Rancangan Pengajaran Harian

7
17 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata Pelajaran dan Kelas Sejarah 4 Mawar ( Aras sederhana ) Tema Keluarga bahagia Tema/ Tajuk Mari Belajar Sejarah Masa 8.40 – 9.40 pagi Standard Kandungan 1.2 Pengertian Diri dan Keluarga Standard Pembelajaran 1.2.2 Mengenal pasti salasilah keluarga 1.2.3 Menyatakan pengertian keluarga asas 1.2.4 Mengenalpasti gelaran anggota keluarga K1.2.7 Menyatakan adab yang perlu diamalkan dalam sesebuah Keluarga Kaedah / Strategi/ Pendekatan / Teknik Pendekatan : Konstruktivisme Kaedah : Inkuiri Penemuan Teknik : I - think Strategi : Berpusatkan murid Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan didapati : i. Menyatakan bilangan anggota dalam keluarga ii. Menyatakan panggilan dalam keluarga iii. Menyatakan maksud keluarga asas Aktiviti 1. Menonton tayangan video klip “ Keluarga Bahagia ”. 2. Bersoal jawab berkaitan dengan ahli keluarga. 3. Menghasilkan Salasilah keluarga. Elemen Merentas Kurikulum Nilai murni : Bersyukur, kasih sayang, sopan santun, hormat- menghormati KPS : Susunan Masa

description

rph

Transcript of Rancangan Pengajaran Harian

RANCANGAN PENGAJARAN HARIANMata Pelajaran dan KelasSejarah 4 Mawar ( Aras sederhana )

TemaKeluarga bahagia

Tema/ TajukMari Belajar Sejarah

Masa8.40 9.40 pagi

Standard Kandungan1.2 Pengertian Diri dan Keluarga

Standard Pembelajaran1.2.2 Mengenal pasti salasilah keluarga1.2.3 Menyatakan pengertian keluarga asas 1.2.4 Mengenalpasti gelaran anggota keluargaK1.2.7 Menyatakan adab yang perlu diamalkan dalam sesebuah Keluarga

Kaedah / Strategi/ Pendekatan / TeknikPendekatan : KonstruktivismeKaedah : Inkuiri PenemuanTeknik : I - thinkStrategi : Berpusatkan murid

ObjektifPada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan didapati :i. Menyatakan bilangan anggota dalam keluargaii. Menyatakan panggilan dalam keluargaiii. Menyatakan maksud keluarga asas

Aktiviti1. Menonton tayangan video klip Keluarga Bahagia .2. Bersoal jawab berkaitan dengan ahli keluarga.3. Menghasilkan Salasilah keluarga.

Elemen Merentas KurikulumNilai murni : Bersyukur, kasih sayang, sopan santun, hormat- menghormatiKPS : Susunan Masa Awalan, Perkembangan dan akhiranDimensi Kewarganegaraan : Bersyukur dikurniakan sebuah keluarga TMK : Penggunaan komputer riba dan LCD dalam PdP

Dokumen Standard PrestasiTP 1 Murid mengetahui tentang pengertian diri dan keluarga.TP 2 Murid boleh membuat penilaian tentang pengertian diri dan keluarga serta menghubungkait dengan peranan setiap ahli keluarga bagi mewujudkan keluarga bahagia.

Bahan Bantu BelajarKomputer, Video, Lcd, Kertas Lukisan, alat tulis

Refleksi

SEJARAHSTRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

AKTIVITIEMKCATATAN

Set Induksi (10 minit)Menonton tayangan video klip1. Murid membaca lirik bersama-sama sebelum menyanyi sambil menonton tayangan video klip Keluarga Bahagia

2. Guru bertanyakan soalan kepada murid berkaitan dengan video klip yang diperdengarkan.

a) Video klip tersebut menyentuh berkisaran apa?b) Siapakah yang perlu kita sayangi.Murid menjawab soalan guru secara lisan.c) Mengapakah kita harus menghormati ibu dan ayah.Murid menjawab secara lisan.

3. Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pelajaran hari iniAktiviti 1 ( 15 minit)

1. Guru menunjukkan sendiri carta keluarga asasnya 2. Guru menerangkan tajuk keluarga asas menerusi carta keluarga asas

Guru bersoal jawab dengan murid berdasarkan carta tersebut.

Contoh :

a) Siapakah yang terdiri daripada ahli keluarga asas.Jawapan : Ibu, bapa, kakak, adik dan saya

b) Apakah peranan ibu dan ayah dalam keluargaJawapan : Ayah mencari nafkah Ibu - menjaga anak

c) Murid menyenaraikan ahli keluarga secara lisan.

Nilai murni

Bersyukur Menghargai Kasih sayang

EMK

TKP TMK

Kemahiran Berfikir Menjana idea Menghubung kait

Kecerdasan Pelbagai Verbal-Linguistik

Nilai

Menghormati Sopan santun Kasih sayang

EMK

TKP

Kemahiran Berfikir

Menjana idea Menganalisis

BBM

Komputer riba LCD Video Pembesar suara

BBM

Carta keluargaMounting Board

Aktiviti 2 ( 20 minit)

1. Guru membahagikan murid kepada 3 kumpulan dan mengedarkan tugasan.

2. Setiap kumpulan diminta berbincang untuk menyelesaikan tugasan berkaitan keluarga bahagia.3. Murid diminta membentangkan hasil mereka di hadapan kelas.4. Hasil kerja murid ditampal di belakang kelas.

Nilai Menghormati Bekerjasama

KB Kreatif dan Kritis Menjana idea

KECERDASAN PELBAGAI Interpersonal Intrapersonal Verbal-Linguistik

Kad imbasan Mounting board

Aktiviti 3 ( 15 minit)

1. Guru mengedarkan kertas A4 kepada setiap murid

2. Murid di minta untuk menghasilkan carta berdasarkan 8 peta pemikiran I-Think

3. Murid diminta untuk membentangkan hasil dapatan kepada rakan lain

4. Guru merumuskan isi penting dalam pelajaran hari ini.

Nilai Menghormati

KB Menjana idea Menjelas

Kertas A4

Penutup ( 5 minit )

1. Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid.

a) Senaraikan bilangan anggota keluarga anda ?b) Nyatakan panggilan mesra dalam keluarga anda ?c) Berikan maksud keluarga asas ?

2. Murid diminta menjawab soalan berikut.

Nilai Menghargai Kasih sayang

KB Menjana idea

Lembaran kerja