mikroteaching paip

8
8/7/2019 mikroteaching paip http://slidepdf.com/reader/full/mikroteaching-paip 1/8 KURSUS SHP 3123 RANCANGAN MENGAJAR HARIAN PENGAJARAN MIKRO Mata pelajaran : kemahiran hidup Tingkatan : 1 Bestari Kedatangan : 30 orang Tarikh : 4.2.2009 Masa : 12.00 tengahari-12.40 tengahari Kelas :Teori Bidang pembelajaran Kerja Paip Unit pembelajaran/ tajuk kecil Sistem Bekalan Air di rumah Objektif umum 1. Mengenal pasti sistem bekalan air di rumah 2. Mengenal pasti nama dan fungsi paip yang disambungkan ke tangki simpanan air. Objektif khusus/hasil pembelajaran Di akhir pembelajaran, pelajar dapat: 1. melabelkan sekurang-kurangnya 4 daripada 5 sistem bekalan air di rumah 2. menerangkan 3 daripada 5 jenis paip yang disambungkan ke sistem bekalan air Pengetahuan sedia ada 1. Pelajar mempunyai pengalaman yang sedia ada mengenai paip di rumah. 2. Pelajar pernah melihat komponen sistem simpanan air di rumah. Nilai murni Kerjasama, berdisiplin, berdikari, hormat-menghormati, dan rasional. Alat/ bahan Bantu mengajar - Slide Show (Power Point), kertas manjung, pen marker Sumber rujukan - Kurikulum Bersepadu Sekolah Menengah, Huraian Sukatan Pelajaran, Kemahiran Hidup Bersepadu Tingkatan 1. Pusat Perkembangan Kurikulum (2005). Kuala Lumpur : Kementerian Pendidikan Malaysia - Buku Teks KHB Tingkatan 1, - Buku Rujukan Pelangi

Transcript of mikroteaching paip

Page 1: mikroteaching paip

8/7/2019 mikroteaching paip

http://slidepdf.com/reader/full/mikroteaching-paip 1/8

KURSUS SHP 3123

RANCANGAN MENGAJAR HARIAN

PENGAJARAN MIKRO

Mata pelajaran : kemahiran hidup

Tingkatan : 1 Bestari Kedatangan : 30 orang

Tarikh : 4.2.2009 Masa : 12.00 tengahari-12.40 tengahari

Kelas :Teori

Bidang pembelajaran Kerja Paip

Unit pembelajaran/ tajuk kecil Sistem Bekalan Air di rumah

Objektif umum 1. Mengenal pasti sistem bekalan air di rumah

2. Mengenal pasti nama dan fungsi paip yang disambungkan ke tangki simpanan air.

Objektif khusus/hasil

pembelajaran

Di akhir pembelajaran, pelajar dapat:

1. melabelkan sekurang-kurangnya 4 daripada 5 sistem bekalan air di rumah

2. menerangkan 3 daripada 5 jenis paip yang disambungkan ke sistem bekalan air 

Pengetahuan sedia ada 1. Pelajar mempunyai pengalaman yang sedia ada mengenai paip di rumah.

2. Pelajar pernah melihat komponen sistem simpanan air di rumah.

Nilai murni Kerjasama, berdisiplin, berdikari, hormat-menghormati, dan rasional.

Alat/ bahan Bantu mengajar - Slide Show (Power Point), kertas manjung, pen marker 

Sumber rujukan - Kurikulum Bersepadu Sekolah Menengah, Huraian Sukatan Pelajaran, Kemahiran Hidup

Bersepadu Tingkatan 1. Pusat Perkembangan Kurikulum (2005). Kuala Lumpur : Kementerian

Pendidikan Malaysia

- Buku Teks KHB Tingkatan 1,

- Buku Rujukan Pelangi

Page 2: mikroteaching paip

8/7/2019 mikroteaching paip

http://slidepdf.com/reader/full/mikroteaching-paip 2/8

Langkah keselamatann

(jika ada)

Tiada

LANGKAH PENGAJARAN

LANGKAH/ MASA ISI KANDUNGAN

AKTIVITI PENGAJARAN DAN

PEMBELAJARAN

CATATAN

Kaedah P&P

A/BBM khususAKTIVITI GURU AKTIVITI PELAJAR 

PENGENALAN

Set Induksi

( 3 minit)

Pendedahan Video

Aktiviti 1

Guru menunjukkan

tayangan video peralatan

elektrik. Guru meminta

 pelajar mengelaskan

gambar rajah yang dilihat

-Guru mengaitkan

 pengalaman pelajar dengan

tajuk pelajaran.

- Guru menerangkan tajuk 

secara umum sebelum topik 

tersebut diterangkan dengan

lebih khusus dan lebih

- Pelajar memberi

tumpuan kepada

 penerangan guru.

-Pelajar yang

mempunyai pengetahuan

sedia ada akan

mengemukakan

 pendapat mereka.

-Video

-Sesi soal jawab

Page 3: mikroteaching paip

8/7/2019 mikroteaching paip

http://slidepdf.com/reader/full/mikroteaching-paip 3/8

lanjut.

- Guru memberi peluang

kepada pelajar untuk 

mengemukakan pendapat

mereka (pengetahuan sedia

ada).

PENYAMPAIAN

Langkah 1

( 10 minit)

Sistem Terus dan

Sistem Tidak 

Terus

Aktiviti 2

- Guru memberi

 penerangan kepada

 pelajar mengenai tajuk 

yang diajar pada hari ini

iaitu sistem terus dan

sistem tidak terus dengan

menggunakan “Power 

Point” dan gambarajah

sistem bekalan air 

- guru menyoal semula

 perkara yang dipelajari

sebentar tadi( secara

spontan).

- Guru melakukan aktiviti

- Pelajar mendengar 

 penerangan guru dan

memerhatikan perkara

yang disampaikan oleh

guru

- Pelajar yang dipilih

Tayangan “Power Point”

dan lakaran gambarajah

Page 4: mikroteaching paip

8/7/2019 mikroteaching paip

http://slidepdf.com/reader/full/mikroteaching-paip 4/8

dan memilih pelajar 

secara rawak untuk 

melabelkan lima sistem

 bekalan air di rumah

- Guru memberi ganjaran

kepada pelajar yang

menjawab soalan dengan

 betul.( 10minit )

oleh guru akan

melabelkan 5 lima

sistem bekalan air dan

ganjaran diberikan.

Langkah 2

(20 minit)

Lima jenis paip dan

fungsi yang

disambungkan ke

sistem bekalan air

-paip perhubungan

-paip perkhidmatan

-paip agihan

-paip cuci

-paip limpah

Aktiviti 3

- Guru menerangkan satu

 persatu jenis paip dan

fungsi paip yang

disambungkan ke sistem

 bekalan air iaitu paip

 perhubungan, paip

 perkhidmatan, paip

agihan, paip cuci dan

 paip limpah

- Untuk menguji

kefahaman pelajar, guru

melakukan aktiviti

-pelajar mendengar 

 penerangan guru

 berkaitan jenis paip

dan fungsinya.

- pelajar bertanya soalan

 berkaitan fungsi paip

yang tidak 

difahaminya.

- Para pelajar mengikut

arahan guru dan

membentuk 6

Kertas A4 digunakan

untuk melakukan aktiviti

 berkumpulan

Page 5: mikroteaching paip

8/7/2019 mikroteaching paip

http://slidepdf.com/reader/full/mikroteaching-paip 5/8

 berkumpulan iaitu

menerangkan fungsi lima

 jenis paip.

- guru membahagikan

 pelajar kepada 6

kumpulan iaitu seramai 5

orang.

- guru meminta wakil

kumpulan untuk 

menerangkan hasil

aktiviti yang dilakukan

dan ganjaran diberikan.

kumpulan yang terdiri

daripada 5 orang.

- pelajar melakukan

aktiviti secara

 berkumpulan dan hasil

aktiviti tersebut

dibentangkan oleh

wakil kumpulan.

- pelajar diberikan

ganjaran oleh guru.

Langkah 3

(10 minit)

Tangki simpanan

air

Aktiviti 4

- Guru menerangkan 6

fungsi tangki simpanan

air dan kegunaannya

 beserta contoh tangki

- Pelajar mendengar 

 penerangan tersebut

dan mencatatkan isi

 penting

Tayangan “Power Point”

Page 6: mikroteaching paip

8/7/2019 mikroteaching paip

http://slidepdf.com/reader/full/mikroteaching-paip 6/8

simpanan

- Guru bertanyakan pelajar 

tentang kegunaan tangki

simpanan air 

- Guru memilih pelajar 

secara rawak untuk 

menjawab 3 soalan yang

diberikan. Guru

memberikan ganjaran

kepada pelajar 

- Pelajar menjawab

 pertanyaan guru

tersebut

- Pelajar yang dipilih

menjawab soalan

tersebut dan ganjaran

diberikan

 

- Kaedah soal jawab

PENUTUP

Rumusan/ kesimpulan

Rumusan

keseluruhan

pembelajaran

- Guru membuat rumusan

 pendek berdasarkan tajuk 

hari ini dengan

menggunakan nota

ringkas slide show.

- Pelajar memberi

 perhatian.

- Slide show (power 

 point)

Page 7: mikroteaching paip

8/7/2019 mikroteaching paip

http://slidepdf.com/reader/full/mikroteaching-paip 7/8

- Guru membuat

kesimpulan bahawa

 pelajar telah mengetahui

apa yang telah diajar 

melalui aktiviti yang

dilakukan.

- Pelajar menjawab

 pertanyaan guru

berkenaan iaitu apa

yang telah dipelajari

Pengayaan - Guru

memberi latihan kerja

rumah di dalam buku

teks muka surat 50 iaitu

soalan struktur sebagai

aktiviti pengukuhan

kepada pelajar untuk 

meningkatkan lagi tahap

kefahaman pelajar dalam

tajuk mata pelajaran

yang di ajar pada hari ini.

- pelajar merujuk 

kepada latihan kerja

rumah tersebut di dalam

 buku teks iaitu

mukasurat 50 iaitu

soalan struktur 

Tugasan persediaan

mengajar guru

Alat / Bahan Bantu

Mengajar 

- Guru membuat rujukan

lengkap berasaskan bahan

rujukan seperti buku

Page 8: mikroteaching paip

8/7/2019 mikroteaching paip

http://slidepdf.com/reader/full/mikroteaching-paip 8/8

rujukan dan Huraian

Sukatan Pelajaran.

- Guru menyediakan bahan

ABM

Refleksi

i. Guru pelatih

ii. Penyelia

pensyarah