Rancangan Pengajaran Harian

10
5.0 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata pelajaran: Bahasa Malaysia Tahun: 5 Mawar Bilangan murid: 30 orang Tema: Alam Kehidupan Tajuk: Bangau Oh Bangau Tarikh: 06.09.2012 Masa: 8.00 - 9.00 pagi Hasil pembelajaran: Fokus utama: 3.1 Menyampaikan maklumat tentang sesuatu perkara atau tajuk dengan menggunakan kata, istilah, frasa, ayat yang tepat dan laras bahasa yang sesuai. Aras 1 i. Mengelaskan maklumat berdasarkan sesuatu topik yang dibincangkan. ii. Menyampaikan maklumat yang bernas dengan jelas dan tersusun. Fokus sampingan: 8.2 Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk dalam sesuatu penulisan teks tentang sesuatu tajuk. 15

description

rph

Transcript of Rancangan Pengajaran Harian

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian

5.0 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata pelajaran: Bahasa Malaysia

Tahun: 5 Mawar

Bilangan murid: 30 orang

Tema: Alam Kehidupan

Tajuk: Bangau Oh Bangau

Tarikh: 06.09.2012

Masa: 8.00 - 9.00 pagi

Hasil pembelajaran:

Fokus utama: 3.1 Menyampaikan maklumat tentang sesuatu perkara atau tajuk dengan

menggunakan kata, istilah, frasa, ayat yang tepat dan laras bahasa yang sesuai.

Aras 1

i. Mengelaskan maklumat berdasarkan sesuatu topik yang dibincangkan.

ii. Menyampaikan maklumat yang bernas dengan jelas dan tersusun.

Fokus sampingan: 8.2 Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk dalam

sesuatu penulisan teks tentang sesuatu tajuk.

Aras 1

i. Membina ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan tajuk.

15

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian

Objektif :

Pada akhir pelajaran ini, murid dapat :

i. Murid membuat pengelasan berkenaan ciri-ciri tumbuhan dan haiwan

yang terdapat dalam teks.

ii. Murid menjelaskan ciri-ciri tumbuhan dan haiwan dengan tersusun

dan lancar.

iii. Murid menulis ayat majmuk berdasarkan perkataan yang diberikan.

Penggabungjalinan kemahiran bahasa :

Kemahiran lisan dan kemahiran menulis

Sistem Bahasa: Tatabahasa dan ayat majmuk

Kosa kata : mentah , timpa.

Pengisian kurikulum:

Ilmu: Sains

Nilai : Kejujuran, kerjasama dan rasional, keyakinan diri

Kemahiran Bernilai Tambah:

i. Kemahiran berfikir : Mencirikan dan mengelaskan

ii. Kemahiran belajar : Strategi belajar dalam kumpulan, kemahiran membaca

iii. Kecerdasan pelbagai: Kecerdasan interpersonal dan kecerdasan naturalis

v.Pembelajaran kontekstual : menekankan interaksi, Berpusatkan murid

vi. Pembelajaran konstruktivisme : Menghuraikan

16

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian

vii. Teknologi maklumat dan komunikasi

PENGETAHUAN SEDIA ADA :

i. Murid sudah mengetahui mengenai alam kehidupan flora dan fauna

Alat Bantu Mengajar :

BIL BAHAN BILANGAN

1. Video 1

2. LCD 1

3. Komputer riba 1

4. Set Soalan 30

5. Petikan 30

17

Page 4: Rancangan Pengajaran Harian

ISI

PELAJARAN

AKTIVITI PENGAJARAN DAN

PEMBELAJARAN

CATATAN

Murid menonton

video berkaitan

dengan alam

kehidupan

flora dan fauna.

Set induksi (5 minit)

Guru menayangkan video mengenai

flora dan fauna.

Guru bersoal jawab bersama murid

mengenai apa yang telah ditonton

oleh mereka.

BBM:

Komputer riba

LCD

Video

Penerapan

Nilai: Kerjasama

Kemahiran Bernilai

Tambah:

TMK :

Video alam kehidupan

flora dan fauna.

Kecerdasan

Pelbagai: Naturalis

Murid mentafsir

teks mengenai

“Bangau Oh

Bangau”.

Penambahan

Langkah 1 ( 20 minit)

Aktiviti 1

Guru membahagikan murid kepada

enam kumpulan.

Guru menerangkan tujuan dan

cara pelaksanaan aktiviti

kumpulan.

Setiap ketua kumpulan diminta

untuk mendapatkan lima set teks

bertajuk “Bangau Oh Bangau”

daripada guru dan

BBM:

Teks “Bangau Oh

Bangau.”

Pembelajaran

berpusatkan aktiviti:

Berpusatkan murid

Penerapan

18

Page 5: Rancangan Pengajaran Harian

kosa-kata

baharu :

i) mentah

ii) timpa

membahagikannya kepada rakan

yang lain.

Semua ahli kumpulan membaca

teks secara individu.

Selepas membaca, ketua

kumpulan mengendalikan

perbincangan bagi mengelaskan

ciri-ciri tumbuhan dan haiwan yang

terdapat dalam teks.

Guru memantau perbincangan

kumpulan.

Nilai : Kerjasama

Ilmu : Sains

Kemahiran Bernilai

Tambah :

BCB:

Strategi belajar dalam

kumpulan , mencirikan

KB:

Mengelaskan

KP:

Kecerdasan

interpersonal

Murid mengelas

dan

menjelaskan

tentang ciri-ciri

tumbuhan dan

haiwan.

Guru membuat

ulasan

berdasarkan

perbincangan

kumpulan.

Langkah 2 (15 Minit )

Aktiviti i

Setiap kumpulan diminta berbincang

bagi mengelaskan ciri-ciri tumbuhan dan

haiwan yang terdapat dalam teks.

Guru memberikan arahan supaya murid

tampil menjelaskan perbincangan

mereka mengenai pengkelasan

tumbuhan dan haiwan mengikut ciri-ciri.

Guru membuat penilaian perbincangan

kumpulan dan memberikan komen.

Bahan bantu:

Kertas mahjong

Pembelajaran

berpusatkan aktiviti:

Berpusatkan murid

Penerapan

19

Page 6: Rancangan Pengajaran Harian

Nilai: Rasional

Ilmu: Sains

Kemahiran Bernilai

tambah :

BCB :

Kemahiran membaca

dan strategi belajar

dalam kumpulan

KB :

Mencirikan

KP:

Kecerdasan

naturalis,kecerdasan

interpersonal

Murid menyanyi

lagu bertajuk

“Bangau Oh

Bangau”.

Murid membina

ayat majmuk

berdasarkan

perkataan :

i) timpa

Langkah 3 (15 Minit)

Guru memperdengarkan lagu yang

bertajuk “Bangau oh Bangau”.

Murid menyanyikan lagu “Bangau Oh

Bangau” dengan sebutan dan intonasi

yang betul .

Murid menyebut perkataan

i) timpa

ii) mentah

Bahan bantu:

Video

Penerapan

Nilai: Kejujuran

Ilmu: Sains

20

Page 7: Rancangan Pengajaran Harian

ii) mentah

iii) timbul

iv) kayu api

iii) timbul

iv) kayu api

Murid membina ayat majmuk

menggunakan perkataan tersebut.

Kemahiran Bernilai

tambah :

BCB :

Kemahiran

mendengar secara

aktif

KP:

Kecerdasan naturalis

Guru mengakhiri

sesi pengajaran

dan

pembelajaran

dengan penutup

kognitif.

Penutup ( 5 minit)

Guru menyoal murid tentang apa yang

mereka faham dengan pembelajaran

hari tersebut.

Guru membuat rumusan tentang

pembelajaran tersebut.

Penerapan

Nilai: Keyakinan diri

KP: Interpersonal

21

Page 8: Rancangan Pengajaran Harian

Refleksi :

22