Rancangan mengajar pendidikan islam tahun 4

5
Rancangan Mengajar Subjek : Pendidikan Islam Tahun : 4 (Menggunakan Elemen :) 1. Ciri-Ciri Kelas a) Tahun b) Pengetahuan Sedia Ada (Kelas pelbagai keupayaan) 4 Murid telah biasa mendengar, menonton dan mengalami cara berwuduk dalam kehidupan seharian Murid telah diajar pengunaan asas TMK seperti membuka dan menutup dokumen, ’copy and paste’ dan menyimpan dokumen ke pelayan tempatan atau diskette. 2. Peruntukan Masa 60 minit (1 Jam) 3. Tema Pelajaran / Topik 3. – WUDUK 3.1 Rukun wuduk 3.2 Cara berwuduk 4. a) Hasil Pembelajaran b) Penyerapan 1. Menyatakan cara berwuduk dan rukun wuduk 2. Mengklasifikasikan cara-cara berwuduk. 3. Murid dapat mempraktikkan cara berwuduk. 4. Murid dapat menyiapkan latihan yang diberi dalam MS Excel

Transcript of Rancangan mengajar pendidikan islam tahun 4

Page 1: Rancangan mengajar pendidikan islam tahun 4

Rancangan Mengajar

Subjek : Pendidikan Islam

Tahun : 4

(Menggunakan Elemen :)

1. Ciri-Ciri Kelas

a) Tahun

b) Pengetahuan Sedia Ada

(Kelas pelbagai keupayaan)

4

Murid telah biasa mendengar, menonton dan mengalami cara berwuduk dalam kehidupan seharian

Murid telah diajar pengunaan asas TMK seperti membuka dan menutup dokumen, ’copy and paste’ dan menyimpan dokumen ke pelayan tempatan atau diskette.

2. Peruntukan Masa 60 minit (1 Jam)

3. Tema Pelajaran / Topik

3. – WUDUK

3.1 Rukun wuduk

3.2 Cara berwuduk

4. a) Hasil Pembelajaran

b) Penyerapan

c) Nilai Murni

1. Menyatakan cara berwuduk dan rukun wuduk

2. Mengklasifikasikan cara-cara berwuduk.

3. Murid dapat mempraktikkan cara berwuduk.

4. Murid dapat menyiapkan latihan yang diberi dalam MS Excel

Pendidikan Moral

Kebersihan diriJimatkan air

Page 2: Rancangan mengajar pendidikan islam tahun 4

d) Kemahiran Berfikir Memerhati, meneliti dan mengamalkan

5. Objektif Pembelajaran

1. Di akhir pengajaran murid akan dapat memahami cara berwuduk dan rukun wuduk

2. Murid dapat menyatakan rukun wuduk dan cara berwuduk.

3. Murid dapat membezakan antara rukun wuduk dan sunat wuduk

6. Persediaan TMK

1. Slaid persembahan MS PowerPoint

2. Latihan berwuduk dalam MS Excel.

7. Penerapan TMK

1. Slaid MS PowerPoint mengenai rukun wuduk..2. Carta bergambar tentang cara berwuduk dalam MS Word.

3. Murid menyiapkan latihan yang diberi dalam MS Excel

4. cikgu.net untuk mencari gambar-gambar mengenai cara berwuduk

5. Mencari URL berkaitan topik.

8. Persediaan Guru (Bukan TMK)

1. Buku teks.

2. Carta bergambar

3. Lakonan – Impromptu

9. Aktiviti Pelajaran 1. Guru mempamerkan slaid MS.PowerPoint kepada murid. (Engage)

2. Guru menerangkan rukun wuduk dan cara berwuduk.(Explain dan Elaborate)

3. Demonstrasi cara berwuduk

4. Murid diminta melakonkan cara berwuduk. (berkumpulan) . (Explore)

5 Murid membuat latihan dalam perisian MS. Excel (individu) (Evaluate)

Page 3: Rancangan mengajar pendidikan islam tahun 4

6. Latihan pengukuhan MS.Excel

10. Aktiviti guru

1. Guru mempamerkan slaid MS.PowerPoint kepada murid.

2. Guru menerangkan rukun wuduk dan cara-cara berwuduk http://cybermosque.mpsj.gov.my/cara_wuduk.html

3. Guru menerangkan mengenai kebaikan berwuduk 4. Guru melakonkan cara berwuduk, kemudian meminta murid melakonkan pula cara berwuduk.

5 Guru memantau serta membimbing murid ketika mereka menjalankan tugas.

6. Guru mengurus kelas ketika murid membuat persembahan sambill memberikan komen untuk penambahbaikan.

7. Guru meminta murid menyiapkan latihan dalam MS.Excel.

11. Aktiviti Murid

1. Murid diminta memerhati, meneliti, mengkaji serta berbincang mengenai rukun-rukun wuduk.

2. Murid diminta melakonkan aktiviti berwuduk.

3. Murid menceritakan cara-cara berwuduk melalui pemerhatian dan penelitian serta pengalaman mereka.

4. Murid diminta menyiapkan latihan dalam MS Excel.

12. Liputan Kurikulum

Kurikulum ini bertujuan melengkapkan murid dengan ilmu dan amalan yang perlu dihayati dalam kehidupan. Wuduk melahirkan muslim dan mukmin yang bertakwa, bertanggungjawab dan berakhlak mulia dalam kehidupan. wuduk juga akan mengawal diri daripada gejala negatif seta dapat menghindari daripada penyakit.

13. Keperluan Khusus Nota dan lembaran kerja bercetak bagi murid yang memerlukan bimbingan.

14. Literasi Suci jiwa

15. Numerasi Bezakan rukun wuduk dengan sunat wuduk

Page 4: Rancangan mengajar pendidikan islam tahun 4

16. a) Penilaian

b) Refleksi

Murid melakonkan cara berwuduk..Murid menyiapkan latihan dalam MS Excel.

1. Berapa peratuskah murid dapat menguasai pembelajaran yang dipelajari?.

2. Dapatkah murid mempraktikkan apa yang dipelajari dalam kehidupan seharian?

17. Bahan Rujukan TMK dan Bukan TMK

Bahan Rujukan TMK1. cikgu.net2. URL

Bahan Rujuan Bukan TMK1. Carta bergambar

2. Buku Rujukan

18. Laman Web

http://liriknasyid.comhttp://hkt.net.my/bahkt/panduan_ibadat1.htm#Pendahuluan:http://quranjakim.islam.gov.my/Subject/Tree.asp?l=mal&p=0-

1685-1700-http://cybermosque.mpsj.gov.my/ruk_wuduk.htmlhttp://cybermosque.mpsj.gov.my/wuduk.html