Rancangan Pelajaran Harian Bahasa Melayu (PKJR) Tahun 4

6
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN Mata pelajaran : Bahasa Melayu Kelas : 4 Exora Tarikh : 23 November 2009 Masa : 8.30 – 9.30 Bilangan Pelajar : 35 orang Tajuk : Cermat dan selamat ( Keselamatan berbasikal ) Kemahiran : Fokus Utama: 4.1 Mengemukakan idea , pandangan dan pendapat tentang sesuatu perkara secara terperinci , tepat dan tersusun. Aras 2 (i) Mengemukakan pendapat bagi menjelaskan idea tentang isu perbincangan. Fokus Sampingan 10.1 Menghasilkan pelbagai genre (prosa dan puisi) termasuk email yang mudah dan menarik. Aras 3 (i) Menulis karangan berdasarkan tajuk yang diberikan. Fokus PKJR 5.1.4

Transcript of Rancangan Pelajaran Harian Bahasa Melayu (PKJR) Tahun 4

Page 1: Rancangan Pelajaran Harian Bahasa Melayu (PKJR) Tahun 4

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Mata pelajaran : Bahasa Melayu

Kelas : 4 Exora

Tarikh : 23 November 2009

Masa : 8.30 – 9.30

Bilangan Pelajar : 35 orang

Tajuk : Cermat dan selamat ( Keselamatan berbasikal )

Kemahiran :

Fokus Utama:

4.1

Mengemukakan idea , pandangan dan pendapat tentang sesuatuperkara secara terperinci , tepat dan tersusun.

Aras 2 (i)

Mengemukakan pendapat bagi menjelaskan idea tentang isuperbincangan.

Fokus Sampingan

10.1

Menghasilkan pelbagai genre (prosa dan puisi) termasuk emailyang mudah dan menarik.

Aras 3 (i)

Menulis karangan berdasarkan tajuk yang diberikan.

Fokus PKJR

5.1.4

Melakukan penyelenggaraan mudah ke atas basikal dan topikeledar.

5.1.7

Belajar dan menunjukkan kemahiran asas menunggang basikal.

Page 2: Rancangan Pelajaran Harian Bahasa Melayu (PKJR) Tahun 4

Pengetahuan sedia ada : Murid sudah boleh menunggang basikal

Hasil Pembelajaran : 1. Memberi pendapat tentang langkah bijak semasa berbasikal dengan intonasi dan gaya bahasa yang betul.

2. Membina karangan bertajuk ” Aku Sebuah Basikal ”

3. Menyenaraikan ciri keselamatan yang perlu ada pada basikal dan penunggang basikal.

Kemahiran Berfikir (KB) : Mengklasifikasi (BCB) Mencatat

Penerapan nilai : 1. Berdikari 2. Bertanggungjawab

Bahan Bantuan Mengajar (BBM) :1. Video kemahiran asas Keselamatan Jalan raya Tahap 22. Poster Ilustrasi3. Buku aktiviti4. Kad gambar

LANGKAH/FASAMASA ( MINIT )

ISI PELAJARAN

AKTIVITIPENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN CATATAN

Set Induksi5 minit

Pengangkutan ke sekolah 1. Murid dan guru bersoal jawab tentang cara hadir ke sekolah

2. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan dan mengikut cara mereka hadir ke sekolah.

3. Guru menunjukkan gambar dan murid menerangkannya.

BBM – Kad gambar

Langkah 110 minit

Langkah selamat semasa berbasikal.

1. Guru menunjukan gambar ilustrasi penunggang basikal.

2. Murid melalui kumpulan ditugaskan untuk menyenaraikan kelengkapan yang ada pada sebuah basikal dan langkah keselamatan semasa berbasikal.

3. Murid membentangkan hasil perbincangan secara rawak.

4. Murid dan guru membuat rumusan daripada media 4.1 langkah keselamatan semasa berbasikal.

BBM - Media 4.1

Page 3: Rancangan Pelajaran Harian Bahasa Melayu (PKJR) Tahun 4

Langkah 210 minit

Keselamatan jalan raya tahap 2

1. Murid menonton tayangan video Kemahiran Asas Keselamatan Jalan raya Tahap 2.

2. Murid dalam kumpulan mencatatkan langkah-langkah selamat sebelum dan semasa berbasikal seperti dalam tayangan video.

3. Murid membentangkan catatan masing-masing.

BBM – Video keselamatan jalan raya.

Langkah 310 minit

Cermat dan selamat 1. Guru mengarahkan murid untuk mengeluarkan buku aktiviti PKJR tahun 4.

2. Murid bersama-sama guru melengkapkan latihan dalam buku aktiviti itu.

3. Murid secara rawak dipilih untuk membaca jawapan yang telah ditulis dalam buku aktiviti.

BBM – Buku aktiviti

Langkah 425 minit

Aku sebuah basikal

( Penulisan karangan berpandu berdasarkan isi-isi karangan yang diberi guru)

1. Guru mengarahkan murid membuka buku aktiviti PJKR pada muka surat 13 dan memberikan arahan.

2. Murid-murid dan guru berbincang mengenai idea-idea utama.

3. Murid mengarang dengan menggunakan idea yang dikemukakan.

BBM – Buku aktiviti

Penutup5 minit

Rumusan 1. Murid membaca karangan yang telah dikarang

2. Guru membuat kesimpulan.

Page 4: Rancangan Pelajaran Harian Bahasa Melayu (PKJR) Tahun 4

INSTITUT PERGURUAN MALAYSIA

KAMPUS TEMENGGONG IBRAHIM

JALAN DATIN HALIMAH, 80350 JOHOR BAHRU

BMM 3102 – PEDAGOGI BAHASA MELAYUTUAN HAJI MARWAR BIN HAJI ABD KADIR

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN BAHASA MELAYUTAHUN 4 ( PKJR )

NAMA KUMPULAN :

ROMAIZI BIN MUHAMAT 671021-04-5003

SAIFUL BASAR BIN SAMAKON 660719-01-5275

ABD LATIFF BIN AHMAD 670602-01-6273

ARIS PADILAH BIN SANI 640407-01-5163

Page 5: Rancangan Pelajaran Harian Bahasa Melayu (PKJR) Tahun 4