Rancangan Pengajaran Harian
-
Upload
nicholas-ortiz -
Category
Documents
-
view
237 -
download
2
description
Transcript of Rancangan Pengajaran Harian
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Tarikh : 10/3/2015
Masa : 10.00-10.40 pagi (40 minit)
Tingkatan : 1 Aman
Kedatangan : 23/23
Mata pelajaran : Kemahiran Hidup Bersepadu Tingkatan 1
Tajuk : Asas Elektromekanikal
Sub tajuk :1. Pengenalan pergerakan mekanikal
Objektif umum :
Di akhir proses pembelajaran dan pengajaran, murid dapat mengetahui pengenalan pergerakan mekanikal
Hasil pembelajaran :
Di akhir proses pembelajaran dan pengajaran, murid boleh:
1) Menjelaskan konsep pergerakan mekanikal dengan tepat2) Mengenal pasti jenis pergerakan mekanikal terhadap kenderaan
Isi pelajaran : Lampiran A
ABM : model, kad bergambar, dan slide
Strategi pengajaran : Berpusatkan bahan, murid, guru dan pembelajaran koperatif (kumpulan)
Bahan rujukan : Wong Siew Foong, Fatimah Jailani, Vickneswary a/p Sitham Parappilai (2006). KBSM Ekonomi Rumah Tangga Tingkatan 4. Johor : Zet Enterprise
Pengetahuan sedia ada : Pelajar telah mengetahui jenis-jenis kenderaan
Cara penyampaian :
SET INDUKSI (10.00 – 10.03 pagi)
Tajuk : Asas Elektro
1. Guru menunjukkan gambar kereta, motor, mesin kepada murid2. Guru menanyakan soalan:
- Adakah gambar tersebut merupakan objek yang bergerak atau statik?- Bagaimana objek tersebut boleh bergerak?
3. Guru mengaitkan soalan tersebut dengan pengajaran hari ini.
Hari/Masa
Hasil pembelajara
n
Isi pembelajaran Aktiviti guru Aktiviti murid Catatan
Langkah 1
10.03- 10.13 pagi(10
minit)
Menerangkan konsep pergerakan mekanikal
Guru membuat sumbang saran untuk mengenal pasti pengetahuan sedia ada murid mengenai konsep pergerakan mekanikal
Murid menyatakan pendapat mereka mengenai konsep pergerakan mekanikal
Murid mendengar penerangan guru
Kaedah penyampaian :Sumbang saran
Strategi : berpusatkan guru dan murid
ABM:
Guru menerangkan konsep pergerakan mekanikal dan meminta murid membandingkan jawapan mereka dengan jawapan yang diberikan oleh guru
mengenai konsep pergerakan mekanikalMurid membandingkan jawapan mereka dengan jawapan yang diberikan oleh guru
Nilai:Yakin pada diri sendiri
KBKK:Murid memahami konsep pergerakan mekanikal
Langkah 2
10.13- 10.25 pagi
(12minit)
Menyatakan jenis pergerakan mekanikal
Jenis pergerakan ialah : Guru menunjukkan model rumah dan meminta murid kehadapan dan menerangkan pengaruh teknologi tersebut terhadap pengurusan tempat kediaman.
Guru menjelaskan tentang pengaruh teknologi terhadap pengurusan tempat kediaman untuk memberi kefahaman yang jelas kepada
Murid menghuraikan pengaruh teknologi yang terdapat pada model rumah.
Kaedah penyampaian : Soal jawab
Strategi : berpustakan murid, berpusatkan guru.
ABM : Model rumah
Nilai:Berjimat cermatMenghargai masa
KBKK : Menjana idea
murid.Langka
h 310.25-10.35 pagi
(10minit)
Latihan Guru meminta murid membentuk beberapa kumpulan untuk membincangkan soalan jenis pergerakan lurus dan putaran
Guru membincangkan jawapan bagi setiap soalan bersama-sama murid
Murid duduk dalam kumpulan masing-masing
Setiap kumpulan berbincang untuk menjawab soalan yang diberikan
Murid daripada setiap kumpulan diminta berdiri dan menjawab soalan dengan menyatakan sebab bagi jawapan yang dipilih
Murid mendengar jawapan yang diberikan oleh guru
Kaedah penyampaian :Soalan latihan
Strategi :Berpusatkan guru dan murid
ABM :
KBKK : menjana idea
Langkah 4
10.35- 10.40 pagi
(5minit)
Penutup Guru menyimpulkan pembelajaran hari ini bagi mengingatkan murid kembali apa yang mereka faham dan memastikan objektif yang dibina tercapai.
Murid merumuskan pembelajaran yang telah dijalankan secara lisan mengikut kefahaman masing-masing. secara rawak.
Kaedah penyampaian :Penerangan dan soal jawab
ABM:Buku Teks
Nilai:Bersungguh-sungguh
KBKK: Menganalisis
Kesimpulan : Apakah yang telah anda pelajari hari ini?
(10.35-10.40): 1. Fakrtor pemilihan tempat kediaman.
2. Pengaruh teknologi terhadap tempat kediaman.
Penilaian : Pada akhir pembelajaran, guru membuat penilaian :
1. Penilaian berterusan2. Guru bertanyakan soalan :
a. Terangkan faktor-faktor pemilihan tempat kediaman.b. Terangkan pengaruh teknologi terhadap tempat kediaman.
Tugasan : Murid-murid dikehendaki menyenaraikan peralatan teknologi yang terdapat di rumah masing-masing dan nyatakan pengaruh teknologi tersebut terhadap masa, tenaga, perbelanjaan dan kualiti hidup.
Refleksi Diri :