Peta Minda Tajuk 1
description
Transcript of Peta Minda Tajuk 1
TAJUK 1RANCANGAN PELAJARAN
TUJUAN RANCANGA
N PELAJARAN
Bermaksud keputusan awal tentang apa, bagaimana, langkah dan peruntukan masa yang diperlukan dalam pengajaran dan pembelajaran
Tujuan utama adalah: Untuk mencapai objektif pengajaran secara berkesan.Menjamin kesinambungan pengajaran apabila berlakunya pertukaran atau penggantian guru
Tujuan menyediakan rancangan pelajaran adalah untuk guru dan pelajar
a. Mengenal pasti skop dan urutan proses pengajaran berdasarkankurikulum. b. Persediaan pengajaran mengambil kira perbezaan pelajar. c. Memilih strategi pengajaran yang sesuai menyebabkan pelajar sibuk dengan aktiviti pembelajaran yang disediakan bagi memastikanpemindahan pembelajaran yang bermakna berlaku dan tiada masalah kawalan kelas. d. Memastikan penerusan pengajaran dan pembelajaran terus berlaku walau dengan guru ganti yang berlainan. e. Menolong guru menilai pengajaran mereka berdasarkan pencapaian pelajar.
Aspek Yang Perlu di Pertimbangkan Dalam Rancangan Pelajaran
Matlamat ,Objektif dan Hasil Pembelajaran.
Matlamat yang jelas, objektif yang spesifik dan hasil pembelajaran yang eksplisit dan boleh diukur.
Butiran lanjut mengenai tajuk dan huraian sukatan pelajaran dan buku teks.
Isi Kandungan
Isi kandungan dan skop serta kedalamannya serta organisasi urutan isi yang perlu dicapai.
Tajuk
Aktiviti pembelajaran
Aktiviti yang pelbagai, menarik, bermotivasi hands on dan mind on serta mengambil kira perbezaan pelajar dengan arahan yang jelas. Kaedah, pendekatan dan teknik yang sesuai dan berkaitan.
Bahan Bantu Mengajar
Senaraikan bahan yang diperlukan untuk guru dan pelajar
Penilaian
Kerja rumah, ujian , penulisan jurnal atau projek tertentu untuk menilai pembelajaran pelajar.
Masa , tempat dan jenis pembelajaran individu, kumpulan kecil atau kumpulan besar
Minggu/tarikh
Objektif Pembelajaran/Standard kandungan
Cadangan Aktiviti pembelajaran
Hasil pembelajaran/Standard pembelajaran
catatan
M14.1.126.1.12
M29.1.1213.1.12
Rancangan Pelajaran
Rancangan tahunan Rancangan Mingguan Rancangan Harian
Rancangan Tahunan
Setiap semester terdapat satu atau dua minggu cuti antara semester, secara kasar terdapat 19 minggu
persekolahan setiap semester
Jangka masa persekolahan setahun di bahagi kepada dua semester.
Setelah ditolak hari-hari cuti umum, aktiviti perayaan, ujian bulanan dan ujian akhir semester, masa persekolahan lebih kurang 16 minggu sahaja.
Format Rancangan Pelajaran Tahunan
Langkah-langkah Penyediaan Rancangan Pelajaran Tahunan
Bahagikan sukatan pelajaran kepada semester 1 dan 2 dan setiap semester (19 – 23 weeks)
Teliti objektif pembelajaran, cadangan aktiviti, hasil pembelajaran dan rangka masa yang diperuntukkan
Rujuk cadangan aktiviti pembelajaran dan tentukan strategi pembelajaran untuk setiap objektif pembelajaran
Gunakan buku teks sebagai panduan untuk memilih kaedah pengajaran dan pembelajaran
Matlamat Perancangan Rancangan Pelajaran Tahunan
Memperincikan kandungan untuk 19-23
minggu dalam satu semester
Menentukan jadual mingguan sepanjang semester
Kandungan Rancangan Pelajaran Tahunan
Semester
Bilangan Minggu
Topik
Objektif Pembelajaran
Aktiviti Pembelajaran yang dicadangkan
Hasil Pembelajaran
Nota/Catatan/Kosakata
Masa/Hari Ahad Isnin Selasa Rabu Khamis1 Experimen Aktiviti Ujian Latihan Aktiviti luar
kelas
Rancangan Pelajaran Mingguan
Rancangan Mingguan bertujuan melihat urutan pelajaran selama seminggu dan jika guru tiada guru ganti boleh mengajar pelajaran pada hari tersebut.
Ianya mengandungi:Minggu, mata pelajaran dan kelasHari/masaTajuk/Objektif pembelajaranHasil Pembelajaran/KemahiranStrategiSumber Pengajaran dan Pembelajaran
Contoh Rancangan Mingguan
Rancangan Pelajaran Harian
Rancangan Pelajaran Harian ialah rancangan yang terperinci untuk masa tertentu.
Umumnya ia mengandungi
TarikhMasaKelasBilangan PelajarMata PelajaranTajuk/Hasil Pembelajaran Pengetahuan Sedia adaKemahiran Proses SainsNilai MurniSumber Pengajaran dan PembelajaranLangkahSet InduksiPerkembanganPenutup
Latihan 1a) Senaraikan tahap dan tujuan menyediakan rancangan pelajaran anda sebagai
seorang guru sains
Tahap Guru Tujuan Menyediakan Rancangan Pelajaran
Tahap 1Guru pelatih
Menentukan objektif pengajaran dan pembelajaran tercapai. Meningkatkan keyakinan diri guru sebelum masuk mengajar. Menentukan isi yang cukup untuk disampaikan dalam masa yang
diperuntukkan. Menentukan strategi atau aktiviti yang terbaik bagi menyampaikan isi
pelajaran yang bersesuaian dengan murid demi membantu murid mengubah sikap, kebiasaan, kebolehan dan pengetahuan ke arah yang dikehendaki.
Menggunakan masa pengajaran secara optimum melalui strategi yang lebih tersusun dan bersistem.
Merancang penggunaan alat bantu mengajar yang sesuai. Membantu guru membuat refleksi selepas sesuatu sesi pengajaran
dijalankan. Merancang aktivti untuk penutup dan penilaian pengajaran dan
pembelajaran
Tahap 2Guru baru
Menentukan serta memastikan objektif pengajaran dan pembelajaran tercapai.
Mengelak sebarang penyelewengan atau terkeluar daripada perkara yang hendak diajarkan.
Menentukan isi yang cukup untuk disampaikan dalam masa yang diperuntukkan.
Menentukan strategi atau aktiviti yang terbaik bagi menyampaikan isi pelajaran yang bersesuaian dengan murid demi membantu murid mengubah sikap, kebiasaan, kebolehan dan pengetahuan ke arah yang dikehendaki.
Menggunakan masa pengajaran secara optimum melalui strategi yang lebih tersusun dan bersistem.
Merancang penggunaan alat bantu mengajar yang sesuai. Membantu guru mengingat bahan dan pendekatan pengajaran yang perlu
untuk menyampaikan sesuatu isi pelajaran.
Tahap 3Guru lama
Menentukan serta memastikan objektif pengajaran dan pembelajaran tercapai.
Mengelak sebarang penyelewengan atau terkeluar daripada perkara yang hendak diajarkan.
Menentukan isi yang cukup untuk disampaikan dalam masa yang ada. Menentukan strategi atau aktiviti yang terbaik bagi menyampaikan isi
pelajaran yang bersesuaian dengan murid demi membantu murid mengubah sikap, kebiasaan, kebolehan dan pengetahuan ke arah yang dikehendaki.
Mengembangkan pengajaran secara lancar dan tersusun.
Latihan 2 : Lengkapkan jadual dibawah untuk membantu anda membangunkan rancangan pelajaran yang berkesan dan mengelakkan lima kesilapan biasa.
Perkara Kesilapan Aspek Yang Sepatut diPertimbangkanObjektif Tidak menyatakan apa
yang pelajar akan buat atau perolehi
Objektif yang terlalu umum
Menyatakan objektif pembelajaran secara eksplisit.
Merupakan penerangan apa yang pelajar buat yang menjadi asas untuk membuat kesimpulan tentang hasil pembelajaran yang telah dialami.
Memfokuskan pada sesuatu yang dapat dilihat melalui perubahan tingkah laku selepas pembelajaran.
Penilaian Pelajaran
Tidak seiring dengan tingkah laku yang ditunjukkan oleh murid.
Dalam rancangan pengajaran hanya diterangkan bagaimana guru akan menentukan sama ada objektif telah dicapai.
Objektif tidak dinyatakan dengan betul maka penilaian tidak dapat dibuat dengan sempurna
Mestilah berdasarkan tingkah laku murid yang dinyatakan di dalam objektif.
Guru perlu menyedari ketidak sempurnaan tingkah laku murid .
Sentiasa memastikan penilaian dibuat seiring dengan objektif yang telah dinyatakan dengan betul. Pelbagai cara penilaian boleh dibuat seperti bertulis, tugasan atau praktikal.
Bahan Pengajaran
Terkeluar dari aktiviti pembelajaran yang sebenar.
Bahan yang disediakan tidak digunakan secara menyeluruh.
Hanya guru yang berinteraksi dengan bahan tidak murid.
Penggunaan bahan yang tidak selaras dengan objektif pelajaran serta penggunaan bahan secara tidak menyeluruh.
Sepatutnya bersesuaian dengan tahap kebolehan dan perkembangan murid.
Mudah diterima dan difahami murid.Mestilah sesuai dan selaras dengan objektif yang hendak dicapai.
Mempunyai penerangan yang jelas dan memudahkan murid melakukan aktiviti berkumpulan atau individu.
Penggunaan bahan pengajaran yang betul dan sesuai akan memudahkan murid untuk memahami dan membantu mereka kearah pembentukan konsep yang betul. Bahan pengajaran yang dipilih haruslah sesuai dengan objektif pengajaran dan pembelajaran.
Bahasa Arahan Tidak selaras dengan tahap pembelajaran murid.
Lebih banyak memberi arahan secara kelas.
Mengikut kumpulan tahap kebolehan murid.
Sentiasa mengulangi arahan sehingga murid benar-benar memahami.
Aktiviti Pelajar Tidak membantu untuk Mengukuhkan kefahaman murid terhadap
mencapai objektif.Murid hanya sibuk melakukan aktiviti yang tidak menyumbang secara lansung dan berkesan kepada objektif pelajaran.
objektif yang hendak dicapai.Menarik minat murid.Mempunyai arahan yang mudah difahami.
b) Bagaimanakah menyediakan rancangan pelajaran supaya pembelajaran yang
mendalam berlaku kepada pelajar.
Dalam penyediaan rancangan pelajaran banyak aspek yang perlu kita tekankan bagi
memastikan murid dapat mencapai objektif pengajaran secara berkesan, di samping
meningkatkan keyakinan guru untuk mengajar dan aktiviti pengajaran dilaksanakan dengan baik
dan berkesan. Kunci baginya ialah dengan merancang pengajaran dengan baik di dalam bilik
darjah.
Aktiviti pengajaran seseorang guru itu perlu dirancang berdasarkan kepada sukatan
Pelajaran. Semua guru perlu merancang pengajaran masing-masing bagi memastikan
keberkesanan pelajaran.
Guru akan dapat merancang dengan teliti setiap komponen pengajaran seperti objektif,
pengetahuan sedia ada yang berkenaan, bahan bantu mengajar, isi pelajaran, stratergi dan
kaedah penyampaian yang berkesan, aktiviti guru-murid, penilaian, penutup dan tugasan
pengukuhan.
Aktiviti yang dirancang akan menghasilkan pembelajaran yang menarik. Perancangan aktiviti
akan melancarkan proses pengajaran. Sekaligus, guru dapat mengawal bilik darjah dengan
baik.
Semasa merancang pengajaran, guru perlu sedar akan tingkahlaku kemasukan murid.
Perkaitan diantara pengetahuan sedia ada dan tajuk pengajaran akan dapat memastikan
kesinambungan proses pembelajaran Guru perlu mengaitkan kembali, menyemak dan
menstrukturkan kembali pengetahuan sedia ada murid dengan tajuk yang akan diajar.
Guru juga perlu mengambilkira objektif yang hendak dicapai selari dengan Sukatan Pelajaran.
Objektif pengajaran merujuk kepada pengetahuan dan kemahiran yang perlu dicapai atau
dikuasai oleh murid selepas sesuatu sesi pengajaran dan pembelajaran. Objektif pengajaran
ditulis hendaklah berpusatkan kepada murid, prestasi atau tingkah laku murid yang boleh diukur,
selepas sesuatu sesi pengajaran .
c) Senaraikan 10 kepentingan menyediakan rancangan pelajaran.
1. Perancangan dan persediaan yang teratur.
2. Membantu penyediaan bahan yang sesuai.
3. Membantu memahami isi kandungan.
4. Sentiasa berfokus kepada objektif.
5. Memudahkan mengingat semula.
6. Menggunakan kaedah pengajaran yang betul.
7. Meningkatkan keyakinan diri.
8. Panduan kepada guru pengganti.
9. Pemantauan dan penelahan kesilapan
10.Bimbingan dan refleksi.