PSK - 5 Gigih Sajak

8
RANCANGAN PERSEDIAAN HARIAN (RPH) PENDIDIKAN SIVIK DAN KEWARGANEGARAAN SEKOLAH RENDAH Mata Pelajaran : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan Kelas : 5 Gigih Bil Murid : 33 Orang Masa : 8.20 – 9.20 pagi Tarikh : 31 Julai 2013 Tema : 5.MALAYSIA NEGARAKU Tajuk : 10. Kenali dan Hormati Pemimpin Negara Kita. Sub Topik : Raja Berperlembagaan Kebanggaan Kita Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran ini, murid akan dapat :- 1. menyenaraikan peranan Yang di-Pertuan Agong. 2. mengumpulkan maklumat mengenai Yang di-Pertuan Agong. 3. menghormati dan berbangga dengan sistem raja berlembagaan. Penerapan Nilai-Nilai Murni

description

jhj

Transcript of PSK - 5 Gigih Sajak

Page 1: PSK - 5 Gigih Sajak

RANCANGAN PERSEDIAAN HARIAN (RPH)

PENDIDIKAN SIVIK DAN

KEWARGANEGARAAN SEKOLAH RENDAH

Mata Pelajaran : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan

Kelas : 5 Gigih

Bil Murid : 33 Orang

Masa : 8.20 – 9.20 pagi

Tarikh : 31 Julai 2013

Tema : 5.MALAYSIA NEGARAKU

Tajuk : 10. Kenali dan Hormati Pemimpin Negara Kita.

Sub Topik : Raja Berperlembagaan Kebanggaan Kita

Hasil Pembelajaran :

Pada akhir pembelajaran ini, murid akan dapat :-

1. menyenaraikan peranan Yang di-Pertuan Agong.

2. mengumpulkan maklumat mengenai Yang di-Pertuan Agong.

3. menghormati dan berbangga dengan sistem raja berlembagaan.

Penerapan Nilai-Nilai Murni

1. Menghormati pemimpin

2. Semangat patriotik.

3. Cinta kepada Negara

Unsur Patriotisme

1. Menghayati rukun negara iaitu ”Kesetiaan kepada Raja dan negara”

2. Menjadi warganegara yang mempunyai semangat patriotik yang tinggi.

Page 2: PSK - 5 Gigih Sajak

Pengetahuan Sedia Ada

1. Murid pernah melihat gambar Yang di-Pertuan Agong di rumah mereka, di

sekolah ataupun di pejabat-pejabat.

SUMBER PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

1. Klip Video Yang di Pertuan Agong

2. Pen Marker

3. Kertas Mahjong

4. Buku teks

5. Lembaran kerja

6. Buku teks

7. Lagu Jalur Gemilang

8. Laptop

9. LCD

Kemahiran Generik :

KBKK :-

Mengingat kembali Memerhati

Berfikir Merumuskan

Mendengar

TPK :-

Interpersonal

Verbal-linguistik

Intrapersonal

Muzik

Pembelajaran :-

Berpusatkan guru

Berpusatkan murid

Page 3: PSK - 5 Gigih Sajak

Prosedur Pelaksanaan Elemen Pengurusan,

Pembelajaran Bestari,

Kemahiran Generik

Catatan, Penerapan

Nilai Murni, Nilai Alam

Sekitar, Unsur

Patriotisme, dan

Sumber P&P

Set Induksi (5 Minit)

1. Murid ditayangkan klip video

mengenai Yang di-Pertuan Agong.

2. Murid disoal jawab tentang klip video

yang ditayangkan.

3. Guru mengaitkan jawapan yang

diberi dengan tajuk pelajaran hari ini.

Kaedah : Pemerhatian

KBKK :

1.Berfikir,

2.Memerhati.

TPK :

1.Verbal-linguistik,

2.Muzik

Sumber P & P

1.Laptop

2.LCD

3.Video tentang Yang di-

Pertuan Agong

Page 4: PSK - 5 Gigih Sajak

Langkah 1 (15 minit)

1. Guru membacakan sajak ”Yang di-

Pertuan Agong Payung Negara”

kepada murid.

2. Murid membaca sajak yang telah

didengari.

3. Murid disoal jawab tentang sajak

yang telah dibacakan.

Contoh soalan:

(a) Siapakah ketua negara kita ?

(b) Siapakah yang memilih Yang di-

Pertuan Agong ?

(c) Berapa lamakah tempoh

pemerintahan baginda?

(d) Apakah peranan yang dimainkan

oleh Yang di-Pertuan Agong?

KBKK :

1.Mendengar,

2.Memerhati

TPK :

1.Verbal-linguistik

Sumber P & P :

Buku teks

Nilai :

Menyayangi

Page 5: PSK - 5 Gigih Sajak

Langkah 2 (20 Minit)

1. Murid dibahagikan kepada 4 kumpulan.

2. Setiap kumpulan diberikan sehelai kertas

mahjong dan pen marker.

Kumpulan 1:

Menyenaraikan peranan Yang di-Pertuan

Agong.

Kumpulan 2:

Membuat carta giliran Yang di-Pertuan

Agong.

Kumpulan 3:

Menyenaraikan maklumat tentang bahasa

istana.

Kumpulan 4:

Menulis maklumat tentang Yang di-Pertuan

Agong terkini.

3.Wakil kumpulan membentang hasil

tugasan yang telah disiapkan.

4.Guru bertindak sebagai pembimbing dan

memantau hasil pembentangan murid.

KBKK :

1.Mengingat kembali,

2.Berfikir

TPK :

1.Interpersonal,

2.Verbal-linguistik

Sumber P & P :

1.Pen marker

2.Kertas Mahjong

Nilai:

Bekerjasama

Langkah 3 (15 Minit)

1. Murid diberikan beberapa lembaran kerja

tentang Yang di-Pertuan Agong.

2. Murid dipilih secara rawak untuk

membentangkan hasil jawapan.

KBKK :

1.Berfikir

TPK :

1.Verbal-linguistik,

Sumber P & P :

Lembaran kerja

Page 6: PSK - 5 Gigih Sajak

3. Guru menyemak jawapan yang

dibentangkan oleh murid.

2.Intrapersonal

Penutup (5 Minit)

1.Murid disoal jawab tentang pelajaran

pada hari ini dan diminta membuat

rumusan dengan bantuan guru.

Contohnya :

Negara kita mengamalkan sistem

pemerintahan raja berpelembagaan.

Kita perlu menghormati raja kerana

raja merupakan simbol kedaulatan

dan perpaduan rakyat Malaysia.

2. Guru mengakhiri pelajaran dengan

meminta murid menyanyikan lagu “Jalur

Gemilang”.

KBKK :

1.Merumuskan

2.Mengingat kembali

TPK :

1.Interpersonal,

2.Verbal-linguistik,

3. Muzik

Sumber P & P :

Nyanyian lagu Negaraku

Refleksi:

______________________________________________________________

______________________________________________________________

______________________________________________________________

______________________________________________________________

______________________________________________________________

______________________________________________________________

______________________________________________________________