Rancangan Pengajaran Harian

4
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata Pelajaran : Bahasa Melayu Tahun : 3 Baiduri Bil. Murid : 38 orang Masa : 9.00 pagi 9.30 pagi Tarikh : 29/ 08 / 2015 Tema : Kebudayaan Tajuk : Pakaian Tradisional STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN 1,5 menulis dan menceritakan sesuatu perkara semula dengan tepat menggunakan sebutan yang jelas dan intonasi yang betul. 1.5.1 menulis tentang sesuatu perkara dengan tepat dan betul menggunakan ayat tunggal dan ayat majmuk dengan betul. Objektif : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid berupaya: I. bercerita dengan tepat tentang pakaian tradisional yang diketahui menggunakan ayat tunggal dan ayat majmuk dengan sebutan yang jelas dan intonasi yang betul. II. bercerita dengan tepat tentang pakaian tradisional yang terdapat dalam maklumat pantun dan yang dilayari daripada pantun yang dibaca. III. menulis 4 daripada 6 ayat tunggal dan ayat majmuk. Sistem Bahasa Sistem bahasa : Tatabahasa: Kata nama khas, sebutan dan intonasi Kosa kata : Pengisian Kurikulum/ Elemen Merentas Kurikulum Ilmu : Kebudayaan, Sivik dan Kewarganegaraan Nilai murni : Kerjasama, Hormat-menghormati Kreativiti : TMK

description

BUDAYA

Transcript of Rancangan Pengajaran Harian

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

Tahun : 3 Baiduri

Bil. Murid : 38 orang

Masa : 9.00 pagi – 9.30 pagi

Tarikh : 29/ 08 / 2015

Tema : Kebudayaan

Tajuk : Pakaian Tradisional

STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN

1,5 menulis dan menceritakan sesuatu

perkara semula dengan tepat

menggunakan sebutan yang jelas dan

intonasi yang betul.

1.5.1 menulis tentang sesuatu perkara

dengan tepat dan betul menggunakan

ayat tunggal dan ayat majmuk dengan

betul.

Objektif : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid berupaya:

I. bercerita dengan tepat tentang pakaian tradisional yang diketahui menggunakan ayat

tunggal dan ayat majmuk dengan sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.

II. bercerita dengan tepat tentang pakaian tradisional yang terdapat dalam

maklumat pantun dan yang dilayari daripada pantun yang dibaca.

III. menulis 4 daripada 6 ayat tunggal dan ayat majmuk.

Sistem Bahasa

Sistem bahasa : Tatabahasa: Kata nama khas, sebutan dan intonasi

Kosa kata :

Pengisian Kurikulum/ Elemen Merentas Kurikulum

Ilmu : Kebudayaan, Sivik dan Kewarganegaraan

Nilai murni : Kerjasama, Hormat-menghormati

Kreativiti : TMK

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian

Strategi

KB : Mengenal pasti,

TKP : Verbal-linguistik, interpersonal, intrapersonal

BCB : Memproses maklumat tentang kebaikan bersenam.

Pembelajaran kontekstual : Menghubung kait dengan pembelajaran

Bahan Bantu Belajar

Bil Jenis Bilangan

1 Komputer riba 1

2 Lembaran kerja 38

3 Gambar 6

4 Buku teks 38

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah memakai pakaian tradisional

Langkah/

MasaIsi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran

dan PembelajaranCatatan

Induksi Set

(5 minit)

Contoh :

sari

dhoti

baju melayu

baju kurung

cheongsam

Samfu

1. Murid ditayangkan video

tentang pakaian tradisional.

1. Murid bercerita tentang gambar

pakaian tradisional yang terdapat

di Malaysia menggunakan frasa

yang sesuai.

2. Guru akan mengaitkan jawapan

murid dengan pelajaran pada hari

ini.

BBB:

-Komputer riba

-Bahan maujud

(Saree, baju kurung,

dan Cheongsam)

TMK

Ilmu: Sivik dan

Kewarganegaraan

Nilai Murni:

Hormat-

menghormati

KP:

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian

Interpersonal

Langkah 1

(15 minit)

Kad gambar

1. Guru membentuk kumpulan

murid dan setiap kumpulan

diberikan satu kad jenis pakaian

tradisional rakyat Malaysia.

2. Secara berkumpulan, setiap

murid memilih untuk

menceritakan tentang ciri, warna

atau kaum kesesuaian jantina

pakaian tradisional tersebut

menggunakan ayat tunggal atau

ayat majmuk.

BBB:

-Kad gambar

TKP:

-Verbal

-Interpersonal

BCB:

-K.bercerita

KB

-Klasifikasi

Langkah

2

(15 minit)

Lembaran kerja

1. Murid diberi cadangan

alamat laman web untuk

dilayari dan mendapatkan

maklumat tentang pakaian

kaum-kaum di Malaysia

yang telah guru tetapkan.

http://kebudayaan.kpkk.gov.

my/about/perkhidmatan/?

t=45&menuid=43&c3=40&c

lick=1

2. Murid mencatatkan

maklumat

yang telah diperoleh

daripada internet pada

lembaran kerja yang diberi.

3. Murid atau wakil kumpulan

bercerita tentang pakaian

tradisional berdasarkan

maklumat yang telah

dicatatkan.

BBB:

-Lembaran kerja

Nilai Murni

-Tekun,

Bekerjasama

BCB:

-Konstruktivisme

Page 4: Rancangan Pengajaran Harian

Langkah 3

(20 minit)

Lembaran kerja 1. Murid diberi lembaran kerja

oleh guru.

2. Murid akan menulis ayat

Majmuk yang sesuai

berdasarkan gambar dengan

merujuk maklumat dalam

aktiviti 2.

3. Guru akan mebimbing murid

untuk menyiapkan kerja

tersebut.

BBB:

-Lembaran kerja

Penutup

(5 minit)

Rumusan isi pelajaran.

Kognitif:

-Mengenali pakaian

tradisional setiap kaum

Sosial:

Bertepuk tangan untuk diri

sendiri.

1) Murid-murid disoal kefahaman

mereka terhadap tajuk

pembelajaran.

2) Guru bertanyakan tentang

pakaian tradisional setiap kaum.

3) Murid- murid diminta menyatakan

nilai-nilai murni yang diperoleh

dalam PdP.

4) Murid dan guru sama-sama

menyenaraikan contoh pakaian

tradisional setiap kaum.

5) Guru merumuskan isi pelajaran.

TKP:

-Interpersonal

KB:

-Merumus

Nilai murni:

-Tekun, kerjasama,

hormat-

menghormati