Rancangan Pelajaran Harian (Promosi )

11
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN (RPH) MATA PELAJARAN : Perdagangan TINGKATAN : 5 Sains Sosial 2 MASA : 8.00 hingga 9.00 pagi BILANGAN PELAJAR : 62 Orang TEMA / TAJUK : Promosi SUBTAJUK : Jenis-jenis promosi ARAS : Sederhana OBJEKTIF : Di akhir pengajaran, pelajar dapat: 1. Mengenal pasti empat jenis promosi 2. Mencirikan pengiklanan dan promosi jualan 3. Mengenalpasti kelebihan dan kekurangan publisiti dan jualan terus PENGETAHUAN SEDIA ADA : Pelajar mengetahui adanya promosi digunakan oleh peniaga untuk menarikperhatian dan minat pembeli agar membeli barangan yang dijual. PENDEKATAN : Masteri STRATEGI : Berpusatkan guru, pelajar dan bahan alat bantu mengajar. KAEDAH : Penerangan, soal jawab dan aktiviti. ALAT BANTU MENGAJAR (ABM) : Koswer ( power point ), Replika pokok, Katalog / risalah promosi, Keratan akhbar dan Lembaran aktiviti. NILAI MURNI : Kerjasama, hormat-menghormati, jujur KBKK ` : Menjana idea, mengenal pasti, mencirikan

Transcript of Rancangan Pelajaran Harian (Promosi )

Page 1: Rancangan Pelajaran Harian (Promosi )

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN (RPH)

MATA PELAJARAN : Perdagangan

TINGKATAN : 5 Sains Sosial 2

MASA : 8.00 hingga 9.00 pagi

BILANGAN PELAJAR : 62 Orang

TEMA / TAJUK : Promosi

SUBTAJUK : Jenis-jenis promosi

ARAS : Sederhana

OBJEKTIF : Di akhir pengajaran, pelajar dapat:

1. Mengenal pasti empat jenis promosi2. Mencirikan pengiklanan dan promosi jualan3. Mengenalpasti kelebihan dan kekurangan publisiti dan jualan

terus

PENGETAHUAN SEDIA ADA : Pelajar mengetahui adanya promosi digunakan oleh peniaga untuk menarikperhatian dan minat pembeli agar membeli barangan

yang dijual.

PENDEKATAN : Masteri

STRATEGI : Berpusatkan guru, pelajar dan bahan alat bantu mengajar.

KAEDAH : Penerangan, soal jawab dan aktiviti.

ALAT BANTU MENGAJAR (ABM) : Koswer ( power point ), Replika pokok, Katalog / risalah promosi, Keratan akhbar dan Lembaran aktiviti.

NILAI MURNI : Kerjasama, hormat-menghormati, jujur

KBKK ` : Menjana idea, mengenal pasti, mencirikan

Page 2: Rancangan Pelajaran Harian (Promosi )

AKTIVITI RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

Langkah &Masa

Isi Pelajaran / Kandungan

Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Strategi/ Kaedah/Nilai/ABM/KBKKAktiviti Guru Aktiviti Pelajar

Set induksi(10 minit)

Permulaan

Aktiviti 1Aktiviti Uji Minda

1.Guru memberikan salam dan bertanya khabar kepada pelajar

2. Guru mengimbas kembali tajuk lepas dan mengaitkan dengan tajuk yang akan dipelajari

1. Guru mengedarkan kertas aktiviti kepada setiap pelajar untuk mencari istilah tersembunyi berkaitan tajuk pengajaran hari ini.

2. Guru meminta pelajar mencari istilah yang tersembunyi di dalam kertas aktiviti yang telah diberi.

3. Guru mengaitkan istilah tersebut dengan pengajaran hari ini.

1. Pelajar menjawab salam.

2. Pelajar mendengar penerangan yang disampaikan oleh guru.

1. Setiap pelajar menerima kertas aktiviti .

2. Pelajar mencari istilah tersebut di dalam kertas aktiviti yang telah diberi.

3. Pelajar mendengar penerangan daripada guru

Strategi:Berpusatkan guru, pelajar dan bahan.

Kaedah:-

Nilai :Kerjasama, hormat-menghormati, jujur

ABM :Kertas aktivitiKad manila

KBKK:Berfikir menjana idea

Page 3: Rancangan Pelajaran Harian (Promosi )

Langkah 1( 10 minit)

Jenis-jenis promosi

1.Pengiklanan ( I)2.Promosi jualan (p)3.Publisiti (P)4.Jualan terus(J)

Akronim - IPPJ

1.Guru menerangkan terdapat empat jenis promosi yang digunakan oleh peniaga atau syarikat untuk memperkenalkan dan meningkatkan jualan keluarannya.

2. Guru memperkenalkan teknik mengingat akronim untuk memudahkan pelajar mengingat kesemua jenis promosi tersebut.

1. Pelajar mengingat empat jenis promosi yang telah diterangkan oleh guru menggunakan kaedah mengingat akronim.

2. Pelajar cuba mengaplikasikan akronim yang diajar oleh guru.

Strategi :Berpusatkan guru

Kaedah :Penerangan

Nilai:Kerjasama, hormat-menghormati, jujur

ABM:Paparan power point

KBKK :Mengelaskan

Langkah 2(15minit)

Aktiviti 2 :

Aktiviti mengenalpasti gambar

1. Aktiviti seterusnya guru akan memberi kan beberapa jenis gambar di hadapan.

2 .Guru akan meminta para pelajar agar mengenal pasti apakah jenis-jenis promosi bagi gambar tersebut.

3. Guru menyemak jawapan yang diberikan pelajar.

1 .Pelajar akan ke hadapan dan melekatkan jenis-jenis promosi pada gambar yang tepat.

2 .Pelajar bersama-sama guru menyemak jawapan.

Strategi:Berpusatkan pelajar

Kaedah:Soal jawab

Nilai:Kerjasama, hormat-menghormati, jujur

ABM:Power pointGambar

KBKK:Mengenal pasti

Page 4: Rancangan Pelajaran Harian (Promosi )

Langkah 3(15 minit)

Mencirikan pengiklanan dan promosi jualan

Mengenal pasti kelebihan dan kekurangan publisiti dan jualan terus

1. Guru memberikan penerangan mengenai ciri-ciri pengiklanan dan promosi jualan berpandukan bahan bantu mengajar berbentuk replika pokok yang mana terdapat isi-isi penting pada bahagian daunnya.

2. Guru memberikan penerangan kelebihan dan kekurangan publisiti dan jualan terus berpandukan bahan bantu mengajar berbentuk replika pokok yang mana terdapat isi-isi penting pada bahagian daunnya.

1 .Pelajar mendengar penjelasan guru mengenai ciri-ciri bagi pengiklanan dan promosi jualan

2 .Pelajar mendengar penjelasan guru kelebihan dan kekurangan publisiti dan jualan terus

Strategi:Berpusatkan guru, Bahan ABM

Kaedah :penerangan

Nilai:Kerjasama, hormat-menghormati, jujur

ABM:Replika pokokPower point

KBKK:Mencirikan

Pengukuhan(20 minit )

Aktiviti 3 :“Hang man”

1.Guru akan memberikan pernyataan mengenai sesuatu perkara.

1.Pelajar mendengar arahan dari guru.

Strategi:Berpusatkan guru dan pelajar Kaedah :Soal jawab

Page 5: Rancangan Pelajaran Harian (Promosi )

Aktiviti 4:Latihan Kendiri

2.Guru akan menyediakan beberapa kotak untuk pelajar meneka dan mengisikan huruf di dalamnya supaya menjadikan suatu ciri bagi jenis promosi mengikut pernyataan yang diberikan.

3.Bagi kumpulan yang tidak dapat memberikan huruf yang tepat atau memberikan jawapan yang tepat dalam beberapa saat yang telah ditentukan mereka dianggap tidak berjaya dan diteruskan oleh kumpulan berikutnya.

4. Bagi kumpulan yang dapat memberi jawapan dengan tepat dianggap pemenang.

1.Guru mengedarkan soalan latihan kendiri bagi setiap pelajar.

2.Pelajar duduk secara berkumpulan.

3.Setiap kumpulan perlu bekerjasama untuk mencari huruf yang sesuai dan memberikan jawapan yang tepat.

1.Setiap pelajar menerima kertas soalan kendiri.

Nilai:Kerjasama, hormat-menghormati, jujur

ABM:Kertas lembaranKatalogRisalah IklanSoalan latihanGunting, gam dan Sehelai kertas

KBKK:Menjana idea

Page 6: Rancangan Pelajaran Harian (Promosi )

Aktiviti 5 :Merekacipta Promosi

2.Guru meminta pelajar menjawab setiap soalan yang telah diberikan.

3.Guru memanggil beberapa orang pelajar untuk menjawab soalan tersebut.

4.Guru membincangkan jawapan bersama-sama pelajar.

5.Guru memberikan peneguhan positif pada pelajar yang mendapat jawab soalan dengan betul.

1.Guru akan mengedarkan katalog, risalah, iklan, gunting, gam dan sehelai kertas kepada setiap kumpulan.

2.Guru akan meminta setiap ahli kumpulan berfikir untuk mencipta satu jenis promosi dari bahan yang telah diedarkan

2.Pelajar menjawab soalan yang telah diberikan oleh guru.

3.Pelajar yang disebut namanya oleh guru bangun dan memberikan jawapan.

1.Setiap kumpulan pelajar akan menerima bahan-bahan yang akan diedarkan oleh guru.

2.Pelajar akan mendengar arahan yang disampaikan oleh guru.

Page 7: Rancangan Pelajaran Harian (Promosi )

Aktiviti 6 : Ragam Lakonan Promosi

kepada mereka.

3.Kumpulan yang menunjukkan hasil yang kreatif dan menarik akan dipilih sebagai pemenang.

1.Daripada jenis promosi yang telah dipilih dan dicipta oleh pelajar tadi, mereka di dalam kumpulan perlu melakonkan situasi dengan menggunakan jenis promosi yang telah dipilih.

2.Guru akan menilai lakonan yang menarik dan bersesuaian dengan jenis promosi mereka.

3.Ahli kumpulan akan bekerjasama bagi mencipta sesuatu yang memperlihatkan suatu jenis promosi.

1.Pelajar di dalam kumpulan memikirkan cara untuk membuat simulasi (lakonan) bersama ahli kumpulan masing-masing.

2.Pelajar ke hadapan dan melakonkan jenis promosi yang telah dipilih.

Penutup(5minit)

Rumusan 1.Guru bertanya kepada pelajar adakah mereka seronok dengan pengajaran dan pembelajaran pada hari ini.

2.Guru merumuskan pelajaran hari ini.

1.Pelajar memberikan maklum balas daripada pertanyaan guru tersebut

2.Pelajar mendengar rumusan daripada guru.

Strategi:Berpusatkan pelajar

Kaedah :Sumbangsaran

Nilai :Kerjasama, hormat-menghormati, jujur

ABM:-KBKK:Membuat rumusan

Page 8: Rancangan Pelajaran Harian (Promosi )

Refleksi guru :

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Refleksi pelajar :

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________