Rancangan Pengajaran Harian 1

download Rancangan Pengajaran Harian 1

of 3

description

hihihihi

Transcript of Rancangan Pengajaran Harian 1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran dan KelasSejarah Tahun 4

Tema/TajukTajuk 1 : Mari Belajar Sejarah Unit 2 : Keluarga Harmoni -Keluarga Asas Saya

Masa8.30-9.00pagi

FokusStandard Kandungan :1.2 Diri dan keluarga.

Standard Pembelajaran1.2.1 Menyatakan biodata diri.1.2.2 Mengenalpasti salahsilah keluarga.1.2.3 Menyatakan pengertian keluarga asas.

K1.2.9 Menyatakan keistimewaan mewujudkan keluarga asas.

Objektif Di akhir pembelajaran, murid dapat :

1. Menyatakan individu yang terdapat dalam keluarga asas.2. Menjelaskan salahsilah keluarga.

Aktiviti

1. Tayangan video.2. Bercerita tentang keluarga asas dan kaitkan dengan murid.3. Bermain permainan Puzzle Keluarga Asas.4. Menyanyikan lagu Keluarga Bahagia.

EMKNilai Murni : Bersyukur, hormat dan kasih sayang.KPS : Elemen asas sejarah.Dimensi Kewarganegaraan : Berbangga dan menghargai keluarga .TMK : Belajar melalui TMK.

Bahan Bantu MengajarKomputer, LCD,buku latihan dan alat tulis, slaid, puzzle, video

Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran DSPTahap 2 : Murid memahami tentang pengertian diri dan keluarga.

3.2STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARANLANGKAHEMKCATATAN

Set Induksi (5minit)

1. Guru menunjukkan video tentang keluarganya.

2. Guru bertanya soalan kepada murid tentang video yang ditayangkan.

a. Siapa tahu apa yang diceritakan dalam video tersebut?Murid menjawab secara lisan

b. Siapa ada bentuk keluarga seperti ini?Murid menjawab soalan guru

3. Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pelajaran hari ini.

Nilai Murni Bersyukur Kasih sayang

EMK TPK TMK

KB Menjana idea menghubungkait

BBM Komputer LCD

Langkah 1 (10 minit)

1. Guru menerangkan dan bercerita tentang keluarga asas dengan menggunakan slaid.

2. Murid menyebut bersama-sama guru.

Nilai Murni Menghormati Kasih sayang

EMK KPS

KB Menghubungkait

BBM Komputer riba

Langkah 2 (10 minit)

1. Guru membahagikan murid kepada empat kumpulan.

2. Guru akan mengedarkan puzzle yang berbeza bagi setiap kumpulan.

3. Murid akan bermain permainan Puzzle Keluarga Asas dalam kumpulan masing-masing

4. Kumpulan yang dapat menyiapkan puzzle perlu ke hadapan dan melekatkan puzzle mereka di papan tulis dan ini akan membentuk salasilah keluarga.

5. Wakil daripada setiap kumpulan tersebut perlu menerangkan tentang puzzle yang telah disiapkan.

6. Guru membuat rumusan tentang aktiviti yang dilakukan.

Nilai murni Kerjasama Menghormati

EMK TPK TKP

KB Menjelas MenghubungkaitBBM Puzzle Buku Pensil Pelekat

Penutup (5 minit)

1. Guru menayangkan video lagu Sayang Semuanya kepada murid.

2. Murid menyanyi bersama-sama guru.

Nilai murni Kasih sayang Bersungguh-sungguh

EMK TMK

BBM Komputer LCD