Rancangan pengajaran harian

6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata Pelajaran : Sejarah Tingkatan : 4D Tarikh : 1 Oktober 2012 Masa : 8.00-9.00 pagi Bilangan Murid : 30 orang Topik : Bab 3 (Tamadun Awal Asia Tenggara) Sub Topik : 3.1 Bentuk dan Ciri-ciri Kerajaan Awal 3.1.1 Kerajaan Agraria 3.1.2 Kerajaan Maritim Pengetahuan Sedia Ada : Pelajar telah mempelajari tentang Tamadun Awal Asia Tenggara dari bab-bab yang lepas. Objektif Pembelajaran : Pelajar dapat: i) Menyatakan 2 kerajaan awal Asia Tenggara sepanjang sesi pengajaran dan pembelajaran. ii) Menyenaraikan 2 ciri-ciri Kerajaan Agraria dan maritim selepas mendengar penerangan guru. iii) Membandingkan 3 ciri kerajaan agraria dan maritim selepas guru menunjukkan gambar. Bahan Bantu Mengajar : i) Gambar pelabuhan dan sawah padi, Beras, Ikan, Kad Manila, Papan Putih, Marker pen Nilai Murni/Nilai Patriotik : Berbangga dengan aset Negara : Memanfaatkan kurniaan Tuhan Refleksi :

Transcript of Rancangan pengajaran harian

Page 1: Rancangan pengajaran harian

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Sejarah

Tingkatan : 4D

Tarikh : 1 Oktober 2012

Masa : 8.00-9.00 pagi

Bilangan Murid : 30 orang

Topik : Bab 3 (Tamadun Awal Asia Tenggara)

Sub Topik : 3.1 Bentuk dan Ciri-ciri Kerajaan Awal

3.1.1 Kerajaan Agraria

3.1.2 Kerajaan Maritim

Pengetahuan Sedia Ada : Pelajar telah mempelajari tentang Tamadun Awal Asia

Tenggara dari bab-bab yang lepas.

Objektif Pembelajaran : Pelajar dapat:

i) Menyatakan 2 kerajaan awal Asia Tenggara

sepanjang sesi

pengajaran dan pembelajaran.

ii) Menyenaraikan 2 ciri-ciri Kerajaan Agraria dan

maritim

selepas mendengar penerangan guru.

iii) Membandingkan 3 ciri kerajaan agraria dan maritim

selepas

guru menunjukkan gambar.

Bahan Bantu Mengajar : i) Gambar pelabuhan dan sawah padi, Beras, Ikan,

Kad

Manila, Papan Putih, Marker pen

Nilai Murni/Nilai Patriotik : Berbangga dengan aset Negara :

Memanfaatkan kurniaan Tuhan

Refleksi :

Page 2: Rancangan pengajaran harian

LANGKAH/MASA

KANDUNGAN PENGAJARAN

AKTIVITI P&P CATATANAKTIVITI GURU AKTIVITI

MURID

Set Induksi(5 Minit)

Tajuk :Bab 3 : Tamadun Awal Asia Tenggara

Subtopik : 3.1 Bentuk-bentuk Kerajaan Awal 3.1.1 Ciri-ciri Kerajaan Agraria 3.1.2 Ciri-ciri Kerajaan Maritim

Objektif Pengajaran :

Pelajar dapat: 1) Menyatakan dua Kerajaan Awal Asia Tenggara selepas perbincangan antara pelajar dan guru berpandukan buku teks.2) Menyenaraikan dua daripada tiga ciri-ciri Kerajaan Agraria dan Kerajaan Maritim selepas mendengar penerangan guru. 3) Membandingkan tiga ciri Kerjaan

-Menunjukkan gambar beras dan ikan kepada pelajar pada tayangan slide.

- Meminta semua pelajar untuk mengkategorikan gambar tersebut sama ada ianya hasil pertanian atau hasil perikanan.

- Bertanya tentang apakah tajuk yang akan dipelajari.

- Memberitahu hasil pembelajaran yang harus dicapai oleh pelajar pada hari ini.

-Pelajar melihat gambar yang ditayangkan oleh guru.

- Pelajar menyatakan kategori hasil tersebut.

- Menjawab pertanyaan guru tentang tajuk yang akan dipelajari.

- Mendengar dengan teliti.

BBM:Slide(tayangan slide pada Ipad dengan menggunakan aplikasi ‘Keynote’)

Page 3: Rancangan pengajaran harian

Agraria dan Kerajaan Maritim selepas guru mengedarkan nota peta minda.

Langkah 1(15 minit)

3.1 Bentuk-bentuk Kerajaan Awal

Menyatakan dua Kerajaan Awal Asia Tenggara selepas perbincangan antara pelajar dan guru berpandukan slide.

Dua Kerajaan Awal di Asia Tenggara:

1.) Kerajaan Agraria2.) Kerajaan Maritim

(Nilai kepatuhan diterapkan)Beri arahan kepada pelajar:

1) Bentuk 3 kumpulan.2) Kenalpasti 2 kerajaan awal di Asia Tenggara dalam tayangan slide yang bakal ditayangkan.3) Tulis jawapan selepas melihat tayangan slide dalam kertas edaran yang disediakan.

- Menayangkan slide pembentukan kerajaan awal di Asia Tenggara.

- Memberi masa kepada pelajar untuk menulis jawapan.

- Memilih beberapa orang pelajar untuk memberikan jawapan mereka.

- Guru membuat ulasan tentang slide yang ditayangkan.

-Pelajar mendengar arahan daripada guru.

-Pelajar melihat tayangan slide.

- Menulis jawapan

- Pelajar menyebut jawapan.

- Mendengar penerangan guru.

BBM :- Slide(tayangan slide pada Ipad dengan menggunakan aplikasi ‘Keynote’)

- Kertas edaran

Langkah 2(15 minit)

3.1.1 Ciri-ciri Kerajaan Agraria3.1.2 Ciri-ciri Kerajaan Maritim

Menyenaraikan dua daripada

(Nilai keberanian diterapkan)

- Memberi penerangan tentang ciri-ciri Kerajaan Agraria

- Mendengar penerangan guru.

BBM:- Peta minda- Kad Manila

Nilai Murni :- Keberanian

Page 4: Rancangan pengajaran harian

empat ciri-ciri Kerajaan Agraria dan Kerajaan Maritim selepas mendengar penerangan guru.

dan Kerajaan Maritim berpandukan peta minda.

-Memilih beberapa orang pelajar untuk tampil ke hadapan dan melabelkan ciri-ciri dua kerajaan awal di Asia Tenggara.

-Pelajar yang dipilih tampil ke hadapan dan melabelkan jawapan mereka di papan putih.

Langkah 3(15 minit) Membandingka

n 3 ciri Kerajaan Agraria dan Kerajaan Maritim selepas mendengar penerangan guru.

(Nilai keberanian diterapkan)

- Menayangkan slide pembelajaran berkaitan Kerajaan Agraria dan Kerajaan Maritim

- Bertanya kepada pelajar tentang perbezaan antara Kerajaan Agraria dan Kerajaan Maritim.

- Pelajar melihat tayangan slide.

- Menjawab pertanyaan guru.

BBM:- Slide(tayangan slide pada Ipad dengan menggunakan aplikasi ‘Keynote’)

Nilai Murni :- Keberanian

Pengukuhan/Penilaian(7 minit)

Aktiviti Pengukuhan:

Menyuai padankan gambar

Permainan teka silang kata

- Meminta pelajar untuk menyuai padankan gambar dengan perkataan yang berkaitan Kerajaan Agraria dan Kerajaan Maritim.

- Menayangkan soalan teka silang kata melalui paparan slide.

- Memilih beberapa orang pelajar untuk memberikan jawapan bagi

- Pelajar yang dipilih tampil ke hadapan dan menyuai padankan gambar dengan perkataan di papan putih.

- Melihat dan membaca soalan teka silang kata yang dipaparkan.

- Pelajar yang dipilih memberikan menjawab.

BBM:- Gambar

- Slide(tayangan slide pada Ipad dengan menggunakan aplikasi ‘Keynote’)

- Kad Manila

Nilai :-Berani dan berkeyakinan tinggi.

Nilai patriotik:-Berbangga dengan asset Negara.

Page 5: Rancangan pengajaran harian

permainan teka silang kata.

- Bertanya kepada pelajar apakah nilai yang boleh diperolehi melalui topik Kerajaan Awal di Asia Tenggara.

- Memberi pendapat.

Penutup(3 Minit)

- Rumusan hasil pembelajaran pada hari ini.

- Kerja rumah pelajar: Membaca buku teks dan peta minda yang diberikan oleh guru: Bab 3: Pengaruh Agama Hindu dan Buddha Dalam Kerajaan Awal.

-Bertanya kepada pelajar tentang apa yang dipelajari pada hari ini.

- Guru memberitahu pelajar tajuk yang akan diajar dalam P&P yang akan datang.

-Mengedar nota peta minda kepada pelajar.

-Memberi pendapat tentang hasil pembelajaran pada hari ini.

-Menerima nota peta minda daripada guru.