Rancangan Pengajaran Harian

6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata Pelajaran : Bahasa Melayu Tarikh : 19 Februari 2014 Tahun : 3 Arif Bilangan Murid : 34 orang Masa : 10.30 pagi 11.30 pagi Tema : Kesihatan dan Kebersihan Tajuk : Bersih dan Sihat Standard Kandungan 5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata dengan betul mengikut konteks. Standard Pembelajaran 5.1.6 Memahami dan menggunakan kata hubung gabungan dengan betul mengikut konteks. Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat : i. Menggunakan sekurang-kurangnya tujuh daripada lapan kata hubung gabungan yang diberi dengan betul mengikut konteks. ii. Membina sekurang-kurangnya empat ayat majmuk berdasarkan rajah tukar ganti yang diberi dengan menggunakan kata hubung gabungan yang betul. Pengisian Kurikulum

description

bm

Transcript of Rancangan Pengajaran Harian

RANCANGAN PENGAJARAN HARIANMata Pelajaran:Bahasa MelayuTarikh:19 Februari 2014Tahun:3 ArifBilangan Murid:34 orangMasa:10.30 pagi 11.30 pagiTema:Kesihatan dan KebersihanTajuk:Bersih dan Sihat

Standard Kandungan5.1Memahami dan menggunakan golongan kata dengan betul mengikut konteks. Standard Pembelajaran5.1.6Memahami dan menggunakan kata hubung gabungan dengan betul mengikut konteks.

ObjektifPada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat :i.Menggunakan sekurang-kurangnya tujuh daripada lapan kata hubung gabunganyang diberi dengan betul mengikut konteks.ii.Membina sekurang-kurangnya empat ayat majmuk berdasarkan rajah tukar ganti yang diberi dengan menggunakan kata hubung gabungan yang betul.Pengisian KurikulumIlmu:Muzik, Pendidikan Jasmani dan KesihatanNilai:Kebersihan, Kasih SayangPeraturan Sosiobudaya:Laras bahasaEMK:Kreativiti dan inovasi penjanaan idea:Keusahawanan sedar tentang nilai penjagaan kesihatan dan kebersihan diri.Strategi Pengajaran : Pembelajaran Kontekstual Kemahiran Belajar Cara Belajar Kemahiran Membaca Mekanis Kemahiran Berfikir Menjana idea Kecerdasan Pelbagai Muzik, Verbal LinguistikPengetahuan Sedia Ada Murid mengetahui cara untuk menjaga kesihatan diri. Murid mempunyai pengetahuan asas mengenai kata hubung. Sistem Bahasa Morfologi : Kata Hubung Gabungan Sintaksis: Ayat MajmukBahan Sumber Pengajaran dan Pembelajaran (BSPP) : Lirik lagu Bangun Pagi Rajah Tukar Ganti Lembaran Kerja (Pentaksiran) Lembaran Kerja (Pemulihan) Kertas hitam Penerangan dan contoh mengenai Kata Hubung Gabungan.

Langkah / MasaKandungan / Isi PelajaranAktiviti Pengajaran dan PembelajaranCatatanUlasan Pensyarah Pembimbing

Set Induksi(5 minit)i. Lagu Bangun Pagiii. Contoh Soalan : Apakah perkara yang perlu dilakukan selepas bangun pagi? Mengapakah kita perlu memberus gigi setiap hari?iii. Tajuk Pelajaran : Bersih dan Sihat

1. Guru mengedarkan lirik lagu kepada murid-murid.2. Guru dan murid menyanyikan lagu tersebut bersama-sama.3. Guru dan murid bersoal jawab tentang maksud lirik lagu tersebut.4. Guru mengaitkan perbincangan dengan tajuk. BSPP : Lirik lagu

KP : Muzik

Teknik :PerbincanganSoal JawabSumbang Saran

Nilai : Kebersihan

Langkah 1(15 minit)i. Kata Hubung Gabungan ialah perkataan yang berfungsi menggabungkan dua ayat yang setara iaitu kedua-dua ayat merupakan ayat utama.ii. Senarai Kata Hubung Gabungan :1. Guru menerangkan perihal Kata Hubung Gabungan kepada murid-murid.2. Guru menyenaraikan Kata Hubung Gabungan dan meminta murid menyebutnya satu persatu.BSPP : Kertashitam, lirik lagu.

Pembelajaran Kontekstual

Langkah / MasaKandungan / Isi PelajaranAktiviti Pengajaran dan PembelajaranCatatanUlasan Pensyarah Pembimbing

# dan # tetapi # lalu # atau # sambil # serta # malahan # kemudian

iii. Kata Hubung Gabungan dalam lirik lagu : lalu dan sambil atau3. Guru meminta murid mencari Kata Hubung Gabungan yang terdapat dalam lirik lagu. Morfologi : Kata Hubung Gabungan

KBCB : Kemahiran Membaca

Langkah 2(15 minit)i. Senarai ayat majmuk berpandukan Rajah Tukar Ganti : Kakak memasak sambil menyanyi di dapur. Huda makan roti sambil minum susu.1. Guru mempamerkan Rajah Tukar Ganti yang disediakan oleh guru kepada murid-murid.2. Guru meminta murid membina ayat majmuk berpandukan rajah tersebut. BSPP : Rajah Tukar Ganti

Kemahiran Berfikir

Langkah / MasaKandungan / Isi PelajaranAktiviti Pengajaran dan PembelajaranCatatanUlasan Pensyarah Pembimbing

Kamu boleh bayar di sini atau di sana. Dia terjatuh lalu menangis kesakitan.3. Guru menyemak jawapan murid-murid dan melakukan perbincangan.Kecerdasan Pelbagai : Verbal - Linguistik

Langkah 3(10 minit)i. Pentaksiran (Kata Hubung Gabungan). Sila rujuk lampiran.1. Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid-murid.2. Murid-murid dikehendaki mengisi ruangan kosong dengan Kata Hubung Gabungan yang sesuai.3. Guru menyemak jawapan murid sambil melakukan perbincangan. BSPP : Lembaran kerja

Teknik : Perbincangan

Kemahiran Berfikir

Morfologi

Langkah 4(10 minit)Pengayaani. Kata Hubung Gabungan1. Murid membina empat ayat majmuk berdasarkan senarai Kata Hubung Gabungan yang telah dipelajari.Kemahiran Berfikir: Menjana idea

Langkah / MasaKandungan / Isi PelajaranAktiviti Pengajaran dan PembelajaranCatatanUlasan Pensyarah Pembimbing

Pemulihani. Kata Hubung Gabungan Petikan teks Gaya Hidup Sihat.1. Murid diminta mengenal pasti Kata Hubung Gabungan yang terdapat dalam petikan teks. Kecerdasan Pelbagai : Verbal Linguistik dan Interpersonal

Penutup(5 minit)i. Penutup Kognitif :Kita perlu menjaga kebersihan diri untuk menjamin kesihatan tubuh badan.

ii. Penutup Sosial :Lagu Bangun Pagi.1. Guru bersoal jawab dengan murid dan merumuskan isi pelajaran. Teknik : Soal jawab

Nilai : Kasih sayang