Rancangan Pengajaran Harian

5
Rancangan Pengajaran Harian (RPH) Pendidikan Islam Jawi Mata Pelajaran : Pendidikan Islam Kelas : 1 Pintar Masa : 7.45-8.15 pagi Tarikh : 25 Ogos 2015 Bilangan Murid : 25 Orang Bidang :Jawi Tajuk : Suku kata Terbuka Pengetahuan Sedia Ada: 1.Murid-Murid sudah belajar suku kata terbuka pada minggu lepas. Hasil Pembelajaran : 1.Menyebut perkataan-perkataan sukukata terbuka 2.Mengeja dan membaca dan suku kata terbuka. 3.Mengeja,mencantum dan membaca suku kata terbuka menjadi perkataan. Kemahiran Berfikir : 1.Mengeja dan Membaca 2.Memadankan. Penerapan Nilai: 1.Rajin dan berusaha Bahan Bantu Mengajar:

description

che rohayati

Transcript of Rancangan Pengajaran Harian

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian

Rancangan Pengajaran Harian (RPH) Pendidikan Islam Jawi

Mata Pelajaran : Pendidikan Islam

Kelas : 1 Pintar

Masa : 7.45-8.15 pagi

Tarikh : 25 Ogos 2015

Bilangan Murid : 25 Orang

Bidang :Jawi

Tajuk : Suku kata Terbuka

Pengetahuan Sedia Ada:

1.Murid-Murid sudah belajar suku kata terbuka pada minggu lepas.

Hasil Pembelajaran :

1.Menyebut perkataan-perkataan sukukata terbuka

2.Mengeja dan membaca dan suku kata terbuka.

3.Mengeja,mencantum dan membaca suku kata terbuka menjadi perkataan.

Kemahiran Berfikir :

1.Mengeja dan Membaca

2.Memadankan.

Penerapan Nilai:

1.Rajin dan berusaha

Bahan Bantu Mengajar:

1.Gambar

2.Kad suku kata

3.Lembaran Kerja

4.Roda suku kata

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian

Langkah/Masa Standrand Kandungan

Standrand Pembelajaran Catatan

Pendahuluan(2 minit)

Bacaan doa sebelum belajar

1.Guru meminta murid-murid membaca doa pelajaran.2.Guru dan murid membaca doa bersama-sama.

Set Induksi(3 minit )

NasyidTajuk:Sayang Allah

1.Guru menampalkan senikata lagu.2.Guru meminta murid membaca seni kata nasyid bersama-sama.3.Guru meminta murid bernasyidBersama-sama.4.Guru mengaitkan nasyid tersebut dengan pengajaran hari ini.

BBM1.Senikatalagu

Langkah 1(7 minit )

Mengenal dan menyebut suku kata terbuka-bu+ku -ku+da-ba+ju -Pa+ku-da+du

1.Guru menerangkan mengenai suku kata terbuka.2.Guru meminta murid mengeja suku kata.3.Murid mengeja suku kata yang dipamerkan bersama-sama4.Guru memilih beberapa orang murid untuk mengeja perkataan yang dipamerkan.

BBM1.Kad suku kata2.Kad perkataan

Langkah 2(10 minit )

Mengeja dan membaca suku kata terbuka

-Permainan Roda suku kata

Suku kata terbuka1.lada2.meja3.kaki

1.Guru mempamerkan carta belajar suku kata dan menjelaskannya.2.Murid-murid dikehendaki membaca secara latih tubi.3.Guru membuat aktiviti roda suku kata.4.Cara permainan roda suku kata.Guru meminta murid memusingkan roda,kemudian mengambil sampul yang disediakan mengikut dimana roda itu berhenti.5.Murid mengeja perkataan yang terdapat dalam sampul dengan betul.6.Guru berbincang bersama murid mengenai suku kata tersebut.7.Begitulah pusingan seterusnya.

BBM1.Carta perkataan2.Sampul surat.3. Kad perkataan

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian

Langkah/Masa Standrand Kandungan

Standrand Pembelajaran Catatan

Langkah 3(5 minit)

Mencantum suku kata menjadi perkataan.

-lembaran kerja

1.Guru mempamerkan suku kata2.Guru meminta murid menyambungkan suku kata menjadi perkataan.3.Guru meminta semua murid mengeja dan membaca perkataan tersebut.4.Guru membahagikan lembaran kerja.5.Guru membimbing murid yang lemah.

BBM1.Kad suku kata2. Lembaran kerja

Penutup(2 minit)

1.Mengeja dan membaca suku kata terbuka.

1.Guru meminta murid menyebut suku kata terbuka.2.Guru membuat rumusan pelajaran hari ini.

Catatan Pelatih :

Catatan Pembimbing/Pensyarah:

Page 4: Rancangan Pengajaran Harian