Rancangan Pengajaran Harian

5
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 5 SEJARAH Mata Pelajaran dan Kelas Sejarah Tahun 5 Cemerlang Tema/Tajuk Kedaulatan Negara / Identiti Negara Kita Masa 8.50 – 9.50 pagi Jumlah murid 30 Murid Standard Kandungan 9.2 Bendera Kebangsaan Standard Pembelajaran 9.2.1 Menyatakakn nama bendera kebangsaan. 9.2.3 Menyatakan makna warna dan lambang pada bendera kebangsaan. K9.2.8 Menyatakan benderaan kebangsaan sebagai simbol perpaduan. Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat; 1. Menyebut nama bendera kebangsaan negara kita. 2. Menghuraikan sekurang-kurangnya 3 makna warna pada bendera. 3. Menjustifikasi 3 kepentingan menghormati bendera kebangsaan. Aktiviti 1. Murid ditayangkan dengan slaid video. 2. Murid disoal jawab tentang bendara kebangsaan negara. 3. Murid diberi penerangan oleh guru 4. Murid melukis dan mewarnakan bendera. 5. Murid menyanyikan lagu ’Jalur Gemilang’ EMK Nilai Murni menghargai KPS - imaginasi dan empati Dimensi Kewarganegaraan – perkongsian nilai TMK belajar dengan TMK Bahan Bantu Belajar Komputer riba, LCD, slaid powerpoint, kertas sebak, pen marker, buku latihan Penilaian Pengajaran dan Perbincangan, pembentangan, nyanyian, soal jawab, penulisan

description

Tahun 5

Transcript of Rancangan Pengajaran Harian

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 5

SEJARAH

Mata Pelajaran dan Kelas

Sejarah Tahun 5 Cemerlang

Tema/Tajuk Kedaulatan Negara / Identiti Negara Kita

Masa 8.50 – 9.50 pagi

Jumlah murid 30 Murid

Standard Kandungan 9.2 Bendera KebangsaanStandard Pembelajaran

9.2.1 Menyatakakn nama bendera kebangsaan.9.2.3 Menyatakan makna warna dan lambang pada bendera kebangsaan.K9.2.8 Menyatakan benderaan kebangsaan sebagai simbol perpaduan.

Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;1. Menyebut nama bendera kebangsaan negara kita.2. Menghuraikan sekurang-kurangnya 3 makna warna pada

bendera.3. Menjustifikasi 3 kepentingan menghormati bendera

kebangsaan.

Aktiviti 1. Murid ditayangkan dengan slaid video.2. Murid disoal jawab tentang bendara kebangsaan negara.3. Murid diberi penerangan oleh guru4. Murid melukis dan mewarnakan bendera.5. Murid menyanyikan lagu ’Jalur Gemilang’

EMK Nilai Murni – menghargaiKPS - imaginasi dan empatiDimensi Kewarganegaraan – perkongsian nilaiTMK – belajar dengan TMK

Bahan Bantu Belajar Komputer riba, LCD, slaid powerpoint, kertas sebak, pen marker, buku latihan

Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran

Perbincangan, pembentangan, nyanyian, soal jawab, penulisan

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian

STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Bahagian /

Masa

Aktiviti Kaedah Pembelajaran BSPP / Catatan

Permulaan

(set induksi)

(5 minit)

Melihat video yang

disediakan oleh guru.

1. Murid menonton slaid power

point yang dipaparkan oleh

guru.

2. Guru bertanyakan soalan

kepada murid berkaitan slaid

yang ditayangkan:

a) Apakah nama bendera

kebangsaan?

b) Apakah warna yang ada

pada bendera?

3. Guru mengaitkan jawapan

murid dengan tajuk pelajaran

hari ini.

a) Berpusatkan

guru.

b) Nilai Murni

- patriotisme

c) EMK

-TMK slaid

power point

d) KB

-Menjana Idea

-Menghubung

kait

e) BBM

-Komputer

riba, LCD

Langkah 1

(15 minit)

Penerangan mengenai

subtajuk kecil.

Perbincangan guru

dan murid.

1. Guru menerangkan subtajuk

kecil dengan menggunakan

slaid power point. Contoh :

a) Nama bendera

kebangsaan

b) Simbol bendera

c) Warna bendera

2. Soal jawab guru dan murid

berkaitan dengan subtajuk

kecil pelajaran hari ini.

a) Berpusatkan

guru.

b) EMK

- TMK Power

point

c) Nilai

Kewarganega

raan :-

* taat

* cintakan

negara

d) KB

-Menjana idea

e) BBM

-Komputer

riba, LCD

Langkah 2

(20 minit)

Aktiviti berkumpulan

(koperatif)

a) Murid dibahagikan kepada 6

kumpulan.

b) Murid diedar dengan kertas

a) Berpusatkan

murid

b) EMK

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian

majung dan maker pen.

c) Murid melukis gambar

bendera dan membina peta

minda.

i.makna lambang dan warna

pada bendera.

d) Murid membentangkan hasil

kerja.

c) KB

-Menjelas

d) BBM

-bendera

-kertas lukisan

-pensel warna

Langkah 3

(15 minit)

Pengayaan :

Menyanyi

1. Murid bernyanyi lagu ’ Jalur

Gemilang’ diiringi dengan

muzik.

2. Guru akan menunjukkan kad

warna dengan mengikut lirik

lagu.

a) Berpusatkan

murid

b) EMK

c) KB

-Menjana idea

-Mengkelaskan

d) BBM

- muzik

- kad warna

Penutup

(5 minit)

Merumuskan isi-isi

penting dalam

pelajaran hari ini.

1. Guru merumuskan isi-isi

penting dalam pelajaran hari

ini dengan nilai patriotisme.

2. Murid diminta menyanyikan

lagu patriotisme dengan

melambaikan bendera

masing-masing.

a) Berpusatkan

guru.

b) Nilai

Patriotisme

c) BBM

- Komputer

riba, LCD

Refleksi : ……………………………………………………………………………………………………………………………………………

……………………………………………………………………………………………………………………………………………

……………………………………………………………………………………………………………………………………………