Kata Hubung (Autosaved)

9
Rancangan Pengajaran Harian Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia Tarikh : 29 Mac 2015 Hari : Ahad Tahun : 1 Bijak Bil. Murid : 30 orang Masa : 8.45 – 9.45 pagi (1 jam) Tema : Semangat Perpaduan Tajuk : Jiranku Mesra STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN 5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata dengan betul mengikut konteks. 5.1.6 Memahami dan menggunakan kata hubung dengan betul mengikut konteks. Objektif Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat: i. Memahami kata hubung dengan betul mengikut konteks. ii. Menggunakan kata hubung dengan betul mengikut konteks. Sistem Bahasa Tatabahasa : Kata hubung Pengisian Kurikulum Ilmu : Pendidikan moral Nilai Murni : Kerjasama, semangat bermasyarakat, hormat menghormati

description

latihan

Transcript of Kata Hubung (Autosaved)

Rancangan Pengajaran HarianMata Pelajaran : Bahasa Malaysia Tarikh : 29 Mac 2015 Hari : AhadTahun : 1 BijakBil. Murid : 30 orang Masa : 8.45 9.45 pagi (1 jam) Tema : Semangat PerpaduanTajuk : Jiranku Mesra

STANDARD KANDUNGANSTANDARD PEMBELAJARAN

5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata dengan betul mengikut konteks.5.1.6 Memahami dan menggunakan kata hubung dengan betul mengikut konteks.

ObjektifPada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:1. Memahami kata hubung dengan betul mengikut konteks.1. Menggunakan kata hubung dengan betul mengikut konteks.Sistem Bahasa Tatabahasa : Kata hubungPengisian Kurikulum Ilmu : Pendidikan moral Nilai Murni : Kerjasama, semangat bermasyarakat, hormat menghormati Pendidikan Alam Sekitar : Menyayangi dan menghargai alam sekitar

Kepelbagaian Kaedah dan teknik KB : Penyoalan, menghubung kait, merumus, menyelesaikan masalah KP : Verbal linguistik, visual spatial, interpersonal dan kinestatik.

Bahan Bantu MengajarJenisBilangan

1Komputer riba1

2LCD1

3Alat pembesar suara30

4Video Semangat Kejiranan

5Lembaran Teks Jiran Saya

6Set puzzle

7Lebaran Lengkapkan ayat.

8Lembaran Aktiviti Pengayaan

9Lembaran Aktiviti Pemulihan

Pengetahuan Sedia Ada :Murid mengetahui nama-nama binatang dan pernah melihat binatang-binatang tersebut.

Langkah dan MasaIsi PelajaranAktiviti Pengajaran dan PembelajaranCatatan

Set Induksi (5 minit)Video

Contoh Video:

1. Murid diperlihatkan dengan satu video.1. BBM Video bunyi binatang Pemancar LCD Komputer ribaKB Menghubung kaitBCB Memproses maklumatPembelajaran Kontekstual Menghubungkaitkan dengan pengalaman dalam kehidupan

Langkah 1 (15 Minit)Memahami Kata Hubung (lampiran petikan)

1. Murid diedarkan dengan lembaran petikan Jiran Saya1. Murid dibimbing untuk membaca petikan dengan intonasi yang betul.1. Guru bersoal jawab dengan murid berkaitan dengan petikan. (Topik Jiran)1. Murid diminta untuk perhatikan perkataan yang bewarna biru.1. Guru bersoal jawab dengan murid berkaitan perkataan-perkataan tersebut.1. Guru menerangkan makna kata hubung kepada murid.1. Murid diminta untuk menyenaraikan kata hubung yang terdapat dalam petikan ke dalam buku latihan.BBM Petikan teksTeknik Tunjuk caraKP Verbal linguistikNilai Murni TekunPembelajaran kontekstual Menghubungkaitkan dengan pengalaman harian

Langkah 2 (15 Minit)1. BBM Lirik lagu Carta alir berdasarkan lagu Gambar binatang dan tumbuhan pada lagu

Pendekatan Koperatif

Teknik Nyanyian Penyoalan

KB Hubung kait

KP Verbal linguistik Kinestatik Muzik

Nilai Murni Bekerjasama Bersyukur

PAS Menghargai alam sekitar

Langkah 3(20 Minit)1. Murid dibahagikan kepada 10 kumpulan dan setiap kumpulan diberikan topeng haiwan dan benda yang terdapat dalam lirik lagu.1. Murid menggunakan topeng dan benda diminta menyanyi dan membuat pergerakan kreativiti mengikut urutan haiwan dan benda dalam lirik lagu dengan iringan muzik.1. Guru membuat pengukuhan terhadap persembahan nyanyian secara kumpulan.

Aktiviti pengukuhan1. Murid duduk di tempat masing-masing.1. Guru mengedarkan kad penanda buku kepada setiap murid1. Murid mewarnakan haiwan yang terdapat pada penanda buku1. Murid menulis nama haiwan yang terdapat pada penanda buku.1. Guru memberikan maklum balas terhadap hasil kerja penanda buku yang dihasilkan oleh murid.BBM Topeng haiwan, tumbuhan dan benda yang terdapat dalam lagu Rakaman lagu Kad penanda buku Pensel warna

KP: Interpersonal Muzik Visual spatial Kinestetik

Nilai: Kerjasama Tekun

EMK: Kreativiti dan Inovasi

Penutup(5 minit)Kognitif Rumusan isi pelajaran

Sosial Pujian kepada murid 1. Murid menyatakan tajuk lagu yang telah dinyanyikan.1. Murid menyenaraikan kembali nama haiwan-haiwan yang terdapat pada lagu.1. Guru memberi pujian kepada murid atas kerjasama yang ditunjukkan oleh mereka sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran berlangsung.Teknik: Penyoalan

KB Merumus

KP Verbal Linguistik

Nilai Tekun

Lembaran PemulihanHai kawan-kawan, boleh tolong saya?Jawab semua soalan di bawah dengan mewarnakan jawapan yang paling tepat. Selamat menjawab kawan-kawan.

1. Teksi itu berhenti kerana / tetapi di tahan oleh penumpang. 2. Jamal menahan bas itu tetapi / kerana bas itu tidak berhenti. 3. Lelaki tua itu berbual dengan saya sambil / tetapi mengayuh becanya. 4. Kami berasa gembira kerana / sambil dapat bercuti di Pulau Redang. 5. Ibu berehat sambi / tetapi membaca majalah di tepi pantai.

Lembaran PengayaanHai kawan-kawan, boleh tolong saya?Baca dan tandakan yang (/) pada ayat yang mengunakan kata hubung yang betul.

1. Siti tertidur kerana terlalu letih.2. Amin sedang duduk di sofa sambil membaca buku.3. Meimei sangat bijak tetapi sangat sombong.4. Mereka berasa gembira tetapi dapat bercuti di Pulau Pangkor. 5. Abu berlari sambil menendang bola.