Rancangan Pengajaran Harian

9
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata Pelajaran : Bahasa Melayu Tarikh : 10 Oktober 2014 ( Jumaat ) Tahun : 2 Inovatif Masa : 9.00am - 10.00am ( 1 jam ) Bilangan Murid : 12 orang ( 6 perempuan dan 6 lelaki ) Tema : Alam Sekitar Tajuk : Haiwan Peliharaan Standard kandungan Standard pembelajaran 1.2 Mendengar, mengecam dan menyebut bunyi bahasa, iaitu abjad, suku kata, perkataan, frasa dan ayat dengan betul. 1.2.4 Mendengar, memahami,menyebut, dan mengeja perkataan yang mengandungi suku kata terbuka dan suka kata tertutup dengan betul dan tepat. Kemahiran Literasi: 1.1 Mendengar, mengecam dan menyebut bunyi bahasa, iaitu abjad, suku kata, perkataan, frasa dan ayat dengan betul. Objektif Pelajaran: Pada akhir pembelajaran ini, murid dapat : 1. Mendengar, mengecam dan menyebut perkataan berdasarkan gambar. 2. Menyebut dan mengeja perkataan yang mengandungi suku kata terbuka dan tertutup yang didengar dengan betul dan tepat. 3. Memahami dengan memberi makna perkataan yang mengandungi dua atau tiga suku kata dengan sebutan yang betul. 4. Mengingat, meneka dan menyebut semula jenis haiwan berdasarkan pelbagai gambar yang ditunjukkan. Kaedah: Kaedah Pandang Dan Sebut Sistem Bahasa: i. Tatabahasa : Kata nama, kata kerja dan kata adjektif ii. Aspek bahasa : Fonologi, semantik dan sintaksis Pengisian Kurikulum: iii. . Kosa kata : Itik, Anjing, Lembu, Ayam, Kerbau, Angsa, Kucing, Kambing

description

haiwan jinak

Transcript of Rancangan Pengajaran Harian

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu Tarikh : 10 Oktober 2014 ( Jumaat )Tahun : 2 InovatifMasa : 9.00am - 10.00am ( 1 jam )Bilangan Murid : 12 orang ( 6 perempuan dan 6 lelaki )Tema : Alam SekitarTajuk : Haiwan PeliharaanStandard kandunganStandard pembelajaran

1.2 Mendengar, mengecam dan menyebut bunyi bahasa, iaitu abjad, suku kata, perkataan, frasa dan ayat dengan betul.1.2.4 Mendengar, memahami,menyebut, dan mengeja perkataan yang mengandungi suku kata terbuka dan suka kata tertutup dengan betul dan tepat.

Kemahiran Literasi: 1.1 Mendengar, mengecam dan menyebut bunyi bahasa, iaitu abjad, suku kata, perkataan, frasa dan ayat dengan betul.

Objektif Pelajaran: Pada akhir pembelajaran ini, murid dapat :1. Mendengar, mengecam dan menyebut perkataan berdasarkan gambar.2. Menyebut dan mengeja perkataan yang mengandungi suku kata terbuka dan tertutup yang didengar dengan betul dan tepat.3. Memahami dengan memberi makna perkataan yang mengandungi dua atau tiga suku kata dengan sebutan yang betul. 4. Mengingat, meneka dan menyebut semula jenis haiwan berdasarkan pelbagai gambar yang ditunjukkan. Kaedah: Kaedah Pandang Dan Sebut

Sistem Bahasa:i. Tatabahasa : Kata nama, kata kerja dan kata adjektifii. Aspek bahasa:Fonologi, semantik dan sintaksisiii. . Kosa kata : Itik, Anjing, Lembu, Ayam, Kerbau, Angsa, Kucing, Kambing

Pengisian Kurikulum:Ilmu : MuzikNilai Murni : Kerajinan, Keberanian, Bekerjasama, Kesyukuran dan RasionalTeknologi Maklumat dan Komunikasi : Belajar melalui TMKKreativiti : Pergerakan kreatif - Imaginasi dan visual, Menjana IdeaElemen KeusahawananEK 1: 1.4 Daya kreativiti dan inovasi : memerhati dengan bertujuan dan menghasilkan banyak idea

Kepelbagaian kaedah dan teknik :KB : Mengenal dan membezakan jenis-jenis haiwanKP : Verbal linguistik, Intrapersonal, muzik dan kinestatikPembelajaran kontekstual : Menghubung kait dengan pengalaman Pengetahuan sedia ada : Kenal beberapa haiwan yang biasa dilihat oleh murid.

Bahan Bantu MengajarBil.JenisJumlah

1.LCD1

2.Komputer riba1

3.Gambar dan perkataan (SLAID)1

4.Video tentang haiwan1

5.Borang rekod penilaiani. Pemerhatian menggunakan borang penilaian1

Langkah/ masaIsi pelajaranAktiviti pengajaran dan pembelajaranCatatan

Set Induksi (5 minit)Gambar haiwan jinak dan bersoal jawab mengenai gambar yang dipaparkan.

Lampiran disertakan.

1.Guru menunjukkan gambar binatang-binatang jinak kepada murid. 2.Guru bersoal jawab dengan murid mengenai gambar yang ditunjukkan.Contoh soalan:a) Apakah nama binatang-binatang ini?b) Di manakah anda boleh melihat binatang-binatang ini?c) Adakah kamu memelihara binatang-binatang ini di rumah anda?Contoh Jawapan:a. Kucing, Ikan dan Anjingb. Di rumah, Zoo Negara, tepi jalan dan juga di televisyenc. Ya atau Tidakd. Guru menghubungkaitkan jawapan murid dengan pelajaran hari ini.

BBM:Gambar haiwan jinakTEKNIK:Bersoal jawabNilai:Berani,Bertutur dengan sopanKBT:Kajian masa depan, menjana idea pemikiran kreatif

Langkah 1(10 minit)Video Mari Mengenal Haiwan

Soalan1. Apakah haiwan yang terdapat dalam video tersebut? 2. Bagaimanakah bunyi binatang-binatang tersebut?Isi pelajaranJenis-jenis haiwan 1.Guru menayangkan video tentang Mari Mengenal Haiwan.2.Guru bersoal jawab dengan murid.3.Guru meminta murid menyanyikan lagu video tersebut berdasarkan lirik lagu.

BBM1. video tentang Mari Mengenal Haiwan2. LCD3. Komputer riba4. Speaker

KB Menghubung kaitBCB Memproses maklumatPembelajaran KontekstualMenghubung kaitkan dengan pengalaman dalam kehidupan suasana sekeliling

Langkah 2(15 minit)Kosa kataAyamKucingItik IkanAnjingBurungLembu Angsa1.Guru meminta murid pandang dan menyebut jenis haiwan yang dipaparkan melalui slaid.

2.Murid diminta mengeja perkataan yang ditunjukkan.3.Murid menyebut semula perkataan yang mengandungi suku kata terbuka dan tertutup dengan bimbingan guru.BBMSlaid KBT (KB) :KlasifikasiSISTEM BAHASAKata nama KhasKBT (TKP) :hubung kait

Langkah 3(10 minit)Memahami suku kata terbuka dan tertutup.

1.Guru membahagikan murid kepada empat kumpulan.2.Setiap kumpulan diberi kertas mahjung, pen marker.3.Murid diminta mengelaskan perkataan suku kata terbuka dan tertutup dalam kumpulan.4.Murid diminta membentangkan hasil kerja mereka dan menerangkannya.BBM:Kertas Mahjung, Pen markerTEKNIK: Perbincangan

Nilai: BekerjasamaRasional

KBT: Mengesahkan sumber maklumat

Langkah 4(15 minit)Lembaran kerja :- latihan mengisi tempat kosong.

latihan memadankan binatang dengan bunyi mereka.

Aktiviti Pengayaan1.Guru menyediakan lembaran kerja.2.Murid memadankan binatang-binatang dengan bunyi mereka.3. Murid mengisi tempat kosong dengan menulis huruf vokal yang tertinggal di dalam kotak kosong.4.Guru meronda dan memeriksa serta memberi tunjuk ajar semasa murid membuat lembaran kerja.5. Guru bersama-sama murid menyemak jawapan.Aktiviti PemulihanMurid diminta menyebut jenis-jenis haiwan peliharaan dan bunyikannya degan betul.BBMLembaran kerjaSTRATEGI/TEKNIK: - Penyoalan - Pengamatan- Latih tubi- Pandang dan sebutNILAI:KesabaranHormat-menghormatiPENILAIAN OBJEKTIF:Guru memastikan murid membuat latihan dengan betul..

Penutup(5 minit)1.Penutup Kognitif 2.Rumusan isi pelajaran

1.Guru meminta murid merumuskan apa yang dipelajari.2. Guru juga merumuskan isi pelajaran .3.Guru menyeru kepada murid bahawa perlu mempunyai kasih sayang terhadap haiwan peliharaan.KB: MerumusNILAI:RajinTEKNIK:Inkuiri Induktif

Refleksi: LEMBARAN KERJA 2Padankan haiwan di bawah dengan bunyinya.

LEMBARAN KERJA 1