contoh Rancangan Pengajaran Harian

6
ONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATA PELAJARAN Matematik KELAS 1 Intan TARIKH 3 November 2011 MASA 5.25 – 6.25 petang ( 30 minit ) BILANGAN PELAJAR 36 orang TAJUK Nombor bulat hingga 10 STANDARD KANDUNGAN Murid dibimbing untuk 1.3 menulis nombor STANDARD PEMBELAJARAN Murid berupaya untuk i menulis nombor hingga sembilan dalam perkataan OBJEKTIF PEMBELAJARAN Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :

description

rph

Transcript of contoh Rancangan Pengajaran Harian

ONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARANMatematik

KELAS1 Intan

TARIKH3 November 2011

MASA5.25 6.25 petang ( 30 minit )

BILANGAN PELAJAR36 orang

TAJUKNombor bulat hingga 10

STANDARDKANDUNGAN

Murid dibimbing untuk1.3menulis nombor

STANDARD PEMBELAJARAN

Murid berupaya untukimenulis nombor hingga sembilan dalamperkataan

OBJEKTIFPEMBELAJARAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :amengecam dan menulis nombor satu hingga sembilandalam perkataandengan betul.

ELEMEN MERENTASKURIKULUM

iIlmu:Pendidikan MoralNilai:Kasih sayangiiKemahiran Bernilai Tambahan :KB - Mengecam.BCB - Mendengar dengan berkesan, mengingat.Kecerdasan Pelbagai - Muzik.

BAHANBANTUBELAJAR1.Kad nombor dalam angka( 1 hingga 9 )2.6 set kad nombor dalam perkataan( satu hingga sembilan)3.Senikata lagu4.13 huruf untuk membina perkataan5.lembaran kerja6.3 warna sampul surat

PENILAIAN PENGAJARANDAN PEMBELAJARAN

Penilaian melalui pemerhatian semasa pengajaran dan pembelajaran dan lembaran kerja yang diberi

REFLEKSI

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran,___/___ orang murid dapat menulis nombor dalam perkataan dengan betul

STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

SET INDUKSI ( Permainan menyusun huruf)-Guru menggariskan 13 garisan yang bernombor 1 hingga 13 di papan putih.-Guru menyediakan 13 kad yang mengandungi huruf dan nombor dibelakangnya.-Guru memanggil beberapa orang murid untuk memilih kad-kadtersebut untuk ditampalkan di papan putih mengikut nombor yang sama.-Akhirnya perkataan yang tertera ialah:

menulisnombor12345678910111213

-Guru menyatakan bahawa ini adalah tajuk pengajaran pada hari tersebut iaitu menulis nombor dalam perkataan.

LANGKAH 1 ( Mengeja nombor 1 hingga 9 dalam perkataan )-Guru telah menampalkankan 9kad nombor dalam angka dan 9 kad dalam perkataan serta guru mengejanya.-Murid-murid mengeja bersama-sama guru mengikut suku kata sambil menyanyi.-Kad nombor dan kad perkataan yang digunakan ialah :

1=satu 2=dua

3=tiga

4=empat

5=lima

6=enam

7=tujuh

8=lapan

9=sembilan

LANGKAH 2 (Menulis nombor satu hingga sembilan dalam perkataan)-Guru menampalkan kad angka 1 hingga 9.-Guru memanggil 9 orang murid dan meminta mereka menulis angka tersebut dalam perkataan.-Guru menyemak jawapan bersama-sama murid.-Jika jawapan yang ditulis betul, mereka akan diberi tepukan dan jika salah, guru akan memperbetulkannya.

LANGKAH 3( Aktiviti berkumpulan )-Guru membahagikan pelajar kepada 5 kumpulan.-Setiap kumpulan dikehendaki menyusun 9 nombor dalam perkataan mengikut turutan.-Aktiviti ini dijalankan secara bekerjasama-Guru akanbergerak ke setiap kumpulan semasa aktiviti dijalankan.-Bagi menyemak jawapan, guru akan menayangkan nombor dalam angka.-Setiap kumpulan pula akan menayangkan jawapan dalam perkataan secara bergilir-gilir.-Kumpulan yang memberi jawapan yang betul, akan diberi tepukan dan jika jawapan diberi adalah salah, guru akan meminta pelajar memperbetulkannya.

LANGKAH 4 ( Lembaran Kerja )-Lembaran kerja telah diberi kepada setiap murid sebagai kerja rumah.-Guru menerangkan cara menyelesaikannya dan meminta pelajar menampalkan lembaran tersebut di dalam buku Matematik.

PENUTUP ( Nyanyian Lagu Nombor ) -Guru menampalkan senikata lagu nombor. (rujuk DIDIK HIBUR Aktiviti 2-lagu nombor)-Guru menyayikan lagu tersebut dengan sebutan dan pic yang betul.-Murid diminta menyanyikan lagu tersebut dengan sebutan dan pic yang betul sambil membuat gerakan.

LEMBARAN KERJATuliskan nombor dalam perkataan1. 8 = ___________2. 5 = ___________3. 9 = ___________4. 7 = ___________5. 1 = ___________6. 3 = ___________7. 6 = ___________8. 2 = ___________9. 4 = ___________