Rancangan Pengajaran Harian
-
Upload
nor-fazliani -
Category
Documents
-
view
236 -
download
1
description
Transcript of Rancangan Pengajaran Harian
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran: Bahasa MelayuTarikh: 5 Mac 2015Hari : KhamisMasa : 10.15 11.15 pagiTahun : 2 DisiplinBilangan Murid : 31 OrangTema : PerpaduanTajuk : Berkelah di Tepi Pantai
Standard KandunganStandard Pembelajaran
3.3 Membina dan menulis perkataan, frasa dan ayat dengan betul.3.3.2 Membina dan menulis ayat yang mengandungi perkataan dua atau lebih suku kata, diftong, vokal berganding, digraf dan konsonan bergabung dengan betul.
Objektif Pembelajaran :Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :a) Menyenaraikan sekurang-kurangnya 8 daripada 10 perkataan dengan betul berdasarkan teks.b) Membina sekurang-kurangnya 6 daripada 8 ayat berdasarkan perkataan yang dipilih dengan betul.EMK :a) Ilmu : Pendidikan Moral, Sains.b) Nilai murni: Semangat kerjasama, keberanianKepelbagaian Kaedah dan Teknik :a) KB : Penyoalan, Penerangan, Penjanaan Ideab) KP: Verbal Linguistik, Interpersonalc) BCB : Memproses MaklumatPembelajaran Konstruktif : Mengembangkan ideaSistem Bahasa: Diftong, Konsonan bergabung, DigrafKosa Kata : Cermin mata, air lautBBM: Lirik lagu Anggota Badan, Lembaran Kerja, AktivitiPengetahuan Sedia Ada : Murid dapat membaca ayat dengan baik.
Langkah/ MasaIsi PelajaranAktiviti PdPCatatan
Set Induksi(5 minit)10.15-10.20 pagia) Didik Hibur Nyanyian
Lagu Anggota Badan
Tanganku ke depan,Tanganku ke atas,
dan bergoyang-goyangsambil bertepuk tangan,Bersukaria, bersama- sama.
a) Murid diperkenalkan lagu Anggota Badan.
b) Guru mendemostrasikan
lagu sambil murid mendengarkannya.
c) Guru dan murid menyanyikannya bersama-sama.
d) Murid diterangkan dengan tajuk pelajaran pada hari ini.
e) Guru mengaitkan lagu dengan isi pelajaran pada hari ini.
BBM :Lirik lagu Anggota Badan
KB:
Penerangan
Langkah 1(20minit)10.20-10.40 pagiPerbincangan1. Gambar Hari KeluargaRujuk Lampiran 1
2. Senaraikan objek yang terdapat pada gambar.
3. Jawapan Jangkaan:i. Air lautii. Pelampung
iii. Topiiv. Bolav. BaldiCara membina ayat.1. Ada subjek (FN)2. Ada prediketa) (FN) frasa namab) (FK) frasa kerjac) (FA) frasa adjektifd) (FSN) frasa sendi nama.
Contoh ayat :
a) Murid diedarkan dengan sekeping kertas gambar tentang situasi Hari Keluarga di sebuah pantai.
b) Murid diminta untuk menyenaraikan 1 objek yang
terdapat di dalam gambar secara individu.
c) Murid dikehendaki membaca dan menyenaraikan 7 objek lain yang terdapat dalam gambar.
d) Murid dibimbing untuk membina ayat mudah menggunakan perkataan yang telah diperolehi.
e) Murid diminta untuk membina satu ayat berdasarkan perkataan yang dipilih.
f) Murid diminta untuk membaca ayat yang telah dibina di dalam kelas secara jelas.BBM :Kertas bergambarKB :Penerangan, Penyoalan
Nilai :Kerjasama,KeberanianPembelajaran konstruktif :Mengembangkan idea.BCB :Menjana ideaKP :Interpersonal
Langkah 2(15minit)10.40-10.55 pagiLatih TubiMembina ayat berdasarkan perkataan yang diperolehi daripada gambar.Contoh perkataan ;i. Layang-layangii. Awaniii. Tikariv. Cermin matav. Pokokvi. Bolavii. Nama orang ( Ali )viii. Basikal
a) Murid diminta untuk mengeluarkan buku tulis dan menulis semula 8 perkataan yang telah diperolehi daripada gambar.
b) Murid diminta untuk membina ayat menggunakan perkataan yang dipilih.
c) Murid melaksanakan aktiviti secara individu dan dipantau oleh guru dari semasa ke semasa.Nilai :KerjasamaBCB :Menjana ideaKB :Penerangan
Langkah 3(15minit)10.55-11.10 pagiPerbincangan( Aktiviti 1 )
(Aktiviti 2)a) Murid diminta untuk membaca 1 jawapan yang telah dilaksanakan.
b) Guru dan murid menyemak jawapan bersama-sama.
c) Murid diedarkan dengan lembaran pengukuhan.
d) Murid melaksanakan aktiviti secara individu.
KP :Kemahiran Interpersonal
Nilai :Kerjasama, kerajinanKB :Mengingat kembali, BBM :Lembaran pengukuhan
Penutup(5minit)Penutup Kognitifa) Bagaimanakah hendak membina ayat.
b) Jawapan jangkaan Mempunyai subjek dan prediket.a) Murid disoal tentang cara hendak membina ayat.
b) Guru merumuskan isi pelajaran pada hari ini.
c) Guru memuji dan meminta murid agar rajin membuat ulangkaji di rumah.KB : PenyoalanKP :InterpersonalNilai : Kerjasama, Kerajinan
Refleksi :_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________