psk tahun 6
-
Upload
adibazmi24 -
Category
Education
-
view
83 -
download
16
Transcript of psk tahun 6
![Page 1: psk tahun 6](https://reader036.fdokumen.site/reader036/viewer/2022081802/55960ecb1a28ab5c678b46de/html5/thumbnails/1.jpg)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN SIVIK DAN KEWARGANEGARAAN
Matapelajaran : Pendidikan Sivik dan Kewarganegareaan
Kelas : 6 Berlian
Bil. Murid : 38 orang ( 18 L / 20 P )
Masa : 11.30 – 12.30 Tengah Hari (60 minit)
Tarikh : 21 April 2014 ( Isnin )
Tema : Kenali Budaya Malaysia
Tajuk : Kenali dan asprisiasi kekayaan budaya Malaysia
- Perayaan
Hasil Pembelajaran :
Pada akhir pelajaran ini, murid akan dapat :
1. Menyenaraikan 3 kepentingan mengekalkan kepelbagaian warisan budaya Malaysia
2. Menjelaskan 3 keunikan dan kepelbagaian budaya Malaysia.
Penerapan nilai-nilai murni :
1. Bertangungjawab
![Page 2: psk tahun 6](https://reader036.fdokumen.site/reader036/viewer/2022081802/55960ecb1a28ab5c678b46de/html5/thumbnails/2.jpg)
2. Bekerjasama.
3. Menghargai
Unsur Alam Sekitar :
1. Menanam sikap cintakan alam sekitar menjaga kebersihan semasa perayaan.
Unsur Patriotisme :
1. Menghargai jasa masyarakat dahulu yang mempertahankan warisan budaya
2. Bersama bertanggungjawab dalam menjaga adat resam
Pengetahuan Sedia Ada :
1. Murid pernah merasai sambutan perayaan mengikut kaum dan berkunjung ke rumah rakan semasa perayaan.
Sumber Pengajaran dan Pembelajaran :
Bil Sumber Kuantiti
1. Teka-teki 2
2. Lembaran kerja 40
3. Kertas tugasan 6
4. Kad tugasan 6
5. Belon 6
6. Kad Klu 6
7. Video dan Slide Powerpoint 1
![Page 3: psk tahun 6](https://reader036.fdokumen.site/reader036/viewer/2022081802/55960ecb1a28ab5c678b46de/html5/thumbnails/3.jpg)
Kemahiran Generik
KBKK : Menghubung kait dan kemahiran merumus.
KB :Memberi idea,menjana idea
TKP : verbal-linguistik, visual-ruang, intrapersonal, dan interpersonal
Pembelajaran koperatif : Fan & Pick, Gallery Tour
Prosedur pelaksanaan Elemen, Pengurusan,
Pembelajaran, Bestari, kemahiran
Generik
Catatan, Penerapan nilai,
sumber P&P
Set Induksi ( 5 minit )
Guru memberi teka-teki kepada murid.
1. Mereka akan berpakaian tradisional
Menjalankan puasa selama sebulan sebelum
menyambutnya.
Sambutan apakah itu?
2. Warna merah menjadi pilihan
Naga besar akan muncul membuat tarian
Sambutan apakah itu?
Murid dikehendaki berfikir dan menjawab teka teki
tersebut.
Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk
pelajaran.
KBKK :
Menghubung kait
KB :
Menjana idea
TKP :
Interpersonal
Verbal – linguistik
Sumber P&P :
teka-teki
Nilai Murni :
Menghargai
![Page 4: psk tahun 6](https://reader036.fdokumen.site/reader036/viewer/2022081802/55960ecb1a28ab5c678b46de/html5/thumbnails/4.jpg)
Langkah 1 (10 minit )
Guru memberi penerangan secara terperinci
tentang perayaan mengikut kaum dan
kepentingan adat resam tersebut.
Guru bersoal jawab dengan murid.
KBKK :
Menghubung kait
KB :
Menjana idea
TKP :
Verbal - linguistik
Visual - ruang
Interpersonal
Sumber P&P :
Video tentang Perayaan
Slide powerpoint
Nilai murni :
Bertanggungjawab
Langkah 2 (18 minit)
Treasure Hunt
Murid dibahagikan kepada 6 kumpulan.
Guru memanggil seorang wakil murid ke
hadapan untuk memilih Belon.
Setiap belon mempunyai kad klu dimana kad
tugasan disimpan.
Setiap kumpulan perlu menjawab kad tugasan
dengan membina peta minda.
Guru sebagai pembimbing setiap kumpulan.
KB :
Menjana idea
TKP:
Verbal-linguistik
Interpersonal
Pembelajaran Koperatif :
Fan & Pick
Sumber P&P :
Kad tugasan
Kad Klu
Belon
Kertas tugasan
Nilai murni :
Bekerjasama
Keyakinan diri
Berusaha
![Page 5: psk tahun 6](https://reader036.fdokumen.site/reader036/viewer/2022081802/55960ecb1a28ab5c678b46de/html5/thumbnails/5.jpg)
Langkah 3 (17 minit)
Gallery Tour
Dua orang wakil murid akan melekat peta minda
di dinding dan bertindak sebagai pembentang
hasil kerja.
Wakil lain akan melawat kepada hasil kumpulan
lain.
Setiap murid perlu membawa buku nota untuk
menyalin maklumat.
KB :
Menjana idea
Pembelajaran Koperatif :
Fan & Pick
TKP:
Verbal-linguistik
Interpersonal
Sumber P&P :
Kertas tugasan
Nilai murni :
Bekerjasama
Keyakinan diri
Penutup ( 10 minit )
Guru membuat rumusan tentang topik.
Guru bersoal jawab dengan murid.
1. Apakah kepentingan menjaga adat resam?
2. Apakah keunikan pada budaya kita?
Guru mengedarkan lembaran kerja sebagai kerja
sekolah.
KBKK :
Kemahiran merumus
TKP :
Verbal-linguistik
Interpersonal
Sumber P&P :
Lembaran kerja
Nilai murni :
Saling hormat
menghormati dan
bekerjasam antara kaum
![Page 6: psk tahun 6](https://reader036.fdokumen.site/reader036/viewer/2022081802/55960ecb1a28ab5c678b46de/html5/thumbnails/6.jpg)
REFLEKSI GURU PELATIH :
LANGKAH KEKUATAN KELEMAHAN PENAMBAHBAIKAN
SET
INDUKSI
LANGKAH
1
LANGKAH
2
LANGKAH
3
LANGKAH
4
![Page 7: psk tahun 6](https://reader036.fdokumen.site/reader036/viewer/2022081802/55960ecb1a28ab5c678b46de/html5/thumbnails/7.jpg)
PENUTUP