Rancangan Pengajaran Harian

16
Tarikh : 3 April 2012 Masa : 10.35 pagi - 11.35 pagi Tahun : 4 Cengal ( 36 orang) Tema : Hargai Warisan Kita Tajuk : Alat Muzik Tradisional Malaysia Fokus Utama: 1. Bercerita dan melaporkan sesuatu perkara yang didengar, ditonton, dibaca atau dialami. Fokus Sampingan: 1. Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca. 2. Mengenal pasti maklumat dan mencatat nota daripada bahan yang dibaca dan didengar. Objektif: Pada akhir pembelajaran murid dapat 1.Menyebutkan lima jenis alat muzik tradisional Malaysia. 2.Membaca petikan yang diberikan dengan sebutan dan intonasi yang betul. 3.Menulis jenis-jenis alat muzik tradisional Malaysia berdasarkan kaum dan cara penggunaannya. Pengisian Kurikulum: Sistem Bahasa i) Sebutan dan intonasi: Membaca dengan sebutan dan intonasi yang betul. ii) Tatabahasa : Kata kerja iii) Kosa kata : dipalu, tradisional, digesel Kemahiran bernilai tambah: i)Kecerdasan pelbagai: Linguistik, Interpersonal

description

RPH

Transcript of Rancangan Pengajaran Harian

Tarikh : 3 April 2012

Masa : 10.35 pagi - 11.35 pagi

Tahun : 4 Cengal ( 36 orang)

Tema : Hargai Warisan Kita

Tajuk : Alat Muzik Tradisional Malaysia

Fokus Utama:

1. Bercerita dan melaporkan sesuatu perkara yang didengar, ditonton, dibaca atau dialami.

Fokus Sampingan:

1. Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca.2. Mengenal pasti maklumat dan mencatat nota daripada bahan yang dibaca dan didengar.

Objektif: Pada akhir pembelajaran murid dapat

1.Menyebutkan lima jenis alat muzik tradisional Malaysia.2.Membaca petikan yang diberikan dengan sebutan dan intonasi yang betul.3.Menulis jenis-jenis alat muzik tradisional Malaysia berdasarkan kaum dan cara penggunaannya.

Pengisian Kurikulum: Sistem Bahasai) Sebutan dan intonasi: Membaca dengan sebutan dan intonasi yangbetul. ii) Tatabahasa : Kata kerjaiii) Kosa kata : dipalu, tradisional, digesel

Kemahiran bernilai tambah: i)Kecerdasan pelbagai: Linguistik, Interpersonal ii)Kemahiran berfikir : mengesan, menciri iii)Kajian Masa Depan iv)Konstektual

Strategi Pengajaran dan Pembelajaran : Pendekatan Berpusatkan MuridPenyerapan ilmu / nilai murni : Pendidikan Muzik, menghargai, baik hati, menghormati

Penilaian : Melengkapkan jadual jenis alat muzik dan cara menggunakannya.

Sumber Pengajaran dan Pembelajaran: i) Bahan Multimedia: LCD, CD ii) Bahan Bercetak :Poster iii) Bahan Maujud :Kompang

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melihat alat-alat muzik tradisional seperti kompang.

AKTIVITI PENGAJARAN PEMBELAJARAN

SET INDUKSI (5 minit)1.Guru menunjukkan kompang dan meminta dua orang murid memalu kompang.2.Guru bersoal jawab dengan murid tentang kegunaan kompang.3.Guru mengaitkan kompang dengan isi pelajaran.

LANGKAH 1 (10 minit)1. Murid diberikan petikan teks Alat-alat Muzik Tradisional Malaysia. (Lampiran A)2. Murid membaca petikan dengan nada dan intonasi yang betul secara berkumpulan.3.Guru meminta murid mengenal pasti jenis alat muzik mengikut kaum serta cara penggunaan.4.Murid juga diminta menyenaraikan kata kerja yang diperoleh daripada petikan.

LANGKAH 2 (10 minit)1.Guru menayangkan video alat-alat muzik tradisional mengikut kaum di Malaysia.2.Murid diminta menyebutkan nama alat-alat muzik tradisional mengikut kaum.

LANGKAH 3 (15 minit)1.Murid diminta berbincang dalam kumpulan dan menyenaraikan jenis-jenis dan kegunaan alat muzik.2.Guru meminta setiap kumpulan menghantar seorang wakil untuk menjelaskan satu alat muzik tradisional serta informasi tentang penggunaannya.3.Murid lain mendengar dan memberi maklum balas.4.Kumpulan yang memberikan maklumat yang tepat diberikan markah.

LANGKAH 4 (15 minit)1.Guru mengedarkan lembaran kerja. (Lampiran B)2.Murid diminta melengkapkan jadual alat-alat muzik dengan maklumat yang betul.3.Guru berbincang dengan murid berkaitan jawapan yang tepat bagi melengkapkan jadual.4.Guru meminta murid menuliskan lima ayat lengkap berdasarkan petikan yang telah dibaca.

PENUTUP (5 minit)1.Murid dipertontonkan dengan video alat-alat muzik tradisional.2.Guru memaklumkan bahawa alat-alat muzik tradisional merupakan warisan negara yang perlu dijaga dan dihargai.3.Guru merumuskan pengajaran dan pembelajaran serta menegaskan tentang aspek nilai yang terdapat dalam aktiviti pengajaran dan pembelajaran hari ini.

Tarikh/ Hari: 25.04.12 /Selasa Masa : 8.30-9.30 pagi Kelas : 4 Cekal Bil. Pelajar : 36 orang M/ Pel : Bahasa MalaysiaTajuk : Melawat ke Muzium Negara

Objektif : Di akhir pelajaran murid-murid dapat: (i) melaporkan perkara yang terdapat di dalam gambar (ii) menyenaraikan 4 kebaikan menyertai lawatan ke sesebuah muzium

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melawat ke muziumTema : Hargai Warisan KitaBahan : buku teks, kad gambar bersiri,lembaran kerja,buku tulis,pen markerNilai : patriotisme, syukur, kerjasamaKemahiran : 1.5 Aras 1(i) Menyatakan fakta yang terdapat dalam bahan. 7.1 Aras 3(i) Kesimpulan tentang maksud tersurat dan tersirat berdasarkan bahan grafik dan bukan grafik.

Langkah/MasaIsi PelajaranAktiviti Pengajaran PembelajaranCatatan

Aktiviti GuruAktiviti Murid

Set Induksi(5minit)Pengesanan maklumatGuru mempaparkan gambar beberapa buah muzium.Guru bersoaljawab tentang muzium dengan murid.Guru menerangkan tentang tajuk pelajaran pada hari ini.

Murid meneliti kad gambar yang dipaparkan oleh guru.

Murid menjawab soalan yang di kemukakan oleh guru secara lisan.Kad gambarmuzium

PerkembanganLangkah 1(10 minit)

Langkah 2(15 minit)

Langkah 3(10 minit)

Langkah 4(15 minit)

Gambar Muzium Negara

Gambar melawat ke Muzium Negara

Kebaikan melawat muzium

PerbincanganjawapanGuru mengarahkan murid membuka buku teks.Guru membantu murid mengeluarkan maklumat berdasarkan gambar dengan menggunakan teknik penyoalan.

Guru menyuruh murid secara berpasangan menyediakan beberapa ayat bagi setiap gambar dalam buku teks.Guru memilih murid secara rawak dan menyuruh mereka membacakan ayat-ayat yang telah mereka bina.

Guru mengedarkan lembaran kerja.Guru menyuruh murid menyenaraikan kebaikan menyertai lawatan ke sesebuah muzium.Guru menyuruh beberapa murid menyatakan dapatan yang diperolehi.

Guru berbincang dengan murid jawapan yang tepat.Murid membuka buku teks seperti yang diarahkan oleh guru.

Murid melaporkan perkara yang mereka lihat dalam gambar kepada kelas.Murid lain menyemak fakta yang dilaporkan.

Murid secara berpasangan membina beberapa ayat berdasarkan setiap gambar dalam buku teks.

Murid yang terpilih membacakan ayat yang telah mereka bina kepada kelas.

Murid menyenaraikan kebaikan menyertai lawatan ke sesebuah muzium.

Beberapa orang murid menyatakan dapatan mereka kepada kelas.

Murid mencatat jawapan yang tepat di dalam buku tulis.Buku teksPatriotisme

Gambar bersiriKerjasama

Lembaran kerja

Buku tulis

Penutup(5minit)Rumusan isi pelajaran dan nilai murniGuru merumuskan isi pelajaran dan nilai murni bagi pelajaran hari ini.Murid mendengar rumusan guru dengan teliti.Pen marker

RPH MORAL T4 KSSRRANCANGAN PELAJARAN HARIAN KSSR

1. Mata Pelajaran dan Kelas : Pendidikan Moral Tahun 4 Bestari2. Tema / tajuk :Mengamalkan adab dalam pergaulan dengan jiran3. Bilangan Murid : 20 Orang4. Masa : 10.40 -11.40 pagi (60 minit)5. Standard Pembelajaran : 5.1.1, 5.1.2, 5.1.46. Objektif Pembelajaran :Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:Penaakulan i. Menyenaraikan adab dalam pergaulan dengan jiran ii. Menghuraikan kepentingan adab dalam pergaulan dengan jiran.PerasaanMenceritakan sekurang-kurangnya 1 perlakuan beradab dengan jiran.PerlakuanMurid menunjuk cara adab dalam pergaulan dengan jiran dalam sesuatu situasi dengan bimbingan dan ucapan bertatasusila.

7. Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran:i. Murid menyatakan adab dalam pergaulan dengan jiran.ii. Murid mendemonstrasikan adab dalam pergaulan dengan jiran dalam pelbagai situasiiii.Murid mengamalkan adab dalam pergaulan dengan jiran dalam kehidupan seharian dan boleh dicontohi

7.EMK: i. Kreativiti dan inovasi menjana idea, sumbangsaran ii. TMK - Menggunakan internet

8.Bahan Bantu Belajar:Carta, Slaid. Laptop, Projekter, Kertas Majung, Maker pen, Tape

Langkah / MasaIsi PelajaranAktiviti PengajaranGuru dan MuridCatatan

Set Induksi(10 minit)Gambar perumahan

Gambar kawasan kampung

-Guru mempamerkan gambar satu kawasan perumahan dan satu kawasan kampung.-Guru menyoal murid berdasarkan gambar-Murid melihat gambar dan menjawab soalan guru-Contoh soalan:1)-Siapa diantara anda tinggal di kawasan taman perumahan?-Saya tinggal di Taman Sri Tampoi.2) -Siapa diantara anda yang tinggal di kawasan kampung?-Saya tinggal di Kampung Kejai A

3)-Adakah anda kenal orang yang tinggal disekeliling rumah anda? -Kami kenal orang yang tinggal berdekatan dengan rumah kami. Mereka adalah jiran-jiran kami.-Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk yang akan dipelajari pada hari ini iaitu adab menziarahi jiran.KBKK:Fikiran refleksi

ILMU:Moral

NILAI:Berbudi bahasa

BBM:Gambar

Langkah 1(20minit)Cartapengertianmenziarahi jiran.-Mengunjungi orang yang tinggal berhampiran rumah kediaman kita (40 buah rumah)

-Adab sebelum menziarahi jiran1.memilih masa yang sesuai2.memakai pakaian yang menutup aurat

-Adab semasa menziarahi jiran1)-memberi salam dan bersalaman2)-meminta izin untuk masuk3)-memendekkan tempoh ziarah4)-mengawal pandangan5)-merendah suara-Guru mempamerkan carta pengertian menziarahi jiran dan meminta murid membaca bersama-sama.-Murid membaca pengertian menziarahi jiran seperti yang dipaparkan.-Guru menerangkan pengertian menziarahi jiran-Murid mendengar penerangan guru serta memahami maksud menziarahi jiran.

-Guru membahagikan murid kepada 3 kumpulan.(A, B, C)

-Guru meminta murid kumpulan A menyenaraikan (adab-adab sebelum menziarahi jiran). Kumpulan B (adab adab semasa) dan kumpulan C (adab-adab selepas)

-Murid kumpulan A, B dan C berbincang dan memberi pendapat mereka mengenai adab-adab sebelum menziarahi jiran berdasarkan pengetahuan sedia ada mereka. -Wakil kumpulan masing-masing membentangkan hasil perbincangan.-Guru mempamerkan adab-adab yang telah dibincangkan dan meminta murid menyebutnya satu persatu sacara kelas.

-Murid membaca adab-adab yang dipamerkan oleh guru satu persatu secara kelas.

-Murid mendengar penerangan guru mengenai adab-adab sebelum menziarahi jiran.KBKK:Fikiran refleksi, Sumbang saran

ILMU:Moral, Bahasa Melayu, Metematik

NILAI:Berbudi bahasa, Hormat menghormati, Menghargai hak jiran.

BBM:Carta, Slaid. Lap top, Projekter

dan bersopan semasa bercakap6)-meminta izin jika hendak menggunakan kemudahan di rumah jiranAdab selepas berziarah1)-meminta izin ketika hendak beredar2)-memberi salam dan bersalaman sebelum beredar

Langkah 2 (10minit)Perkara yang perlu dihindari ketika menziarahi jiran1) -Enggan memberi salam.2) -Masa tidak bersesuaian3)-Mengusik barang-barang tuan rumah4)-Menjatuhkan maruah tuan rumah5)-Mengumpat6)-Bercakap kasar-Guru meminta murid berbincang di dalam kumpulan mengenai perkara-perkara yang perlu dihindari ketika menziarahi jiran.

-Murid berbincang di dalam kumpulan memgenai perkara-perkara yang perlu dihindari ketika menziarahi jiran seperti yang diarahkan oleh guru._ Guru meminta wakil setiap kumpulan menampalkan dan memembentangkan hasil perbincangan di hadapan kelas-Wakil kumpulan membentangkan dan menampalkan hasil perbincangan di hadapan kelas.-Guru meminta murid menyebut isi yang sama hasil pembentangan tersebut-Murid menyebut semula isi pembentangan dan menyebut semula isi yang sama hasil pembentangan setiap kumpulanKBKK:Fikiran refleksi, Sumbang saran

ILMU:Moral, Bahasa MelayuNILAI:Berbudi bahasa, Hormat menghormati, Menghargai hak jiran.BBM:Kertas Majung, Maker pen, Tape

Langkah 3(10minit)Hikmah menziarahi jiran-Mengamalkan perlakuanberadab dengan jiran-Pengucapan bertatasusila-Guru mempamerkan carta hikmah dan murid menyebut mengikut guru.

-Guru menerangkan satu persatu berdasarkan carta yang dipamerkan.ILMU:Moral, IbadahNILAI:Menghormati hak bersamaBBM:Slaid, Lap top, Projekter dan Lembaran kerja

Langkah 4(5minit)PengukuhanLembaran kerja-Guru mengedarkan lembaran kerja dan meminta murid menjawabnya.-Murid menjawab soalan secara individu.

-Guru meminta murid menyemak jawapan yang betul-Murid menyemak jawapan dan membuat pembetulan jika adaBBM:Lembaran kerja

Nilai:Tekun dan sabar

Penutup(5 minit)Rumusan-Guru membuat rumusan-Guru mempamerkan carta pantun dan meminta murid berpantun bersama-sama secara kelas-Murid berpantun bersama-sama.Guru membuat kesimpulan terhadap tajuk pembelajaran hari ini dan murid menguasai isi pelajaran hari ini.BBM:Carta Pantun.

Nilai:Semangat berjiran.

9. Penilaian P dan P:i.lembaran kerja (Padankan gambar dengan ucapan yang berkaitan dengan adap menziarahi jiran)ii.Pengucapan bertatasusila apabila bercakap dengan jiran tanpa mengira pangkat dan umur.Aktiviti Pengayaan :Menulis beberapa ayat berkaitan adap yang perlu dihindari semasa menziarahi jiran.Aktiviti Pemulihan :Menyenaraikan Kata Panggilan untuk jiran seperti Pakcik, Makcik, Datuk, Nenek, Wan, Pak Long, dll10.Refleksi i. 16 orang murid telah mencapai standard yang ditetapkan. ii. 4 orang murid akan diberi latihan pemulihan sebelum waktu pelajaran akan datang.

RPH BAHASA MELAYU TAHUN 4RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYUTarikh : 1Julai 2010Masa : 11.00 pagi 12.00 tengahari ( 60 minit )Tahun : 4 Bestari ( 30 murid : 18 lelaki dan 12 perempuan)Tema : Hargai Warisan KitaTajuk : Alat Muzik Tradisional MalaysiaPakej/ Modul : Kemahiran Mendengar dan Bertutur, Membaca dan Menulis.HPU : 2.0 Bercerita dan melaporkan sesuatu perkara yangdidengar, ditonton,dibaca atau dialami

5.0 Membaca kuat dengan kelancaran sebutan, intonasidan gaya pembacaan yang sesuai

11.0 Membuat ulasan tentang bahan yang didengar, ditontonatau dibaca

HPK : 1.5 Memberikan penjelasan tentang sesuatu perkara yang tersurat dan tersirat.5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca.11.3 Mengenalpasti maklumat dan mencatat notadaripada bahan yang didengar dan dibaca.

HHP : Aras 1 (i) Menyatakan fakta yang terdapat dalam bahan.Aras 1 (i) Membaca petikan dengan sebutan dan intonasi yang betul dan menarik.Aras 1 (ii) Mencatat nota dalam bentuk grafik.

Objektif : Pada akhir pembelajaran murid dapat;1. Menyebut lapan jenis alat muzik tradisional Malaysia.2. Membaca petikan yang diberikan dengan sebutan dan intonasi yang betul dan menarik.3. Menulis jenis-jenis alat muzik tradisional Malaysia berdasarkan kaum dalam bentuk jadual.Pengisian Kurikulum :Sistem Bahasa :i) Sebutan dan intonasi : Membaca dengan sebutan dan intonasi yang betul.ii) Tatabahasa : Ayat penyataiii) Kosa Kata : getaran, dipalu, bergema

Kemahiran Bernilai Tambahi) Kecerdasan Pelbagai : Linguistik,Interpersonal, Muzikii) Kemahiran Berfikir :mengesan, mengkategoriiii) Kajian Masa Depaniv) Pembelajaran kontekstual

Strategi Pengajaran dan Pembelajaran : Pendekatan Berpusatkan MuridKemahiran generik : Kemahiran BelajarPenekanan Konsep 5Pi) Penggabungjalinan : kemahiran bertutur, membaca, menulisii) Penyerapan ilmu : Pendidikan Muzik; Nilai murni : baik hatiiii) Pemulihan : Membaca kosakata secara latih tubiiv) Pengayaan : membuat buku skrap alat-alat muzik tradisionalv) Penilaian : Membuat jadual jenis alat muzik

Bahan Sumber Pengajaran dan Pembelajaran :i) Bahan Multimedia :LCD, CDii) Bahan Bercetak :posteriii) Bahan Maujud : kompang, serunai

Pengetahuan Perlu Ada :i) Murid pernah melihat alat-alat muzik seperti serunai, kompang danlain-lain.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARANLangkah dan Masa Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan

Set Induksi(5 minit) Alat-alat muzik: Kompang serunai Guru membawa kompang dan serunai dan meminta 2 orang murid memalu kompang dan meniup serunai tersebut. Bersoal jawab dengan murid mengenai kegunaan kompang. Guru mengaitkan dengan isi pelajaran hari ini.

Kemahiran belajar(mentafsir maklumat)Langkah 1(10 minit) Petikan teks:Alat-alat Muzik Tradisional Malaysia.(Lampiran A)1.Membranofon

2. Kordofon

Murid diberikan petikan. Murid membaca petikan dengan gaya dan intonasi yang betul. Guru meminta beberapa orang murid membaca petikan dengan kuat. Murid lain mendengar dan memberi komen mengenai intonasi dan nada.

SP:Koperatif

PP(Berpusatkan murid)

Langkah 2(10 minit) Alat-alat Muzik mengecam dan menyebut nama alat-alat muzik. Murid duduk dalam kumpulan dan dikehendaki berbincang mengenai jenis alat-alat muzik dari setiap kaum. Wakil murid dikehendaki ke hadapan kelas dan menyebut nama alat-alat muzik tersebut.

PP(Berpusatkan murid)

SP:Koperatif dan Kolaboratif

KBT-Verbal linguistik

Nilai: kerjasamaLangkah 3(15 minit) Tayangan slaid (gambar) : Alat muzik tradisional Melayu Alat muzik tradisional Cina Alat muzik tradisional India

Guru menayangkan slaid gambar alat muzik tradisional dari kaum Melayu, Cina dan India. Guru turut memberi penerangan mengenai asal usul sesuatu alat muzik. Murid dikehendaki menyebut semula jenis alat-alat muzik berdasarkan sesuatu kaum.KB(mentafsir maklumat)SP:Kontek luar

BBM: LCD, laptop

Nilai: berani mencubaLangkah 4( 15 minit) Latihan 3Membuat jadual: Jenis alat muzik tradisional kaum Melayu, cina dan India.

Murid dikehendaki membuat jadual serta menulis jenis alat muzik tradisional. Murid diminta mengisi jadual tersebut dengan menulis jenis alat muzik dari kaum Melayu, Cina dan India. Guru berbincang dengan murid jawapan yang tepat. KB(menyatakan sebab dan alasan)

Penutup( 5 minit )

Murid diperdengarkan dengan lagu-lagu etnik kratif daripada pita rakaman. Guru memaklumkan kepada murid mengenai alat muzik yang digunakan dalam lagu tersebut. Guru merumuskan pengajaran dan pembelajaran serta menekankan kepada aspek nilai yang terdapat semasa aktiviti hari ini. KG;TMK

Nilai Murni: menghargai warisan Negara

BBM: pita rakaman