Cth rph BM KSSR.pdf

17
0 | Page KPR 3974 LATIHAN MENGAJAR 1 TAJUK DISEDIAKAN OLEH: NAMA NO. MATRIK KUMPULAN ROZIAH BT HAMID D20111049600 K02003 (A141 PJJ) PENSYARAH/PENYELIA : PROF. MADYA DR. SITI SANIAH BT ABU BAKAR Tarikh : 8 NOVEMBER 2014 PEMARKAHAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU MINGGU 7

Transcript of Cth rph BM KSSR.pdf

Page 1: Cth rph BM KSSR.pdf

0 | P a g e

KPR 3974

LATIHAN MENGAJAR 1

TAJUK

DISEDIAKAN OLEH:

NAMA NO. MATRIK KUMPULAN

ROZIAH BT HAMID

D20111049600

K02003 (A141 PJJ)

PENSYARAH/PENYELIA : PROF. MADYA DR. SITI SANIAH BT ABU BAKAR

Tarikh : 8 NOVEMBER 2014

PEMARKAHAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

MINGGU 7

Page 2: Cth rph BM KSSR.pdf

1 | P a g e

Nama Guru Pelatih : Roziah bt Hamid

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

Bil. Murid : 25 orang

Kelas : 1 Pintar

Tarikh : 2 November 2014

Hari : Ahad

Masa : 9.15 – 9.45 pagi

Tema : Alam Indah dan Selamat

Tajuk : Mari Berkelah

Objektif Pembelajaran :

Pada akhir pengajaran murid dapat:

1.Berbicara untuk menyampaikan maklumat tentang tempat yang ingin dikunjungi mereka.

2. Membaca dan menaakul gambar dengan tepat menggunakan sebutan yang jelas dan

menggunakan intonasi yang betul.

Hasil Pembelajaran Khusus Huraian Hasil Pembelajaran

Fokus Utama

1.6 mendapatkan maklumat berdasarkan

gambar dan dialog secara bertatasusila

1.6.2 Berbicara untuk menyampaikan

maklumat tentang tempat yang ingin

dikunjungi.

Fokus Sampingan

2.5 Membaca dan menaakul gambar yang

diberi.

2.5.3 Membaca dan menaakul gambar

dengan tepat menggunakan sebutan yang

jelas dan menggunakan intonasi yang betul.

Page 3: Cth rph BM KSSR.pdf

2 | P a g e

Kemahiran Bahasa : Membaca , mendengar, bertutur dan menulis.

Sistem Bahasa : Ayat Tunggal dan Ayat Majmuk .

Kosa kata : lazat, udara, segar, nyaman, cetek, pelampung

Pengisian Kurikulum

o Penyerapan Ilmu : Dunia Sains dan Teknologi, Kajian Tempatan,

Pendidikan : Moral dan Pendidikan Islam.

o Penyerapan Nilai : Berdikari, bertanggungjawab dan bekerjasama

o Penyerapan KBT : Menilai.

o Kemahiran Berfikir : Menghubungkaitkan, membuat inferens, dan kemahiran

menjana idea.

� Kemahiran Belajar : Menaakul.

� Kecerdasan Pelbagai : Intrapersonal, interpersonal, Verbal-linguistik.

� EMK : Kreativiti dan inovasi – belajar melalui TMK

Bahan Bantu Mengajar

:

Buku teks (ms 124 &125), Gambar Persembahan, Powerpoint, buku tulis, alat tulis, Video,

lembaran kerja.

Pengetahuan Sedia Ada

:

1. Murid pernah pergi berkelah dan ada pengalaman berkelah bersama-sama keluarga.

Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan

Mencungkil idea

Lampiran 1

Set Induksi (5 minit)

i) Persembahan Video

BBM

Video

Page 4: Cth rph BM KSSR.pdf

3 | P a g e

(Kenangan Terindah Perkelahan Tepi Pantai

Lokkawi Putatan)

ii) Murid diminta bercerita tentang tempat-

tempat perkelahan yang menarik yang

pernah dilawati mereka.

iii) Guru mengaitkan dengan tajuk pelajaran

hari ini iaitu “Mari Berkelah”

Nilai :

Kerjasama

KBT :

Kecerdasan Pelbagai.

Integrasi inovasi yang

diterapkan:

Penggunaan Internet:

Penstukturan

idea/semula

Membina ayat

mudah berdasarkan

gambar.

(Persembahan

Powerpoint)

Lampiran 2

Langkah 1 (10 minit)

1. Guru memaparkan powerpoint. gambar

tempat-tempat Perkelahan yang menarik di

Kedah.

2. Murid diminta memerhati dengan teliti.

3. Murid mengeja dan membaca serta

memahami perkataan tersebut dengan

bimbingan guru.

BBM :

Powerpoint tempat

Perkelahan di Kedah

Teknik :

Penyoalan

perbincangan

Nilai murni:

bersyukur

KBT: Konstruktivisme

Integrasi inovasi yang

diterapkan:

Penggunaan ICT

Baca dialog dengan

intonasi yang betul.

Mendapatkan

maklumat

berdasarkan dialog

(buku teks muka

surat 124)

(lampiran 3)

Langkah 2 (15 minit)

1.Murid dibimbing membaca dialog secara

mekanis.

2. Murid untuk membaca petikan dialog

dengan sebutan dan intonasi dengan betul di

hadapan kelas

3. Murid dibimbing berbicara untuk

mendapatkan maklumat berdasarkan dialog

yang dibaca.

BBM :

Petikan dialog

(buku teks muka surat

124).

Nilai :

kerjasama

hormat menghormati

Integrasi inovasi yang

diterapkan:

Penerapan KBAT aras

analisis

Page 5: Cth rph BM KSSR.pdf

4 | P a g e

4.Murid dan guru bersoaljawab tentang

maklumat yang terdapat dalam dialog.

Contoh soalan:

i. Apakah yang disediakan oleh ibu?

ii. Mengapakah ibu menyediakan bekalan

makanan?

iii. Kemanakah keluarga Anas akan pergi

untuk berkelah?

iv. Pada pendapat kamu, mengapakah ayah

memilih untuk berkelah di kawasan air terjun?

5. Murid-murid menjawab berpandukan

maklumat yang terdapat dalam petikan.

KBT :

Hubungkaitkan

Kaedah: Koperatif

KB : menghubungkaitkan,

menjana idea

BCB : memproses

maklumat

KP : verbal linguistik,

KBAT

Sintesis

Membaca dan

menaakul gambar

(lampiran 4)

Langkah 3 (10 minit)

1. Guru mempamerkan slaid aktiviti

perkelahan.

2. Murid meneliti gambar-gambar

persembahan power point.

3. Murid diminta membaca isi karangan dan

menaakul gambar yang ditunjukkan.

4. Murid dipilih secara rawak bagi membaca

isi cerita.

BBM :

Slaid powerpoint

Nilai :

kerjasama

Integrasi inovasi yang

diterapkan:

Powerpoint aktiviti

perkelahan.

KBT :

Interpersonal

Verbal linguistik.

Aktiviti penilaian

Aplikasi Idea:

Melengkapkan

karangan

Langkah 4 (15 Minit)

1. Guru mengedarkan lembaran kerja iaitu

penulisan naratif secara terkawal dan

membimbing murid-murid.

Pentaksiran

1. Murid diminta menandakan perkataan

yang didengar pada lembaran kerja.

2. Murid menyebut perkataan berkaitan

perkelahan berdasarkan gambar.

BBM :

Lembaran kerja

(Lampiran 5- pengayaan)

(lampiran 6 – pemulihan)

Integrasi inovasi yang

diterapkan:

Page 6: Cth rph BM KSSR.pdf

5 | P a g e

Lampiran 5-

pengayaan

lampiran 6

pemulihan

Pengayaan

-Penulisan naratif secara terkawal dalam

buku tulis.

Pemulihan

- Murid diminta memadankan suku kata

tersebut menjadi perkataan bermakna dan

memadankannya dengan kad perkataan

yang disediakan.

Bahan pengajaran

Konstruktif

Strategi/ teknik :

KBBT-

Menaakul

Penyoalan

perbincangan.

Rumusan pelajaran

dan nilai murni

Lampiran 2

Penutup (5 Minit)

1.Guru mempamerkan semula slaid tempat –

tempat Perkelahan di Kedah dan

merumuskan hasil pelajaran hari ini dengan

mengemukakan beberapa soalan seperti

berikut.

i. Apakah perasaan kamu apabila dapat

berkelah bersama-sama keluarga?

ii. Bagaimanakah jika tempat perkelahan itu

kotor?

2. Murid-murid menjawab soalan yang

dikemukakan oleh guru.

BBM :

Powerpoint.

Nilai :

kerjasama

kebersihan

Integrasi inovasi yang

diterapkan:

Penyoalan seluruh kelas .

KBAT:

Membuat kesimpulan

Sumber pengajaran:

(gambar-gambar tempat

perkelahan di Malaysia)

Refleksi:

.Intergrasi Inovasi:

Integrasi inovasi yang saya cuba terapkan pada minggu ini ialah melalui kaedah pengajaran

saya iaitu lakonan. Murid akan dapat merasai satu situasi yang baharu apabila mereka

melakonkan watak-watak di dalam dialog. Mereka juga dapat menghayati dialog melalui

bimbingan intonasi yang diberikan.

Page 7: Cth rph BM KSSR.pdf

6 | P a g e

Ulasan Guru Pelatih:

Melakonkan watak seperti yang terdapat di didalam dialog amat menarik perhatian murid.

Mereka mendapat pengalaman baharu hanya melalui aktiviti bermain dan ini dapat

mengelakkan rasa bosan di dalam jiwa kanak-kanak. Saya berharap aktiviti dan kaedah

pengajaran saya pada hari ini dapat memberi impak yang besar kepada pelajar saya.

Ulasan Pensyarah Penyelia:

Page 8: Cth rph BM KSSR.pdf

7 | P a g e

Set induksi

Video Perkelahan (Kenangan Terindah Perkelahan Tepi Pantai Lokkawi Putatan)

https://www.youtube.com/watch?v=fl4ZKbT-l9U

Lampiran 1

Page 9: Cth rph BM KSSR.pdf

8 | P a g e

Tempat perkelahan yang menarik di kedah

.

Lampiran 2

Kawasan perkelahan Air terjun Lata Bukit Hijau

Page 10: Cth rph BM KSSR.pdf

9 | P a g e

Kawasan perkelahan Air terjun Seri Perigi, Yan

Kawasan perkelahan Air terjun Junjung

Page 11: Cth rph BM KSSR.pdf

10 | P a g e

Kawasan perkelahan Air terjun Titi Hayun

Kawasan perkelahan Air terjun Lata Bayu

Page 12: Cth rph BM KSSR.pdf

11 | P a g e

Petikan dialog

Kawasan perkelahan Air terjun Lata Mengkuang

Page 13: Cth rph BM KSSR.pdf

12 | P a g e

LAMPIRAN 3

Page 14: Cth rph BM KSSR.pdf

13 | P a g e

Aktiviti perkelahan

Lampiran 4

Page 15: Cth rph BM KSSR.pdf

14 | P a g e

Page 16: Cth rph BM KSSR.pdf

15 | P a g e

------------------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------------------

Lembaran kerja. Pengayaan Tuliskan cerita berpandukan gambar.

Lampiran 5

Page 17: Cth rph BM KSSR.pdf

16 | P a g e

Lembaran kerja Pemulihan Lengkapkan suku kata supaya menjadi perkataan bermakna.

Lampiran 6

zat tek man gar di

man + =

la + =

nya

+ =

ce + =

se + =