Mengenal kraf tradisional ragam hias wau

5
MENGENAL KRAF TRADISIONAL RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Tahun : 6 Bilangan murid : 25 orang Mata pelajaran : Pendidikan Seni Visual Bidang : Mengenal Kraf Tradisional. Tajuk : Wau Bulan Kegiatan : Menghasilkan Ragam Hias Wau Menggunakan Teknik Gunting dan Tampal Masa : 8.45 pagi – 9.45 pagi (60 minit) Pengetahuan sedia ada: 1. .Murid pernah melihat permainan wau di televisyen 2. Murid pernah bermain layang-layang dan wau. Objektif Hasil Pembelajaran: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat: 1. Menjelaskan fungsi wau 1

Transcript of Mengenal kraf tradisional ragam hias wau

Page 1: Mengenal kraf tradisional   ragam hias wau

MENGENAL KRAF TRADISIONAL

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tahun : 6

Bilangan murid : 25 orang

Mata pelajaran : Pendidikan Seni Visual

Bidang : Mengenal Kraf Tradisional.

Tajuk : Wau Bulan

Kegiatan : Menghasilkan Ragam Hias Wau Menggunakan Teknik Gunting dan Tampal

Masa : 8.45 pagi – 9.45 pagi (60 minit)

Pengetahuan sedia ada:

1. .Murid pernah melihat permainan wau di televisyen

2. Murid pernah bermain layang-layang dan wau.

Objektif Hasil Pembelajaran:

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat:

1. Menjelaskan fungsi wau

1

Page 2: Mengenal kraf tradisional   ragam hias wau

2. Meningkatkan kemahiran mengolah corak dan warna

3. Menerapkan nilai mencintai kraf tradisional

4. Gembira menghias wau masing-masing.

Aras 1 : Melihat dan memerhati bentuk wau bulan

Aras 2 : Memilih dan menggunakan alat, bahan dan teknik yang sesuai dengan penghasilan ragam hias wau.

Aras 3 : Menghasilkan ragam hias wau dengan menggunakan pelbagai alat, bahan dan teknik secara kreatif

melalui penerokaan

ABM dan BBM : Pemancar LCD, Komputer

Alatan dan bahan :

Alat : Gunting

Bahan : Kertas Lukisan, kertas warna, gam

Penerapan Nilai : Kebersihan, Menghargai warisan negara, dan semangat kecintaan terhadap kraf tradisional

2

Page 3: Mengenal kraf tradisional   ragam hias wau

Langkah/

Masa

Isi pembelajaran Aktiviti Pengajaran dan

Pembelajaran

Catatan

Set induksi

(5 minit)

1. Guru

menayangkan

video acara

permainan

wau

.

i. Murid-murid diminta untuk

memerhati serta

menghayati permainan

wau

ii. Guru bersoal jawab

bersama murid

Soalan:

1. Bilakah waktu yang sesuai

bermain wau?

ABM: Pemancar LCD

BBM: video

permainan wau

Pendekatan: Deduktif

Langkah 1

(5 minit)

1. Guru

memaparkan

slaid yang

jenis- jenis

wau

Jalabudi

Wau Barat

i. Guru meminta murid untuk

membuat kumpulan kecil

ii. Murid diminta untuk

memerhati slaid yang

ditayangkan melalui

pemancar LCD.

iii. Murid diminta untuk

memerhatikan jenis-jenis

wau

iv. Guru bertanya perbezaan

jenis wau yang ditayangkan

kepada murid-murid.

v. Murid diminta

menyenaraikan jenis-jenis

wau.

Soalan:

1. Apakah jenis-jenis wau

yang terdapat dalam slaid

yang di paparkan?

2. Nyatakan apakah jenis

ABM: Komputer dan

Pemancar LCD

Teknik: Soal jawab

Perbincangan

Strategi: Berpusatkan

bahan

Pendekatan: Deduktif

Wau Bulan

3

Page 4: Mengenal kraf tradisional   ragam hias wau

wau tersebut?

Langkah 2

(10 minit)

1. Guru

menayangkan

video

penghasilan

ragam hias

wau

2. Guru

menayangkan

slaid contoh

ragam hias

wau

Madura

i. Murid diminta untuk

menonton tayangan video.

ii. Guru menjalankan aktiviti

sesi soal-jawab bersama

murid.

Soalan:

1. Apakah aktiviti yang terdapat

di dalam video yang di

tayangkan?

2. Apakah motif atau corak

yang digunakan untuk

ragam hias wau?

3. Di manakah asal permainan

wau di Malaysia?

Motif Batik

BBM: Video

penghasilan ragam

hias wau

Teknik: Soal jawab

Sumbang saran

Strategi: Berpusatkan

bahan

Motif Helang

Langkah 3

(35 minit)

1. Guru

menayangkan

video cara

menghasilkan

ragam hias

wau.

2. Guru

menerangkan

i. Guru menerangkan cara

menghasilkan ragam hias

wau

ii. Murid diminta untuk membuat

kumpulan kecil seramai lima

orang dalam setiap kumpulan.

iii. Guru meminta murid

melakukan aktiviti membuat

BBM: Power Point

Strategi: Berpusatkan

bahan

Berpusatkan tugas

Pendekatan: Deduktif

4

Page 5: Mengenal kraf tradisional   ragam hias wau

dan

menunjukkan

cara

menghasilkan

corak ragam

hias

menggunakan

teknik gunting

dan tampal.

corak ragam hias wau

iv. Guru membimbing murid-

murid untuk melakar dan

menghasilkan corak pada

wau

Langkah-langkah.

i. Langkah 1 - Melakar bentuk

wau

ii.Langkah 2 - Membuat corak.

iii. Langkah 3 – mengunting

dan menampal kertas warna

pada wau

Nilai: Kerja sama

Penutup

(5minit)

Guru meminta

murid

mempamerkan

corak yang

dihasilkan.

Guru menilai hasil kerja murid

Karya murid terbaik di pamerkan

di hadapan kelas.

Murid-murid di minta untuk

menyatakan dan membuat

penilaian terhadap corak yang

dihasilkan.

Nilai: Kebersihan,

kerjasama

5