Rancangan Pengajaran Harian

6
Rancangan Pengajaran Harian Mata Pelajaran Reka Bentuk Dan Teknologi Tarikh 28 Ogos 2014 Hari Khamis Masa 9.00 pagi 10.00 pagi Tahun 4 Zamrud Bilangan murid ____/37 orang Unit Sains Rumah Tangga Tajuk Mari Belajar Menjahit Standard Kandungan 6.1 Menghasilkan artikel jahitan Standard Pembelajaran 6.1.8 Menghasilkan artikel jahitan dengan jahitan tangan

description

rbt

Transcript of Rancangan Pengajaran Harian

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian

Rancangan Pengajaran Harian

Mata Pelajaran Reka Bentuk Dan Teknologi

Tarikh 28 Ogos 2014

Hari Khamis

Masa 9.00 pagi – 10.00 pagi

Tahun 4 Zamrud

Bilangan murid ____/37 orang

Unit Sains Rumah Tangga

Tajuk Mari Belajar Menjahit

Standard Kandungan 6.1 Menghasilkan artikel jahitan

Standard Pembelajaran 6.1.8 Menghasilkan artikel jahitan dengan jahitan tangan

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian

Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:

a) Menjahit satu contoh artikel dengan menggunakan jahitan tangan.

Ringkasan Murid dapat menjahit artikel jahitan yang dipilih dengan menggunakan jahitan tangan.

Kemahiran Menjahit satu artikel menggunakan jahitan kia, jahitan jelujur halus, dan jahitan jelujur

kasar dengan langkah yang betul.

Elemen Merentas Kurikulum a) Keusahawanan

EK 1- Berdaya tahan

- Murid tidak berputus asa

b) Pendidikan Alam Sekitar

c) Nilai murni- Boleh berkomunikasi dengan baik, patuh pada arahan guru, yakin, berhati-

hati, tekun

Bahan Bantu Mengajar a) Slaid powerpoint

b) Lembaran kerja

c) Laptop

d) Kit jahitan

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian

e) Contoh jahitan tangan

Pengetahuan Sedia Ada Murid pernah melihat ibu atau tukang jahit menjahit jahitan tangan pada fabrik.

Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran

a) Lembaran Kerja

b) Penilaian secara lisan

Page 4: Rancangan Pengajaran Harian

Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran Catatan

Set Induksi

(5 minit)

Harta Karun - Setiap kumpulan dikehendaki mencari

ceraian gambar yang disorokkan oleh

guru.

- Wakil kumpulan akan melekatkan

ceraian gambar yang berjaya dicari pada

papan hitam mengikul urutan nombor.

- Murid melihat gambar yang selesai

dicantum.

- Guru bersoal jawab dengan murid.

- Guru mengaitkan jawapan murid dengan

tajuk pelajaran hari ini.

BBM: Gambar

Strategi P&P: Berasaskan bahan,

Konteksual.

KBKK: Membuat inferens dan

menjana idea.

Nilai: Patuh pada arahan guru,

boleh berkomunikasi dengan baik.

Langkah 1

(30 minit)

Menjahit artikel jahitan - Guru meminta ketua kumpulan untuk

mengedarkan bahan kepada ahli

kumpulan.

- Guru menunjukkan cara-cara menjahit

jahitan jelujur pada artikel jahitan dengan

membuat demontrasi.

- Murid diminta menjahit artikel jahitan

BBM: Jarum, benang, fabrik,

gunting

Strategi P&P: Berasaskan bahan,

demonstrasi

KBKK: Menyelesaikan masalah,

menjana idea

Nilai: Patuh pada arahan guru,

Page 5: Rancangan Pengajaran Harian

dengan mengikut arahan guru.

- Murid hanya menjahit ¾ daripada

bahagian artikel jahitan supaya dapat

memasukkan kabus.

- Guru membimbing murid untuk menjahit.

berhati-hati, tekun dan sabar.

Langkah 2

(15 minit)

Memasukkan kabus dalam

artikel jahitan yang telah

dijahit

- Guru meminta ketua kumpulan untuk

mengedarkan kabus kepada ahli

kumpulan.

- Murid memasukkan kabus pada ruang

dalam artikel jahitan yang dijahit.

- Murid menjahit semula bahagian artikel

jahitan yang belum dijahit.

Langkah 3

(15 minit)

Penilaian - Hasil kerja murid dipamerkan dan guru

serta murid memberi komen.

- Guru memberi pujian kepada murid yang

menjahit artikel jahitan dengan kemas.

BBM: Lembaran kerja

KBKK : Mengimbas kembali.

Nilai: Patuh pada arahan guru,

Yakin.

Penutup

(5 minit)

Merumuskan isi pelajaran - Guru membuat rumusan hasil

pembelajaran pada hari ini sambil

bertanya dengan murid.

KBKK : Mengimbas kembali.

Nilai: Patuh pada arahan guru

Page 6: Rancangan Pengajaran Harian