perbezaan dan persamaan memukul dengan menampan ( bunt )

- Murid dapat menyatakan bilakah waku yang sesuai untuk melakukan tampanan ( bunt )

Afektif

- Memupuk semangat bekerjasama di antara pelajar semasa melakukan aktiviti.

- Mewujudkan suasana yang menyeronokan serta meningkatkan kemahiran bersama.

Page 2: Contoh Membuat Rancangan Pengajaran Harian(RPH)-Softball-(Bunt)

Persediaan Murid : i. Pakaian yang sesuai

ii. Bola softbol

iii.Glove

Persediaan Guru : i. kayu pemukul ( bet )

ii. Gelung rotan

iii.Borang skor

iv.Plet Rumah

v. Plet Pitcher

vi.Skitel

Page 3: Contoh Membuat Rancangan Pengajaran Harian(RPH)-Softball-(Bunt)

FASA / MASA

AKTIVITI BUTIRAN P & P ORGANISASI CATATAN

Pengenalan

( 5 minit )

Aktiviti memanaskan

badan ( warming up ).

- berlari – lari anak

- regangan

bahagian upper

body.

Regangan

- Menggunakan bola.

- Melibatkan otot – otot

Utama

Berlari – lari anak sambil melambung

bola melepasi kepala dan menangkap

dalam jarak 20 meter sebanyak 2 kali

ulangan.

a) Tangan – mengulit bola sambil

menolak ke kanan, ke atas, ke sisi

kiri dan kanan.

b) Bahu – membuat putaran tangan

sambil memegang bola.

c) Pinggang – melentik sambil

memegang bola di hadapan dan di

sisi kiri dan kanan serta belakang.

d) Kaki – membuat putaran di

pergelangan kaki ke kiri dan ke

kanan. Regangkan pergelangan

kaki ke atas dan ke bawah.

Regangan banyak tertumpu di

bahagian tangan terutamanya otot

deltoid, bisep dan tricep.

Individu

( Dengan pengawasan

guru )

G

M M M M

M M M M

M M M M

ABM:

Bola sofbol

(sebiji setiap

pelajar )

Petunjuk:

G- guru

M - murid

Page 4: Contoh Membuat Rancangan Pengajaran Harian(RPH)-Softball-(Bunt)

FASA / MASA

AKTIVITI BUTIRAN P & P ORGANISASI CATATAN

Set Induksi

(5 minit )

Pengenalan tajuk

( menampan bola )

Pelajar diberi pengenalan cara

melakukan teknik menampan bola

dengan betul.

Pelajar membentuk

kedudukan v shape.

Pelajar diarah supaya

mengikut arahan guru.

G

M M

M M

M M

M

Page 5: Contoh Membuat Rancangan Pengajaran Harian(RPH)-Softball-(Bunt)

FASA / MASA

AKTIVITI BUTIRAN P & P ORGANISASI CATATAN

Perkembangan

Langkah 1

( 10 minit )

Menampan bola 1. Sisi bahu bukan dominan

menghadap pembaling ( pitcher ).

2. Kedudukan tangan melebihi bukaan

bahu.

3. Bengkokkan lutut dan pindahkan

berat badan pada kedua – dua belah

kaki dan mata memandang ke arah

bola.

4. Bet diayun hingga ke posisi

mendatar aras pinggang.

5. Kemudian badan berada keadaan

menghadap ke arah pembaling

(pither )

1. Pelajar dibahagi

kepada 4 kumpulan.

2. Setiap kumpulan

mengandungi 10

orang pelajar.

3. Setiap kumpulan

diberikan sebatang

bet.

4. pelajar diarahkan

supaya melakukan

bunt tanpa

menggunakan bola.

G

P P P P

P P P P

P P P P

P P P P

ABM :

- Bet

- Skitel

- Bet

Petunjuk:

G- guru

P – pelajar

- skitel

Page 6: Contoh Membuat Rancangan Pengajaran Harian(RPH)-Softball-(Bunt)

FASA / MASA

AKTIVITI BUTIRAN P & P ORGANISASI CATATAN

Perlaksanaan

Langkah 2

( 10 minit )

Menampan bola yang

dibaling.

1. Kedudukan menghadap plet

rumah dan kaki dibuka seluas

bahu.

2. Sisi bahu bukan dominan

menghadap pembaling.

3. Kedudukan tangan melebihi

paras bahu.

4. Bengkokkan lutut dan

pindahkan berat badan pada

kedua – dua belah kaki dan mata

memandang ke arah bola.

5. Bukaan kaki yang luas

menstabilkan kedudukan badan.

1. Pelajar membentuk 4

kumpulan .

2. Pelajar diarah berdiri

secara bertentangan.

3. Dua kumpulan

bertindak sebagai

pemukul dan dua

kumpulan lagi sebagai

pembaling.

4. Jarak pemukul dan

pembaling (pitcher)

bermula dengan jarak

7 meter.

5. setelah selesai

pemukul akan

bertindak sebagai

pembaling.

P P P PP PP P

ABM :

- picther plate

- home plate

- bet

petunjuk ;

- home plate

-picther

plate

P – Pelajar

G - Guru

Page 7: Contoh Membuat Rancangan Pengajaran Harian(RPH)-Softball-(Bunt)

FASA / MASA

AKTIVITI BUTIRAN P & P ORGANISASI CATATAN

Perlaksanaan 6. Bet ditarik sedikit ke belakang.

7. Kaki dipasak dengan jari kaki menghadap

pembaling.

8. Lutut kaki belakang dibengkokkan sedikit

dan kaki hadapan diluruskan.

9. Berat badan dipindahkan ke kaki belakang.

10. Tangan dihayunkan hingga ke posisi

mendatar aras pinggang.

11. Bola ditampan ( bunt ) pada bahagian barrel.

12. Berlaku kilasan pinggang yang melibatkan

otot internal dan external.

13. Daya yang terlibat ialah daya centripetal.

14. Serentak dengan perlakuan itu tangan yang

berada di bahagian atas dilajak ke bahagian

barrel dan tiga jari digenggam untuk

memegang bet.

Fasa ikut lajak : Sebaik sahaja bola dipukul kaki

kanan bersedia untuk berlari.

1. Pelajar berada

dalam

kedudukan fasa

persediaan.

2. Pelajar yang

memegang bola

akan membaling

bola ke arah

pemukul.

3. Pemukul akan

menampan bola

yang dibaling.

4. Setiap pelajar

melakukan

aktiviti dalam 3

kali percubaan.

ABM :

- Bet

- Bola

- Skitel

- Carta

Page 8: Contoh Membuat Rancangan Pengajaran Harian(RPH)-Softball-(Bunt)

FASA / MASA

AKTIVITI BUTIRAN P & P ORGANISASI CATATAN

Kemuncak

( 10 minit )

Permainan kecil 1. Kedudukan kaki dibuka seluas bahu.

2. Sisi bahu bukan dominan menghadap pembaling

(pitcher).

3. Kedudukan tangan melebihi bukaan bahu.

4. Bengkokkan lutut dan pindahkan berat badan kepada

kedua – dua belah kaki dan mata memandang ke

arah bola.

5. Bet ditarik sedikit ke belakang.

6. Kaki dipasak dengan jari kaki menghadap pitcher.

7. Bahagian abdomen dipusingkan dengan pergerakan

pinggul. Hujung kaki depan dipusingkan ke arah

pitcher.

1. Pelajar dibahagi

kepada 4 kumpulan.

2. setiap kumpulan

akan berada di

stesen masing-

masing.

3. setiap kumpulan

hendaklah melantik

picther dan penanda

skor.

4. pitcher akan

baling bola tersebut

dan better akan

menampan kearah

skitel yang

disediakan.

ABM :

-Pemukul

(bet).

- Bola

- Glove

Page 9: Contoh Membuat Rancangan Pengajaran Harian(RPH)-Softball-(Bunt)

8. Hayunkan bet ke hadapan sambil mengilas

pinggang. Kilasan pinggang melibatkan otot internal

dan external. Berat badan mula dipindahkan ke

depan.

9. Daya yang terlibat adalah daya centrarpetal.

10. Fasa ikut lajak : Sebaik sahaja bola dipukul kaki

kanan bersedia untuk berlari ke bes pertama

5. setiap bola akan

diberi markah

apabila bola terkena

skitel.

6. kumpulan yang

mengumpul markah

tertinggi akan

diishtiharkan

sebagai pemenang.

Page 10: Contoh Membuat Rancangan Pengajaran Harian(RPH)-Softball-(Bunt)

FASA / MASA

AKTIVITI BUTIRAN P & P ORGANISASI CATATAN

Penutup

( 5 minit )

Rumusan

Cooling down

Aktiviti dari

bahagian kepala

hingga ke kaki

Biomekanik :

1. Pusat graviti yang rendah akan menambahkan

keseimbangan badan.

2. Sesuatu objek akan kekal dalam keadaan stabil

selagi garisan pusat graviti berada pada tapak

sokongan objek tersebut.

Selepas aktiviti tamat, guru akan membuat rumusan

terhadap aktiviti yang dijalankan hari ini.

1. Aktivit amat penting untuk menurunkan kadar

denyutan nadi kepada keadaan normal dan

merehatkan otot yang telah digunakan ketika aktiviti

sukan dijalankan.

1. Seorang pelajar menjadi

pengendali aktiviti tersebut

2. Pelajar lain membuat

bulatan dan pengendali

berada di tengah – tengah

bulatan tersebut.

1.Pelajar

bersurai

selepas tamat

aktiviti ini.