Contoh RPH Mengikut Model ASSURE

4
http://cikgurbtbelektronik.blogspot.com/2012/10/rph-mengikut-model- assure.html RPH mengikut Model ASSURE.. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata Pelajaran : Kemahiran Hidup Tahun : 5 Bestari Tarikh : 19 Oktober 2012 Masa : 9.00 pagi - 10.00 pagi Bil Murid : 20 orang Bidang : 1. Reka Bentuk dan Teknologi Unit Pembelajaran : 1.4 Elektrik dan Elektronik Tajuk Pembelajara : (b) Penghasilan Projek Elektronik Pengetahuan Sedia Ada : 1) Murid telah didedahkan dengan nama, fungsi dan komponen elektrik pada tahun 4. 2) Murid telah membuat projek mentol elektrik pada tahun 4. Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid-murid dapat ; 1) menyenaraikan sekurang-kurangnya 2 daripada 3 nama, fungsi dan simbol komponen elektronik. 2) menggunakan 2 alatan kerja elektronik dengan betul mengikut fungsi Penerapan Nilai : Keberanian, Berdikari, Kerajinan Kemahiran Berfikir : Menghubung kait, membanding beza, mencirikan Bahan Bantu Mengajar : 1) Alatan elektonik (Laptop, Kamera, Telefon bimbit) 2) Komponen elektronik (sel kering. LED, perintang, Perintang boleh laras, buzer, dan bongkah penyampung) 3) Alatan tangan (playar muncung tirus, pemutar skru) 4) Persembahan powepoint. 5) Model litar elektronik 6) Papan Putih RPH MENGIKUT MODEL ASSURE A - Analyse Learner Analisis pelajar Bilangan pelajar - 20 orang Jantina - lelaki 12 perempuan 8 Kedudukan kelas - Pertama dalam darjah 5 Waktu : 9 - 10 pagi (waktu 4 dan 5) Tempat : Bengkel Kemahiran Hidup Pengetahuan sedia ada: Pemebelajaran elektronik di tahun 4

description

d

Transcript of Contoh RPH Mengikut Model ASSURE

http://cikgurbtbelektronik.blogspot.com/2012/10/rph-mengikut-model-assure.html

RPH mengikut Model ASSURE..

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran: Kemahiran Hidup

Tahun: 5 Bestari

Tarikh: 19 Oktober 2012

Masa: 9.00 pagi - 10.00 pagi

Bil Murid: 20 orang

Bidang: 1. Reka Bentuk dan Teknologi

Unit Pembelajaran: 1.4 Elektrik dan Elektronik

Tajuk Pembelajara: (b) Penghasilan Projek Elektronik

Pengetahuan Sedia Ada:1)Murid telah didedahkan dengan nama, fungsi dan komponen elektrik pada tahun 4.

2)Murid telah membuat projek mentol elektrik pada tahun 4.

Hasil Pembelajaran:Pada akhir pembelajaran, murid-murid dapat;

1)menyenaraikan sekurang-kurangnya 2 daripada 3 nama, fungsi dan simbol komponen elektronik.

2)menggunakan 2 alatan kerja elektronik dengan betul mengikutfungsi

Penerapan Nilai:Keberanian, Berdikari, Kerajinan

Kemahiran Berfikir: Menghubung kait, membanding beza, mencirikan

Bahan Bantu Mengajar:1) Alatan elektonik (Laptop, Kamera, Telefon bimbit)

2) Komponen elektronik (sel kering. LED, perintang, Perintang boleh laras, buzer, dan bongkah penyampung)

3) Alatan tangan (playar muncung tirus, pemutar skru)

4) Persembahanpowepoint.

5) Model litar elektronik

6) Papan Putih

RPH MENGIKUT MODEL ASSURE

A -Analyse Learner

Analisis pelajarBilangan pelajar - 20 orang

Jantina - lelaki 12 perempuan 8

Kedudukan kelas - Pertama dalam darjah 5

Waktu : 9 - 10 pagi (waktu 4 dan 5)

Tempat : Bengkel Kemahiran Hidup

Pengetahuan sedia ada: Pemebelajaran elektronik di tahun 4

S -State Obejctives

Nyatakan objektifPada akhir waktu, pelajar boleh:

1)menyenaraikan sekurang-kurangnya 2 daripada 3 nama, fungsi dan simbol komponen elektronik.

2) menggunakan 2 alatan kerja elektronik dengan betul mengikutfungsi

S - Select Method

Pilih kaedah, media, bahanMenggunakan kaedah pengajaran berpusatkan murid dengan guru sebagai pembimbing.

Menggabungkan media elektronik dan tradisional

Menggunakan model atau benda maujud, bahan bercetak serta elektronik

U - Utilise media and materials

Gunakan media & bahan1) Alatan elektonik dan komponen elektronik

3) Alatan tangan

4) Persembahanpowepoint.

5) Model litar elektronik

6) Papan Putih

R -Require learner response/ participation

Dorong penglibatan pelajarSoal-jawab secara lisan.

Murid menggunakan alatan tangan

Membimbing murid membuat kerja amali

E -Evaluate and revise materials

Nilai & semakSoalan secara lisan.

Kuiz secara berkumpulan

Edaran lembaran kerja.

Murid dibimbing sehingga boleh menggunakan alatan tangan dengan betul

Fasa MasaIsi KandunganAktiviti Pengajaran Dan PembelajaranCatatan

Set Induksi (10 minit)

Pengenalan kepada peralatan elektronik pada zaman semasa.

1)Guru menerangkan perbezaan antara barang elektrik dan elektronik.

2)Murid menyatakan pelbagai jenis alatan elektronik yang pernah digunakan.Nilai: rasional

KB: Menghubung kait, membanding beza

BBM: Kamera, Telefon bimbit, Laptop

Langkah 1 (15 minit)

Pengenalan kepada komponen elektronik dan alatan kerja.

1) LED

2) Perintang

3) Testpan

4) Playar mucung tirus1)Murid diminta untuk duduk secara berpasangan.

2)Murid akan diberi satu LED dan perintang setiap dua orang untuk ditatapi oleh murid serta satu helaian lembaran kerja.

3)Guru menerangkan mengenai nama, fungsi dan simbol komponen elektronik menggunakan powerpoint dan murid menyalin nota.

4)Murid diminta untuk menulis nama, fungsi dan simbol peralatan elektronik di pada lembaran kerja yang diberi.

5)Guru menerangkan mengenai nama dan fungsi alatan kerja elektronik yang digunakan.Nilai: Berdikari

KB: mencirikan

BBM:

1) Persembahan powerpoint,

2) Lembaran kerja

3) Komponen elektronik sebenar (LED, perintang, perintang boleh laras)

4) Alatan kerja (playar muncung tirus, pemutar skru)

Langkah 2 (20 minit)

Tunjuk ajar penggunaan alatan tangan dan pemasangan komponen

1) LED

2) Playar muncung tirus

3) Testpan

4) Bongkah penyambung1)Murid dibahgikan kepada dua kumpulan/

2)Guru menunjukkan cara menggunakan alatan tangan dengan betul. Contoh : Membengkokkkan kaki LED, memutar skru untukmenyambung

3)Guru menunjukkan cara memasang LED pada bongkah penyambung

4)Dua orang murid dipilih untuk cuba memasangkan komponen elektonik pada bongkah penyambung dengan betul.Nilai: Kerjasama, Berdikar, Berani

KB: membanding beza

BBM:

1) alatan kerja,

2) komponen elektronik 3) model litar elektronik lengkap

Penutup (15 minit)

Refleksi murid dan

rumusan pembelajaran

1) Penjelasan di papan putih1)Guru meminta murid untuk mengenalpasti semula simbol dan kegunaan komponen elektronik pada litar skematik di papan putih

2)Guru memilih 2 orang murid untuk bertanya tentang apa yang dipelajarinya hari ini.

3)Murid diterangkan kaitan litar elektronik dengan kehidupan seharian, sejauh mana pentingnya kegunaan alatan elektonik berbanding pada zaman dahulu.Nilai: Rasional, kasih sayang

KB: Menghubung kait, membuat kesimpulan

BBM: Papan putih

Refleksi isi utama pengajaran : ___________________________________________________________________

___________________________________________________________________