Intership
-
Upload
thinagaran-mahendran -
Category
Documents
-
view
23 -
download
4
description
Transcript of Intership
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran : Sains
Tarikh :03.09.15 (Khamis)
Masa :7.45- 8.45 pagi
Kelas : 4 Valluar
Bilangan Pelajar : 6
Tema : Menyiasat Bumi dan Alam Semesta
Tajuk :Sistem Suria
Standard Kandungan : 9.1 Menganalisis pengetahuan tentang sistem suria
Standard Pembelajaran : 9.1.1 Memerihalkan ahli Sistem Suria iaitu Matahari
,planet, satelit semula jadi, asteroid, meteoroid,
komet melalui pemerhatian menerusi
pelbagai media
9.1.2 Membuat urutan planet dalam Sistem Suria
dengan menjalankan aktiviti
Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat
i) Memerihalkan ahli dalam sistem suria
ii) Menyusun urutan planet dalam sistem suria dengan betul
Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melihat gambar gambar planet –planet dalam
pembacaan atau di kaca telivisyen
KPS : Memerhati, menganalisis, berkomunikasi,
meramalkan , membuat inferens, mentafsir maklumat
KBKK : membanding beza, menghubungkait, membuat ramalan,
membuat urutan
Nilai /Sikap Saintifik : Bersyukur,bekerjasama,sayang alam sekitar,berfikir secara
rasional,keyakinan, toleransi, menyedari bahawa sains
merupakan satu daripada cara untuk memahami alam
Strategi P&P : Perbincangan kumpulan, kontruktivisme, Kaedah penyoalan
Bahan bantu Mengajar : Persembahan Power Point, LCD, lembaran kerja, kad
bernombor,, tayangan video, model bumi
Langkah/Masa Isi kandungan/pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan
Set Induksi
(3 minit)
Gambar matahari .Guru menunjukkan gambar matahari dan
menanyakkan beberapa soalan yang
berkaitannya kepada murid.
a. .Apakah benda ini? (Matahari)
b Apakah kepentingan matahari
kepada manusia?
Guru mengaitkan dengan pembelajaran
hari ini iaitu sistem suria
KPS
Memerhati,
Berkomunikasi
BBM
Kad bergambar
Strategi
Penyoalan
Langkah 1
(15 minit)
Pengenalan ahli-ahli dalam sistem suria dan
ciri-cirinya
1.Guru mempersembahkan ahli-ahli
sistem suria dalam power point.
2. Guru mengemukakan ahli-ahli
sistem suria lalu menerangkan ciri-
cirinya satu demi satu supaya murid
dapat memahami ciri-ciri ahli sistem
suria dengan lebih jelas.
3.Guru membimbing murid membaca
nama ahli sistem suria dengan
sebutan betul.
KPS
Memerhati
Berkomunikasi
BBM
Slaid Power point
Nilai dan sikap saintifik
Bersyukur
KBKK
Menghubungkait
Langkah 2
(20 minit)
Pengenalan kepada 8 buah Planet dan ciri-
cirinya
1.Guru menunjukkan gambar situasi hutan
2..Berdasarkan gambar tersebut di
minta murid menjawab beberapa
soalan yang .berkaitannya.
a Apakah yang mengambarkan situasi
ini?
b. Apkah yang membolehkan hutan ini
membekalkan pelbagai jenis pokok?
c. Kenapa kita boleh hidup di tempat
seperti ini dan hubungkaitkan dengan
planet.
3.Guru memperkenalkan 8 planet
melalui persembahan
power point secara urutan
4.Guru mengemukakan gambar-
gambar planet untuk menjelaskan
kedudukan dan urutannya dalam
sistem suria.
5.Guru membimbing murid
memahami ciri-ciri dan kedudukan
setiap planet dengn lebih jelas..
6.. Murid diminta membaca nama
planet-planet dengan sebutan yang
KBKK
Menghubungkait
Membanding beza
Menganalis
Membuat urutan
BBM
Kad bergambar
Slaid Power point
KPS
Memerhati
Meramal
Menginferens
Nilai/Sikap saintifik
Menyayangi alam sekitar
betul.
Langkah 3
(20 minit)
Kenal pasti keistimewaan dan ciri-ciri 8 buah
planet dalam sistem suria
Contohnya ;
Planet yang terbesar dalam sistem
suria.
Planet yang terdekat dengan
matahari
Planet yang tercantik sekali dalam
sistem suria.
Planet yang mempunyai orbit yang
terkecil dalam sisitem suria.
Planet yang mempunyai kepanasan
suhu yang tertinggi.
Planet yang tidak mempunyai
satelit semula jadi.
1.Guru memberikan setiap kumpulan dua
kad yang mengandungi ciri-ciri atau
keistimewaan mana-mana planet.
2.Murid berbincang dalam
kumpulan mengenai kad yang diterima
berkaitan dengan planet yang mana.
3.Guru meminta wakil setiap kumpulan
menampalkan ciri-ciri planet-
planet berkenaan di papan putih
berdasarkan kad-kad yang mereka
terima mengikut planet yang
bersesuaian dengannya.
3.Guru menerangkan ciri dan
keistimewaan planet-planet tersebut
berdasarkan gambar di power
point dan membandingkan dengan
jawapan murid yang ditampal oleh
setiap kumpulan.
Strategi
Perbincangan kumpulan
KBKK
mencirikan
membanding beza
KPS
Memerhati
Menginferens
Berkomunikasi
Nilai/Sikap Saintifik
Bekerjasama
Kerajinan
Menyayangi kepada alam
sekitar
Bersyukur
BBM
Tayangan power point
LCD
Kad keistimewaan planet
Kad nama planet
Penutup
(2 minit)
Lembaran kerja 1.Guru merumuskan pengajaran pada
hari ini denganmenyoalkan beberapa
soalan untuk memastikan murid benar-
benar faham akan pengajaran yang
disampaikan
2. Murid diminta menjawab soalan-soalan
dalam lembaran kerja yang diberikan oleh
guru.
BBM
Lembaran kerja
Langkah/Masa Isi kandungan/pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan
Set Induksi
(3 minit)
Gambar keluarga .Guru menunjukkan gambar keluargai dan
menanyakkan beberapa soalan yang
berkaitannya kepada murid.
a. Gambar ini menunjukkan apa?
b. Apakah yang dapat lihat daripada
gambar ini?
c. Berapa ramaikah ahli keluarganya?
Guru mengaitkan dengan isi pelajaran hari
ini “ sistem suria”
KPS
Memerhati,
Berkomunikasi
BBM
Kad bergambar
Strategi
Penyoalan
Langkah 1
(15 minit)
Pengenalan kepada ahli-ahli dalam sistem
suria dan ciri-cirinya
1.Guru memperkenalkan ahli-ahli
sistem suria dalam power point.
2. Guru mengemukakan ahli-ahli
sistem suria lalu menerangkan ciri-
cirinya satu demi satu supaya murid
dapat memahami ciri-ciri ahli sistem
suria dengan lebih jelas.
3.Guru membimbing murid membaca
nama ahli sistem suria dengan
sebutan betul.
KPS
Memerhati
Berkomunikasi
BBM
Slaid power point
Nilai dan sikap saintifik
Bersyukur
KBKK
Menghubungkait
Langkah 2
(20 minit)
Pengenalan kepada 8 buah planet dalam
sistem suria dan ciri-cirinya
1.Guru menunjukkan model bumi lalu
menghubungkaitkan dengan planetnya
2..Berdasarkan model tersebut di
minta murid menjawab beberapa
soalan yang .berkaitannya.
a Apa nama alatan ini?
b. Apakah yang kamu dapat perhaitkan
daripada alat ini?
c.Apa yang boleh menyebabkan
manusia hidup dalam bumi ini?
c. Kenapa kita boleh hidup di planet
ini?
3.Guru memperkenalkan 7 buah planet
yang lain.
4. Murid ditunjukkan gambar planet-
planet tersebut.
5.Guru menjelaskan kedudukan planet
dan urutannya serta ciri-ciri setiap
planet dalam sistem suria.
6. Guru membimbing murid memahami
kedudukan setiap planet dengan lebih
jelas melaui carta sistem suria.
KBKK
Menghubungkait
Membanding beza
Menganalis
Membuat urutan
BBM
Kad bergambar
model
carta
KPS
Memerhati
Meramal
Menginferens
Nilai/Sikap saintifik
Menyayangi dan
memahami alam sekitar
Langkah 3
(20 minit)
1.Kedudukan setiap planet dalam sistem
suria melaui tayangan slaid
2.Kenal pasti ciri-ciri dan keistimewaan planet
dalam sistem suria.
Contohnya ;
Planet yang terbesar dalam sistem
suria.
Planet yang terdekat dengan
matahari
Planet yang tercantik sekali dalam
sistem suria.
Planet yang mempunyai orbit yang
terkecil dalam sisitem suria.
Planet yang mempunyai kepanasan
suhu yang tertinggi.
Planet yang tidak mempunyai
satelit semula jadi.
1.Murid ditayangkan slaid power point
yang disediakan.
2.Murid diminta mengenalpasti
kedudukan dan urutan setiap planet-
planet yang ditunjukkan.
3.Guru memberikan setiap kumpulan dua
kad yang mengandungi ciri-ciri atau
keistimewaan mana-mana planet.
2.Murid berbincang dalam
kumpulan mengenai kad yang diterima
berkaitan dengan planet yang mana.
3.Guru meminta wakil setiap kumpulan
menampalkan ciri-ciri planet-
planet berkenaan di papan putih
berdasarkan kad-kad yang mereka
terima pada planet yang berkenaan.
3.Guru menerangkan ciri dan
keistimewaan planet-planet tersebut
berdasarkan gambar di power
point dan membandingkan dengan
jawapan murid yang ditampal oleh
Strategi
Perbincangan kumpulan
KBKK
mencirikan
membanding beza
mentafsir maklumat
KPS
Memerhati
Menginferens
Berkomunikasi
Nilai/Sikap Saintifik
Bekerjasama
Kerajinan
Menyayangi kepada alam
sekitar
Bersyukur
BBM
Tayangan power point
LCD
Kad keistimewaan planet
setiap kumpulan Kad nama planet
Penutup
(2 minit)
Lembaran kerja 1.Guru merumuskan pengajaran pada
hari ini dengan menyoalkan beberapa
soalan untuk memastikan murid benar-
benar faham akan pengajaran yang
disampaikan
2. Murid diminta menjawab soalan-soalan
dalam lembaran kerja yang diberikan
oleh guru.
BBM
Lembaran kerja
Langkah/Masa Isi kandungan/pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan
Set Induksi
(3 minit)
Tayangan video matahari
1.Guru menayangkan video matahari dan
menanyakan beberapa soalan yang
berdasarkannya kepada murid.
a. .Apakah yang ditujukkan dalam
tayangan video tadi?
b Apakah yang disebutkan tentang
matahari dalam sedutan tayangan
tadi?
2.Guru mengaitkan dengan isi
pebelajaran hari ini “sistem suria”
KPS
Memerhati,
Berkomunikasi
BBM
Tayangan video
Strategi
Penyoalan
Langkah 1
(15 minit)
Penerangan mengenai ahli-ahli dalam sistem
suria dan ciri-cirinya
Matahari
8 planet
Satelit semulajadi
Asteroid
Meteoroid
Komet
1.Guru memperkenalkan ahli-ahli
sistem suria dalam power point.
2. Guru menayangkan animasi ahli-ahli
sistem suria lalu menerangkan ciri-
cirinya satu demi satu supaya murid
dapat memahami ciri-ciri ahli sistem
suria dengan lebih jelas.
3.Guru membimbing murid menyebut
nama ahli sistem suria dengan sebutan
betul secara lisan
KPS
Memerhati
Berkomunikasi
Mentafsir maklumat
BBM
Slaid Power point
Nilai dan sikap saintifik
Bersyukur
Minat dan dan bersifat
ingin tahu terhadap alam
Langkah 2
(20 minit)
Susunan dan kedudukan planet-planet serta
pergerakan planet mengelilingi matahari
.
1.Guru menunjukkan model bumi sambil
meminta murid meramalkan apakah
yang berkaitan dengan isi pelajaran
hari ini.
2.Guru meminta murid menyatakan nama-
nama planet yang mereka ketahui.
3.Guru menayangkan slaid planet-planet
dalam sistem suria mengikut kedudukan
dan urutan dengan menerangkan ciri-
cirinya.
4. Guru meminta murid menyebut nama-
nama planet mengikut kedudukan dan
susunan dalam sistem suria.
5.Guru mengemukakan beberapa soalan
berdasarkan peredaran planet.
a.Ramalkan apa yang akan berlaku
sekiranya planet-planet tidak beredar
mengikut orbit masing-masing?
B,Ramalkan apa yang akan berlaku jika
orbit Bumi mendekati atau menjauhi
Matahari?
KBKK
Menghubungkait
KBKK
Meramalkan
Menghubungkait
Membanding beza
Menganalis
Membuat urutan
BBM
model
Slaid Power point
KPS
Memerhati
Meramal
Menginferens
Berkomunikasi
Nilai/Sikap saintifik
Menyayangi alam sekitar
Mensyukuri nikmat
kurniaan Tuhan
Berani dan yakin
Langkah 3
(20 minit)
Tayangan slaid bertujuan untuk pengukuhan
pemahaman
Aktiviti berunsur hiburan kuiz
Contohnya:
1Apakah kesan Bumi jika Bumi berada
dekat dengan matahari?
A. Kehidupan akan musnah
B. Suhu akan berkurang
C. Air akan dibekukan
D. Cahaya akan berkurangan
2.Di antara planet yang berikut, apakah
planet yang paling besar dalam sistem
suria?
A Uranus
B.Neptun
1.Murid diberi set solan kuiz
2. Murid membuat soalan tersebut dalam
10 minit
3.Terlebih dahulu guru telah
menyediakan soalan dalam bentuk
power point di komputer..
3. Murid diberikan senarai soalan yang
sama untuk mengenalpasti atau
menyemak jawapan mereka yang
disetkan dalam komputer
4.Jawapan murid akan direspon oleh
komputer.
4.Setiap murid akan menyemak jawapan
masing-masing untuk mendapatkan
skor mereka
KBKK
mencirikan
membanding beza
menghubungkait
KPS
Memerhati
Menginferens
Berkomunikasi
Nilai/Sikap Saintifik
Bekerjasama
Kerajinan
Berfikir secara rasional
Bersyukur
BBM
Slaid power point
LCD
Kad nombor
C.Zuhal
D Marikh.
Penutup
(2 minit)
Lembaran kerja 1.Guru merumuskan pengajaran pada
hari ini dengan menanyakan beberapa
soalan untuk memastikan murid benar-
benar faham akan pengajaran yang
disampaikan
2..Guru mengedarkan lembaran kerja
kepada semua murid.
3.Guru merumuskan pengajaran hari ini
dengan menyatakan bahawa hanya
bumi sesuai bagi manusia hidup. Oleh
itu kita perlu menjaga bumi ,Jangan
membuat aktiviti-aktiviti yang boleh
mencemarkan bumi.
BBM
Lembaran kerja
Sikap saintifik dan nilai
murni
Menyedari sains adalah
satu cara untuk
memahami alam
Mensyukuri nikmat
kurniaan Tuhan
Langkah/Masa Isi kandungan/pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan
Set Induksi
(3 minit)
Gambar Bulan
.Guru menunjukkan gambar bulan dan
menanyakkan beberapa soalan yang
berkaitannya kepada murid.
a. .Apakah benda ini?
b Siuasi apakah yang ditunjukkan ?
d. Mengapakah benda ini tidak kelihatan
pada hari siang?
Guru mengaitkan dengan pembelajaran
hari ini iaitu sistem suria
KPS
Memerhati,
Berkomunikasi
BBM
Kad bergambar
Strategi
Penyoalan
Langkah 1
(15 minit)
Pengenalan kepada ahli-ahli dalam sistem
suria dan ciri-cirinya
1.Guru mempersembahkan ahli-ahli
sistem suria dalam power point.
2. Guru mengemukakan ahli-ahli
sistem suria lalu menerangkan ciri-
cirinya satu demi satu supaya murid
dapat memahami ciri-ciri ahli sistem
suria dengan lebih jelas.
3.Guru membimbing murid membaca
nama ahli sistem suria dengan
KPS
Memerhati
Berkomunikasi
BBM
Slaid Power point
Nilai dan sikap saintifik
Bersyukur
Langkah 2
(20 minit)
Pengenalan kedudukan 8 buah planet dalam
sistem suria
sebutan betul.
1Guru meminta murid menyatakan nama-
nama planet yang mereka ketahui.
2.Guru memperkenalkan 8 buah planet
serta ciri-cirinya melalui persembahan
power point
3. Guru mengemukakan gambar-
gambar planet untuk menjelaskan
kedudukan dan urutannya dalam
sistem suria.
5.Guru membimbing murid
memahami kedudukan setiap
planet dengan lebih jelas dan tepat.
6.. Murid diminta membaca nama
planet-planet dengan sebutan yang
betul
KBKK
Menghubungkait
KBKK
Menghubungkait
Membanding beza
Menganalis
Membuat urutan
BBM
Slaid Power point
KPS
Memerhati
Meramal
Menginferens
Nilai/Sikap saintifik
Menyayangi alam sekitar
Langkah 3
(20 minit)
Kenal pasti kedudukan planet – planet dalam
sistem suria dalam susunan urutan yang
betul.
1.Murid ditunjukkan gambar-gambar
planet dalam power point.
2.Murid diminta mengenalpasti planet-
planet yang ditunjukkan.
3.Setiap kumpulan diberikan tag nama
planet .
4.Murid diminta berbincang dan membina
ayat yang boleh mewakili setiap planet
supaya mudah untuk mengingat nama
planet.
5.Perlakuan ini diteruskan selama 10
minit.
6. Wakil kumpulan diminta menyebutkan
ayat yang dibina mengikut urutan
planet-planet dalam sistem suria.
7. Kumpulan yang berjaya membina ayat
itu diberi ganjaran.
8.Murid ditayangkan slaid power point
yang memaparkan cara mudah untuk
Strategi
Perbincangan kumpulan
KBKK
mencirikan
membanding beza
KPS
Memerhati
Menginferens
Nilai/Sikap Saintifik
Bekerjasama
Kerajinan
Menyayangi kepada alam
sekitar
Bersyukur
BBM
mengingati nama-nama planet tersebut. Tayangan power point
LCD
Tag nama planet
Penutup
(2 minit)
Lembaran kerja 1.Guru merumuskan pengajaran pada
hari ini dengan menanyakan beberapa
soalan untuk memastikan murid benar-
benar faham akan pengajaran yang
disampaikan
2. Guru mengedarkan lembaran kerja
kepada semua murid.
3. Murid diminta menjawab soalan-soalan
yang diberikan oleh guru.
BBM
Lembaran kerja
lll