Rancangan Pelajaran Harian P1 PF2
-
Upload
isabelle-pathricia -
Category
Documents
-
view
227 -
download
3
description
Transcript of Rancangan Pelajaran Harian P1 PF2
![Page 1: Rancangan Pelajaran Harian P1 PF2](https://reader035.fdokumen.site/reader035/viewer/2022071704/563dbbc6550346aa9ab02d5c/html5/thumbnails/1.jpg)
RANCANGAN PELAJARAN HARIANS E J A R A H TAHUN EMPAT
Disediakan oleh
SITI AMIZAH BINTI AMZA Kumpulan PISMP (SJH) Ambilan Januari 2013
Institut Pendidikan Guru Kampus Rajang96509 Bintangor
INSTITUT PENDIDIKAN GURU KAMPUS RAJANGKM 1 JALAN KJD96509 BINTANGORSARAWAK
![Page 2: Rancangan Pelajaran Harian P1 PF2](https://reader035.fdokumen.site/reader035/viewer/2022071704/563dbbc6550346aa9ab02d5c/html5/thumbnails/2.jpg)
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN (RPH) SEJARAH TAHUN EMPAT
Tarikh (Hari) MasaTahun / KelasBilangan Murid
::::
7 Julai 2015 (Jumaat)0840-0940 360 minit) 4B Cempaka33 Orang
Tema Tajuk Standard Kandungan (SK)Standard Pembelajaran (SP)
::::
SEJARAH AWAL NEGARA3. Zaman Prasejarah3.1 Kehidupan zaman prasejarah3.1.1 Menyatakan maksud sejarah3.1.2 Menyatakan lokasi sejarahK3.1.6 Menyatakan kepentingan menghargai tinggalan sejarah
Objektif Pembelajaran (OP) : Pada akhir pelajaran murid dapat:1. Menyatakan maksud zaman prasejarah dengan tepat2. Menyenaraikan sekurang-kurangnya 2 daripada 3 lokasi prasejarah 3. Menyatakan 3 daripada 5 kepentingan menghargai tinggalan sejarah
Kemahiran Pemikiran Sejarah (KPS)
: Elemen Asas Sejarah Tempat, Peristwa, Tarikh/masa
Elemen Merentas Kurikulum (EMK)
:::
Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK)Nilai Murni : Bekerjasama, keberanianAplikasi TKP : Interpersonal, verbal-linguistik, kecerdasan ruang, kecerdasan visualKemahiran Berfikir : Menjana idea
Penilaian PdP :
Bahan Bantu Belajar (BBB)
:::::
BatuPingganKad ManilaGamPapan tulis
![Page 3: Rancangan Pelajaran Harian P1 PF2](https://reader035.fdokumen.site/reader035/viewer/2022071704/563dbbc6550346aa9ab02d5c/html5/thumbnails/3.jpg)
PROSEDUR PELAKSANAAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
LANGKAH ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARANDAN PEMBELAJARAN
KAEDAH / TEKNIK / BBM / EMK / KPS
Set Induksi(5 minit)
Bahan maujud: Alat-alatan digunakan dalam kehidupan seharian Pelbagai jenis dan bentuk alat-alatan Pelbagai kegunaan alat-alatan
Tajuk : Zaman Prasejarah
Isi Pelajaran: Maksud zaman prasejarah Lokasi zaman prasejarah Kepentingan menghargai tinggalan sejarah
1. Guru menggunakan quiet signal untuk memastikan semua murid memberi tumpuan dan perhatian.
2. Guru menunjukkan bahan maujud kepada murid-murid.
3. Murid-murid diminta menyatakan apa yang mereka fahami melalui bahan maujud tersebut Apakah yang anda faham mengenai
alat-alatan tersebut?
4. Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pelajaran dan seterusnnya memperkenalkan tajuk pelajaran.
KAEDAH/TEKNIKTeknik soal jawab
BBBBahan maujud (pinggan, batu)
EMKTMKNM - Nilai Bekerjasama dan keberanianTKP - Kecerdasan visual dan InterpersonalKBF- Menjana idea
KPSElemen Asas SejarahTempat, peristiwa, masa/tarikh
![Page 4: Rancangan Pelajaran Harian P1 PF2](https://reader035.fdokumen.site/reader035/viewer/2022071704/563dbbc6550346aa9ab02d5c/html5/thumbnails/4.jpg)
Langkah 1(25 minit)
MAKSUD ZAMAN PRASEJARAHa. Maksud Zaman Prasejarah
Zaman prasejarah ialah zaman manusia belum mempunyai tulisan
Prasejarah dibahagikan kepada empat zaman utama iaitu:- Zaman Paleolitik (40 000 ribu tahun dahulu)- Zaman Mesolitik (10 000 ribu tahun dahulu)- Zaman Neolitik (5 000 ribu tahun dahulu)- Zaman Logam (2 500 ribu tahun dahulu)
LOKASI ZAMAN PRASEJARAHa. Zaman Logam
Sungai Tembeling, Pahang Lembah Bernam, Selangor Gua Harimau, Perak
b. Zaman Neolitik Bukit Tengkorak, Sabah Gua Cha, Kelantan Gua Badak, Perak
c. Zaman Mesolitik Jenderam Hilir, Selangor Gua Madai, Sabah Gua Kepah, Seberang Prai
d. Zaman Paleolitik Kota Tampan, Perak Tingkayu, Sabah Gua Niah, Sarawak
1. Guru menerangkan isi pelajaran bagi standard pembelajaran 3.1.1 menggunakan kad
2. Murid mendengar penerangan guru sambil mencatat isi-isi penting dalam buku nota.
3. Guru menerangkan 3 Elemen Asas Sejarah iaitu tempat, peristiwa dan tarikh/ masa
4. Guru menilai tahap penguasaan murid terhadap standard pembelajaran 3.1.1 melalui soalan-soalan kuiz seperti berikut:
a) Apakah maksud zaman prasejarah?b) Nyatakan 4 zaman prasejarah utama?c) Nyatakan jangka masa keempat-
empat zaman prasejarah tersebut?
5. Guru menerangkan isi pelajaran 3.1.2 dengan bantuan peta
6. Murid dibahagikan kepada 6 kumpulan yang terdiri daripada 5 atau 6 orang
7. Setiap kumpulan dibekalkan dengan sehelai kad manila dan gam
8. Setiap kumpulan dikehendaki melekatkan senarai lokasi-lokasi zaman prasejarah pada kad manila tersebut
9. Wakil setiap kumpulan membentangkan hasil kerja kumpulan di hadapan kelas
KAEDAH/TEKNIKKaedah peneranganKaedah perbincanganKuiz
BBBPetaKad ManilaGam
EMKTMKNM - Keberanian, bekerjasamaTKP - verbal linguistik
KPS Elemen Asas Sejarahtempat, peristiwa dan tarikh/masa
![Page 5: Rancangan Pelajaran Harian P1 PF2](https://reader035.fdokumen.site/reader035/viewer/2022071704/563dbbc6550346aa9ab02d5c/html5/thumbnails/5.jpg)
Langkah 2(25 minit)
KEPENTINGAN MENGHARGAI TINGGALAN SEJARAH Menghargai masa lalu Dapat memahami sejarah awal negara kita Dapat memberi panduan dan teladan kepada manusia
masa kini untuk menjalani kehidupan harian Dapat memberi manfaat dari sudut pelancongan Dapat memupuk semangat menghargai warisan negara
kita
1. Guru meminta semua murid berdiri
2. Setiap murid diminta untuk memberikan pendapat tentang kepentingan menghargai tinggalan sejarah
3. Pendapat murid akan ditulis di papan tulis
4. Murid yang berjaya memberikan pendapat akan dibenarkan duduk
5. Guru mengaitkan semua pendapat murid-murid dan memperkenalkan tajuk
6. Guru menerangkan kepentingan menghargai tinggalan sejarah dengan bantuan gambar
AKTIVITI
KAEDAH/TEKNIKKaedah Penerangan, Sumbang Saran
BBBPapan tulis
EMKTMKNM - Nilai bekerjasama dan keberanianTKP - Kecerdasan Verbal linguistik, kecerdasan interpersonalKBF - Menjana idea
KPSElemen Asas SejarahTempat, peristiwa, tarikh/masa
Penutup(5 minit)
1. Penutup Kognitif
IsI kandungan Pelajaran 1 Maksud zaman prasejarah Lokasi zaman prasejarah Kepentingan menghargai tinggalan sejarah
2. Penutup Sosial Perasaan pencapaian Peneguhan positif Membuat perkaitan Perasaan ingin tahu
1. Guru dan pelajar merumuskan isi pelajaran yang telah dipelajari
2. Guru menimbulkan perasaan pencapaian murid dan memberikan peneguhan positif
3. Guru mengaitkan pelajaran hari ini dengan pelajaran yang akan datang.
KAEDAH/TEKNIKKaedah Penerangan, Kaedah Soal Jawab
EMKTMKNM – Kerajinan dan bertanggungjawab
![Page 6: Rancangan Pelajaran Harian P1 PF2](https://reader035.fdokumen.site/reader035/viewer/2022071704/563dbbc6550346aa9ab02d5c/html5/thumbnails/6.jpg)
Disemak oleh Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia
Tandatangan :Nama :Tarikh :
Disahkan oleh Guru Besar
Tandatangan :Nama :Tarikh :