rancangan mengajar harian

4
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TARIKH 14 september 2008 MASA 7.15 – 7.45 Pagi DARJAH 5 BESTARI BILANGAN PELAJAR MATA PELAJARAN 35 ORANG PENDIDIKAN ISLAM BIDANG TAJUK IBADAT ( Amali ) SOLAT BERJEMAAH HASIL PEMBELAJARAN Di akhir pembelajaran murid dapat :

description

Buat masa kursus media...tahun 2008cuma tak der masa nak upload jer...lagi pun baru belajar...malu gak nak upload untuk public.

Transcript of rancangan mengajar harian

Page 1: rancangan mengajar harian

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

TARIKH 14 september 2008

MASA 7.15 – 7.45 Pagi

DARJAH 5 BESTARI

BILANGAN PELAJAR

MATA PELAJARAN

35 ORANG

PENDIDIKAN ISLAM

BIDANG

TAJUK

IBADAT ( Amali )

SOLAT BERJEMAAH

HASIL PEMBELAJARAN Di akhir pembelajaran murid dapat :

Aras 1 : Menyatakan semula pengertian solat berjemaah

Aras 2 : Mengetahui syarat-syarat solat berjemaah.

Aras 3 :

Page 2: rancangan mengajar harian

1) Membaca dan melafaz niat solat berjemaah dengan betul dan lancar.

2) Melakukan amali solat fardu maghrib secara berjemaah

ISI PELAJARAN

PEN GGABUNGJALINAN

Lafaz dan amali solat fardu maghrib berjemaah

Matematik

PENERAPAN NILAI MURNI 1. Memperelokkan dan memantapkan

perlakuan Ibadah yang dilakukan.

2. Menjaga diri dan bertanggungjawab apabila amanah diberikan.

KBKK Membuat analisis dan banding beza di antara amalan solat seorang diri dengan berjemaah

BAHAN BANTU MENGAJAR

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran ;

Aktiviti 1

Buku rjukanLCD

Soal jawab pengertian, hukum dan syarat solat berjemaah

Page 3: rancangan mengajar harian

Aktiviti 2

Aktiviti 3

Latih tubi membaca lafaz niat solat fardu maghrib secara berjemaah

14. LANGKAH PENGAJARAN

1. Set Induksi : Guru memperdengarkan lagu nasyid berkaitan solat. 2. Guru meneruskan P & P mengenai solat. – Penerangan oleh guru secara formal. 3. Membincangkan perlakuan solat dalam solat berjemaah daripada slaid yang ditayangkan.

15. Aktiviti guru : 1. Guru memperdengarkan lagu nasyid berkaitan dengan tajuk. ( Winanp player )

2. Menggunakan slaid LCD ( MS Powerpoint ) berkenaan solat berjemaah.

3. Guru menjadi mentor kepada murid bagi membincangkan hal berkenaan dengan solat berjemaah. 4. Mengedarkan lembaran kerja.

16. Aktiviti Murid

Murid berbincang dengan guru hal yang berkait dengan tajuk.

Murid melakukan aktiviti secaraInteraktif dengan mengikut arahan guru.

Murid dapat menjawab solaan secara interaktif di dalam slaidpersembahan.

Menerima dan menjawablembaran kerja sebagai pengukuhan. ( MS Word ).

Refleksi Guru :

Page 4: rancangan mengajar harian

Ulasan Guru / Pensyarah Pembimbing. :