Contoh Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 6.doc

5
Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 6 Matapelajaran : Bahasa Melayu Tarikh : 22 September 2012 Masa : 9.15 pagi - 10.15 pagi (60minit) Tahun : 6 Cemerlang Bil Murid : 30 orang Tema : Sejarah Tajuk : Kembara Sejarah Nilai Murni : i. Bekerjasama ii. Hormat-menghormati iii. Patriotisme Objektif : Pada akhir pembelajaran ini murid dapat; i. Murid dapat menyumbangkan dua isi daripada lima isi perwatakan laksamana Cheng Ho secara berkumpulan ii. Murid dapat membina ayat dengan menggunakan lima daripada tujuh kata penguat di dalam buku teks . iii. Murid dapat membina sekurang-kurangnya satu rangkap pantun bertemakan Pelayaran Laksamana Cheng Ho secara berkumpulan Fokus Utama : 1.5 Memberikan penjelasan tentang sesuatu perkara yang tersurat dan tersirat dengan menggunakan kata, ungkapan dan ayat yang sesuai..

Transcript of Contoh Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 6.doc

Page 1: Contoh Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 6.doc

Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 6

Matapelajaran : Bahasa Melayu

Tarikh : 22 September 2012

Masa : 9.15 pagi - 10.15 pagi (60minit)

Tahun : 6 Cemerlang

Bil Murid : 30 orang

Tema : Sejarah

Tajuk : Kembara Sejarah

Nilai Murni :  i. Bekerjasama

ii. Hormat-menghormati

iii. Patriotisme

Objektif : Pada akhir pembelajaran ini murid dapat;

i.  Murid dapat menyumbangkan dua isi daripada lima isi perwatakan laksamana Cheng Ho secara berkumpulan

ii.  Murid dapat membina ayat dengan menggunakan lima daripada tujuh kata penguat di dalam buku teks .

iii.  Murid dapat membina sekurang-kurangnya satu rangkap pantun bertemakan Pelayaran Laksamana Cheng Ho secara berkumpulan

Fokus Utama :

1.5  Memberikan penjelasan tentang sesuatu perkara yang tersurat dan tersirat dengan menggunakan kata, ungkapan dan ayat yang sesuai..

Aras 3

i.  Menyatakan pengajaran yang terdapat dalam bahan secara analitis.

Page 2: Contoh Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 6.doc

Fokus Sampingan :

10.1  Menghasilkan pelbagai genre (prosa dan puisi) termasuk e-mel yang mudah menarik dan bermakna.

Aras 3

Menghasilkan prosa dan puisi secara terancang,tertib dan kemas dengan menggunakan bahasa yang tepat , indah dan menarik.

Kemahiran Bernilai Tambah : Kemahiran Berfikir :-

i .Merumus

ii. Mengenal pasti idea utama

iii. Membanding beza

Kecerdasan Pelbagai : i. Interpersonal

ii. Verbal-linguistik

Kaedah : penggabungjalinan dan teknik perbincangan

Tatabahasa  : Kata penguat belakang, kata penguat hadapan

BBM  : Teks, Video,Lembaran Kerja

Pengetahuan Sedia Ada  : Murid pernah mendengar cerita tentang SejarahMelaka dan

Laksamana Cheng Ho

Murid tahu mencipta pantun dan murid tahu rima pantun.

Langkah Isi Pelajaran Kaedah Penyampaian Catatan

Set induksi

(5 minit)

1. 

Guru berbual-bual dengan murid tentang perlabuhan negeri Melaka sebagai perlabuhan interpot.

2.  Guru Mempertontonkan Video gambaran perlabuhan negeri Melaka.

1.1 guru bertanya murid samaada mereka pernah mendengar sejarah Melaka ataupun tidak.

1.2 guru menceritakan tentaang keagungan dan kemasyuran Melaka pada suatu ketika dahulu.

1.3 guru menceritakan lambakan

Tayangan video menggunakan Notebook dan LCD

Nilai :

Patriotisme

Page 3: Contoh Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 6.doc

pedagang dari Negara asing dan bahasa melayu sebagai bahasa lingua franca-china-portugis-Arab

1.4 Guru menceritakan tokoh pedagang yang terkenal turut datang- Laksamana Cheng Ho

Langkah 2

(10 minit)

1. Murid secara berkumpulan menyenaraikan perwatakan laksamana Cheng Ho dan menyatakan pengajaran yang terdapat dalam teks tersebut.

2.Secara berkumpulan murid membina ayat dengan menggunakan kata penguat yang terdapat didalam buku teks berkaitan dengan perwatakan laksamana Cheng Ho

1.1 guru membahagikan murid kepada 5 kumpulan. Guru memberi kertas mahjung kepada setiap kumpulan.

1.2 Setiap kumpulan hendaklah menyenaraikan perwatakan Laksamana Cheng Ho, nilai yang bersesuaian dengan teks dan menyatakan kesan perhubungan yang ingin dijalinkan oleh laksamana cheng ho dengan negeri Melaka dalam bentuk lakaran kerangka.

1.3 guru meminta murid-murid di dalam setiap kumpulan membina ayat dengan menggunakan kata penguat yang terdapat didalam teks

1.4 Guru meminta setiap kumpulan menyampaikan hasil perbincangan mereka di hadapan kelas.

teknik perbincangan

Nilai: bekerjasama

Langkah 3

(20 minit)

1. Membina 3 rangkap pantun bertemakan pelayaran laksaman Cheng Ho

1.1 Guru meminta pelajar dalam kumpulan yang sama menghasilkan 3 rangkap pantun bertemakan laksamana cheng ho di atas kertas warna yang disediakan.

1.2 Pantun hendaklah ditulis dengan

BBM:

Kertas warna

Pensel warna

Nilai:

Page 4: Contoh Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 6.doc

menggunakan tulisan berangkai1.3 Guru menyatakan kumpulan

yang Berjaya menyiapkan pantun yang terbaik dan cantik akan diberikan token untuk setiap ahlinya.

Kerjasama

Penutup

(5 minit)

1. Ulasan guru 1.1Guru mengulas semula tajuk pejaran pada hari ini dan menyatakan nilai kerjasama dan persahabatan di antara dua buah Negara dapat memperkukuhkan lagi Negara tersebut dan rakyat akan hidup dalam keadaan selesa.

1.2 Guru menjelaskan bahawa Negara Malaysia mempunyai khazanah yang berharga dan murid-murid bertanggungjawab menjaga khazanah Negara dari di cerobohi.

1.3 Guru menjelaskan bahawa murid-murid perlu menjalinkan hubungan baik sesame sendiri dan bekerjasama.

1.4 Guru memupuk semangat dalam diri muri-murid agar melawat Negara asing agar bertambah ilmu di dada.

Kaedah pengukuhan