Rancangan Pelajaran Harian Bm

6
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN Mata pelajaran : Bahasa Melayu Kelas : 2 Budiman Tarikh : 5 April 2012 Masa : 7.40 pagi 8.40 pagi Bilangan murid : 21 orang Tema : Sihat dan Cerdas Tajuk : Bersenam Menyihatkan Badan Objektif pembelajaran : Pada akhir pelajaran murid dapat: i. memahami dan menggunakan kata adjektif pancaindera dengan betul mengikut konteks. ii. Menyenaraikan kata adjektif pancaindera dan bina ayat. Pengetahuan sedia ada: i. Murid pernah melakukan aktiviti senaman dan berjoging. ii. Murid telah belajar kata adjektif dalam pelajaran yang lepas. Konsep : Bersenam dapat menyihatkan badan. Bahan : Gambar, benda maujud, buku teks, buku aktiviti Nilai : Cergas, sihat, kerjasama, kerajinan Kemahiran : i. Memberikan jawapan yang sesuai dengan soalan yang dikemukakan. ii. Membina ayat berdasarkan perkataan yang diberikan. Langkah/ Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan Aktiviti Guru Aktiviti Murid Set Induksi (5 minit) Kata adjektif pancaindera Menunjukk an gambar dan benda maujud kepda murid. Menyatakan kata adjektif pancaindera pada gambar dan benda maujud yang ditunjukan oleh guru. BBM: -Minyak wangi -Gula-gula -Meja Murid -Gambar -Lagu Strategi: -

description

bahasa malaysia tahun 2

Transcript of Rancangan Pelajaran Harian Bm

Page 1: Rancangan Pelajaran Harian Bm

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Mata pelajaran            : Bahasa Melayu

Kelas                           : 2 Budiman

Tarikh                          : 5 April 2012

Masa                           : 7.40 pagi ― 8.40 pagi

Bilangan murid            : 21 orang

Tema                           : Sihat dan Cerdas

Tajuk                           : Bersenam Menyihatkan Badan

Objektif pembelajaran            : Pada akhir pelajaran murid dapat:

                                      i.        memahami dan menggunakan kata adjektif pancaindera dengan                                                            

                                                 betul mengikut konteks.

                                      ii.        Menyenaraikan kata adjektif pancaindera dan bina ayat.

Pengetahuan sedia ada:

                                      i.        Murid pernah melakukan aktiviti senaman dan berjoging.

                                      ii.        Murid telah belajar kata adjektif dalam pelajaran yang lepas.

Konsep                        : Bersenam dapat menyihatkan badan.

Bahan                          : Gambar, benda maujud, buku teks, buku aktiviti

Nilai                             : Cergas, sihat, kerjasama, kerajinan

Kemahiran                  :

                                     i.         Memberikan jawapan yang sesuai dengan soalan yang                  

                                                dikemukakan.

                                     ii.         Membina ayat berdasarkan perkataan yang diberikan.

Langkah/Masa

Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Pembelajaran

Catatan

Aktiviti Guru Aktiviti MuridSet Induksi(5 minit)

     Kata adjektif pancaindera

     Menunjukkan gambar dan benda maujud kepda murid.

Menyatakan kata adjektif pancaindera pada gambar dan  benda maujud yang ditunjukan oleh guru.

 BBM:-Minyak wangi-Gula-gula-Meja Murid-Gambar-Lagu   Strategi:-Perbincangan seluruh kelas

PerkembanganLangkah 1(15 minit)

Membaca petikan teks “Senamrobik”

Meminta murid membaca petikan teks serta meminta

Murid membaca petikan teks serta

Strategi:-Bercerita secara didik hibur.

Page 2: Rancangan Pelajaran Harian Bm

murid melengkapkan tempat kosong.

melengkapkan tempat kosong dalam teks.

Langkah 2(5 minit)

Membaca petikan teks dengan intonasi yang betul

Meminta murid membaca kembali petikan teks yang telah lengkap dengan intonasi yang betul.

Murid membaca petikan teks dengan intonasi yang betul.

Strategi:-bacaan lancar

Langkah 3(20 minit)

Menyenaraikan kata adjektif pancaindera dan bina ayat

Guru membahagikan murid kepada lima kumpulan. Setiap kumpulan diminta menyenaraikan kata adjektif dalam teks kemudian bina ayat.

Secara berkumpulan murid mencari kata adjektif dalam teks kemudian bina ayat.

BBM:-Petikan teksStrategi:-Cari kata adjektif-Bina ayat

Langkah 4(10 minit)

Melengkapkan ayat.

Meminta murid membuka Buku Aktiviti halaman

Melengkapkan cerita dengan perkataan yang betul.

BBM:-Buku AktivitiStrategi:-Membuat latihan bertulis

Penutup(5 minit)

Penilaian Taksir kefahaman murid dengan menyoal apakah kata adjektif pancaindera

Menyatakan apa itu kata adjektif pancaindera

Strategi:-Penyoalan secara keseluruhan kelas

Page 3: Rancangan Pelajaran Harian Bm

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran/ Kelas Bahasa Malaysia / 2 BahagiaTarikh / Hari 22 Mac 2012 / KhamisDurasi   9.15 – 9.45 pagiBil.Murid 30 orangTema Sihat dan  CerdasTajuk Bersenam Menyihatkan BadanObjektif               Pada akhir pembelajaran, murid dapat :

i.menyebut kata adjektif pancaindera .ii.menulis kata adjektif pancaindera di dalam ayat dengan betul

Standard  Kandungan     5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata dengan betul mengikut  konteks.       

Standard Pembelajaran5.1.1 Memahami dan menggunakan  kata adjektif pancaindera dengan betul mengikut konteks.

Sistem Bahasa    Tatabahasa - Kata adjektifIlmu Pendidikan Kesihatan, Pendidikan JasmaniNilai Murni Kebersihan,Kesihatan, KecergasanKBT KB – Membuat Kesimpulan

Kontekstual  -  MenghungkaitkanBBM Permainan “ Puzzle”,  Teks petikan, lembaran kerja

                Aktiviti pengajaran dan Pembelajaran

Langkah/Masa

Isi Pelajaran

Guru Murid BBM

Set induksi( 5 minit )

1.Guru mengedarkan bahan  untuk permainan ‘Puzzle’.

2. Guru minta murid mencantum

1.Murid  mencantumkan pecahan kad menjadi perkataan.

2.Murid menyebut perkataan yang terbentuk.

Pecahan kad

Page 4: Rancangan Pelajaran Harian Bm

kad menjadi perkataan dan menyebutnya.

3. Bersoaljawab dengan murid tentang perkataan yang telah terbentuk.

3. Murid menjawab soalan secara lisan.

Langkah 1

( 5 minit )

Bacaan Mekanis

1.Guru minta ketua kumpulan mengedarkan kertas petikan teks .

2. Minta murid membaca dan menggariskan kata adjektif yang terdapat dalam petikan.

1.Ketua kumpulan mengedarkan kertas petikan teks kepada semua ahli dalam kumpulannya.

2.Murid membaca petikan  dan menggariskan kata adjektif yang terdapat dalam petikan.

Petikan teks

Langkah 2

(  5 minit )

Menyebut kata adjektifdalam petikan

1.Minta murid sebut kata adjektif yang terdapat dalam petikan.

2.Minta murid menulis kata adjektif yang terdapat dalam petikan di papan tulis.

3.Minta murid lain membaca kuat perkataan  yang ditulis di papan tulis.

1.Murid menyebut kata adjektif yang terdapat dalam petikan.

2.Beberapa orang murid menulis kata adjektif di papan tulis.

3.Murid lain membaca perkataan yang ditulis di papan tulis.

Langkah 3 Menyiapka 1.Guru 1.Murid mendapatkan Lembara

Page 5: Rancangan Pelajaran Harian Bm

( 10 minit )n lembaran kerja

mengedarkan lembaran kerja .

2.Guru menerangkan cara meyiapakan lembaran kerja.

lembaran kerja.

2. Mengisi tempat kosong dengan kata adjektif yang betul.

n kerja

Penutup( 5 minit )

Menyebut kembali kata adjektif yang telah dipelajari

1.Guru bersoal jawab tentang kata adjektif dan minta murid menyebut kembali semua kata adjektif yang telah dipelajari.

1.Murid menyebut kembali semua kata adjektif yang telah dipelajari.

`