RANCANGAN PENGAJARAN bm.docx
-
Upload
robeah-salman -
Category
Documents
-
view
344 -
download
4
Transcript of RANCANGAN PENGAJARAN bm.docx
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata pelajaran : Bahasa MalaysiaTahun : 4 UPM Masa : 8.15 hingga 9.15 pagiTarikh : 23.03.2015Hari : IsninBilangan murid : 36 orangUnit : 8. Hidup SihatTajuk : Zat Makanan.
Standard Kandungan:1.4Bertutur, berbual dan menyatakan permintaan tentang sesuatu perkara daripada pelbagai sumber dalam situasi formal dan tidak formal secara bertatasusila.
Standard Pembelajaran:1.4.4Menyatakan permintaan tentang sesuatu perkara dengan betul menggunakan kata, ayat dan bahasa badan yang sesuai secara bertatasusila.
Objektif:Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat:menyatakan sekurang-kurangnya 4 permintaan menggunakan kata perintah, tolong dan minta.melengkapkan teks dengan menggunakan ayat permintaan.
Sistem BahasaKosa kata : tolong, minta.Tatabahasa : Kata perintah
Pengisian kurikulumIlmu : Pendidikan Kesihatan Nilai : Menjaga kesihatan diri
Kemahiran Berfikir (KBKK)Kemahiran meramal Kecerdasan pelbagaia.Interpersonalb. Verbal linguistik
Elemen Merentasi KurikulumKreatif dan Inovatif
Bahan bantu mengajar (BBM)Kad imbasan gambar dan perkataan ( Zat Makanan)Gambar puzzel ( Bahan Manipulatif)Buku teks muka surat 35.
Pengetahuan sedia adaMurid mengetahui tentang makanan berkhasiat dan kata perintah.
LANGKAH PENGAJARAN DAN PEMBELAJARANMASALANGKAHISI KANDUNGANAKTIVITIMEDIA PENGAJARAN
8.15 - 8.20Set InduksiMenyusun puzzle
1. Gambar apakah yang kamu perolehi?2. Apakah kebaikan makanan tersebut?Murid diberikan puzzle gambar makanan1. Murid berada dalam kumpulan.2. Murid menyusun puzzle tersebut.3. Murid disoal tentang hasil kerja mereka.Puzzle :Makanan berkhasiat
8.20 8.30 Langkah 1Membaca teks1. Apakah zat makanan yang dipaparkan?2. Apakah khasiat yang diperoleh daripada zat makanan protein dan lemak?
Murid meneliti carta dan membaca teks1. Murid disoal tentang carta.2. Murid membaca teks.3. Murid disoal tentang teks untuk menambah pemahaman mereka.Media : Buku Teks
8.30-8.40Langkah 2Kata Perintah1. tolong2. minta
Murid melengkapkan teks dengan kata perintah tolong dan minta.1. Murid disoal tentang kata perintah.2. Murid diberi penerangan tentang kata perintah tolong dan minta.3. Murid melengkapkan teks dengan kata perintah yang sesuai.4. Murid dipilih secara rawak untuk membacakan ayat yang telah dibina.Media (kad manila) :1. penerangan tentang kata perintah tolong dan minta
8.40-9.00Langkah 3Perbualan menggunakan kata perintah
Aktiviti Kumpulan :1. Murid dibahagikan kepada lima kumpulan.2. Ketua kumpulan mengambil sampul surat dari guru.3. Apabila guru sebut MULA, maka setiap kumpulan diminta membina ayat menggunakan kata perintah yang dipelajari berdasarkan situasi di dalam sampul.4. Wakil kumpulan membentangkan hasil perbincangan kumpulan.
Bahan Manipulatif :1. Puzzel gambar.2. Puzzel huruf.
9.00-9.10Langkah 4Latihan Bertulis1. Membina 4 ayat menggunakan kata perintah tolong dan minta.2. Pemulihan/Pengayaan
Aktiviti Menulis :1. Murid menyalin ayat yang dibina hasil aktiviti kumpulan2. Pengayaan : Murid melengkapkan ayat dengan kata perintah yang betul.Lembaran Kerja :
9.10-9.15PenutupKesimpulan1.Penegasan tentang kata perintah2. Penegasan tentang zat makanan.
1.Murid menyatakan tentang penggunaan kata perintah tolong dan minta.
2.Murid menyatakan tentang zat makanan.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata pelajaran : Bahasa Malaysia Tahun : 4 UPM Masa : 10.05 pagi hingga 9.15 pagiTarikh : 24.03.2015Hari : SelasaBilangan murid : 36 orangUnit : 8. Hidup SihatTajuk : Durian Belanda.
Standard Kandungan:5.1Memahami dan menggunakan golongan kata dengan betul mengikut konteks.
Standard Pembelajaran:5.1.5Memahami dan menggunakan kata adjektif sifatan dan perasaan dengan betul mengikut konteks
Objektif:Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat: menyatakan sekurang-kurangnya 5 kata adjektif sifatan berkaitan durian belanda. menyenaraikan sekurang-kurangnya 5 kata adjektif perasaan yang terdapat dalam teks Durian Belanda. melengkapkan 10 ayat dengan kata adjektif sifatan dan perasaan dengan betul.
Sistem BahasaKosa kata : lading, unikTatabahasa : Kata adjektif
Pengisian kurikulumIlmu : Pendidikan Kesihatan Nilai : Menjaga kesihatan diri
Kemahiran Berfikir (KBKK)Kemahiran mengkategoriKecerdasan pelbagaia.Interpersonalb. Verbal linguistik
Elemen Merentasi KurikulumKreatif dan Inovatif
Bahan bantu mengajar (BBM) Kad imbasan gambar ( Buah durian belanda) Buah durian belanda ( Bahan Manipulatif) Buku teks muka surat 37.
Pengetahuan sedia adaMurid mengetahui tentang buah-buahan tempatan dan kata adjektif.
LANGKAH PENGAJARAN DAN PEMBELAJARANMASALANGKAHISI KANDUNGANAKTIVITIMEDIA PENGAJARAN
10.05 - 10.10Set InduksiBuah apakah ini?
1. Siapakah yang pernah melihat buah ini?2. Apakah nama buah ini?Murid ditunjukkan buah durian belanda.1. Murid disoal tentang buah.2. Guru mengaitkan dengan tajuk pelajaran hari ini.Buah durian belanda
10.10-10.20 Langkah 1Membaca teks1. Apakah yang dimaksudkan dengan ladang?2. Apakah keunikan buah durian belanda?3. Apakah khasiat buah ini?Murid membaca teks1. Murid membaca teks.2. Murid disoal tentang teks untuk menambah pemahaman mereka.Media : Buku Teks
10.20-10.30Langkah 2Kata Adjektif
Kata adjektif sifatan Kata adjektif perasaanMurid mengkategorikan kata adjektif.1. Murid diterangkan tentang kata adjektif sifatan dan perasaan.2. Murid membaca perkataan berkaitan kata adjektif yang dipaparkan.3. Murid dipilih secara rambang untuk mengkategorikan kata adjektif yang disenaraikan.Media (kad manila) :1. penerangan tentang kata adjektif sifatan dan perasaan.
10.30-10.50Langkah 3Aktiviti Kumpulan
Mengkategorikan maklumat mengikut kata adjektif sifatan buah durian belanda Kata adjektif perasaan teks Durian Belanda
Aktiviti Kumpulan :1. Murid dibahagikan kepada enam kumpulan.2. Penerangan tentang aktiviti diberikan oleh guru..3. Setiap kumpulan diminta mengkategori maklumat tentang kata adjektif sifatan dan perasaan.4. Wakil kumpulan membentangkan hasil perbincangan kumpulan.Bahan Manipulatif :1. Kad Manila.2. Gambar buah durian belanda.
10.50-11.00Langkah 4Latihan Bertulis1. Melengkapkan 10 ayat dengan kata adjektif yang betul2. Pengayaan Bina ayat menggunakan kata adjektif sifatan dan perasaan.
Aktiviti Menulis :1. Murid menyiapkan latihan melengkapkan ayat yang diberi2. Pengayaan : Murid membina ayat dengan kata adjektif yang diberikan.Lembaran Kerja :
11.00-11.05PenutupKesimpulan1.Soal jawab tentang kata adjektif sifatan dan perasaan
1.Murid ditekankan tentang kata adjektif sifatan dan perasaan.
.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata pelajaran : Bahasa Malaysia Tahun : 4 UKM Masa : 10.05 pagi hingga 11.05 pagiTarikh : 25.03.2015Hari : RabuBilangan murid : 34 orangUnit : 8. Hidup SihatTajuk : Zat Makanan.
Standard Kandungan:1.4Bertutur, berbual dan menyatakan permintaan tentang sesuatu perkara daripada pelbagai sumber dalam situasi formal dan tidak formal secara bertatasusila.
Standard Pembelajaran:1.4.4Menyatakan permintaan tentang sesuatu perkara dengan betul menggunakan kata, ayat dan bahasa badan yang sesuai secara bertatasusila.Objektif:Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat:menyatakan sekurang-kurangnya 4 permintaan menggunakan kata perintah, tolong dan minta.melengkapkan teks dengan menggunakan ayat permintaan.
Sistem BahasaKosa kata : tolong, minta.Tatabahasa : Kata perintah
Pengisian kurikulumIlmu : Pendidikan Kesihatan Nilai : Menjaga kesihatan diri
Kemahiran Berfikir (KBKK)Kemahiran meramal Kecerdasan pelbagaia.Interpersonalb. Verbal linguistik
Elemen Merentasi KurikulumKreatif dan Inovatif
Bahan bantu mengajar (BBM)Kad imbasan gambar dan perkataan ( Zat Makanan)Gambar puzzel ( Bahan Manipulatif)Buku teks muka surat 35.
Pengetahuan sedia adaMurid mengetahui tentang makanan berkhasiat dan kata perintah.
LANGKAH PENGAJARAN DAN PEMBELAJARANMASALANGKAHISI KANDUNGANAKTIVITIMEDIA PENGAJARAN
10.05 - 10.10Set InduksiMenyusun puzzle
1. Gambar apakah yang kamu perolehi?2. Apakah kebaikan makanan tersebut?Murid diberikan puzzle gambar makanan1. Murid berada dalam kumpulan.2. Murid menyusun puzzle tersebut.3. Murid disoal tentang hasil kerja mereka.Puzzle :Makanan berkhasiat
10.10 10.20 Langkah 1Membaca teks1. Apakah zat makanan yang dipaparkan?2. Apakah khasiat yang diperoleh daripada zat makanan protein dan lemak?
Murid meneliti carta dan membaca teks1. Murid disoal tentang carta.2. Murid membaca teks.3. Murid disoal tentang teks untuk menambah pemahaman mereka.Media : Buku Teks
10.20-10.30Langkah 2Kata Perintah3. tolong4. minta
Murid melengkapkan teks dengan kata perintah tolong dan minta.1. Murid disoal tentang kata perintah.2. Murid diberi penerangan tentang kata perintah tolong dan minta.3. Murid melengkapkan teks dengan kata perintah yang sesuai.4. Murid dipilih secara rawak untuk membacakan ayat yang telah dibina.
Media (kad manila) :1. penerangan tentang kata perintah tolong dan minta
10.30-10.50Langkah 3Perbualan menggunakan kata perintah
Aktiviti Kumpulan :1. Murid dibahagikan kepada lima kumpulan.2. Ketua kumpulan mengambil sampul surat dari guru.3. Apabila guru sebut MULA, maka setiap kumpulan diminta membina ayat menggunakan kata perintah yang dipelajari berdasarkan situasi di dalam sampul.4. Wakil kumpulan membentangkan hasil perbincangan kumpulan.Bahan Manipulatif :3. Puzzel gambar.4. Puzzel huruf.
10.50-11.00Langkah 4Latihan Bertulis3. Membina 4 ayat menggunakan kata perintah tolong dan minta.4. Pemulihan/Pengayaan
Aktiviti Menulis :1. Murid menyalin ayat yang dibina hasil aktiviti kumpulan2. Pengayaan : Murid melengkapkan ayat dengan kata perintah yang betul.Lembaran Kerja :
11.00-11.05PenutupKesimpulan1.Penegasan tentang kata perintah2. Penegasan tentang zat makanan.
1.Murid menyatakan tentang penggunaan kata perintah tolong dan minta.
2.Murid menyatakan tentang zat makanan.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata pelajaran : Bahasa Malaysia Tahun : 4 UKM Masa : 11.05 pagi hingga 12.05 tengah hariTarikh : 27.03.2015Hari : JumaatBilangan murid : 34 orangUnit : 8. Hidup SihatTajuk : Durian Belanda.
Standard Kandungan:5.1Memahami dan menggunakan golongan kata dengan betul mengikut konteks.
Standard Pembelajaran:5.1.5Memahami dan menggunakan kata adjektif sifatan dan perasaan dengan betul mengikut konteks
Objektif:Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat: menyatakan sekurang-kurangnya 5 kata adjektif sifatan berkaitan durian belanda. menyenaraikan sekurang-kurangnya 5 kata adjektif perasaan yang terdapat dalam teks Durian Belanda. melengkapkan 10 ayat dengan kata adjektif sifatan dan perasaan dengan betul.
Sistem BahasaKosa kata : lading, unikTatabahasa : Kata adjektif
Pengisian kurikulumIlmu : Pendidikan Kesihatan Nilai : Menjaga kesihatan diri
Kemahiran Berfikir (KBKK)Kemahiran mengkategoriKecerdasan pelbagaia.Interpersonalb. Verbal linguistik
Elemen Merentasi KurikulumKreatif dan Inovatif
Bahan bantu mengajar (BBM) Kad imbasan gambar ( Buah durian belanda) Buah durian belanda ( Bahan Manipulatif) Buku teks muka surat 37.
Pengetahuan sedia adaMurid mengetahui tentang buah-buahan tempatan dan kata adjektif.
LANGKAH PENGAJARAN DAN PEMBELAJARANMASALANGKAHISI KANDUNGANAKTIVITIMEDIA PENGAJARAN
11.05 - 11.10Set InduksiBuah apakah ini?
1. Siapakah yang pernah melihat buah ini?2. Apakah nama buah ini?Murid ditunjukkan buah durian belanda.1. Murid disoal tentang buah.2. Guru mengaitkan dengan tajuk pelajaran hari ini.Buah durian belanda
11.10-11.20 Langkah 1Membaca teks1. Apakah yang dimaksudkan dengan ladang?2. Apakah keunikan buah durian belanda?3. Apakah khasiat buah ini?
Murid membaca teks1. Murid membaca teks.2. Murid disoal tentang teks untuk menambah pemahaman mereka.Media : Buku Teks
11.20-11.30Langkah 2Kata Adjektif
Kata adjektif sifatan Kata adjektif perasaanMurid mengkategorikan kata adjektif.1. Murid diterangkan tentang kata adjektif sifatan dan perasaan.2. Murid membaca perkataan berkaitan kata adjektif yang dipaparkan.3. Murid dipilih secara rambang untuk mengkategorikan kata adjektif yang disenaraikan.
Media (kad manila) :1. penerangan tentang kata adjektif sifatan dan perasaan.
11.30-11.50Langkah 3Aktiviti Kumpulan
Mengkategorikan maklumat mengikut kata adjektif sifatan buah durian belanda Kata adjektif perasaan teks Durian Belanda
Aktiviti Kumpulan :1. Murid dibahagikan kepada enam kumpulan.2. Penerangan tentang aktiviti diberikan oleh guru..3. Setiap kumpulan diminta mengkategori maklumat tentang kata adjektif sifatan dan perasaan.4. Wakil kumpulan membentangkan hasil perbincangan kumpulan.Bahan Manipulatif :5. Kad Manila.6. Gambar buah durian belanda.
11.50-12.00Langkah 4Latihan Bertulis5. Melengkapkan 10 ayat dengan kata adjektif yang betul6. Pengayaan Bina ayat menggunakan kata adjektif sifatan dan perasaan.
Aktiviti Menulis :1. Murid menyiapkan latihan melengkapkan ayat yang diberi2. Pengayaan : Murid membina ayat dengan kata adjektif yang diberikan.Lembaran Kerja :
12.00-12.05PenutupKesimpulan1.Soal jawab tentang kata adjektif sifatan dan perasaan
1.Murid ditekankan tentang kata adjektif sifatan dan perasaan.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata pelajaran : Bahasa Malaysia Tahun : 4 UPM Masa : 8.15 hingga 9.15 pagiTarikh : 30.03.2015Hari : IsninBilangan murid : 36 orangUnit : 8. Hidup SihatTajuk : Zat Makanan.
Standard Kandungan:1.4Bertutur, berbual dan menyatakan permintaan tentang sesuatu perkara daripada pelbagai sumber dalam situasi formal dan tidak formal secara bertatasusila.
Standard Pembelajaran:1.4.4Menyatakan permintaan tentang sesuatu perkara dengan betul menggunakan kata, ayat dan bahasa badan yang sesuai secara bertatasusila.
Objektif:Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat:menyatakan sekurang-kurangnya 4 permintaan menggunakan kata perintah, tolong dan minta.melengkapkan teks dengan menggunakan ayat permintaan.
Sistem BahasaKosa kata : tolong, minta.Tatabahasa : Kata perintah
Pengisian kurikulumIlmu : Pendidikan Kesihatan Nilai : Menjaga kesihatan diri
Kemahiran Berfikir (KBKK)Kemahiran meramal Kecerdasan pelbagaia.Interpersonalb. Verbal linguistikElemen Merentasi KurikulumKreatif dan Inovatif
Bahan bantu mengajar (BBM)Kad imbasan gambar dan perkataan ( Zat Makanan)Gambar puzzel ( Bahan Manipulatif)Buku teks muka surat 35.
Pengetahuan sedia adaMurid mengetahui tentang makanan berkhasiat dan kata perintah.
LANGKAH PENGAJARAN DAN PEMBELAJARANMASALANGKAHISI KANDUNGANAKTIVITIMEDIA PENGAJARAN
8.15 - 8.20Set InduksiMenyusun puzzle
1. Gambar apakah yang kamu perolehi?2. Apakah kebaikan makanan tersebut?Murid diberikan puzzle gambar makanan1. Murid berada dalam kumpulan.2. Murid menyusun puzzle tersebut.3. Murid disoal tentang hasil kerja mereka.Puzzle :Makanan berkhasiat
8.20 8.30 Langkah 1Membaca teks1. Apakah zat makanan yang dipaparkan?2. Apakah khasiat yang diperoleh daripada zat makanan protein dan lemak?
Murid meneliti carta dan membaca teks1. Murid disoal tentang carta.2. Murid membaca teks.3. Murid disoal tentang teks untuk menambah pemahaman mereka.Media : Buku Teks
8.30-8.40Langkah 2Kata Perintah1. tolong2. minta
Murid melengkapkan teks dengan kata perintah tolong dan minta.1. Murid disoal tentang kata perintah.2. Murid diberi penerangan tentang kata perintah tolong dan minta.3. Murid melengkapkan teks dengan kata perintah yang sesuai.4. Murid dipilih secara rawak untuk membacakan ayat yang telah dibina.
Media (kad manila) :1. penerangan tentang kata perintah tolong dan minta
8.40-9.00Langkah 3Perbualan menggunakan kata perintah
Aktiviti Kumpulan :1. Murid dibahagikan kepada lima kumpulan.2. Ketua kumpulan mengambil sampul surat dari guru.3. Apabila guru sebut MULA, maka setiap kumpulan diminta membina ayat menggunakan kata perintah yang dipelajari berdasarkan situasi di dalam sampul.4. Wakil kumpulan membentangkan hasil perbincangan kumpulan.Bahan Manipulatif :3. Puzzel gambar.4. Puzzel huruf.
9.00-9.10Langkah 4Latihan Bertulis1. Membina 4 ayat menggunakan kata perintah tolong dan minta.2. Pemulihan/Pengayaan
Aktiviti Menulis :1. Murid menyalin ayat yang dibina hasil aktiviti kumpulan2. Pengayaan : Murid melengkapkan ayat dengan kata perintah yang betul.Lembaran Kerja :
9.10-9.15PenutupKesimpulan1.Penegasan tentang kata perintah2. Penegasan tentang zat makanan.
1.Murid menyatakan tentang penggunaan kata perintah tolong dan minta.
2.Murid menyatakan tentang zat makanan.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata pelajaran : Bahasa Malaysia Tahun : 4 UPM Masa : 10.05 pagi hingga 9.15 pagiTarikh : 31.03.2015Hari : SelasaBilangan murid : 36 orangUnit : 8. Hidup SihatTajuk : Durian Belanda.
Standard Kandungan:5.1Memahami dan menggunakan golongan kata dengan betul mengikut konteks.
Standard Pembelajaran:5.1.5Memahami dan menggunakan kata adjektif sifatan dan perasaan dengan betul mengikut konteks
Objektif:Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat: menyatakan sekurang-kurangnya 5 kata adjektif sifatan berkaitan durian belanda. menyenaraikan sekurang-kurangnya 5 kata adjektif perasaan yang terdapat dalam teks Durian Belanda. melengkapkan 10 ayat dengan kata adjektif sifatan dan perasaan dengan betul.
Sistem BahasaKosa kata : lading, unikTatabahasa : Kata adjektif
Pengisian kurikulumIlmu : Pendidikan Kesihatan Nilai : Menjaga kesihatan diri
Kemahiran Berfikir (KBKK)Kemahiran mengkategoriKecerdasan pelbagaia.Interpersonalb. Verbal linguistik
Elemen Merentasi KurikulumKreatif dan Inovatif
Bahan bantu mengajar (BBM) Kad imbasan gambar ( Buah durian belanda) Buah durian belanda ( Bahan Manipulatif) Buku teks muka surat 37.
Pengetahuan sedia adaMurid mengetahui tentang buah-buahan tempatan dan kata adjektif.
LANGKAH PENGAJARAN DAN PEMBELAJARANMASALANGKAHISI KANDUNGANAKTIVITIMEDIA PENGAJARAN
10.05 - 10.10Set InduksiBuah apakah ini?
1. Siapakah yang pernah melihat buah ini?2. Apakah nama buah ini?Murid ditunjukkan buah durian belanda.1. Murid disoal tentang buah.2. Guru mengaitkan dengan tajuk pelajaran hari ini.Buah durian belanda
10.10-10.20 Langkah 1Membaca teks1. Apakah yang dimaksudkan dengan ladang?2. Apakah keunikan buah durian belanda?3. Apakah khasiat buah ini?
Murid membaca teks1. Murid membaca teks.2. Murid disoal tentang teks untuk menambah pemahaman mereka.Media : Buku Teks
10.20-10.30Langkah 2Kata Adjektif
Kata adjektif sifatan Kata adjektif perasaanMurid mengkategorikan kata adjektif.1. Murid diterangkan tentang kata adjektif sifatan dan perasaan.2. Murid membaca perkataan berkaitan kata adjektif yang dipaparkan.3. Murid dipilih secara rambang untuk mengkategorikan kata adjektif yang disenaraikan.
Media (kad manila) :1. penerangan tentang kata adjektif sifatan dan perasaan.
10.30-10.50Langkah 3Aktiviti Kumpulan
Mengkategorikan maklumat mengikut kata adjektif sifatan buah durian belanda Kata adjektif perasaan teks Durian Belanda
Aktiviti Kumpulan :1. Murid dibahagikan kepada enam kumpulan.2. Penerangan tentang aktiviti diberikan oleh guru..3. Setiap kumpulan diminta mengkategori maklumat tentang kata adjektif sifatan dan perasaan.4. Wakil kumpulan membentangkan hasil perbincangan kumpulan.Bahan Manipulatif :7. Kad Manila.8. Gambar buah durian belanda.
10.50-11.00Langkah 4Latihan Bertulis1. Melengkapkan 10 ayat dengan kata adjektif yang betul2. Pengayaan Bina ayat menggunakan kata adjektif sifatan dan perasaan.
Aktiviti Menulis :1. Murid menyiapkan latihan melengkapkan ayat yang diberi2. Pengayaan : Murid membina ayat dengan kata adjektif yang diberikan.Lembaran Kerja :
11.00-11.05PenutupKesimpulan1.Soal jawab tentang kata adjektif sifatan dan perasaan
1.Murid ditekankan tentang kata adjektif sifatan dan perasaan.
.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata pelajaran : Bahasa Malaysia Tahun : 4 UKM Masa : 10.05 pagi hingga 11.05 pagiTarikh : 01.04.2015Hari : RabuBilangan murid : 34 orangUnit : 8. Hidup SihatTajuk : Zat Makanan.
Standard Kandungan:1.4Bertutur, berbual dan menyatakan permintaan tentang sesuatu perkara daripada pelbagai sumber dalam situasi formal dan tidak formal secara bertatasusila.
Standard Pembelajaran:1.4.4Menyatakan permintaan tentang sesuatu perkara dengan betul menggunakan kata, ayat dan bahasa badan yang sesuai secara bertatasusila.
Objektif:Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat:menyatakan sekurang-kurangnya 4 permintaan menggunakan kata perintah, tolong dan minta.melengkapkan teks dengan menggunakan ayat permintaan.
Sistem BahasaKosa kata : tolong, minta.Tatabahasa : Kata perintah
Pengisian kurikulumIlmu : Pendidikan Kesihatan Nilai : Menjaga kesihatan diri
Kemahiran Berfikir (KBKK)Kemahiran meramal Kecerdasan pelbagaia.Interpersonalb. Verbal linguistikElemen Merentasi KurikulumKreatif dan Inovatif
Bahan bantu mengajar (BBM)Kad imbasan gambar dan perkataan ( Zat Makanan)Gambar puzzel ( Bahan Manipulatif)Buku teks muka surat 35.
Pengetahuan sedia adaMurid mengetahui tentang makanan berkhasiat dan kata perintah.
LANGKAH PENGAJARAN DAN PEMBELAJARANMASALANGKAHISI KANDUNGANAKTIVITIMEDIA PENGAJARAN
10.05 - 10.10Set InduksiMenyusun puzzle
1. Gambar apakah yang kamu perolehi?2. Apakah kebaikan makanan tersebut?Murid diberikan puzzle gambar makanan1. Murid berada dalam kumpulan.2. Murid menyusun puzzle tersebut.3. Murid disoal tentang hasil kerja mereka.Puzzle :Makanan berkhasiat
10.10 10.20 Langkah 1Membaca teks1. Apakah zat makanan yang dipaparkan?2. Apakah khasiat yang diperoleh daripada zat makanan protein dan lemak?
Murid meneliti carta dan membaca teks1. Murid disoal tentang carta.2. Murid membaca teks.3. Murid disoal tentang teks untuk menambah pemahaman mereka.Media : Buku Teks
10.20-10.30Langkah 2Kata Perintah1. tolong2. minta
Murid melengkapkan teks dengan kata perintah tolong dan minta.1. Murid disoal tentang kata perintah.2. Murid diberi penerangan tentang kata perintah tolong dan minta.3. Murid melengkapkan teks dengan kata perintah yang sesuai.4. Murid dipilih secara rawak untuk membacakan ayat yang telah dibina.
Media (kad manila) :1. penerangan tentang kata perintah tolong dan minta
10.30-10.50Langkah 3Perbualan menggunakan kata perintah
Aktiviti Kumpulan :1. Murid dibahagikan kepada lima kumpulan.2. Ketua kumpulan mengambil sampul surat dari guru.3. Apabila guru sebut MULA, maka setiap kumpulan diminta membina ayat menggunakan kata perintah yang dipelajari berdasarkan situasi di dalam sampul.4. Wakil kumpulan membentangkan hasil perbincangan kumpulan.Bahan Manipulatif :9. Puzzel gambar.10. Puzzel huruf.
10.50-11.00Langkah 4Latihan Bertulis1. Membina 4 ayat menggunakan kata perintah tolong dan minta.2. Pemulihan/Pengayaan
Aktiviti Menulis :1. Murid menyalin ayat yang dibina hasil aktiviti kumpulan2. Pengayaan : Murid melengkapkan ayat dengan kata perintah yang betul.Lembaran Kerja :
11.00-11.05PenutupKesimpulan1.Penegasan tentang kata perintah2. Penegasan tentang zat makanan.
1.Murid menyatakan tentang penggunaan kata perintah tolong dan minta.
2.Murid menyatakan tentang zat makanan.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata pelajaran : Bahasa Malaysia Tahun : 4 UKM Masa : 11.05 pagi hingga 12.05 tengah hariTarikh : 03.04.2015Hari : JumaatBilangan murid : 34 orangUnit : 8. Hidup SihatTajuk : Durian Belanda.
Standard Kandungan:5.1Memahami dan menggunakan golongan kata dengan betul mengikut konteks.
Standard Pembelajaran:5.1.5Memahami dan menggunakan kata adjektif sifatan dan perasaan dengan betul mengikut konteks
Objektif:Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat: menyatakan sekurang-kurangnya 5 kata adjektif sifatan berkaitan durian belanda. menyenaraikan sekurang-kurangnya 5 kata adjektif perasaan yang terdapat dalam teks Durian Belanda. melengkapkan 10 ayat dengan kata adjektif sifatan dan perasaan dengan betul.
Sistem BahasaKosa kata : ladang, unikTatabahasa : Kata adjektif
Pengisian kurikulumIlmu : Pendidikan Kesihatan Nilai : Menjaga kesihatan diri
Kemahiran Berfikir (KBKK)Kemahiran mengkategoriKecerdasan pelbagaia.Interpersonalb. Verbal linguistik
Elemen Merentasi KurikulumKreatif dan Inovatif
Bahan bantu mengajar (BBM) Kad imbasan gambar ( Buah durian belanda) Buah durian belanda ( Bahan Manipulatif) Buku teks muka surat 37.
Pengetahuan sedia adaMurid mengetahui tentang buah-buahan tempatan dan kata adjektif.
LANGKAH PENGAJARAN DAN PEMBELAJARANMASALANGKAHISI KANDUNGANAKTIVITIMEDIA PENGAJARAN
11.05 - 11.10Set InduksiBuah apakah ini?
1. Siapakah yang pernah melihat buah ini?2. Apakah nama buah ini?Murid ditunjukkan buah durian belanda.1. Murid disoal tentang buah.2. Guru mengaitkan dengan tajuk pelajaran hari ini.Buah durian belanda
11.10-11.20 Langkah 1Membaca teks1. Apakah yang dimaksudkan dengan ladang?2. Apakah keunikan buah durian belanda?3. Apakah khasiat buah ini?
Murid membaca teks1. Murid membaca teks.2. Murid disoal tentang teks untuk menambah pemahaman mereka.Media : Buku Teks
11.20-11.30Langkah 2Kata Adjektif
Kata adjektif sifatan Kata adjektif perasaanMurid mengkategorikan kata adjektif.1. Murid diterangkan tentang kata adjektif sifatan dan perasaan.2. Murid membaca perkataan berkaitan kata adjektif yang dipaparkan.3. Murid dipilih secara rambang untuk mengkategorikan kata adjektif yang disenaraikan.
Media (kad manila) :1. penerangan tentang kata adjektif sifatan dan perasaan.
11.30-11.50Langkah 3Aktiviti Kumpulan
Mengkategorikan maklumat mengikut kata adjektif sifatan buah durian belanda Kata adjektif perasaan teks Durian Belanda
Aktiviti Kumpulan :1. Murid dibahagikan kepada enam kumpulan.2. Penerangan tentang aktiviti diberikan oleh guru..3. Setiap kumpulan diminta mengkategori maklumat tentang kata adjektif sifatan dan perasaan.4. Wakil kumpulan membentangkan hasil perbincangan kumpulan.Bahan Manipulatif :11. Kad Manila.12. Gambar buah durian belanda.
11.50-12.00Langkah 4Latihan Bertulis1. Melengkapkan 10 ayat dengan kata adjektif yang betul2. Pengayaan Bina ayat menggunakan kata adjektif sifatan dan perasaan.
Aktiviti Menulis :1. Murid menyiapkan latihan melengkapkan ayat yang diberi2. Pengayaan : Murid membina ayat dengan kata adjektif yang diberikan.Lembaran Kerja :
12.00-12.05PenutupKesimpulan1.Soal jawab tentang kata adjektif sifatan dan perasaan
1.Murid ditekankan tentang kata adjektif sifatan dan perasaan.
.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIANMata pelajaran : Bahasa Malaysia Tahun : 4 UPM Masa : 8.15 hingga 9.15 pagiTarikh : 06.04.2015Hari : IsninBilangan murid : 36 orangUnit : 9. Kebersihan Asas KesihatanTajuk : Program Combi
Standard Kandungan:2.5Membaca, memahami dan menaakul untuk memindahkan maklumat yang terdapat dalam pelbagai bahan dengan betul.
Standard Pembelajaran:2.5.1Membaca, memahami dan menyusun maklumat yang tersurat dan tersirat daripada prosa dan memindahkan maklumat dalam bentuk grafik dengan betul.
Objektif:Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat:membaca dan memahami petikan Program COMBI.menulis maklumat dalam bentuk carta alir.
Sistem BahasaKosa kata : menggantung, memberikan, menampal.Tatabahasa : Kata kerja
Pengisian kurikulumIlmu : Pendidikan Kesihatan Nilai : Menjaga kebersihan
Kemahiran Berfikir (KBKK)Kemahiran meramal Kecerdasan pelbagaia.Interpersonalb. Verbal linguistik
Elemen Merentasi KurikulumPendidikan Alam Sekitar
Bahan bantu mengajar (BBM)Kad imbasan perkataan Puzzle Aktiviti gotong-royongKertas Sebak - Carta AlirBuku teks muka surat 39.
Pengetahuan sedia adaMurid mengetahui tentang kepentingan dan cara menjaga kebersihan diri dan tempat.
LANGKAH PENGAJARAN DAN PEMBELAJARANMASALANGKAHISI KANDUNGANAKTIVITIMEDIA PENGAJARAN
8.15 - 8.20Set InduksiMenamakan aktiviti dalam gambar1. Gambar apakah yang kamu perolehi?2. Apakah aktiviti yang dilakukan?Murid diberikan gambar berbeza bagi setiap kumpalan1. Murid berada dalam kumpulan.2. Murid membuka gambar yang diberikan.3. Murid disoal tentang gambar.Gambar :Aktiviti menjaga kebersihan setempat
8.20 8.30 Langkah 1Membaca teks1. Apakah maksud COMBI?2. Siapakah yang menyertai program COMBI?3. Apakah program yang dijalankan melalui program COMBI?
Murid membaca dan memahami teks1. Murid membaca teks yang diberikan secara senyap.2. Murid membaca teks mengikut kumpulan dan individu.3. Murid disoal tentang teks untuk menambah pemahaman mereka.Media : Buku Teks
8.30-8.40Langkah 2Kata Kerja1. menggantung2. memberikan3. menampal
Murid menggarisi kata kerja yang terdapat dalam teks.1. Murid disoal tentang kata kerja.2. Murid diberi penerangan tentang kata kerja.3. Murid menggarisi kata kerja yang terdapat dalam teks.4. Murid dipilih secara rawak untuk menyebutkan perkataan yang telah digaris.
Media (kad manila) :1. penerangan tentang kata kerja
8.40-9.00Langkah 3Melengkapkan carta alir
Aktiviti Kumpulan :1. Murid dibahagikan kepada enam kumpulan.2. Setiap kumpulan dibekalkan dengan carta alir.3. Guru menerangkan tentang carta alir dan aktiviti yang akan dijalankan.4. Murid berbincang di dalam kumpulan dan melengkapkan carta alir.5. Guru membimbing murid melengkapkan carta alir.6. Pembentangan hasil kerja kumpulan.Bahan Manipulatif :1. Kertas sebak carta alir.
9.00-9.10Langkah 4Latihan Bertulis1. Menyalin carta alir yang telah lengkap
Aktiviti Menulis :1. Murid menyalin carta alir yang dibina hasil aktiviti kumpulan
9.10-9.15PenutupKesimpulan1.Penegasan tentang pentingnya menjaga kebersihan alam sekitar.2. Penegasan tentang kata kerja
1.Murid menyatakan tentang kepentingan menjaga kebersihan alam sekitar.
2.Murid menyatakan tentang kata kerja.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIANMata pelajaran : Bahasa Malaysia Tahun : 4 UPM Masa : 10.05 pagi hingga 9.15 pagiTarikh : 07.04.2015Hari : SelasaBilangan murid : 36 orangUnit : 9. Kebersihan Asas KesihatanTajuk : Membasmi Penyakit Taun
Standard Kandungan:1.5Bercerita dan menceritakan sesuatu perkara semula dengan tepat menggunakan sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.
Standard Pembelajaran:1.5.1Bercerita tentang sesuatu perkara dengan tepat, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul menggunakan diksi dan ayat yang sesuai.Objektif:Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat:bercerita berdasarkan bahan rangsangan.menulis cerita berdasarkan bahan rangsangan.menyatakan perkataan seerti bagi perkataan yang diberikan
Sistem BahasaKosa kata : mengadakan, kediaman, mengucapkan.Tatabahasa : Sinonim
Pengisian kurikulumIlmu : Pendidikan Kesihatan Nilai : Menjaga kebersihan
Kemahiran Berfikir (KBKK)Kemahiran meramal Kecerdasan pelbagaia.Interpersonalb. Verbal linguistikElemen Merentasi KurikulumPendidikan Alam Sekitar
Bahan bantu mengajar (BBM)Kad imbasan gambar Kad perkataanBuku teks muka surat 40.
Pengetahuan sedia adaMurid mengetahui tentang kepentingan dan cara menjaga kebersihan diri dan tempat.
LANGKAH PENGAJARAN DAN PEMBELAJARANMASALANGKAHISI KANDUNGANAKTIVITIMEDIA PENGAJARAN
10.05 - 10.10Set InduksiMenamakan gambar
1. Gambar apakah yang kamu lihat?2. Apakah aktiviti yang dilakukan?Murid diberikan puzzle gambar makanan1. Murid berada dalam kumpulan.2. Murid menyusun puzzle tersebut.3. Murid disoal tentang hasil kerja mereka.Puzzle :Aktiviti Gotong-royong
10.10 10.20 Langkah 1Membaca teks1. Apakah penyakit yang dinyatakan dalam teks?2. Apakah langkah-langkah yang telah diambil oleh penduduk Taman Melati untuk mencegah penyakit tersebut?
Murid membaca dan memahami teks1. Murid membaca teks.2. Murid disoal tentang teks untuk menambah pemahaman mereka.3. Murid turut disoal tentang gambar yang terdapat dalam buku teks.Media : Buku Teks
10.20-10.30Langkah 2Sinonim1. mengadakan2. kediaman3. mengucapkan
Murid merujuk kamus untuk mencari perkataan seerti bagi perkataan yang diberikan dalam teks..1. Murid disoal tentang sinonim.2. Murid diberi penerangan tentang sinonim.3. Murid mrujuk kamus untuk mencari perkataan seerti bagi perkataan yang diberikan.4. Murid dipilih secara rawak untuk memberikan sinonim bagi perkataan tersebut.
Media (kad manila) :1. penerangan tentang sinonim
10.30-10.50Langkah 3Menulis cerita berdasarkan gambar
Aktiviti Kumpulan :1. Murid dibahagikan kepada enam kumpulan.2. Guru memberi penerangan tentang aktiviti yang dijalankan,3. Setiap kumpulan diberikan satu gambar dan rangkai kata.4. Setiap kumpulan dikehendaki menulis cerita berdasarkan gambar yang diberikan.5. Wakil kumpulan membentangkan hasil perbincangan kumpulan.Bahan Manipulatif :2. Puzzel gambar.3. Puzzel huruf.
10.50-11.02Langkah 4Latihan Bertulis1. Menulis cerita berdasarkan gambar. Aktiviti Menulis :1. Murid menyalin ayat yang dibina hasil aktiviti kumpulan bagi membentuk satu karangan lengkap.
11.02-11.05PenutupKesimpulanMembaca karangan yang telah lengkap
1.Murid dipilih secara rawak untuk membacakan karangan yang telah lengkap.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIANMata pelajaran : Bahasa MalaysiaTahun : 4 UKM Masa : 10.05 hingga 11.05 pagiTarikh : 08.04.2015Hari : RabuBilangan murid : 35 orangUnit : 9. Kebersihan Asas KesihatanTajuk : Program Combi
Standard Kandungan:2.5Membaca, memahami dan menaakul untuk memindahkan maklumat yang terdapat dalam pelbagai bahan dengan betul.
Standard Pembelajaran:2.5.1Membaca, memahami dan menyusun maklumat yang tersurat dan tersirat daripada prosa dan memindahkan maklumat dalam bentuk grafik dengan betul.
Objektif:Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat:membaca dan memahami petikan Program COMBI.menulis maklumat dalam bentuk carta alir.
Sistem BahasaKosa kata : menggantung, memberikan, menampal.Tatabahasa : Kata kerja
Pengisian kurikulumIlmu : Pendidikan Kesihatan Nilai : Menjaga kebersihan
Kemahiran Berfikir (KBKK)Kemahiran meramal Kecerdasan pelbagaia.Interpersonalb. Verbal linguistik
Elemen Merentasi KurikulumPendidikan Alam Sekitar
Bahan bantu mengajar (BBM)Kad imbasan perkataan Puzzle Aktiviti gotong-royongKertas Sebak - Carta AlirBuku teks muka surat 39.
Pengetahuan sedia adaMurid mengetahui tentang kepentingan dan cara menjaga kebersihan diri dan tempat.
LANGKAH PENGAJARAN DAN PEMBELAJARANMASALANGKAHISI KANDUNGANAKTIVITIMEDIA PENGAJARAN
10.05 - 10.10Set InduksiMenamakan aktiviti dalam gambar1. Gambar apakah yang kamu perolehi?2. Apakah aktiviti yang dilakukan?Murid diberikan gambar berbeza bagi setiap kumpalan1. Murid berada dalam kumpulan.2. Murid membuka gambar yang diberikan.3. Murid disoal tentang gambar.Gambar :Aktiviti menjaga kebersihan setempat
10.10 10.20 Langkah 1Membaca teks1. Apakah maksud COMBI?2. Siapakah yang menyertai program COMBI?3. Apakah program yang dijalankan melalui program COMBI?
Murid membaca dan memahami teks1. Murid membaca teks yang diberikan secara senyap.2. Murid membaca teks mengikut kumpulan dan individu.3. Murid disoal tentang teks untuk menambah pemahaman mereka.Media : Buku Teks
10.20-10.30Langkah 2Kata Kerja1. menggantung2. memberikan3. menampal
Murid menggarisi kata kerja yang terdapat dalam teks.1. Murid disoal tentang kata kerja.2. Murid diberi penerangan tentang kata kerja.3. Murid menggarisi kata kerja yang terdapat dalam teks.4. Murid dipilih secara rawak untuk menyebutkan perkataan yang telah digaris.
Media (kad manila) :1. penerangan tentang kata kerja
10.30-10.50Langkah 3Melengkapkan carta alir
Aktiviti Kumpulan :1. Murid dibahagikan kepada enam kumpulan.2. Setiap kumpulan dibekalkan dengan carta alir.3. Guru menerangkan tentang carta alir dan aktiviti yang akan dijalankan.4. Murid berbincang di dalam kumpulan dan melengkapkan carta alir.5. Guru membimbing murid melengkapkan carta alir.6. Pembentangan hasil kerja kumpulan.Bahan Manipulatif :1. Kertas sebak carta alir.
10.50-11.00Langkah 4Latihan Bertulis1. Menyalin carta alir yang telah lengkap
Aktiviti Menulis :1. Murid menyalin carta alir yang dibina hasil aktiviti kumpulan
11.00-11.05PenutupKesimpulan1.Penegasan tentang pentingnya menjaga kebersihan alam sekitar.2. Penegasan tentang kata kerja
1.Murid menyatakan tentang kepentingan menjaga kebersihan alam sekitar.
2.Murid menyatakan tentang kata kerja.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata pelajaran : Bahasa MalaysiaTahun : 4 UKM Masa : 11.05 pagi hingga 12.05 tengah hariTarikh : 10.04.2015Hari : JumaatBilangan murid : 35 orangUnit : 9. Kebersihan Asas KesihatanTajuk : Membasmi Penyakit Taun
Standard Kandungan:1.5Bercerita dan menceritakan sesuatu perkara semula dengan tepat menggunakan sebutan yang jelas dan intonasi yangbetul.
Standard Pembelajaran:1.5.1Bercerita tentang sesuatu perkara dengan tepat, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul menggunakan diksi dan ayat yang sesuai.
Objektif:Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat:bercerita berdasarkan bahan rangsangan.menulis cerita berdasarkan bahan rangsangan.menyatakan perkataan seerti bagi perkataan yang diberikan
Sistem BahasaKosa kata : mengadakan, kediaman, mengucapkan.Tatabahasa : Sinonim
Pengisian kurikulumIlmu : Pendidikan Kesihatan Nilai : Menjaga kebersihan
Kemahiran Berfikir (KBKK)Kemahiran meramal Kecerdasan pelbagaia.Interpersonalb. Verbal linguistik
Elemen Merentasi KurikulumPendidikan Alam Sekitar
Bahan bantu mengajar (BBM)Kad imbasan gambar Kad perkataanBuku teks muka surat 40.
Pengetahuan sedia adaMurid mengetahui tentang kepentingan dan cara menjaga kebersihan diri dan tempat.
LANGKAH PENGAJARAN DAN PEMBELAJARANMASALANGKAHISI KANDUNGANAKTIVITIMEDIA PENGAJARAN
11.05 - 11.10Set InduksiMenamakan gambar
1. Gambar apakah yang kamu lihat?2. Apakah aktiviti yang dilakukan?Murid diberikan puzzle gambar makanan1. Murid berada dalam kumpulan.2. Murid menyusun puzzle tersebut.3. Murid disoal tentang hasil kerja mereka.Puzzle :Aktiviti Gotong-royong
11.10 11.20 Langkah 1Membaca teks1. Apakah penyakit yang dinyatakan dalam teks?2. Apakah langkah-langkah yang telah diambil oleh penduduk Taman Melati untuk mencegah penyakit tersebut?
Murid membaca dan memahami teks1. Murid membaca teks.2. Murid disoal tentang teks untuk menambah pemahaman mereka.3. Murid turut disoal tentang gambar yang terdapat dalam buku teks.Media : Buku Teks
11.20-11.30Langkah 2Sinonim1. mengadakan2. kediaman3. mengucapkan
Murid merujuk kamus untuk mencari perkataan seerti bagi perkataan yang diberikan dalam teks..1. Murid disoal tentang sinonim.2. Murid diberi penerangan tentang sinonim.3. Murid mrujuk kamus untuk mencari perkataan seerti bagi perkataan yang diberikan.4. Murid dipilih secara rawak untuk memberikan sinonim bagi perkataan tersebut.
Media (kad manila) :1. penerangan tentang sinonim
11.30-11.50Langkah 3Menulis cerita berdasarkan gambar
Aktiviti Kumpulan :1. Murid dibahagikan kepada enam kumpulan.2. Guru memberi penerangan tentang aktiviti yang dijalankan,3. Setiap kumpulan diberikan satu gambar dan rangkai kata.4. Setiap kumpulan dikehendaki menulis cerita berdasarkan gambar yang diberikan.5. Wakil kumpulan membentangkan hasil perbincangan kumpulan.Bahan Manipulatif :2. Puzzel gambar.3. Puzzel huruf.
11.50-12.02Langkah 4Latihan Bertulis1. Menulis cerita berdasarkan gambar. Aktiviti Menulis :1. Murid menyalin ayat yang dibina hasil aktiviti kumpulan bagi membentuk satu karangan lengkap.
12.02-12.05PenutupKesimpulanMembaca karangan yang telah lengkap
1.Murid dipilih secara rawak untuk membacakan karangan yang telah lengkap.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata pelajaran : Bahasa MalaysiaTahun : 4 UPM Masa : 8.15 hingga 9.15 pagiTarikh : 13.04.2015Hari : IsninBilangan murid : 36 orangUnit : 10. Keselamatan Tajuk : Keselamatan di Sekolah
Standard Kandungan:3.3Membaca dan menulis perkataan, frasa dan ayat dengan betul.
Standard Pembelajaran:3.3.1Membina dan menulis jawapan pemahaman berdasarkan soalan yang bertumpu dan bercapah dengan betul.
Objektif:
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat:membina dan menulis jawapan pemahaman berdasarkan soalan yang bertumpu dengan betul.membina dan menulis jawapan pemahaman berdasarkan soalan yang bercapah dengan betul.
Sistem BahasaKosa kata : meluru, menatang, memapahTatabahasa : ayat majmuk, kata kerja
Pengisian kurikulumIlmu : Pendidikan MoralNilai : Berdikari, berdisiplin
Kemahiran Berfikir (KBKK)Kemahiran meramal Kecerdasan pelbagaia.Interpersonalb. Verbal linguistik
Elemen Merentasi KurikulumPeraturan Sosiobudaya
Bahan bantu mengajar (BBM)Kad gambar Lembaran kerja
Pengetahuan sedia adaMurid mengetahui tentang kepentingan mematuhi peraturan dan menjaga keselamatan di sekolah.
LANGKAH PENGAJARAN DAN PEMBELAJARANMASALANGKAHISI KANDUNGANAKTIVITIMEDIA PENGAJARAN
8.15 - 8.20Set InduksiBersoal jawab dan mencatat1. Apakah yang dilakukan oleh murid-murid? beratur menatang meletakkan pingganMurid meneliti gambar suasana di kantin sekolah1. Guru memaparkan gambar suasana di kantin sekolah..2. Murid disoal tentang gambar.Gambar :Suasama di kantin sekolah
8.20 8.35 Langkah 1Membaca teks1. Siapakah yang berlari keluar dari kelas?2. Apakah yang dilakukan oleh murid-murid di kantin?
Murid membaca dan memahami teks1. Murid membaca teks yang diberikan secara mentalis (senyap).2. Murid membaca teks mengikut kumpulan dan individu.3. Murid disoal tentang teks untuk menambah pemahaman mereka.
Media : Lemabaran petikan
8.35-8.45Langkah 2Kemahiran tatabahasa kata tanya1. siapa2. bila3. bagaimana4. mengapa5. berapa6. apa
Murid disoal tentang kata tanya.1. Murid disoal tentang kata tanya.2. Murid diberi penerangan tentang kata tanya.3. Murid membina ayat tanya menggunakan kata tanya yang disenaraikan.4. Murid dipilih secara rawak untuk membaca soalan yang telah dibina.
Media (kad manila) :1. penerangan tentang kata tanya
8.45-9.00Langkah 3Menjawab soalan pemahaman
Aktiviti menulis :1. Murid diberikan lembaran kerja.2. Murid dikehendaki menjawab soalan pemahaman yang diberikan.3. Penegasan diberikan berkaitan kata tanya.4. Murid dipilih secara rawak untuk membacakan jawapan.
Bahan Manipulatif :Lembaran kerja
9.00-9.10Langkah 4Latihan Bertulis - penilaian1. Menjawab soalan pemahaman penilaian.
Aktiviti Menulis soalan pemahaman penilaian:1. Murid menjawab soalan pemahaman yang diberikan.
Lembaran kerja
9.10-9.15PenutupKesimpulan1.Penegasan tentang pentingnya menjaga keselamatan di sekolah.2. Penegasan tentang kata tanya
1.Murid menyatakan tentang kepentingan menjaga keselamatan di sekolah.
2.Murid menyatakan tentang kata tanya.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata pelajaran : Bahasa Malaysia Tahun : 4 UPM Masa : 10.05 pagi hingga 9.15 pagiTarikh : 14.04.2015Hari : SelasaBilangan murid : 36 orangUnit : 9. Kebersihan Asas KesihatanTajuk : Membasmi Penyakit Taun
Standard Kandungan:1.5Bercerita dan menceritakan sesuatu perkara semula dengan tepat menggunakan sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.
Standard Pembelajaran:1.5.1Bercerita tentang sesuatu perkara dengan tepat, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul menggunakan diksi dan ayat yang sesuai.
Objektif:Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat:bercerita berdasarkan bahan rangsangan.menulis cerita berdasarkan bahan rangsangan.menyatakan perkataan seerti bagi perkataan yang diberikan
Sistem BahasaKosa kata : mengadakan, kediaman, mengucapkan.Tatabahasa : Sinonim
Pengisian kurikulumIlmu : Pendidikan Kesihatan Nilai : Menjaga kebersihan
Kemahiran Berfikir (KBKK)Kemahiran meramal Kecerdasan pelbagaia.Interpersonalb. Verbal linguistik
Elemen Merentasi KurikulumPendidikan Alam Sekitar
Bahan bantu mengajar (BBM)Kad imbasan gambar Kad perkataanBuku teks muka surat 40.
Pengetahuan sedia adaMurid mengetahui tentang kepentingan dan cara menjaga kebersihan diri dan tempat.
LANGKAH PENGAJARAN DAN PEMBELAJARANMASALANGKAHISI KANDUNGANAKTIVITIMEDIA PENGAJARAN
10.05 - 10.10Set InduksiMenamakan gambar
1. Gambar apakah yang kamu lihat?2. Apakah aktiviti yang dilakukan?Murid diberikan puzzle gambar makanan1. Murid berada dalam kumpulan.2. Murid menyusun puzzle tersebut.3. Murid disoal tentang hasil kerja mereka.Puzzle :Aktiviti Gotong-royong
10.10 10.20 Langkah 1Membaca teks1. Apakah penyakit yang dinyatakan dalam teks?2. Apakah langkah-langkah yang telah diambil oleh penduduk Taman Melati untuk mencegah penyakit tersebut?
Murid membaca dan memahami teks1. Murid membaca teks.2. Murid disoal tentang teks untuk menambah pemahaman mereka.3. Murid turut disoal tentang gambar yang terdapat dalam buku teks.Media : Buku Teks
10.20-10.30Langkah 2Sinonim4. mengadakan5. kediaman6. mengucapkan
Murid merujuk kamus untuk mencari perkataan seerti bagi perkataan yang diberikan dalam teks..1. Murid disoal tentang sinonim.2. Murid diberi penerangan tentang sinonim.3. Murid mrujuk kamus untuk mencari perkataan seerti bagi perkataan yang diberikan.4. Murid dipilih secara rawak untuk memberikan sinonim bagi perkataan tersebut.
Media (kad manila) :1. penerangan tentang sinonim
10.30-10.50Langkah 3Menulis cerita berdasarkan gambar
Aktiviti Kumpulan :1. Murid dibahagikan kepada enam kumpulan.2. Guru memberi penerangan tentang aktiviti yang dijalankan,3. Setiap kumpulan diberikan satu gambar dan rangkai kata.4. Setiap kumpulan dikehendaki menulis cerita berdasarkan gambar yang diberikan.5. Wakil kumpulan membentangkan hasil perbincangan kumpulan.Bahan Manipulatif :4. Puzzel gambar.5. Puzzel huruf.
10.50-11.02Langkah 4Latihan Bertulis2. Menulis cerita berdasarkan gambar. Aktiviti Menulis :1. Murid menyalin ayat yang dibina hasil aktiviti kumpulan bagi membentuk satu karangan lengkap.
11.02-11.05PenutupKesimpulanMembaca karangan yang telah lengkap
1.Murid dipilih secara rawak untuk membacakan karangan yang telah lengkap.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata pelajaran : Bahasa MalaysiaTahun : 4 UKM Masa : 10.05 pagi hingga 9.15 pagiTarikh : 15.04.2015Hari : RabuBilangan murid : 35 orangUnit : 10. Keselamatan Tajuk : Keselamatan di Sekolah
Standard Kandungan:3.3Membaca dan menulis perkataan, frasa dan ayat dengan betul.
Standard Pembelajaran:3.3.1Membina dan menulis jawapan pemahaman berdasarkan soalan yang bertumpu dan bercapah dengan betul.
Objektif:Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat:membina dan menulis jawapan pemahaman berdasarkan soalan yang bertumpu dengan betul.membina dan menulis jawapan pemahaman berdasarkan soalan yang bercapah dengan betul.
Sistem BahasaKosa kata : meluru, menatang, memapahTatabahasa : ayat majmuk, kata kerja
Pengisian kurikulumIlmu : Pendidikan MoralNilai : Berdikari, berdisiplin
Kemahiran Berfikir (KBKK)Kemahiran meramal Kecerdasan pelbagaia.Interpersonalb. Verbal linguistikElemen Merentasi KurikulumPeraturan Sosiobudaya
Bahan bantu mengajar (BBM)Kad gambar Lembaran kerja
Pengetahuan sedia adaMurid mengetahui tentang kepentingan mematuhi peraturan dan menjaga keselamatan di sekolah.
LANGKAH PENGAJARAN DAN PEMBELAJARANMASALANGKAHISI KANDUNGANAKTIVITIMEDIA PENGAJARAN
10.05 - 10.10Set InduksiBersoal jawab dan mencatat1. Apakah yang dilakukan oleh murid-murid? beratur menatang meletakkan pingganMurid meneliti gambar suasana di kantin sekolah1. Guru memaparkan gambar suasana di kantin sekolah..2. Murid disoal tentang gambar.Gambar :Suasama di kantin sekolah
10.10 10.25 Langkah 1Membaca teks1. Siapakah yang berlari keluar dari kelas?2. Apakah yang dilakukan oleh murid-murid di kantin?
Murid membaca dan memahami teks1. Murid membaca teks yang diberikan secara mentalis (senyap).2. Murid membaca teks mengikut kumpulan dan individu.3. Murid disoal tentang teks untuk menambah pemahaman mereka.
Media : Lemabaran petikan
10.25-10.35Langkah 2Kemahiran tatabahasa kata tanya1. siapa2. bila3. bagaimana4. mengapa5. berapa6. apa
Murid disoal tentang kata tanya.1. Murid disoal tentang kata tanya.2. Murid diberi penerangan tentang kata tanya.3. Murid membina ayat tanya menggunakan kata tanya yang disenaraikan.4. Murid dipilih secara rawak untuk membaca soalan yang telah dibina.
Media (kad manila) :1. penerangan tentang kata tanya
10.35-10.50Langkah 3Menjawab soalan pemahaman
Aktiviti menulis :1. Murid diberikan lembaran kerja.2. Murid dikehendaki menjawab soalan pemahaman yang diberikan.3. Penegasan diberikan berkaitan kata tanya.4. Murid dipilih secara rawak untuk membacakan jawapan.
Bahan Manipulatif :Lembaran kerja
10.50-11.00Langkah 4Latihan Bertulis - penilaian1. Menjawab soalan pemahaman penilaian.
Aktiviti Menulis soalan pemahaman penilaian:1. Murid menjawab soalan pemahaman yang diberikan.
Lembaran kerja
11.00-11.05PenutupKesimpulan1.Penegasan tentang pentingnya menjaga keselamatan di sekolah.2. Penegasan tentang kata tanya
1.Murid menyatakan tentang kepentingan menjaga keselamatan di sekolah.
2.Murid menyatakan tentang kata tanya.
Impak :Aktiviti yang dirancang dapat dijalankan dengan lancar. Kesemua 30 murid dapat mencapai objektif. Murid dapat menjawab kesemua soalan pemahaman yang bertumpu dan bercapah