Contoh Rancangan Pengajaran Harian Konstruktivisme dan objektivisme.docx

12
Contoh Rancangan Pengajaran Harian Konstruktivisme: Tarikh/ Hari : 8 Mei 2012/ Rabu Masa : 12.00pm 1.00 pm (60minit) Tahun : 4 Bijaksana Bil. Pelajar : 25 Orang Mata Pelajaran: Matematik Tajuk : Panjang Objektif : murid akan boleh i. mengukur panjang dengan menggunakan unit piawai. Hasil pembelajaran: Pada akhir pengajaran, murid dapat; i. mengukur dan merekod panjang objek menggunakan unit a) mm b) cm Aktiviti : 1. Soal jawab 2. 3. Perbincangan 4. Penerokaan 5. Penilaian Bahan : kayu, getah, tali, pita pengukur, lembaran kerja. Nilai : Berhati-hati, menghargai, kerjasama Kemahiran : berfikir, komunikasi, mencari maklumat Langkah & Masa Kandungan Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Catatan Aktiviti Guru Aktiviti Murid Set induksi (5 minit) Membuat perkaitan Menunjukkan beberapa alat dan bertanya alat tersebut seperti kayu, pita pengukur,tali, getah Menyoal tentang alatan yang mana lebih sesuai untuk mengukur. Memerhatikan alatan dan memberikan respon tentang alatan, Memberikan jawapan yang betul bagi mengukur. ABM: kayu, pita pengukur, tali, getah Langkah 1 (15 minit) konsep dan cara mengukur Meminta murid membuat 5 kumpulan dengan ahli seramai 5 orang Setiap kumpulan mendapat 5 pita pengukur. Bertanya murid tentang cara mengukur yang betul. Memberi respon cara mengukur yang betul. Murid membuat kumpulan Memberikan jawapan cara mengukur yang betul. ABM: pita pengukur Langkah 2 (30 minit) Aktiviti murid penerokaan dan mencari maklumat Mengedarkan lembaran kerja yang mempunyai beberapa objek yang perlu murid ukur dalam unit cm dan mm. Cth: Objek unit Mengukur garisan yang telah diberi dalam lembaran kerja dan menulis jawapan. ABM: pita pengukur, lembaran kerja.

description

rph konstrukivisme & objektivisme

Transcript of Contoh Rancangan Pengajaran Harian Konstruktivisme dan objektivisme.docx

Page 1: Contoh Rancangan Pengajaran Harian Konstruktivisme dan objektivisme.docx

Contoh Rancangan Pengajaran Harian Konstruktivisme:

Tarikh/ Hari : 8 Mei 2012/ Rabu Masa : 12.00pm–1.00 pm (60minit)Tahun : 4 Bijaksana Bil. Pelajar : 25 OrangMata Pelajaran: Matematik

Tajuk : Panjang Objektif : murid akan boleh

i. mengukur panjang dengan menggunakan unit piawai.

Hasil pembelajaran: Pada akhir pengajaran, murid dapat;i. mengukur dan merekod panjang objek menggunakan unit

a) mmb) cm

Aktiviti : 1. Soal jawab 2. 3. Perbincangan 4. Penerokaan 5. PenilaianBahan : kayu, getah, tali, pita pengukur, lembaran kerja.Nilai : Berhati-hati, menghargai, kerjasamaKemahiran : berfikir, komunikasi, mencari maklumat

Langkah & Masa

Kandungan Aktiviti Pengajaran &Pembelajaran

Catatan

Aktiviti Guru Aktiviti MuridSet induksi(5 minit)

Membuat perkaitan

Menunjukkan beberapa alat dan bertanya alat tersebut sepertikayu, pita pengukur,tali, getah

Menyoal tentang alatan yang mana lebih sesuai untuk mengukur.

Memerhatikan alatan dan memberikan respon tentang alatan,

Memberikan jawapan yang betul bagi mengukur.

ABM: kayu, pita pengukur, tali, getah

Langkah 1(15 minit)

konsep dan cara mengukur

Meminta murid membuat 5 kumpulan dengan ahli seramai 5 orang

Setiap kumpulan mendapat 5 pita pengukur.

Bertanya murid tentang cara mengukur yang betul.

Memberi respon cara mengukur yang betul.

Murid membuat kumpulan

Memberikan jawapan cara mengukur yang betul.

ABM: pita pengukur

Langkah 2(30 minit)

Aktiviti murid penerokaan dan mencari

Mengedarkan lembaran kerja yang mempunyai beberapa objek yang perlu

Mengukur garisan yang telah diberi dalam lembaran

ABM: pita pengukur, lembaran

Page 2: Contoh Rancangan Pengajaran Harian Konstruktivisme dan objektivisme.docx

maklumat murid ukur dalam unit cm dan mm.Cth: Objek unitBuku latihan

cm

Tingkap mm

Tinggi kerusi

cm

Lebar meja

mm

Buku teks matematik

cm

Meminta murid merekodkan ukuran yang dibuat didalam jadual yang diberi dalam unit cm & mm

Memantau kerja murid

kerja dan menulis jawapan.

Merekod hasil ukuran yang dibuat didalam jadual yang diberi.

Bertanya seandainya terdapat masalah

kerja.

Langkah 4(10 minit)

Penilaian Berbincang jawapan murid Memberitahu jawapan dan membuat perbandingan jawapan antara rakan

Langkah 5(5 minit)

Rumusan Bertanya kembali cara mengukur yang betul dan membuat rumusan

Menerangkan cara mengukur

Refleksi : Ditulis setelah proses pengajaran dan pembelajaran berakhir dengan mengenalpasti isu, permasalahan, cabaran, kekangan atau kekuatan serta kepuasan yang telah muncul ketika proses pengajaran dan pembelajaran berlangsung dan apakah tindakan yang efektif yang perlu diambil untuk menjadikan proses pengajaran dan pembelajaran pada masa hadapan menjadi bertambah baik.

Contoh Rancangan Pengajaran Harian Konstruktivisme:

Tarikh/ Hari : 9 Mei 2012/ Khamis Masa : 9.00am–10.30 am (90minit)Tahun : 4 Bijaksana Bil. Pelajar : 25 OrangMata Pelajaran: Matematik

Tajuk : Panjang

Page 3: Contoh Rancangan Pengajaran Harian Konstruktivisme dan objektivisme.docx

Objektif : murid akan bolehi. Memahami hubungan antara unit ukuran panjang

Hasil pembelajaran: Pada akhir pengajaran, murid dapat;i. Menyatakan hubungan antara cm dan mmii. Menukar unit ukuran panjang dari

a) cm ke mmb) mm ke cm

Aktiviti : 1. Soal jawab 2. Penerangan 3. Perbincangan 4. Persembahan 5. PenilaianBahan : Komputer, Projektor, Skrin, Poster, buku teks.Nilai : Bersyukur, menghargai, menghormati, kerjasamaKemahiran : berfikir, komunikasi, mencari maklumat

Langkah & Masa

Kandungan Aktiviti Pengajaran &Pembelajaran

Catatan

Aktiviti Guru Aktiviti MuridSet induksi(5 minit)

Melihat unit piawai

meminta murid mengeluarkan pembaris dan menyatakan unit ukuran dan makna yang terdapat pada pembaris.

Meminta murid menyatakan unit skala bagi cm dan mm pada pembaris

Mengeluarkan pembaris dan menyatakan unit ukuran iaitu cm & mm

cm = sentimetermm=milimeter

Murid melihat pembaris dan menyebut unit ukuran.cm &mm

1cm, 2cm, 3cm10mm, 20mm, 30mm

BBM: pembaris

Langkah 1(20 minit)

Penerokaan Meminta murid membuat 5 kumpulan dengan ahli seramai 5 orang

Setiap kumpulan dibekalkan dengan kad yang pelbagai saiz dan kertas lembaran

Contoh:Kad A= 10cmKad B= 12 cmKad C= 4 cmKad D= 7 cmKad E= 9cm

Meminta murid mengukur setiap kad dalam cm & mm

Murid membuat kumpulan

Mengukur kad dan menulis hasil ukuran dalam kertas lembaran

ABM: kad pelbagai saiz, kertas lembaran

Page 4: Contoh Rancangan Pengajaran Harian Konstruktivisme dan objektivisme.docx

serta menulis hasil ukuran pada kertas lembaran.

Langkah 2(25 minit)

Membuat perkaitan

Meminta murid menulis hasil ukuran didalam jadual pada papan tulis.

Bertanya murid tentang hasil dapatan pengukuran.

Contoh soalan:a) Apakah yang kamu

jelas tentang hasil ukuran ini?

b) Adakah perbezaan nilai unit cm &mm?

c) Apakah kesimpulan yang dapat dari ukuran ini?

Membimbing murid membuat perkaitan tentang cara penukaran unit panjang x10cm mm ÷ 10

Murid menulis jawapan pada jadual.

Memberi respon bagi setiap soalan guru

Membuat perkaitan dengan menyatakan bahawa 1cm = 10 mm

ABM:

Langkah 3( 25 minit)

Pengukuhan Memberikan lembaran kerja kepada muridContoh: 2cm=____mm50mm= ____cm

Menyiapkan latihan yang diberi dalam masa yang ditetapkanContoh:2cm = ___ mm10 x 2= 20mm

50 mm = ___cm50 ÷ 10 = 5cm

ABM: lembaran kerja

Langkah 4(10 minit)

Penilaian Berbincang jawapan bagi latihan dalam lembaran kerja

Meminta murid membuat kerja rumah dari buku teks muka surat

Menyemak jawapan yang telah dibuat.

Menanda latihan yang perlu dibuat untuk kerja rumah.

Langkah 5( 5 minit)

Rumusan Bertanya kembali cara penukaran unitSerta meminta murid menyebut dengan kuat.

Menyatakan cara penukaran unit.

x10cm mm ÷ 10

Kad cm mmA 10 100B 12 120C 4 40D 7 70E 9 90

Page 5: Contoh Rancangan Pengajaran Harian Konstruktivisme dan objektivisme.docx

Refleksi : Ditulis setelah proses pengajaran dan pembelajaran berakhir dengan mengenalpasti isu, permasalahan, cabaran, kekangan atau kekuatan serta kepuasan yang telah muncul ketika proses pengajaran dan pembelajaran berlangsung dan apakah tindakan yang efektif yang perlu diambil untuk menjadikan proses pengajaran dan pembelajaran pada masa hadapan menjadi bertambah baik.

Contoh Rancangan Pengajaran Harian Konstruktivisme:

Tarikh/ Hari : 9 Mei 2012/ Khamis Masa : 9.00–10.30 pm (90minit)Tahun : 4 Bijaksana Bil. Pelajar : 25 OrangMata Pelajaran: Matematik

Tajuk : Panjang

Objektif : murid akan bolehi. Menambah dan menolak ukuran panjang

Hasil pembelajaran: Pada akhir pengajaran, murid dapat;a) Menambah dan menolak unit ukuran panjang melibatkan penukaran unit

dalamc) mmd) m dan cme) cm dan mm

Page 6: Contoh Rancangan Pengajaran Harian Konstruktivisme dan objektivisme.docx

Aktiviti : 1. Soal jawab 2. Penerangan 3. Perbincangan 4. Persembahan 5. PenilaianBahan : Komputer, Projektor, Skrin, Poster, buku teks.Nilai : Bersyukur, menghargai, menghormati, kerjasamaKemahiran : berfikir, komunikasi, mencari maklumat

Langkah & Masa

Kandungan Aktiviti Pengajaran &Pembelajaran

Catatan

Aktiviti Guru Aktiviti MuridSet induksi(5 minit)

Set induksi menunjukkan gambar jalan raya

bersoal jawab tentang jarak pada papan tanda

Melihat gambar Memberikan

jawapan berhubung dengan unit ukuran seperti meter, kilometer .

Langkah 1(6 minit)

Cara mengukur Menunjukkan cara mengukur panjang objek menggunakan pita pengukur dalam unit meter & sentimeter

Murid melihat cara mengukur dan bersoal jawab tentang cara mengukur

Langkah 2(34 minit)

Aktiviti mengukur

Meminta murid membuat 5 kumpulan untuk melakukan aktiviti mengukur

Mengedarkan lembaran kerja dan pita pengukur kepada semua murid

Memantau cara murid mengukur

Membuat kumpulan dengan ahli seramai 5 orang satu kumpulan

Mengukur objek seperti

a) kasut,b) buku latihan, c) tingkap d) buku teks matee) mejaf) tinggi kerusi

Langkah 3(10 minit)

Penilaian menyuruh murid menyatakan hasil ukuran mereka

bersoal jawab dan berbincang tentang jawapan yang diberi oleh murid

Memberikan hasil ukuran untuk dibuat perbandingan dengan kumpulan lain.

Menilai jawapan mereka

Penutup (5 minit)

Rumusan Membuat rumusan tentang cara melakukan ukuran

Menyatakan cara mengukur dan unit yang digunakan

Page 7: Contoh Rancangan Pengajaran Harian Konstruktivisme dan objektivisme.docx

Refleksi : Ditulis setelah proses pengajaran dan pembelajaran berakhir dengan mengenalpasti isu, permasalahan, cabaran, kekangan atau kekuatan serta kepuasan yang telah muncul ketika proses pengajaran dan pembelajaran berlangsung dan apakah tindakan yang efektif yang perlu diambil untuk menjadikan proses pengajaran dan pembelajaran pada masa hadapan menjadi bertambah baik.

Contoh Rancangan Pengajaran Harian Objektivisme:

Tarikh/ Hari : 8 Mei 2012/ Rabu Masa : 12.00pm–1.00 pm (60minit)Tahun : 4 Bijaksana Bil. Pelajar : 25 OrangMata Pelajaran: MatematikTajuk : Panjang

Objektif : murid akan bolehii. mengukur panjang dengan menggunakan unit piawai.

Hasil pembelajaran: Pada akhir pengajaran, murid dapat;ii. mengukur dan merekod panjang objek menggunakan unit

c) mmd) cm

Aktiviti : 1. Soal jawab 2. Penerangan 3. Perbincangan 4. Tunjuk cara 5. PenilaianBahan : Komputer, Projektor, Skrin, kertas lukisan, pembaris, lembaran kerja.Nilai : Berhati-hati, menghargai, menghormati, kerjasamaKemahiran : berfikir, komunikasi, mencari maklumat

Langkah & Masa

Kandungan Aktiviti Pengajaran &Pembelajaran

Catatan

Aktiviti Guru Aktiviti MuridSet induksi(5 minit)

Tayang klip video berkaitan topik.

Menunjukkan video bangunan –bangunan

Melihat video ABM: komputer,

Page 8: Contoh Rancangan Pengajaran Harian Konstruktivisme dan objektivisme.docx

pencakar langit

Menyoal tentang bangunan yang tinggi dan rendah

Memberikan jawapan tentang bangunan yang tinggi dan rendah.

LCD

Langkah 1(15 minit)

Penerangan konsep dan cara mengukur

Meminta murid mengeluarkan pembaris dan menyebut unit panjang yang terdapat pada pembaris

Menerangkan maksud cm =sentimetermm = milimeter

Menunjukkan cara mengukur yang betul menggunakan pembaris

Meminta 3 orang wakil murid mengukur garisan yang telah terdapat pada kertas lukisan di papan tulis.

Menyemak jawapan murid dan menekankan cara mengukur yang betul

Murid melihat pembaris dan menyebut unit ukuran.cm &mm

Melihat dan memerhati cara guru mengukur.

Mengukur garisan dikertas lukisan dengan bantuan guru.

ABM: pembaris, kertas lukisan

Langkah 2(25 minit)

Pengukuhan Mengedarkan

lembaran kerja yang mempunyai beberapa garisan untuk murid mengukur

Meminta murid merekodkan ukuran yang dibuat didalam jadual yang diberi dalam unit cm & mm

Memantau kerja murid

Mengukur garisan yang telah diberi dalam lembaran kerja dan menulis jawapan.

Bertanya seandainya terdapat masalah

ABM: lembaran kerja

Langkah 4(10 minit)

Penilaian Berbincang jawapan murid

Memberitahu jawapan dan

Page 9: Contoh Rancangan Pengajaran Harian Konstruktivisme dan objektivisme.docx

membuat pembetulan bagi yang salah.

Langkah 5(5 minit)

Rumusan Bertanya kembali cara mengukur yang betul dan membuat rumusan

Menerangkan cara mengukur yang betul

Refleksi : Ditulis setelah proses pengajaran dan pembelajaran berakhir dengan mengenalpasti isu, permasalahan, cabaran, kekangan atau kekuatan serta kepuasan yang telah muncul ketika proses pengajaran dan pembelajaran berlangsung dan apakah tindakan yang efektif yang perlu diambil untuk menjadikan proses pengajaran dan pembelajaran pada masa hadapan menjadi bertambah baik.

Contoh Rancangan Pengajaran Harian Objektivisme:

Tarikh/ Hari : 9 Mei 2012/ Khamis Masa : 9.30am–10.30 am (60minit)Tahun : 4 Bijaksana Bil. Pelajar : 25 OrangMata Pelajaran: MatematikTajuk : Panjang Objektif : murid akan boleh

ii. Memahami hubungan antara unit ukuran panjang

Hasil pembelajaran: Pada akhir pengajaran, murid dapat;iii. Menyatakan hubungan antara cm dan mmiv. Menukar unit ukuran panjang dari

f) cm ke mmg) mm ke cm

Aktiviti : 1. Soal jawab 2. Penerangan 3. Perbincangan 4. Persembahan 5. PenilaianBahan : pembaris, lembaran kerja , buku teks.Nilai : Bersyukur, menghargai, menghormati, kerjasamaKemahiran : berfikir, komunikasi, mencari maklumat

Langkah & Masa

Kandungan Aktiviti Pengajaran &Pembelajaran

Catatan

Aktiviti Guru Aktiviti MuridSet induksi(5 minit)

Melihat unit piawai

meminta murid mengeluarkan pembaris dan menyatakan unit ukuran dan makna yang terdapat pada pembaris.

Mengeluarkan pembaris dan menyatakan unit ukuran iaitu cm & mm

cm = sentimetermm=milimeter

Langkah 1(10 minit)

PeneranganTentang topik

Meminta murid menyatakan unit skala bagi cm dan mm pada pembaris

Menerangkan hubungan antara unit

Murid melihat pembaris dan menyebut unit ukuran.cm &mm

1cm, 2cm, 3cm10mm, 20mm, 30mm

Page 10: Contoh Rancangan Pengajaran Harian Konstruktivisme dan objektivisme.docx

Contoh: X10cm mm ÷ 10

Langkah 2(15 minit)

Aktiviti kelas Meminta beberapa

orang murid menjawab soalan di papan tulisContoh: 2cm=____mm50mm= ____cm

Menyemak jawapan murid

Murid menjawab soalan yang diberiContoh:2cm = ___ mm10 x 2= 20mm

50 mm = ___cm50 ÷ 10 = 5cm

Memerhatikan hasil semakan guru

Langkah 3( 15 minit)

Pengukuhan Mengedarkan lembaran kerja kepada murid dan memantau hasil latihan murid

Meminta murid menyiapkan latihan dalam masa yang ditetapkan

Menyiapkan latihan yang diberi dalam masa yang ditetapkan

Langkah 4(10 minit)

Penilaian Berbincang jawapan bagi latihan dalam lembaran kerja

Meminta murid membuat kerja rumah dari buku teks muka surat

Menyemak jawapan yang telah dibuat.

Menanda latihan yang perlu dibuat untuk kerja rumah.

Langkah 5( 5 minit)

Rumusan Menerangkan kembali unit panjang m,cm, mmdan cara penukaran unit

x10cm mm ÷ 10

Serta meminta murid menyebut dengan kuat.

Menyebut dengan kuat unit bagi ukuran panjang dan cara penukaran unit.

Refleksi : Ditulis setelah proses pengajaran dan pembelajaran berakhir dengan mengenalpasti isu, permasalahan, cabaran, kekangan atau kekuatan serta kepuasan yang telah muncul ketika proses pengajaran dan pembelajaran berlangsung dan apakah tindakan yang efektif yang perlu diambil untuk menjadikan proses pengajaran dan pembelajaran pada masa hadapan menjadi bertambah baik.

Page 11: Contoh Rancangan Pengajaran Harian Konstruktivisme dan objektivisme.docx

Contoh Rancangan Pengajaran Harian Objektivisme:

Tarikh/ Hari : 9 Mei 2012/ Khamis Masa : 9.00–10.00 pm (60minit)Tahun : 4 Bijaksana Bil. Pelajar : 25 OrangMata Pelajaran: MatematikTajuk : Panjang

Objektif : murid akan bolehii. Menambah dan menolak ukuran panjang

Hasil pembelajaran: Pada akhir pengajaran, murid dapat;b) Menambah dan menolak unit ukuran panjang melibatkan penukaran unit

dalamh) mmi) m dan cmj) cm dan mm

Aktiviti : 1. Soal jawab 2. Penerangan 3. Perbincangan 4.PenilaianBahan : Kad bergambar, lembaran kerja, buku teks.Nilai : sistematik, berhati-hati, Kemahiran : berfikir, komunikasi,

Langkah & Masa

Kandungan Aktiviti Pengajaran &Pembelajaran

Catatan

Aktiviti Guru Aktiviti MuridSet induksi(5 minit)

Set induksi menunjukkan dua keping gambar bangunan yang mempunyai perbezaan ketinggiancth: Klcc 452m

Kingdom Tower 1600m

bersoal jawab tentang perbezaan dan gabungan ketinggian kedua-dua bangunan

Melihat gambar Memberikan

jawapan dari segi perbezaan dan gabungan ketinggian kedua-dua bangunan dalam meter,

ABM : kad bergambar

Langkah 1(10 minit)

Penerangan konsep

Menunjukkan cara menambah dan menolak unit ukuran panjang dalam bentuk lazimCth:

Murid melihat dan bersoal jawab tentang cara melakukan pengiraan.

Page 12: Contoh Rancangan Pengajaran Harian Konstruktivisme dan objektivisme.docx

678 mm - 62 mm =

2 m 8 cm + 1 m 13 cm.

Langkah 2(10 minit)

Aktiviti murid Menyediakan soalan dipapan tulis dan memanggil murid secara rawak untuk menjawab soalan yang diberiCth: 23 mm + 43 mm =5cm - 34cm =100 cm – 33cm =2m 34cm +1m 3cm =

Menyemak jawapan dan berbincang jawapan

Menjawab soalan yang diberi dalam bentuk lazim

Memberi respon bagi setiap jawapan yang disemak sama ada betul atau salah

Langkah 3(20 minit)

pengukuhan Mengedarkan lembaran kerja kepada semua murid.

Meminta murid menjawab soalan yang diberi dalam masa yang ditetapkan

Memantau kerja murid

membuat pengiraan dan bertanya kepada guru sekiranya terdapat persoalan.

ABM: lembaran kerja

Langkah 4(10 minit)

Penilaian berbincang jawapan murid

menyemak jawapan dan membuat pembetulan bagi yang salah

Penutup (5 minit)

Rumusan Membuat rumusan tentang cara melakukan pengiraan

Memberikan kerja rumah dari buku teks.

Menyatakan cara mengukur dan unit yang digunakan

Refleksi : Ditulis setelah proses pengajaran dan pembelajaran berakhir dengan mengenalpasti isu, permasalahan, cabaran, kekangan atau kekuatan serta kepuasan yang telah muncul ketika proses pengajaran dan pembelajaran berlangsung dan apakah tindakan yang efektif yang perlu diambil untuk menjadikan proses pengajaran dan pembelajaran pada masa hadapan menjadi bertambah baik.